Sergej Šojgu a Vladimir Putin. Foto: Profimedia

Ondřej Neumann: Český novinář na stopě ruské propagandě

Napsal/a Ondřej Neumann 29. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Odhalení webu Voice of Europe sídlícího v Praze coby nástroje ruské propagandy předcházela také skvělá práce reportéra HlídacíPes.org Vojtěcha Bergera. Ten již loni v říjnu upozornil na nápadně tendenční výběr témat, respondentů, nejasné financování i mezinárodní provázanost webu na další podobná „média“. Žádný div, že ho v druhé polovině velikonočního týdne hojně citovala respektovaná německá média.

„Rok před volbami do Evropského parlamentu začal v Praze fungovat zpravodajský web navazující na kdysi široce sdílenou platformu Voice of Europe. Ta do roku 2020 šířila obsah blízký populistickým a krajně pravicovým stranám v Evropě, než musela skončit kvůli finančním problémům. Za jejím letošním pražským restartem je formálně polský vlastník, jinak je pozadí webu neprůhledné. Obsah však znovu jednoznačně konvenuje krajní pravici.“

Tak začíná článek, který loni 4. října publikoval na webu HlídacíPes.org Vojtěch Berger. Celý si ho můžete přečíst zde:

„Serjožo, pojď sem.“ Neprůhledný web Voice of Europe si zřídil centrálu v Praze

Demaskování „mediální internacionály“

Bergerův investigativní článek nestojí na „nejmenovaných zdrojích“, přesto jasně dokládá, proč projekt Voice of Europe rozhodně nepatří mezi klasické zpravodajské weby a proč je třeba mu věnovat zvýšenou pozornost.

Berger při tom využil spolupracovníků v Polsku – při dohledávání údajného polského majitele Voice of Europe, svoji předchozí práci – při popisu obsahové provázanosti Voice of Europe a proorbánovského maďarského webu Remix News, případně znalost práce německých investigativců z Correctiv.org, kteří v roce 2022 popsali pozadí v Polsku provozovaného projektu Unser Mitteleuropa.

Německý investigativní novinářský tým Correctiv.org tehdy došel k závěru, že kolem zmíněného webu existuje síť 25 dalších webových stránek, které navzájem publikují, překládají a sdílejí své texty a tím zvyšují jejich celoevropský dosah.

A Voice of Europe – stejně jako v případě Remix News – přebíral články publikované i Unser Mitteleuropa. A v čím zájmu tato nadnárodní „mediální internacionála“ manipulovala veřejným prostorem? To se můžete dočíst v citovaném článku Vojtěcha Bergera výše.

Tuto středu česká vláda oznámila, že rozšířila sankční seznam o dvě fyzické a jednu právnickou osobu. Jde o politika a podnikatele Viktora Medvedčuka, politika, mediálního producenta a propagandistu Arťoma Marčevského a společnost Voice of Europe.

A hned bylo jasněji i v odpovědi na otázku, z jakých zdrojů byl web – který je v toto chvíli „vypnutý“ – pravděpodobně financovaný.

Hvězda německých médií

Kolega Berger obratem po oznámení českého kabinetu publikoval analýzu prokazující provázanost aktivit Voice of Europe s českými, ale i německými či slovenskými tzv. vlasteneckými politiky:

Půl roku s ruskou propagandou z Prahy. Místo „hlasu Evropy“ zněl hlas Kremlu

Žádný div, že se pak Vojtěch Berger stal vyhledávaným zdrojem pro – především německojazyčná – média.

Rozhovor s ním natočila německá veřejnoprávní stanice ZDF, citoval ho kupříkladu německý veřejnoprávní web Tagesschau (Pro-russische Propaganda quer durch Europa), jeho komentář zazněl i ve vysílání veřejnoprávní německé rozhlasové stanice Deutschlandfunk (Russische PropagandaTschechien sanktioniert „Voice of Europe“) a web prestižního týdeníku Die Zeit ho dokonce uvedl jako spoluautora svého článku (Wie Russland Einfluss auf westliche Politiker nimmt).

A proč to celé popisuji? Výše citované články redakčního kolegy Bergera jsou vzorovou ukázkou novinářské práce s otevřenými zdroji, při které novinář využije svého instinktu, zkušeností i mezinárodních kontaktů a přehledu, který Berger získal jako dlouholetý redaktor zahraniční redakce Českého rozhlasu, jeho zahraniční zpravodaj na Slovensku a v Rakousku a v posledních sedmi letech i jako reportér a editor HlídacíPes.org.

Gratuluji!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)