Olomoucké „fake news“ – porušení licence zatím Mapy.cz ani radnice neřeší

Napsal/a Tomáš Pika 1. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

V listopadu HlídacíPes.org upozornil mapový portál Mapy.cz na možné porušení licence olomouckým developerem Ladislavem Opletalem. Opletalova společnost ARTERA PROJEKT totiž v inzerci v radničních listech přikreslila do mapy dům bez patřičného zdrojování a navíc celou montáž čtenářům zatajila. Mapový portál ale k situaci dosud nezaujal jasné stanovisko.

Ani po třech týdnech to nevypadá, že by za porušení licence k užití mapových snímků měl olomoucký developer Ladislav Opletal čekat nějaký postih.

Na případ upozornil jako první HlídacíPes.org. Irena Zatloukalová, mluvčí společnosti Seznam, která Mapy.cz provozuje, tehdy potvrdila porušení licence. Případem se ale Mapy.cz podle ní chtěly zabývat až po vydání textu, poté, co se seznámí se všemi detaily.

HlídacíPes.org publikoval článek 6. listopadu. Od té doby však k žádnému posunu nedošlo. Minulý týden mluvčí Zatloukalová napsala, že společnost dosud jiné stanovisko nezaujala.

Na dotaz, zda se mapový portál situací vůbec bude zabývat, nebo zda se společnost rozhodla nechat celou situaci bez odezvy, mluvčí odpověděla: „Jak jsem psala, jiné stanovisko nemáme. Asi na nic čekat nemusíte. Kdyby se něco změnilo, napíšu Vám.“

Inzerce s přikresleným domem v mapě vinila město z průtahů při realizaci developerského projektu – výstavbě kaskádového domu – a vyšla v zářijovém vydání Olomouckých listů.

Jak město Olomouc, tak komise městské části Hejčín takový postup developera odsoudily. Nikdo z nich však firmu ARTERA PROJEKT nekontaktoval a nepožadoval vysvětlení. Redakce HlídacíPes.org se o to opakovaně pokoušela. Opletal však odmítl celou situaci komentovat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)