Ondřej Neumann: Ředitel Českého rozhlasu Zavoral na cestě do pekel

Napsal/a Ondřej Neumann 17. prosince 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Petr Fischer nemusí Reného Zavorala, ten na oplátku nemusí Petra Fischera. Prvně jmenovaný byl šéfredaktorem stanice ČRo Vltava, ten druhý je generálem celého Českého rozhlasu. Karty byly rozdány a vše dopadlo podle očekávání.

Petr Fischer končí s koncem roku jako šéfredaktor Vltavy. Pro ztrátu důvěry, přiznal poměrně otevřeně René Zavoral. A doplnil to argumentační omáčkou o poslechovosti stanice zaměřené na „vysokou kulturu“. Co příběh vypovídá o stavu veřejnoprávního rozhlasu?

Jsme svědky narůstající averze mezi zaměstnanci a nejvyšším managementem, který se jich odmítá zastat při útocích „zvenčí“. Nejdříve se Zavoral distancoval od reportáží Janka Kroupy o Agrofertu, Fischera zase nepodržel v kauze „porno na Vltavě“.

Penis jménem vykřičník

Pro připomenutí: antifischerovským bičem v rukou některých radních ČRo a politiků se stala věta „…provokující penis, který mu zrovna teď trčel nad koulemi drze jako vykřičník“ citovaná v dopoledním vysílání stanice.

 

 

Fischer – přes poměrně jasné znění zákona zapovídající vulgarity v časech, kdy mohou poslouchat děti – pak kritikům zbytečně dodával další munici neochotou i jen připustit pochybení (byť šlo o oceňovaný literární text).

Situace v ČRo začíná připomínat stav v České televizi, který vyústil v krizi na přelomu roků 2000 a 2001. Na jedné straně vedení instituce odečítající politikům přání nikoliv z úst, ale již ve fázi jejich zrodu a opírající se mimo jiné o „novináře“ typu Petra Žantovského, na druhé straně zaměstnanci přesvědčení, že vše dělají nejlépe a nedůtklivě reagující na jakoukoliv – i oprávněnou – kritiku.

Když zbývají jen politici…

A averze mezi oběma skupinami trvale narůstá. Při pohledu zvenčí existuje jediné smysluplné řešení. Zavoral by se měl poroučet. Čím dříve, tím lépe. Svoji roli generálního ředitele veřejnoprávního rozhlasu nezvládá. Jeho podřízení to dobře vidí a vzdoru z jejich strany bude přibývat.

Nejdříve se redaktorky a redaktoři zpravodajství postavili za Kroupu, teď zaměstnanci a spolupracovníci Vltavy chtějí Fischera udržet ve funkci. Každý další konflikt bude obě strany více radikalizovat. A generál ČRo se bude muset více a více opírat o Radu ČRo a tím pádem i o politiky. A to je cesta do pekel…


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)