Radní ČT Hana Lipovská. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ondřej Neumann: Argumentační fauly dua Lipovská – Bobošíková

Napsal/a Ondřej Neumann 18. ledna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Nejlepší obranou je útok. A nejlépe se vyvrací tvrzení, která oponent sice nevyslovil, ale my budeme tvrdit, že ano. Pak můžeme oponenta rozcupovat na kousky, obvinit ho ze lži a nadto odvést pozornost od vlastního průšvihu, na který poukazoval. Říká se tomu demagogie. Nejnověji se k podobnému postupu snížily členka Rady České televize Hana Lipovská a její blízká spolupracovnice Jana Bobošíková.

Hana Lipovská, Jana Bobošíková a potažmo jejich Institut svobody a demokracie nařkly HlídacíPes.org z šíření fake news. Prý jsme Lipovskou falešně obvinili ze střetu zájmů „kvůli jejímu členství ve správní radě ISDe“. Konkrétně se tak mělo stát v textu Aleše Rozehnala „I Hana Lipovská porušuje zákon o ČT. Ten je ale špatný a nutí radní k pokrytectví“.

Někdo tu šíří lži

„HlídacíPes o sobě tvrdí, že je „žurnalistikou ve veřejném zájmu“. Šíření prokazatelných nepravd za takovou žurnalistiku nepovažujeme. Snaha poškozovat dobré jméno Radní ČT Hany Lipovské falešným obviňováním ze střetu zájmů kvůli jejímu členství ve správní radě ISDe nesvědčí o profesionální práci, ani o demokratičnosti média, ale spíš o propagandistické kampani,“ vymezil se Bobošíkové Institut vůči HlídacíPes.org při sdílení následujícího facebookového příspěvku Hany Lipovské.


 

Facebookových postů Lipovské, Bobošíkové i Institutu se chytly jim nakloněné weby, konkrétně Parlamentní listy.  Téměř totožný článek pod titulkem „Lipovská odrovnala server Hlídací pes. Ten ji dříve předhodil ‚porušování zákona‘“ publikovaly i Sputniknews a Infokurýr.

Lipovská i ISDe přitom v duchu poučky – podsunu kritikům něco jiného, než tvrdí, a pak se s nimi snadno vypořádám – polemizují s něčím, co HlídacíPes.org ani Rozehnal nikdy netvrdili. Konkrétně, že střet zájmů Lipovské spočívá v jejím členství ve správní radě ISDe.

Klíčová argumentace právníka Rozehnala je obsažena v této pasáži: „Člen Rady nesmí působit ve prospěch žádné politické strany, hnutí nebo občanského sdružení nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů. Hana Lipovská přitom velmi viditelně vystupuje jménem Institutu svobody a demokracie založeného Janou Bobošíkovou a podle zakladatelské listiny je i členkou jeho správní rady. Pavel Matocha je předsedou spolku Pražská šachová společnost, přestože zákon o České televizi stanoví, že člen Rady České televize nesmí zastávat žádnou funkci v občanských sdruženích, což je podle starší právní terminologie označení spolku.“

Rozehnal tady v případě Lipovské a jejího střetu zájmů jasně argumentuje „viditelným vystupováním jménem Institutu svobody a demokracie“. A to v jasném kontrastu s předsedou Rady ČT Matochou, který je ve střetu zájmů kvůli faktu, že je „předsedou spolku Pražská šachová společnost“.

Řečeno se zákonem o České televizi, Matocha je s jeho zněním v konfliktu v pasáži Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích“, zatímco Lipovská v pasáži „nebo působit (…) ve prospěch jiných skupinových zájmů“.

V zájmu Bobošíkové institutu

Pro Janu Bobošíkovou, Hanu Lipovskou i dezinformátory pro jistotu zopakuji, že problém HlídacíPes.org ani právník Rozehnal nevidí v členství ve správní radě zapsaného ústavu Institut svobody a demokracie. Problémem je v působení Lipovské „ve prospěch jiných skupinových zájmů“. Zajímavostí pak je fakt, že to vždy nějak souviselo s Janou Bobošíkovou a jejími aktivitami.

Přináším stručný přehled nejkřiklavějších příkladů (bez nároků na úplnost).

Kauza Lidice. Poprvé Lipovská po svém zvolení do Rady České televize vstoupila na tenký led loni na konci prázdnin, když aktivně zasáhla do sporu o kvalitu reportáže Reportérů ČT, podle níž jedna žena z Lidic krátce před vyhlazením obce udala podnájemnici, Židovku Štěpánku Mikešovou. Ta až donedávna chyběla v seznamu obětí. Reportáž ostře kritizovala i Jana Bobošíková. Žádná z příslušných institucí v ní však nenašla problém. Přesto Lipovská v mailu kolegům z Rady ČT navrhovala podívat se na finanční stránku vzniku reportáže. V čem je „problém“ již před časem popsal web Info.cz: „Zmíněný díl Reportérů pojednával o tzv. lidické kauze. Nejen, že v ní je zaangažovaná spolupracovnice Lipovské z Institutu svobody a demokracie Jana Bobošíková, která byla až do letošního července předsedkyní spolku ČSBS Lidice, o kterém reportáž mimo jiné pojednávala, ale i samotná Lipovská. Je totiž členkou spolku Lidice Memory, který vznikl 2. srpna 2020, tedy bezprostředně poté, co Jana Bobošíková pozastavila své členství v ČSBS Lidice“.

Stížnost Evropské komisi. V listopadu 2020 „prezidentka ISDe a poslankyně Evropského parlamentu v letech 2004—2009 Ing. Jana Bobošíková“ zaslala „Stížnost k Evropské komisi pro porušení práva EU: Ohrožení nezávislosti ČT“. Pod informací o podání stížnosti (fakticky tiskovou zprávou) je na stránkách ISDe podepsána právě Lipovská, a to s dovětkem, že je členkou Rady ČT. O pár dní později se Lipovská, opět jako členka rady ČT, podepisuje – s Bobošíkovou a bývalou členkou Rady ČT Janou Dědečkovou – pod navazující otevřený dopis poslancům europarlamentu.

Články a stanoviska jménem Institutu. Lipovská a Bobošíková jako nerozlučná autorská dvojice zveřejňují pod svými jmény a hlavičkou Institutu články a stanoviska. Viz například následující screenshoty:

 

Screenshot z Mladé fronty Dnes

Screenshot Parlamentní Listy.cz

Screenshot FB ISDe, Lipovská a Bobošíková se vyjadřují i jako členky spolku Lidice Memory

Rozhodnou poslanci

Před nedávnem HlídacíPes.org podrobně popsal střet zájmů předsedy Rady ČT Pavla Matochy. V souvislosti s žádostí radního Zdeňka Šarapatky o odvolání Matochy z Rady začali především poslanci za ANO mluvit o potřebě prozkoumat i možné střety zájmů všech radních. Tedy i Hany Lipovské. I o její odvolání ostatně již před časem požádal Zdeněk Šarapatka, a to především v souvislosti s „kauzou Lidice“. Jeho argumentaci je možné si přečíst ZDE.

Stejně jako před časem Pavel Matocha, se teď i Lipovská a její spojenkyně Bobošíková za pomoci spřátelených webů snaží zpochybnit zjištění HlídacíPes.org. Jak se jim to daří, může laskavý čtenář posoudit sám.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)