Demonstrace proti nošení roušek (Teplice, srpen 2020)

Ondřej Neumann: Selhání českých médií v době covidové nahrává Kremlu

Napsal/a Ondřej Neumann 17. prosince 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Tuzemská média se nekriticky zapojila do provakcinační politiky tlačené státem. Nejnověji to demonstrovala analýza společnosti Newton Media popisující to, jak téma třetí dávky očkování proti covid-19 rezonuje v médiích.

Podle Newton Media bylo od zahájení třetího kola očkování 20. září do 10. listopadu na toto téma zveřejněno ve vybraných tradičních médiích přes 1 500 příspěvků.

Skoro třetina příspěvků zveřejněných v tradičních médiích vyznívala vůči podávání třetí dávky pozitivně. Kritický nebo nejednoznačný postoj vůči třetí dávce byl zastoupen ve třech procentech článků. „Veškerá kritická slova a postoje byly prezentovány na webu parlamentnilisty.cz,“ konstatují autoři analýzy.

Lidi to vidí jinak než novináři

Pokud čísla sedí – a nemám důvod si myslet, že tomu tak není – pak mi v tradičních médiích, zejména pak v České televizi a v Českém rozhlasu, zcela chybí otevřená diskuze na téma „třetí dávka“. Níže vysvětlím proč.

Ale ještě zpět k analýze Newton Media: zvýšené povědomí o třetí dávce se silně projevilo v debatách na sociálních médiích, kde toto téma rezonovalo napříč všemi diskusemi o covid-19. Celkem na sítích zaznamenala téměř deset tisíc příspěvků s celkovým dosahem devět milionů zobrazení.

V sociálních médiích se téma třetí dávky nejvíce řešilo v diskusích na Facebooku (66 % zmínek) a v diskusních sekcích zpravodajských webů (26 %). Nejaktivnější podle výzkumníků byli v tomto směru čtenáři serveru Aeronet.cz, kde se kumulovalo nejvíce diskusních příspěvků týkajících se třetí dávky.

A zatímco v tradičních médiích dominovaly články se vstřícným přístupem k přeočkování, v sociálních médiích byla podle Newton Media názorová skladba zcela opačná.

Převažovala tam negativní stanoviska diskutujících vůči třetí dávce (44 %), naopak pozitivních výroků byla pouhá desetina (13 %).

Autory ambivalentních příspěvků (7 %) byli převážně lidé, kteří absolvovali dvě dávky a s tou třetí zatím váhají anebo nesouhlasí s její plošnou aplikací. „Autoři 20 % příspěvků zmiňují, že jsou očkováni. Celá třetina z nich však zvažuje, že třetí dávku nepodstoupí,“ píší analytici společnosti Newton Media.

Novináři vyklidili pole Kremlu

V úvodu tohoto komentáře jsem napsal, že tuzemská média se nekriticky zapojila do provakcinační politiky tlačené státem. Slovo nekriticky je klíčové a je důvodem k vážnému znepokojení, protože pak se diskuze, respektive ventilace pochybností či nejasností přesouvá jinam. V tomto případě na sociální sítě a na dezinformační platformy.

Aby bylo jasno. Nevolám po přístupu ve stylu pět minut epidemiolog a pak pět minut „Flákanec“, ani nevyzývám k mediálnímu prostoru pro ty, kteří tvrdí, že zeměkoule je placatá.

Je ale módním narativem házet relativní neúspěch vakcinace v ČR na kremelské dezinformátory. Jsem naopak přesvědčen, že jednostranností přístupu jim zavedená česká média dokonale vyklidila pole působnosti.


Pro lepší představu, co autoři analýzy označili za „nejednoznačný“ a „kritický názor“, cituji příslušnou pasáž:

Z pěti ambivalentních/nejednoznačných názorů byly dva uveřejněny na webu lidovky.cz a po jednom v Právu, LN a na webu novinky.cz. Šéfka pražské laboratoře Synlab Anabela Čížková pro Lidové noviny (plus 2x lidovky.cz) uvedla, že třetí dávka pomáhá, ale musí se k ní přistupovat opatrně. Smrtící úder viru ale prý posilující dávka neuštědří, udrží však protilátky déle v těle.

Lékař Martin Balík doporučuje třetí dávku lidem starším 65 let, ale ne mladším (novinky.cz, Právo). Imunoložka Jiřina Bartůňková prohlásila, že očkování může být klíčem, ale imunologický rozum říká, že má-li někdo vysokou hladinu protilátek, tak třetí dávku nijak urgentně nepotřebuje (LN, lidovky.cz).

Veškerá kritická slova a postoje byly prezentovány na webu parlamentnilisty.cz. Imunoložka Zuzana Krátká tvrdí, že nekonečný sled očkování není řešením a organismus nic nového nenaučí.

Roman Šmucler řekl, že třetí dávka pro mladé nemá smysl, u některých velmi těžkých pacientů moc nepomohla a medicínsky nedává smysl.

Slovenský politik Robert Fico nevěří očkování, protože už se mluví o třetí i čtvrté dávce.

Podle Lukáše Pollerta o bezinfekčnosti po očkování nemůže být řeč.

Předseda ČLK ve Zlíně Jaromír Bernátek odmítá nejen třetí dávku, vakcína proti covidu-19 je podle něj i šitá horkou jehlou, nevyzkoušená a výrobci za ni nenesou zodpovědnost.

Lékař Jan Hnízdil před třetí dávkou varoval ve svém obsáhlém článku. Tvrdil, že je tzv. „off label“, zodpovědnost nese čistě lékař a aplikace třetí dávky neodpovídá závaznému vakcinačnímu schématu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)