Ondřej Neumann: ČT + ČRo + ČTK = Média určená k likvidaci

Napsal/a Ondřej Neumann 17. června 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Nepřátelé nezávislého zpravodajství dlouhodobě posilují v Radě ČTK, Českého rozhlasu a plně v rukou teď mají i osud celé Rady České televize. Na náměstích po celé republice se sice právě demonstruje za nezávislost justice. Ve větším ohrožení jsou ale bohužel aktuálně veřejnoprávní média.

Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář jsou posledními velkými mediálními domy, které nejsou v rukou tuzemských miliardářů. Zároveň se jim daří – tu lépe, tu hůře – čelit atakům na podřízení se aktuální politické moci.

Žádný div, že se již před časem tato média ocitla v hledáčku všech, kterým nezávislé a v očích tuzemské populace i důvěryhodné zpravodajství stojí v cestě k dosažení mocenských tužeb.

Volební mašina Babišovců, Okamurovců a komunistů

K útoku již před lety zatroubil prezident Miloš Zeman, který do hry opakovaně vrací myšlenku „státní televize a státního rozhlasu“. Co na tom, že tento koncept v Evropě existuje pouze v Bělorusku a částečně v Ruské federaci. „Vládní vlnka“ se přeci osvědčila režimům v Číně, Íránu či v Sýrii.

Zeman není hlupák, ví, že jde o nerealizovatelný požadavek. Ale střely směr Kavčí hory, Vinohradská třída a Opletalova ulice již byly vypáleny. Stejně jako jeho ve čtvrtek v TV Barrandov zopakovaná výzva neschválit výroční zprávy Rady České televize. „Bylo (by) vhodné, kdyby parlament tyto zprávy projednal a zamítl a to dvakrát za sebou. V takovém případě má parlament právo volit novou Radu České televize.“

 

 

A o to jde. V útoku ho věrně a dlouhodobě podporují komunisté a Okamurovci. V okamžiku, kdy se k myšlence na eliminaci médií veřejné služby připojil i původně zdrželivý Andrej Babiš, vznikla ve sněmovně hlasovací mašina se spolehlivou většinou.

Výsledkem je situace, kdy lidé nominovaní za ANO a SPD mají již teď v sedmičlenné Radě ČTK hlasovací většinu a právě jejich kandidáti mají velkou šanci uspět v aktuální volbě v Poslanecké sněmovně. Pětice by pak mohla odvolat – ze dne na den – generálního ředitele ČTK.

Inspirace Zemanem

Scénář prosazovaný Milošem Zemanem by zase umožnil „obsadit“ Kavčí hory. Současná Rada ČT podle kritiků prý televizi nekontroluje a soustředí se především na hájení současného generálního ředitele Petra Dvořáka a jeho lidí (s tím lze částečně i souhlasit). Po odvolání stávajících radních již zmiňovaná volební mašinerie ANO – KSČM – SPD jistě dokáže protlačit své lidi, kteří budou mít osud generálního ředitele ve svých rukou.

A Český rozhlas? V zájmu svého uchování v pozici generální ředitel René Zavoral dlouhodobě vysílá signály, že „rozumí požadavkům nové doby“.

Nepřátelé nezávislého zpravodajství dlouhodobě posilují v Radě ČTK, Českého rozhlasu a plně v rukou teď mají i osud celé Rady České televize. Na náměstích po celé republice se sice právě demonstruje za nezávislost justice. Ve větším ohrožení jsou ale bohužel aktuálně veřejnoprávní média.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)