Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
ČRo,

Ondřej Neumann: Ředitel Českého rozhlasu Zavoral na cestě do pekel

IN MEDIAS RES. Petr Fischer nemusí Reného Zavorala, ten na oplátku nemusí Petra Fischera. Prvně jmenovaný byl šéfredaktorem stanice ČRo Vltava, ten druhý je generálem celého Českého rozhlasu. Karty byly rozdány a vše dopadlo podle očekávání.

Petr Fischer končí s koncem roku jako šéfredaktor Vltavy. Pro ztrátu důvěry, přiznal poměrně otevřeně René Zavoral. A doplnil to argumentační omáčkou o poslechovosti stanice zaměřené na „vysokou kulturu“. Co příběh vypovídá o stavu veřejnoprávního rozhlasu?

Jsme svědky narůstající averze mezi zaměstnanci a nejvyšším managementem, který se jich odmítá zastat při útocích „zvenčí“. Nejdříve se Zavoral distancoval od reportáží Janka Kroupy o Agrofertu, Fischera zase nepodržel v kauze „porno na Vltavě“.

Penis jménem vykřičník

Pro připomenutí: antifischerovským bičem v rukou některých radních ČRo a politiků se stala věta „…provokující penis, který mu zrovna teď trčel nad koulemi drze jako vykřičník“ citovaná v dopoledním vysílání stanice.

 

 

Fischer – přes poměrně jasné znění zákona zapovídající vulgarity v časech, kdy mohou poslouchat děti – pak kritikům zbytečně dodával další munici neochotou i jen připustit pochybení (byť šlo o oceňovaný literární text).

Situace v ČRo začíná připomínat stav v České televizi, který vyústil v krizi na přelomu roků 2000 a 2001. Na jedné straně vedení instituce odečítající politikům přání nikoliv z úst, ale již ve fázi jejich zrodu a opírající se mimo jiné o „novináře“ typu Petra Žantovského, na druhé straně zaměstnanci přesvědčení, že vše dělají nejlépe a nedůtklivě reagující na jakoukoliv – i oprávněnou – kritiku.

Když zbývají jen politici…

A averze mezi oběma skupinami trvale narůstá. Při pohledu zvenčí existuje jediné smysluplné řešení. Zavoral by se měl poroučet. Čím dříve, tím lépe. Svoji roli generálního ředitele veřejnoprávního rozhlasu nezvládá. Jeho podřízení to dobře vidí a vzdoru z jejich strany bude přibývat.

Nejdříve se redaktorky a redaktoři zpravodajství postavili za Kroupu, teď zaměstnanci a spolupracovníci Vltavy chtějí Fischera udržet ve funkci. Každý další konflikt bude obě strany více radikalizovat. A generál ČRo se bude muset více a více opírat o Radu ČRo a tím pádem i o politiky. A to je cesta do pekel…


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

17 komentářů

 1. Admirál napsal:

  Zavoral je na cestě do pekel.

  Inkvizitoři rozhodli. Jejich pravda je nezpochybnitelná. Budiž proklet, Zavoral.

  Slouhové chystají hranici.

  • Ivan Sobotka napsal:

   Dobrý den, asi budete mít s tím rozhlasem pravdu – ohledně napětí mezi zaměstnanci a vedením – protože sám jsem vedení Regionálního rozhlasu informoval – věcně – v čem se mi nelíbí pořad Hvězdné návraty…Odpověď byla opravdu alibistická, včetně odpovědi ombudsmana (nějak mi nedochází, proč ČRo musí mít tuto „instituci“). A právě s ombudsmanem bych se rád osobně sešel – navrhl jsem mu to…tak uvidíme…Sobotka

 2. PP napsal:

  Inkvizitoři nikoliv. Ale už nějakou dobu se zdá, že pan Zavoral je pod politickým vlivem AB, MZ a nevadí mu dezinformační zprávy (z Ruska). Ani jedno není v pořádku. K tomu se objevují různé podivné informace typu dva posudky psané agenty STB, které vedly k odstranění klíčového nespolupracujícího člověka. Zavoral z toho v součtu zvenku vychází jako osoba pod vlivem nám nepřátelského Ruska. U kterého navíc není jasné, zda rozezná zprávu a dezinformaci, protože sedí v porotě účelově založených Krameriových cen. Takový pán samozřejmě ve vedení Českého rozhlasu sedět nemůže.

  • Admirál napsal:

   Čím inkvizice dokládá tato závažná obvinění?

   Vím, že inkvizice nic dokládat nemusí.

   A co když jsou lidé, kterým nevadí, že Zavoral není zapřísahlým nepřítelem Ježibabiše a Starce z Hradu?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Jak „vidno z přiloženého obrázku“ za prezidentování Miloše Zemana a premiérování Andreje Babiše, může. Takový pán ve vedení Českého rozhlasu.

   • Admirál napsal:

    Ještě mi vysvětlete, co je pro Vás na tom obrázku tak vzrušujícího?

    Prezidenta poznávám, předpokládám, že tam bude i pan Zavoral, jsou tam další dva pro mě neznámí pánové, atmosféra je podle výrazů tváří uvolněná, mají mikrofony, asi se jedná o nějakou diskuzi či rozhovor.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Zkuste si někde zjistit, proč se jednou dává sousloví do uvozovek a jindy ne. nakousnu, že když jde oto to rozlišit t.zv. ustálené rčení od informace, tak se to dáudělat tak, že rčení dáme do t. zv. uvozovek, které vypadají při použití běžné QWERTY klávesnice také takto – „…“

    • PP napsal:

     Tak pokud jste na straně Zemana, Babiše a Ruska, což jak se zdá jste, tak tu samozřejmě nemá smysl plýtvat písmeny a vysvětlovat, co se v Českém rozhlasu děje, čeho většího je to součástí a jaký to má v mozaice táhnutí naší země zpět na zbídačený totalitní Východ význam.

     • Admirál napsal:

      Vy by jste s tím slovníkem mohl být žalobce v politických procesech.

  • Vladimír Vojcík napsal:

   …asi tak.Začíná to být v naší zemi na pováženou,o to více,že je opodstatněná obava už i o nezávislost věřejnoprávních medií.

 3. petrph napsal:

  On je spíš problém v tom, že Rada ČRo je něco jiného než politici – tedy rozumějme politici současné vládní koalice. Členy Rady – na návrh návrh spolků a jiných organizací představujících různé kulturní, sociální a jiné zájmy volí Poslanecká sněmovna a to ještě se její členové střídají v různých časových intervalech.
  Čili, ten okruh názorů, které Rada ČRo zastává je velice široký a různý.. Nikoliv nutně politické, leč a to hlavně různé názory kulturních elit..Což je ale zvláště v dnešní době rozděleného národa dost citlivé-
  A tím pádem pan generální ředitel ČRo pak čelí rozličné názorové kritice ze všech stran…A měla by to skutečně být silná osobnost, která (si) nenechá od nikoho (ani od Rady) názorově kecat do obsahu tvorby ČRO. Jenomže – světe div se – pana gen ředitele ČRo volí Rada ČRo – a ta si taky nenechá někoho přerůst přes hlavu.. Ten kdo bude vyhovovat jí, asi nebude ten pravý , pro to aby přebudoval ČRo na moderní a oblíbenou stanici.
  SPíše bych to viděl, že by dle jejich názoru (a taky jejich odborných rad) mohl znovuobnovit kdysi oblíbenou soutěž „O zemi, kde zítra jíž znamená včera“ – Od Masaryka přes Havla, k Drahošovi :))))

 4. Bubo napsal:

  Pravdu má GR. Nikoliv Fisher a pražská nátlaková kavárna.

  • Tomáš napsal:

   Hezky jste tu Bobo položil argumenty na stůl. 😂😂😂 Pravda je prostá, že? 🤣🤣🤣

  • PP napsal:

   Nemá, a až se změní politické poměry, tak samozřejmě Zavoral s pověstí, kterou si stihl vytvořit, rychle skončí.

   • Pavel Liska napsal:

    Člověče, z Vás jde úplně strach. Vy jste snad opravdu schopen inscenovat politické procesy.

  • Vladimír Vojcík napsal:

   …kecáš!

 5. petrph napsal:

  Jen tak mimochodem, když už mluvíme o „.narůstající averzi mezi zaměstnanci a nejvyšším managementem ČRo“ a sejdeme z panteonu vysoké kultury. uvidíme daleko přízemnější příčiny. On totiž pan gen ředitel Zavoral nařídil před pár měsíci v ČRo rozsáhlé propouštění (jak ostatně informoval i HP v článku Dusno v rozhlase kvůli propouštění.). Navíc k tomu připojil argument, že část z těch ušetřených peněz použije na zvýšení platů těch stávajících..
  A ještě třešnička na dortu, jak zněly některé formulace z tisku „..většinu těch lidí propustil v září, zbytek do konce roku. “ Nerad bych si to přeložil tak, že ještě teď se zaměstnanci ČRo obávají komu z nich „nadělí Ježíšek“ do konce roku výpověď..

Přidávání komentářů není povoleno