Ondřej Neumann: Číňani versus Křetínský. Skryté poselství jedné fotografie
IN MEDIAS RES. Šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík nepustil na domácí zápasy svého klubu fotografa deníku Sport. Provinil se tím, že v Evropské lize při duelu s Leicesterem nefotil jen hřiště, ale „vyblejsknul“ i VIP tribunu. Na té seděl nejen Tvrdík (bez povinné roušky), ale i další tuzemští mocní. Například tehdejší poradce premiéra pro pandemii Roman Prymula, kterého výlet do Edenu stál místo po boku Andreje Babiše. Nebo hradní kancléř Vratislav Mynář, kterého stál prémie. A také dva muži z Číny…
Ty dva snímky odděluje téměř přesně jeden rok. Na prvním pózují čínský velvyslanec v Praze, český ministr vnitra a jeden zaměstnanec čínské státní firmy. V čínském Wu-chanu tou dobou již řádí covid-19, do Česka zatím nedoputoval. Píše se 22. únor 2020 a fotbalová Slavia hraje doma s Opavou.
„Na počátku pandemie, kdy čínští komunisté čelili mezinárodní kritice za to, že připustili rozšíření pandemie z Wu-chanu do světa a že doma tvrdě pronásledují občanskou opozici zveřejňující informace o šířící se epidemii, se fotografoval Jaroslav Tvrdík společně s ministrem vnitra Hamáčkem po boku velvyslance Čang Ťien-mina a stafáž jim dělali hráči Slavie, aby všichni společně vyjádřili podporu opatřením čínské komunistické strany. Všichni, včetně českého ministra, měli na sobě trička s firemním nápisem CITIC,“ připomněla po roce souvislosti vzniku fotografie sinoložka Olga Lomová.
Druhý snímek vznikl 18. února 2021 na tomtéž místě – v pražském Edenu. Tedy přesněji řečeno, v hledišti Sinobo Stadium. Z fotografova pohledu vlevo sedí Jaroslav Tvrdík, volná sedačka ho odděluje od dvojice Číňanů a jedné Číňanky, pak opět volná sedačka a vidíme hradního kancléře Vratislava Mynáře s chotí Alex Mynářovou.
Po roce od vzniku první fotografie patří Čína k vítězům celosvětové pandemie, jež vzešla z jejího území. Pod tlakem sice souhlasila s šetřením Světové zdravotnické organizace (WHO) na svém území, zahraniční experty ale nepustila zdaleka ke všem k datům, která by potřebovali. Na druhou stranu čínská ekonomika jako jediná z těch velkých rostla i v době pandemie a dalšímu posílení vlivu a moci komunistické Číny ve světě má pomoci i tzv. „vakcínová diplomacie“.
Tedy nabídka zaslání jedné z čínských vakcín na covid-19 těm zemím, které o to požádají. A samozřejmě moc hezky poděkují, zaplatí, slíbí mlčet k porušování lidských práv čínskými komunisty, zapomenou na čínské sliby demokracie pro Hong-kong, hodí do chřtánu bezohledné diktatury svobodu 23 milionů obyvatel Tchaj-wanu a otevřou Číně svoji ekonomiku – v konkrétním českém případě pustí čínské firmy k dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech a k budování 5G sítí.
Akce „Čínská rouška“
Zatímco první ze zmiňovaných fotografií v Česku téměř nikdo nezná, druhá obletěla nejdříve sociální sítě a pak i média. Stala se symbolem „papalášského“ přístupu ke zvládání nákazy covid-19. Tedy: přísnost a omezení „pro chudobu“ (řečeno slovy, klasika – floristy a bytového designéra Ivana Šablatúry) versus opakované porušování nedomyšlených protipandemických opatření politiky či vysokými státními úředníky. Přeborníkem v tomto směru je Roman Prymula. Toho nachytali fotografové z vydavatelského domu Daniela Křetínského hned dvakrát.
Jednou při schůzce uvnitř zavřené restaurace na pražském Vyšehradě (stálo ho to místo ministra zdravotnictví), podruhé na fotbale. Ve druhém případě sice neporušil žádné nařízení, nicméně premiér Andrej Babiš ho přesto propustil z místa svého poradce. Prý kvůli nedostatku „sociální inteligence“ (i když později vyšlo najevo, že to byl Prymula, kdo jako první Babiše informoval, „že už to nemá zapotřebí“). Prymula totiž ještě dopoledne 18. února veřejně mluvil o tvrdém lockdownu, aby hned v podvečer poté vyrazil mezi hrstkou vyvolených na „zápas roku“.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Ale zpět k fotografii, kterou pořídil fotoreportér Sportu Jan Mazáč. Stála místo nejen Prymulu, ale i Jana Marounka, zástupce hlavní hygieničky. Kancléř prezidenta Mynář pak přišel z rozhodnutí Miloše Zemana o prémie. Své si od médií schytali i přítomní europoslanec za ODS Alexandr Vondra či generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Číňané v hledišti doposud pozornosti novinářů unikali. Přitom zajímavostí je už to, že jeden z nich – stejně jako Tvrdík – neměl minimálně v některých okamžicích večera nasazenou roušku.
Druhý muž je zas docela podobný čínskému velvyslanci v Praze, který v únoru 2020 pózoval „na podporu zdravotníků a obyvatel Wu-chanu“ v dresu CITIC po boku ministra vnitra a prvního místopředsedy vlády Hamáčka a zaměstnance čínské státní firmy CITIC Jaroslava Tvrdíka. Oba Češi se již za pár týdnů poté stali hlavními organizátory tvrdě placené čínské „pomoci“ zkoušenému českému lidu, do jehož země ve středu Evropy mezitím doputoval z Číny covid-19.
Připomeňme si, jak to tehdy bylo: Tvrdík vše zařizuje na Pražském hradě i v Pekingu, Hamáček se i přes velké pracovní vytížení chodí na letiště osobně klanět rouškám a respirátorům, z nichž se poté mnohé ukážou jako nepoužitelné. Což ovšem čínské dodavatele nemusí mrzet, neboť guvernér ČNB Jiří Rusnok zařídil svým lidem práci přes neděli, aby peníze prosvištěly z českých účtu na ty čínské bez sebemenších zádrhelů dlouho před fyzickým příletem zboží do Česka.
„V situaci, jako je tato, potřebujete mechanismus okamžité platby, a právě ten jsme nastavili.(…) Přes ČNB a Bank of China, která je v Praze. Jsme schopní posílat platby okamžitě, tudíž, když něco objednáme, oni to pošlou,“ pochlubil se v březnu 2020 Hamáček. Jen už na sobě neměl červený dres čínské státní firmy CITIC, nýbrž svou proslulou červenou mikinu, za jejíž nošení byl většinou médií opakovaně chválen. Na začátku dubna pak Hamáček Tvrdíka přizval oficiálně do krizového štábu.
Akce „Čínská vakcína“
O rok později už roušky a respirátory z Číny nejsou tak horkým zbožím. Kvůli velmi diskutabilní kvalitě, chybějící evropské certifikaci i faktu, že si nařízené prostředky na ochranu dýchacích cest dokážeme ve špičkové kvalitě vyrobit sami. To však vládě nijak nezabránilo označit čínské respirátory jako vyhovující i při vyhlašování posledních protipandemických opatřeních.
Hitem jsou však již několik měsíců vakcíny proti covidu-19. Ale někteří detailisté – jako například ministr zdravotnictví Jan Blatný – lpí na tom, že Češi budou očkováni pouze vakcínami, které schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). A to v okamžiku, kdy prezident Miloš Zeman a jeho okolí začali zařizovat (a vnucovat) neschválené vakcíny z Ruska a Číny. Oba tyto autoritativní státy přitom ve svých vakcínách nevidí pouze byznys, ale i příležitost pro své geopolitické posílení.
Nicméně hra je již rozehrána a figurky rozestaveny. Zemanem vyznamenaný epidemiolog Prymula akci jistí v roli poradce premiéra Babiše. Coby fotbalový fanoušek, podporovatel očkování, dlouholetý propagátor čínské medicíny a nově i zastánce čínské vakcíny Sinopharm však neodolá pokušení a zajde na pozvání Jaroslava Tvrdíka na zápas Slavie s „liškami“ z Leicesteru. A je podruhé během necelého roku zachycen fotografem placeným Danielem Křetínským v místech, kde by se neměl pohybovat.
A Andrej Babiš ho podruhé bez váhání hází přes palubu. Až ta rychlost budí podezření, že tak činí s jistou úlevou. Neuběhnou však ani dva týdny a Miloš Zeman v televizi CNN Prima News 28. února oznámí, že Prymulu angažuje jako svého neplaceného poradce a že ministr Blatný je „vyhořelý“ (čti bude se muset poroučet). A jde se do finále.
Dne 2. března na Hrad, kde je kancléřem jistý Mynář a poradcem jistý Prymula, doráží jistý Tvrdík s kolegy z čínské státní firmy CITIC. Hrad vydá ze setkání následující fotografii doprovozenou velmi stručnou větou: „Prezident republiky Miloš Zeman přijal v úterý 2. března 2021 na Pražském hradě představitele společnosti Citic Europe Holdings a.s.“
A 3. března po osmé večerní hradní mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru informuje, že „Předseda vlády požádal prezidenta republiky, aby se obrátil na prezidenta ČLR s žádostí o dodání čínské vakcíny Sinopharm. Pan prezident této žádosti vyhověl a napsal prezidentu ČLR. Podle zprávy velvyslanectví ČR v Pekingu se čínská strana rozhodla této žádosti okamžitě vyhovět.“ Čímž se nám do hry obloukem vrátil další z aktérů fotografií – čínský velvyslanec v Praze Čang Ťien-min.
Akce „Fotograf“
V sobotu 6. března deník Sport publikoval následující protest proti zamítnutí vstupu fotografa Mazáče na další utkání Slavie.
STANOVISKO ŠÉFREDAKTORA LUKÁŠE TOMKA | @slaviaofficial bez udání relevantních důvodů zamítla vstup na stadion fotografovi, který při zápase Evropské ligy s Leicestrem pořídil snímek VIP sektoru včetně Romana Prymuly 👇https://t.co/JeBVkPSIrU
— Deník Sport (@DenikSport) March 6, 2021
Vedení Slavie zareagovalo stanoviskem, ve kterém se mimo jiné píše: „Deník Sport a jeho majitelé by si sami měli odpovědět na otázku, proč ve fotbalové veřejnosti vyvolávají pochybnosti o svojí nestrannosti, objektivitě a vyváženosti a jestli jsou skutečně médiem nebo spíše vlivovým nástrojem.“
Čímž přímo zamířili na miliardáře Daniela Křetínského, který kromě deníku Sport vlastní i fotbalovou Spartu.
Sportovní novináři napříč redakcemi o tom, že šlo o mstu za zveřejnění fotografií z VIP zóny, vesměs nepochybují. Stejně tak jako o tom, že Sport trochu „připisuje“ Spartě.
Na první pohled kauza „červené karty“ za fotografii Pavla Mazáče vypadá jako malicherná pomsta malého kluka. Prostudujeme-li si však osoby a zasedací pořádek na snímku slávistické VIP tribuny, přidáme-li k tomu jednu rok starou fotografii a veřejně dostupná fakta z tuzemské i světové politiky, lze motivaci Jaroslava Tvrdíka pochopit.
Současné vedení komunistické Číny, stejně jako Miloš Zeman, trestá sebemenší zkřížení svých plánů. Žádný takový počin nemůže zůstat bez reakce, bez trestu. Proto Tvrdík, zaměstnanec čínské státní firmy a prezidentova spojka pro byznys s Čínou, nějak reagovat prostě musel. I když tím opět přitáhl pozornost k propojením lidí a dějů, které mohla překrýt deka zapomnění.
A co se Daniela Křetínského a jeho novinářů týče – dvojí „odstřelení“ Romana Prymuly může být dílem náhody. Ale nemusí. Žádný důkaz pro druhou variantu nemám, v každém případě ale kauza opět naplno poukázala na problematickou roli novinářů v mediálních domech, jejichž majitel je v jasném střetu zájmů. Platí to o Andreji Babišovi v byznysu a politice a platí to i o Danielu Křetínském v byznysu a sportu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Levné a pohodlné bydlení? Hledejte oblasti, které ožijí za deset let
Investor Brůna: Kdo je vlastně bohatý? Na pěkný důchod už miliony nestačí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Je zajímavé, že deník Sport, nefotí pana Křetínského a jeho rodinu, ať už na utkání Sparty nebo na závodech, kde jezdí jeho dcera, ale to jim zákaz od jejich majitele nevadí.
Majitele a sponzoři tam sedí už dlouho, nevidím na tom nic zajimaveho. Tady šlo o čípky a hlavně trapneho Prymulu
Jde jen o moc a o penize, a jeste jim do te vakcinky jed primichaji, aby cisla dal bobtnala, je mi predem lito neosvicenych, proto se nikdy nenecham ani ockovat ani zaslepit. chcete test, udelam ale jen kvuli sebe ne kvuli vam .
Doktory jsem nepotreboval cely zivot a muzu vam rict, ze vic lidi je nemocnych uz jen proto, ze se leci na ruzne nesmysly, co se vubec lecit ambulantne nemusi, a z toho stresu a bacilu v cekarnach pak teprve onemocni doopravdy, o tom je cely nemocnicni BUSINES, proc by doktor mel mit zajem aby bylo mene nemocnych ?
a ve vysledku jsou to pak lidi cim dal vetsi slabosi & nadchazejici generace uz se teda ani nemusi rodit kdyz nemaji co nabidnout, no a tim padem se jevi i vymreni lidske rasy jen jako logicka vec & nic vyjimecneho z hlediska evoluce.
A kdo je verici at to klidne nazve Bozi trest .
Vy, podle Vašeho příspěvku, skutečně působíte tak, jako kdybyste doopravdy vymíral.
Předpokládám, že Tvrdík dostal 10000 pokutu za roušku, jako jí dostal Hnilička, Šlégr a Paroubek za to, že neměli roušku v hotelu v Teplicích. Jinak je vidět, že ve vztahu k novinářům začíná mít Zemanovu školu.
Jednou budou muset tito lidé zaplatit své své účty, někdy to trvá dlouho, ale na konec na ně dojde …
Pomine-li čtenář v článku některé zažité novinářské praktiky v naznačování kam autor patří (v tomto případě jistě nepatří ke skupině Zemanových příznivců), pak musí autorovi poděkovat za článek plný objektivních informaci o mediálních projevech a jejich důsledcích ve vzájemném protivenství dvou různě zeměpisně i politicky orientovaných skupin, Křetínští verzus Čína. Článek také správně poukazuje na to, že platí beze zbytku nejen: „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej“, ale hlavně, „koho píseň zpívá, toho chleba jí“. Tedy ten strážce demokracie a pravd – nezávisle závislý novinář; nezávislý v tom, že si sám vybírá, na kom bude závislý. A výběr není velký.
Ještě pro dokreslení ponížené presidentské žádosti o čínskou vakcínu:
—ČLR sama je na tom s vakcinací dost bídně – samozřejmě je jich 1,5 miliardy, zatím mají proočkováno jen 2,5% lidí, podstatně méně než kdokoliv v EU. Ale za líbání země a chleba se solí na letišti by si sami utrhli od huby, samozřejmě. Na své lidi totalitní stát dost kašle.
—Čínská vakcina je staromodní – z usmrecených virů covid19 – výroba je drahá – jedna dávka stojí 20x více než vakcina od Pfizeru.
—v ČLR samotné NEVAKCINUJÍ OSOBY STARŠÍ 59 LET – a očividně je ještě dlouho vakcinovat nehodlají. Výhoda totalitních států – důchodce nikdo nepotřebuje, hlasovat de facto nemohou, není potřeba je chránit. Pragmatický leč trochu hyenistický přístup. Toto náš hradní všeználek a poručík DUB asi přehlédl. Škoda že se nechal očkovat Pfizerem – jináč by mohl posloužit čínským soudruhům jako pokusný králík pro „vakcinaci osoby starší 59 let“.
—ČLR samotná pro svou věrchušku také importuje vakciny Pfizer – a proč ne? Většina věrchušky je starší než 59 let – tak nechtějí zbytečně riskovat.
……
Mimochodem, dle všeho ani Putiputin se ještě nenechal očkovat Sputnikem V – prý taky čeká až bude naočkováno několik milionů Rusů…..
A proto všechno, co Vy víte o čínské vakcíně, se rozhodl MOV, že účastníci budou touto vakcínou ,tedy čínskou, očkováni, pokud ovšem olympiáda v Tokiu vůbec bude.
Googlujte:
„Govt spells out groups not eligible for vaccination…..
Currently, people in the age group from 18 to 59 are arranged to receive the vaccination, and people not in the age group should wait for further data of clinical trials to know whether they could be vaccinated.“
BRAVO ČÍNŠTÍ SOUDRUZI! nechcete svou vakcinu vyzkoušet na našem drahém presidentovi?