Sundavání hvězd, Praha, 1989.

Ondřej Neumann: Kterak nám exšéf StB Lorenc kazí mládež

Napsal/a Ondřej Neumann 3. prosince 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

V roce 2005 vyšla dvoudílná publikace Vítězové? Poražení? Je poskládána z rozhovorů s bývalými disidenty a špičkami komunistického režimu. Tedy s klíčovými aktéry tzv. normalizace. O přínosu knihy se napsalo mnohé. Mimo jiné i proto, že nabídla pohled „poražených“.

Generál Alojz Lorence řídil komunistickou Státní bezpečnost, tedy zločineckou organizaci. Šéfoval jí v době, kdy se totalitní režim zhroutil.

Než však přišel na konci roku 1989 pád (režimu i Lorence), s opozicí i nespokojeným občanstvem komunisté tvrdě zametali.

 

 

Nyní, po 29 letech Lorenc dostal pozvání na diskuzi na Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Přiznám se, že informaci jsem nejprve nevěnoval větší pozornost. Mozek zafungoval na lince: výročí Sametu – StB – Národní – Lorenc – debata – OK.

Vidět osobně „zlouna“

Mnozí ctihodní kolegové byli jiného názoru. Mimo jiné novinář a mediální manažer Michal Klíma. I rozhořela se veřejná debata. Děkanka potrefené fakulty Alice Němcová Tejkalová kritikům protiargumentovala výrokem, že pro studenty „vidět zlouna je zkušenost, kterou knihy nenahradí“.

Chápu rozhořčení Michala Klímy. On a jeho blízcí si s Lorencem a spol. před listopadem 1989 „užili“ své. Alojz Lorence je však jedním z klíčových aktérů doby, ze které čerpá současná republika svůj étos. 

Ano, stál „na druhé straně“. Ano, šéfoval zločinecké organizaci. Ano, byl odsouzen za mlácení demonstrantů. Ano, stále si trvá na svém vidění tehdejších událostí i současného světa.

Proč by ale nemohl vystoupit před studenty novinářské vysoké školy? Navíc v diskuzi, v níž mluví i „naši“, kupříkladu Marek Wollner?

Z obavy, že nám zkazí mládež? Tak málo si věříme? Tak malou máme důvěru v novinářský dorost?

Dějiny píší vítězové, ale…

Ano, Lorenc lhal a lhát bude. Překrucoval a překrucovat bude. Jeho vidění světa je ale důležitým dílem mozaiky, ze kterých se dá poskládat obraz pádu komunistického režimu.

Okřídlené rčení tvrdí, že dějiny píší vítězové. Historie ale byla tvořena motivy a činy „vítězů“ i „poražených“. A kde jinde, než na akademické půdě, by se o bývalých dějích mělo otevřeně diskutovat? I se zločinci. Samozřejmě s vědomím, kdo je kdo…


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)