Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ede Bittle, zdroj

Ondřej Neumann: ČT + ČRo + ČTK = Média určená k likvidaci

IN MEDIAS RES. Nepřátelé nezávislého zpravodajství dlouhodobě posilují v Radě ČTK, Českého rozhlasu a plně v rukou teď mají i osud celé Rady České televize. Na náměstích po celé republice se sice právě demonstruje za nezávislost justice. Ve větším ohrožení jsou ale bohužel aktuálně veřejnoprávní média.

Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář jsou posledními velkými mediálními domy, které nejsou v rukou tuzemských miliardářů. Zároveň se jim daří – tu lépe, tu hůře – čelit atakům na podřízení se aktuální politické moci.

Žádný div, že se již před časem tato média ocitla v hledáčku všech, kterým nezávislé a v očích tuzemské populace i důvěryhodné zpravodajství stojí v cestě k dosažení mocenských tužeb.

Volební mašina Babišovců, Okamurovců a komunistů

K útoku již před lety zatroubil prezident Miloš Zeman, který do hry opakovaně vrací myšlenku „státní televize a státního rozhlasu“. Co na tom, že tento koncept v Evropě existuje pouze v Bělorusku a částečně v Ruské federaci. „Vládní vlnka“ se přeci osvědčila režimům v Číně, Íránu či v Sýrii.

Zeman není hlupák, ví, že jde o nerealizovatelný požadavek. Ale střely směr Kavčí hory, Vinohradská třída a Opletalova ulice již byly vypáleny. Stejně jako jeho ve čtvrtek v TV Barrandov zopakovaná výzva neschválit výroční zprávy Rady České televize. „Bylo (by) vhodné, kdyby parlament tyto zprávy projednal a zamítl a to dvakrát za sebou. V takovém případě má parlament právo volit novou Radu České televize.“

 

 

A o to jde. V útoku ho věrně a dlouhodobě podporují komunisté a Okamurovci. V okamžiku, kdy se k myšlence na eliminaci médií veřejné služby připojil i původně zdrželivý Andrej Babiš, vznikla ve sněmovně hlasovací mašina se spolehlivou většinou.

Výsledkem je situace, kdy lidé nominovaní za ANO a SPD mají již teď v sedmičlenné Radě ČTK hlasovací většinu a právě jejich kandidáti mají velkou šanci uspět v aktuální volbě v Poslanecké sněmovně. Pětice by pak mohla odvolat – ze dne na den – generálního ředitele ČTK.

Inspirace Zemanem

Scénář prosazovaný Milošem Zemanem by zase umožnil „obsadit“ Kavčí hory. Současná Rada ČT podle kritiků prý televizi nekontroluje a soustředí se především na hájení současného generálního ředitele Petra Dvořáka a jeho lidí (s tím lze částečně i souhlasit). Po odvolání stávajících radních již zmiňovaná volební mašinerie ANO – KSČM – SPD jistě dokáže protlačit své lidi, kteří budou mít osud generálního ředitele ve svých rukou.

A Český rozhlas? V zájmu svého uchování v pozici generální ředitel René Zavoral dlouhodobě vysílá signály, že „rozumí požadavkům nové doby“.

Nepřátelé nezávislého zpravodajství dlouhodobě posilují v Radě ČTK, Českého rozhlasu a plně v rukou teď mají i osud celé Rady České televize. Na náměstích po celé republice se sice právě demonstruje za nezávislost justice. Ve větším ohrožení jsou ale bohužel aktuálně veřejnoprávní média.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

23 komentářů

 1. Tondach napsal:

  To je smutný čtení a bohužel pravdivý …..

  • skeptik napsal:

   Inu, co si voliči zvolili…….. Po příštích volbách nám dost možná zůstanou už pouze TV Noe a TV Seznam. Alespoň do té doby, než Babiš, Okamura, KSČM a oba Klausové najdou způsob, jak zlikvidovat i je.

 2. petrph napsal:

  K čemuž dvě poznámky. Za prvé, jak praví ona pointa vulgárního vtipu, „Takhle jsme si to přece dohodli předem“. Tudíž to že veřejná ČT je od začátku popsaným způsobem pod kontrolou politického parlamentu, to je právě už dávno přímo v zákoně. Vyhovovalo to když měly v parlamentu většinu jiné strany, musí to vyhovovat i ted. Ostatně, když už mluvíme o rizicích, nebylo to za vlády Babiše když do ČT vpadla vojenská policie se samopaly v rukou, aby tam konfiskovala nepohodlné dokumenty že ?)

  No a za druhé, ČT v současném rozsahu skutečně neodpovídá záměru veřejnoprávní TV. Na to by stačila s  přehledem CT24ka. Ale pak je tu jeden filmový, kanál, jeden sportovní, dětský, a dokonce dva kulturní, s prakticky nulovou sledovaností. Na tom je veřejnoprávního co?

  • skeptik napsal:

   Jakým způsobem jste došel k té nulové sledovanosti kulturních kanálů? Snad proto, že je nesledují nuly? Případně proto, že je nesledujete vy?

  • Petr069 napsal:

   Kdo sleduje dlouhodobě příspěvky pana PETRPH, nejspíš tuší, že je troll, a to vysoce inteligentní. Pane PETRPH, berte tuto poznámku jako poctu Vaší úrovni. Ostatní trollové se s Vámi měřit nemohou, jsou to obyčejné nicky. A je naprosto jedno, zda jste troll placený, anebo zuřivě ideově zaměřený proti svobodné společnosti, a působící v osamocení neorganizovaně a bezúplatně. Předpokládám, že člověk Vaší úrovně není zapšklým trollem mstícím se za své životní nezdary.
   !!! … Člověku, kterému záleží na demokracii, musí jít o to, aby tu byla alespoň nějaká relativně nezávislá média nepoplatná ani miliardářům, ani politikům, ani politikům, kteří jsou zároveň miliardáři. Jen ať tu nezávislá média jsou a ať se trefují do všech, kteří tu vládnou (či vládli) podivně. A je úplně fuk, jaký nosí dres. Zda dnes ANO/KSČ či zítra ODS či někdy jindy Trikolora.
   Můžete toho pane trolle napovídat kolik chcete a halit jádro problému do kouřové clony, jak bezva umíte, ale fakta tím všem lidem nezastřete.

   • petrph napsal:

    Vážený pane
    , troll * v žádném případě nejsem, ale za poznámku o vysoké inteligenci děkuji.
    * Nejen že mne za nikdo neplatí, ale naše rodina, i já si za bolševiků užili svoje, takže nemám žádný důvod je bránit a připravovat jejich návrat

    Ty moje rozdílné názory jsou založené na tom předpokladu, že si by ta skutečná demokracie a svoboda mohla být ještě lepší, než je Jen kdyby ta pravidla všichni dodržovali. A že bohužel ty současné, stále se rostoucí odchylky jí vedou spíš zpátky k totalitě.
    No a pokud se týká Vaší obavy o nezávislost ČT dvě poznámky.
    1) V žádném případě jsem nezpochybnil potřebu existence nezávislé ČT. Pouze jsem dodal, že tomuto záměru odpovídá pouze kanál CT24. Jestli s tím nesouhlasíte, jistě mi zdůvodníte, jaké veřejnoprávní výhody poskytuje divákům třeba opakování seriálů z dob totality, nebo Fantomase na ČT1..
    2) Správně píšete že nezávisĺá média by neměla být poplatná „.. miliardářům, ni politikům“..Jenomže já k tomu dodávám, že nezávislá, veřejnoprávní TV by neměla být poplatná ani nikomu jinému, ani úzké vrstvě elit, ani třeba aktivistům, atd.. Měla by měřit všem stejně a o všem se stejnou objektivitou založenou výhradně na faktech informovat. Nic víc..

 3. petrus josef napsal:

  Také doporučuji jejich upravu. Musí je platit ten co je sleduje na požádání já ne.

 4. Jan František napsal:

  Cit. -Nepřátelé nezávislého zpravodajství dlouhodobě posilují v Radě ČTK, Českého rozhlasu a plně v rukou teď mají i osud celé Rady České televize. Na náměstích po celé republice se sice právě demonstruje za nezávislost justice. Ve větším ohrožení jsou ale bohužel aktuálně veřejnoprávní média. —————- To je opravdu úžasná demagogie. ČT není nezávislá ani minimálně – je zcela v rukou skupiny (omezené skupiny) vlastnící jediný správný pohled na Svět , politiku, premiéra, prezidenta , Rusko, Sýrii, Ukrajinu, Trumpa , migraci aj. a nepřipustí názory jiné a ani skutečné argumenty. Zcela nepluralitní médium (stejně jako Český rozhlas). Dehonestace názorových oponentú – nálepkování ( kontroverzní je oblíbená nálepka na cokoliv, co se nehodí do ideologického krámu hyperliberální totality těmito médii zastupované). Vidí to každý ideologií nezaslepený člověk, který se ještě nevzdal dnes se nehodícího kritického myšlení, které není na první signální a není ovládáno těmito médii vytvářenými emocemi a manipulacemi. A když se do orgánů kontrolujících tato média má dostat jen malé procento lidí s jiným názorem je těmito nositeli jediné správné pravdy hned rozjeta dehonestační kampaň , za kterou by se Goebels nemusel stydět. Demokracie bez plurality názorů a svobody slova ne jen pro vybrané elitáře zabetonované na svých pozicích není žádnou demokracií. Ale to asi těžko pochopí právě novináři o kterých píšu. A

  • Petr069 napsal:

   Hurá! Konečně jsem pochopil! Takže ČT vlastní jediný názor na Svět. Pak jste vyjmenoval řadu jmen. Protože znám postoje redaktorů z ČT, tak tedy z Vašeho výčtu mohu dovodit Vaše názory:
   1) Angažmá Rusů v Syrii je humanitární, angažmá Rusů na Krymu je vrchol svatého práva, angažmá Rusů na Ukrajině je také vynikající včetně sestřelení civilního letadla, angažmá v Gruzii je též namístě. (Prosím nepiště mi, že Amerika má na svědomí otrokářství, to si nechte na samostatný článek).
   2) Pojem migrace a váleční uprchlíci se Vám překrývá (samozřejmě mnoho z těch, kteří se tvářili jako uprchlíci, jimi nejsou, to je mi jasné).
   3) Pohrdání prezidenta Zemana jeho názorovými odpůrci je podle Vás správné, jeho sprosťárny také, jeho permanentní prezidentská kampaň trvající 3 roky před jeho druhou volbou (hrazená z rozpočtu krajů) též, jeho urážky novinářům a výzvy k jejich fyzické likvidaci jsou též podle Vás asi správné, jeho nadržování Rusku také, nadržování Číně, která likviduje Tibeťany a Ujgury, jakož i své vlastní obyvatelstvo, jakbysmet, jeho lhaní též, jeho mluvčí urážející všechny odpůrce Zemana je moc fajn, no, zbytek Zemanových výstřelků vynechám, snad jen doplním, že i Lumíci, coby vývojové stadium mezi broukem a motýlem je správné.
   4) Určitě Vám nevadí premiér registrovaný jako spolupracovník StB, pochybně získané dotace, čistky v sféře úřední, policejní atd., Čapák, sloučení vrcholné moci politické+ekonomické+mediální do jedněch rukou atd atd., zbytek vynechám, hlavně že maká a bojuje proti Palermu, u něhož byl od samých začátků
   5) Prezidenta Trumpa vynechám, nejsem na něj, na rozdíl od Vás, odborník.

   Prosím !! … Jméno Goebbels si do úst neberte.
   Nevíte, o čem mluvíte.
   Jeho demagogie se zatím nedá srovnávat s žádnou demagogií dneška – i když lidi jako Vy, máte, pokud budete pilnými žáky Goebbelse, šanci jeho úrovně aspoň zpola dosáhnout. Ale dosáhnout až jeho výšin, na to, doufám, tu nemá nikdo, neboť pak už jen „Pánbu s námi a zlé pryč“.

   Pluralita názorů je fajn.
   Tak třeba názor politického vězně z padesátých let proti estébákovi, který ho mučil? Heleďte, je to divný, ale oni mají úplně jiné názory! Proto šup ven s názory estébáků v pluralitní demokracii.
   Trochu jsem se do Vás obul, ale což. Lidi jako Vy máte hroší kůži.

   • Jan František napsal:

    Je úžasné, jak víte co si všechno o různých skutečnostech myslím. To podsouvání, ta nepřiměřenost argumentů (např. Mučený estébákem). Emocionálnost a tendenčnost na úkor střízlivého pohledu. Např. Jak víte na co jsem odborník? ( podle Vás třeba na Trumpa?). Je ale zajímavé číst, co jste napsal. A je dobře, že jste se v této diskuzi takto vyjádřil a je to zde k nahlédnutí…

    • PM napsal:

     Pane Františku, opravdu není těžké rozklíčovat váš pohled na svět.
     Měl jsem připravenu reakci na váš komentář, který i mne nutkal reagovat, ale nakonec jsem to vzdal, děkuji tedy Petru069,
     který to dotáhl k dokonalosti.
     Doplnil bych jen, že váš apel na kritické myšlení, kterým se zaštiťujete, je ve vašem podání dokonale mimo. TV Barrandov, je zřejmě vaše oblíbená stanice a za všechno může Kalousek :-).

     • Jan František napsal:

      Na Tv Barrandov se nedívám. Stačí? Asi ne …. Znovu podsouvání, manipulace , správnonázor. To je Vaše… Vaše myšlení není kritické, ale ideologické.

   • Jarda48 napsal:

    Nic jsi nepochopil.

    • Pavel Liška napsal:

     Souhlasím. Lidé jako Petr069 myslí jen v dimenzích černá a bílá. Neboli : „kdo není s námi….“. Dokáží takoví lidé pochopit, že přestože nesnáším estébáka Babiše a Zeman je mi odporný, tak přitom považuju exhibice kulturní fronty a všechny ty Václaváky za neskutečně hloupé?

   • Podepisuji pane Petře069.

   • skeptik napsal:

    Trefně napsané Petře069. Děkuji Vám.

  • Frenki Hunter napsal:

   Podepisuji, Jane Františku.

   • Tomáš napsal:

    Ty aby ses nepřidal Huntere!!! Petr069 má podle mě pravdu a přehled a cit pro věc. Hezky jste to napsal Petře069 – díky.

 5. skeptik napsal:

  Pokud se vám nelíbí údajné nepluralitní médium Česká televize, přepněte si na „pluralitní“ Barrandov nebo Primu. Jen to velice snadné. To se pouze na ovladači stiskne tlačítko. To snad zvládnete, ne?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Jenže, zkuste to vysvětlit nešlyšícímu mluvenými slovy a negramotnému psaným.

   • Tomáš napsal:

    O to se právě Oskare už dávno nepokoušíme. Jeden z Vámi uvedených případů jste Vy a druhý je F. Hunter. To tady chápe skoro každý.

 6. Pavel napsal:

  Letos bude smutné výročí listopadu. Na Novu a Primu se nedá přes reklamu dívat, na Barrandovu je pouze učitel Becher se svým žákem broukem Pytlíkem a celá bolševickoestebácká klika se spojila do Národní Fronty proti ČT, ČRo a ČTK.
  Lumpenproletariát tomu všemu fandí a volí, STBák to řídí, bere dotace a rozdává „koblihy“. No a na ty, kteří mu nepochlebují, „zaklekne“

  • petrph napsal:

   No ono vůbec budou letos mnohem slabší oslavy výročí. Protože jestli vloni byly mohutné veřejné připomínácí akce sovětské okupace 1968, tak letos by se muselo přiznat, že tu skutečnou porážku dubčekovské svobody uštědřili v roce 1969 jedni Češi druhým Čechům. A že i následující normalizaci už prováděli výhradně čeští soudruzi, zatímco sovětští okupační vojáci se do toho nijak nezapojovali..

   Tudíž bych zase nějaké bouřlivé mediální oslavy v tv vůbec nečekal.. Jestli už na tu bednu musíte čučet, doporučil bych použít postup, popsaný v americkém prostředí někdy už před 30 lety. Nahrajte si ten pořád na video (nebo dneska na disk, a pod..) a ty reklamy si pak rychle přeskákejte :))

Přidávání komentářů není povoleno