Foto: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia

Ondřej Neumann: Babiš je bůh, Fiala vůl…

Napsal/a Ondřej Neumann 1. srpna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Zaměstnanci mediální divize Babišova Agrofertu dostávají často prostor promlouvat k národu i na veřejnoprávních vlnách – v České televizi a Českém rozhlase. Je potřeba stále znovu a znovu opakovat, že tím ČT ani ČRo nepřispívají ke svobodě a kvalitě demokracie, ale pouze k lepšímu volebnímu výsledku Andreje Babiše a ostatních populistů, kteří mají prospěch z rozvratu tuzemských médií.

Rozhovor s šéfredaktorem z konkurenčního mediálního domu není právě obvyklým žánrem. Proč dělat reklamu druhému kohoutovi ze stejného písečku, že? Nicméně v tuzemské žurnalistice už překvapí jen nemnohé.

V našem případě držel diktafon ředitel redakce Parlamentních listů Jaroslav Polanský, zpovídaným byl šéfredaktor Mladé Fronty Dnes Jaroslav Plesl. Oba pánové jsou známi tím, že mají názor v podstatě na vše a jsou bytostně přesvědčeni o pronikavosti svého úsudku.

Svět podle Plesla

Tentokráte nechal zaměstnanec Ivo Valenty (Polanský) vyniknout staršího kolegu, zaměstnance Andreje Babiše (Plesla). Pokec vyšel 14. července na Parlamentních listech pod titulkem „Češi prohráli. S Fialou to bude takto. Šéf MF Dnes Plesl a krutá pravda“.

Co jsme se z Pleslových úst dozvěděli?

– Česká vláda přejala ukrajinský narativ a občanům opakuje, že Ukrajina bojuje za nás. Za to, aby Rusové nešli dál do Evropy.

– Ukrajinci na základě tohoto příběhu po nás vyžadují finanční a materiální pomoc a česká vláda zas po českých občanech, aby to platili.

– Pokrytectví je hlavní obchodní značkou Fialovy vlády.

– Babiš sice zadlužil republiku, ale to byla mimořádná situace kvůli covidu.

– Fialova vláda vznikla z ideologie Milionu chvilek pro demokracii. Je to pokus oživit Václava Havla, který hezky mluvil, ale s praktickou politikou si nevěděl rady.

– Trauma ze sovětské okupace v roce 1968 v sobě neměli snad jen Jakeš, Bilak, Fojtík a otec generála Petra Pavla.

– STAN byl fantastický rodinný byznys, který přerostl hranice východních okresů až do Prahy. Vít Rakušan je jen bílým koněm „rodiny“.

– V tuto chvíli závisí budoucnost Fialovy vlády jen a pouze na Putinovi.

– Být na místě Andreje Babiše, měl bych strach, že na jaře budu muset vzít po Fialovi funkci premiéra. To by se mi opravdu nechtělo.

– To už bych radši kandidoval na prezidenta. I když ani tam není o co stát.

Zneužitý požár v Hřensku

Proč to celé píši? Jaroslav Plesl vlastně v kostce zformuloval teze, které podprahově a stále dokola tlačí média Andreje Babiše do hlav svých čtenářů. Tedy téměř šedesáti procentům obyvatelstva staršího dvanácti let.

Nejnovějším příkladem je hanebné souručenství holdingových médií a politiků, kteří v souvislosti s požárem v Hřensku rozehráli politickou agitku ve stylu „za Babiše bylo líp“.

„Pokud by byl premiérem Babiš, postupoval by jinak, říká v rozhovoru Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje, ve kterém se nachází Národní park České Švýcarsko sužovaný požárem. Podle Schillera ho současný premiér nekontaktoval a cesta Petra Fialy do Hřenska nebyla nápomocná. Hejtman v rozhovoru s iDNES.cz také navrhl řešení pro budoucí požáry.“

Uvedený text není z předvolebního letáku hnutí ANO, ale jde o úvodní odstavec, tzv. perex, rozhovoru s ústeckým hejtmanem Janem Schillerem, jak upozornil redakční kolega Robert Malecký s tím, že jen těžko bychom hledali krystaličtější ukázku zneužití zpravodajského média ve prospěch jeho majitele.

Jak popsal dále, přístupu „Babiš dobře, Fiala špatně“ se redaktor Dominik Stein nejen nebrání, ale sám pokládá návodné otázky, které nedávají prostor pro pochybnost, co je skutečným účelem článku.

V ČT a ČRo chybí odvaha

A aby toho nebylo málo, jsou Plesl a spol. pravidelně zváni na obrazovky CNN Prima News, do pořadů Luboše Xavera Veselého na XTV, nebo jejich názory přetiskují třebas zmiňované Parlamentní listy.

Opakovaně jim bohužel prostor k opakování mantry Babiš je bůh / Fiala vůl / Pavel komouš / demokrati zloději / zkrátka za Babiše bylo líp! poskytují i veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas.

Takže znovu: ČT ani ČRo tím nepřispívají ke svobodě a kvalitě demokracie, ale pouze k lepšímu volebnímu výsledku Andreje Babiše a ostatních populistů, kteří mají prospěch z rozvratu tuzemských médií. Ten odstartoval již v roce 2013 právě Babiš, od roku 2014 mu v tomto počínání věrně napomáhá Jaroslav Plesl.

Zkrátka – ať si Babišovi věrní promlouvají, kde chtějí, ale nemělo by to být na veřejnoprávních vlnách. Obzvláště v časech předvolební kampaně, která běží již několik měsíců a přes podzimní komunální volby se protáhne až do voleb prezidentských v lednu 2023.

Chce to jen trochu odvahy v šéfredakcích na Kavčích horách a ve Vinohradské ulici.


Verze tohoto komentáře vyšla i v tištěném Týdeníku Forum.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)