Vláda u opatření proti covidu ignoruje právní řád. Nahrává podvodníkům s nekvalitními respirátory
Respirátor s označením KN95 není totéž co FFP2, zdůrazňuje samo ministerstvo průmyslu a vysvětluje výrazné rozdíly v testování filtrační účinnosti respirátorů podle čínských a evropských norem. Jenže jinde dává vláda mezi oba pojmy prakticky rovnítko. Odborníci na ochranné pomůcky to kritizují stejně jako fakt, že i po roce od začátku pandemie je v Česku stále možné naletět podvodníkům s nekvalitními respirátory.
Když kabinet Andreje Babiše koncem minulého týdne znovu vyhlásil nouzový stav, použil ve všech navazujících usneseních opakovaně pojem „respirátory KN95“. Dokonce osmkrát, jak upozornil šéf Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs na Twitteru. Pozoruhodný je zejména fakt, že zmíněný pojem nemá vůbec oporu v české legislativě.
Ve včerejší usnesení vlády ČR se čínská třída respirátorů KN95, která nemá ukotvení v českém právním řádu, zmiňuje 8x !
Podepsán: Andrej Babišhttps://t.co/NDKBQKbxVf pic.twitter.com/oSWetW6RcG— 🕸Jiří Kůs (@jirkakus) February 15, 2021
„V České republice platí stejně jako v celé EU jediná norma pro respirátory, a to je EN 149. Pokud si tedy dovezete respirátory z Číny, jedno s jakým označením, a chcete je v Česku prodávat, musíte projít plnou certifikací a podle výsledků označit respirátor třídou FFP1, 2 nebo 3. Žádné KN95 tam prostě není,“ doplňuje Kůs pro HlídacíPes.org.
„Jakoby stát ignoroval právo“
To, že čínské označení KN95 samo o sobě negarantuje stejnou filtrační účinnost jako označení FFP2, zdůrazňuje i Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ve svém novém doporučení pro zadavatele veřejných zakázek při objednávkách roušek a respirátorů rozdíly popisuje takto:
„Zatímco čínská norma GB 2626 tuto filtrační účinnost pro KN95 předepisuje pouze pro aerosol NaCl (tedy běžnou kuchyňskou sůl v aerosolu tvořící miniaturní krychličky), evropská norma EN 149 předepisuje test nejen aerosolem pevných částic NaCl, ale též parafinovým olejem (tvořícím v aerosolu miniaturní kulové kapičky),“ píše ministerstvo.
Právě test parafinovým olejem podle něj právě v případě onemocnění covid-19 mnohem lépe simuluje situaci záchytu kapének. Konkrétně delší časový interval, kdy respirátor při používání díky dýchání postupně vlhne.
Vláda však pojem KN95 používá ve svých usneseních prakticky jako ekvivalent pojmu FFP2. Příkladem je tato věta ze série nedávno přijatých usnesení o krizových opatřeních: „Důrazně doporučuje zdržovat se v místě bydliště pouze se členy vlastní domácnosti a osobami, o které člen domácnosti pečuje, a při styku s jinými osobami používat respirátor bez výdechového ventilu třídy FFP2 nebo KN95.“
„Bohužel se zdá jakoby státní správa ignorovala právní prostředí ČR,“ komentuje to Jiří Kůs a připomíná, že podobně chybně vláda sepsala i další materiály, třeba rozhodnutí ministryně financí o prominutí DPH na respirátory.
Přitvrdit kontroly i sankce
Nejde přitom zdaleka jen o hraní si s pojmy, ale o ochranu zdraví a životů. I když už v Česku skončily „divoké“ rouškové nákupy z loňska, kdy vláda i soukromé firmy nakupovaly především v Číně zboží často pochybné kvality, na českém trhu je i dnes stále řada nekvalitních ochranných pomůcek.
Někteří obchodníci také lákají zákazníky na FFP2 respirátory, ačkoli ve skutečnosti mají jen čínskou certifikaci KN95, jak upozornil například server iRozhlas. Česká obchodní inspekce (ČOI) už kvůli tomu řeší řadu spotřebitelských podnětů. Právě ČOI také loni v době kritického nedostatku roušek a respirátorů vydávala dočasné výjimky necertifikovaným výrobkům, včetně KN95, které však vypršely loni v létě.
„Subjekt, který je v době platnosti povolení legálně od výrobce či dovozce nabyl, a další subjekty v dodavatelském řetězci, například provozovatel drogerie, je mohou doprodávat. Na takové výrobky se pohlíží jako na výrobky uvedené legálně na trh,“ připouští mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich, že na takové respirátory lze v Česku stále narazit.
„Klíčové však je zabránit jakýmkoli novým dodávkám necertifikovaných výrobků a stanovit pevné datum pro případný doprodej distributorských zásob,“ upozorňuje ale odborník na regulaci osobních ochranných a zdravotnických prostředků Jakub Král ze společnosti Porta Medica, která se mimo jiné podílela i na přípravě zmíněných informačních materiálů Ministerstva průmyslu a obchodu.
Připouští, že Česká obchodní inspekce má po loňské rouškové nákupní horečce při čištění trhu momentálně těžkou pozici. „Nicméně v tuto chvíli již nastává nejvyšší čas, aby začaly být nelegální výrobky hromadně stahovány z trhu a začaly padat citelné sankce. Není možné, aby se poctiví výrobci a dodavatelé stali zcela nekonkurenceschopnými jen proto, že se tolerují podvodníci,“ říká Král. I proto také považuje za nesmyslné zmiňované osvobození respirátorů KN95 od DPH.
„Výrobky, které by měly z trhu mizet, jsou paradoxně státem dotovány oproti tuzemským chirurgickým maskám s řádným označením CE (certifikováno podle norem EU, pozn. red.), které od DPH pro změnu osvobozeny nejsou. To je nejlepší způsob, jak zničit tuzemské výrobce těchto masek,“ dodává.
Čínská norma nestačí
Že pojmy FFP2 a KN95 často splývají, ukazuje i pohled do registru smluv. Za únor v něm přibyla řada objednávek respirátorů, ve kterých se opakuje formulace typu „objednáváme x kusů respirátorů FFP2 (KN95)“, případně totéž bez závorky, což znovu budí mylný dojem, že jde o výrobky s identickou účinností. Jak jsme však popsali výše, jde o dvě naprosto odlišné věci.
„Pokud je výrobek řádně certifikován na základě nařízení (EU) 2016/425, ve shodě s normou EN149, opatřen označením CE a je navíc ještě opatřen i označením KN95 či N95, pak toto ničemu nevadí. Označení KN95 ani N95 však nemůže nahradit označení CE,“ shrnuje další expert vzdělávací a konzultační společnosti Porta Medica Aleš Martinovský.
Ministerstvo průmyslu a obchodu proto zadavatelům veřejných zakázek doporučuje při objednávkách respirátorů FFP2 následující postup:
„Odkázat výslovně na normu EN 149, neboť pouze tato norma definuje všechny parametry třídy ochrany FFP2“ a pro odstranění všech pochybností předem upřesnit, „že respirátory, které splňují pouze část požadavků výše uvedených norem nebude zadavatel považovat za „rovnocenné“ řešení… Za takové nikoliv rovnocenné řešení bude považovat například respirátory, které budou splňovat pouze třídu ochrany KN95.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
8 komentářů
K nákupům zdravotnického pomocného materiálu bez výběrových řízení je nouzový stav naprosto ideální.Ale to už tady bylo,že některý materiál dodávaly firmy které by si jinde ani nevrzly.Dělá to dojem,že se tady někdo neoprávněně pakuje.
Ještě k tomu pakování, jediný kdo se může pakovat, je ten podřízený, který ten nákup přímo dojednává, šéf to jen podepisuje. Šéf nemůže z principu být u jednotlivých nákupů a dojenávání podrobností a také si nemůže dovolit chtít úplatek, podřízený by na to při podrobném jednání přišel a šéfa by pak mohl vydírat. To si dnes žádný politik ve vládě nedovolí, ale poslanci, to je něco úplně jiného, ti jsou také, stejně jako státní úředníci, prakticky neodvolatelní po celé funkční období a zůstavají poslanci i ve vězení, viz Rath.
šéf plně zodpovídá za své podřízené. nebo se pletu?
Nařízení, popis opatření, objednávky a nákupy, to všechno dělají státní úředníci, chránění zákonem o státní službě, který neumožňuje uplatňovat zodpovědnost, na př. za nesprávné formulování rozhodnutí politiků ve vyhláškách, předpisech a pod. Také zodpovědnost za objednávky a nákupy je prakticky vůči nim neuplatnitelná, a oni, ti státní úředníci, to dobře vědí. Novináři stejně pak všechny jejich kiksy připíší vládě, převážně premiérovi. Ten přece vládu řídí a za její činnost tak zodpovídá. Zapomíná se, že při hlasování má ten premiér jen jeden hlas, jako kterýkoliv jiný člen vlády.
Ale hlavním zdrojem zmatečných formulací a špatných nákupů jsou zákonem chránění úředníci.
Každý, kdo někdy řídil nějaký útvar, výrobnu a pod. ví, že vedoucí musí nutně spoléhat na práci podřízených a pokud ti jsou nepostižitelní za špatnou práci, tak nezmůže nic a útvar nefunguje i kdyby šéf byl v práci 25 hodin denně, (tedy s tou „jednou hodinou přes poledne“), měl deset ruk a křídla.
No to je potom podvod na všechny,protože jsem koupila respirátory a jsou na nich obě označení. Tak co ? Asi vrátit.
„Ministerstvo průmyslu a obchodu proto zadavatelům veřejných zakázek doporučuje při objednávkách respirátorů FFP2 následující postup: „Odkázat výslovně na normu EN 149,…“
A tak čím tedy ta vláda nahrává podvodníkům a ignoruje právní řád? Snad tím, co jsem citoval? Kde je logika?
Nebo ministerstvo průmyslu a obchodu podle této logiky není součástí vlády.
Ale čeho potom je to ministerstvo součástí, opozice?
Ještě bych dodal, že „jinde“ to rovnítko mezi FFP 2 a tam nedává vláda ,ale nějaký subalterní úředník zaměstnaný na některém ministerstvu, jak jsem už naznačil v mém komentáři z 18.2.2021 (12:01).
To ovšem pro pány, jako je šéf Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs, nebo Jakub Král ze společnosti Porta Medica, či autor článku, je zřejmě pod jejich hladinou rozlišování a tak to přičítají jednoduše vládě jako celku, který dotyčné úředníky zaměstnává. A aby toho nebylo na tu vládu nahnojeno málo, tak další expert vzdělávací a konzultační společnosti Porta Medica Aleš Martinovský do toho vnáší úplný zmatek svým „shrnutím“, citovaným v článku: „Pokud je výrobek řádně certifikován na základě nařízení (EU) 2016/425, ve shodě s normou EN149, opatřen označením CE a je navíc ještě opatřen i označením KN95 či N95, pak toto ničemu nevadí. Označení KN95 ani N95 však nemůže nahradit označení CE.“ Jsem přesvědčen, že to ani po tom označení KN95, či ani N95, nikdo nežádá, ani ta prokletá Babišova vláda. Marně jsem hledal něco, co by mé přesvědčení zvrátilo.
Pokud chce někdo zařídit nošení kvalitních „roušek“, musí je taky dát všem lidem za tkz. babku a ne aby se balíkovaly firmy vyvolených obchodníků, lékaren …. kteří jsou ve spolku s „politiky“. Toto opozice i s vládou nedořešili nebo se sami taky balíkují ! Státní ouředníček to má zdarma i pro osobní potřebu a to chodí do práce za 100% mzdu, ale jen na 60% pracovní doby. O očkování je škoda psát, kdo i kolik mafiánů se z vakcín stane novými miliardáři ? a pojišťovny zaplatí, to znamená všichni.