Tomio Okamura. Autor: Josef Albrecht pro HlídacíPes.org

Okamurova šťastná země z fotobanky: nejlepší Čech je cizinec s instantním úsměvem

Napsal/a Vojtěch Berger 19. července 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Usměvavý penzista, šťastná rodina nebo zpocený, ale spokojený farmář – bez podobných ilustračních videí či fotek se politici v kampani na letácích či billboardech neobejdou. To, že ve skutečnosti nejde o záběry Čechů, na něž kampaň cílí, ale o lidi pestrých národností ze zahraničních fotobank, nevadí ani „vlasteneckým“ stranám typu SPD Tomia Okamury, které svůj marketing jinak špikují slovy jako vlast a národ.

Níže zmíněné dvě volební kampaně dělí 23 let, přesto jsou v mnohém podobné: čerstvá hymna hnutí SPD Tomia Okamury používá stejnou techniku jako HZDS Vladimíra Mečiara v roce 1998. Na národoveckou strunu brnká u voličů tvářemi a scénami, které Česko (respektive v případě Mečiara Slovensko) moc neevokují.

Pamětníci si možná vzpomenou, jak se tehdejší slovenský premiér na Slováky z billboardů usmíval na pozadí horské louky se snopy sena. Dál na horizontu se rýsovaly skalnaté štíty. Jenže to nebyly Tatry, jak by se dalo čekat, nýbrž švýcarské Alpy, jak se později ukázalo.

Štastní lidé odjinud

SPD Tomia Okamury postupuje podobně; a zdaleka ne poprvé. Videoklip k volební hymně strany nazpívané Petrem Kolářem a představené minulý týden je protkán kromě snímků českých památek a krajiny i záběry z fotobank, které by stejně dobře mohly fungovat v reklamě kdekoli a na cokoli. A taky že fungují.

Tak třeba úplně stejný záběr na rodinu se dvěma dětmi, který se v hymně SPD objeví za doprovodu slov „ať kvetou pouta rodinná“ se objevil i v následujícím inzerátu na jednu americkou hypotéku.

Z fotobanky pochází třeba i záběry na zemědělce s vidlemi přes rameno či jiného farmáře u balíku slámy, záběr dědečka s vnukem hrajících šachy, nebo pohled na tančící důchodce v parku.

Z Česka není ani video mladé doktorky, která se baví se svým kolegou v nemocnici. Ostatně, ta na jiných záběrech ve fotobance lékařskou uniformu lehce vymění třeba za kostým úřednice v kanceláři.

Náš sedlák, dobrý sedlák?

Fotobanku Okamurova partaj používá ráda. V marketingu a reklamě je to sice běžné, ale když SPD záběry vždy spojuje s „češstvím“, vyznívá to poněkud paradoxně. Třeba když si s nimi pomáhá při propagaci tuzemských potravin. Příkladem může být následující text ve stranických novinách Na vlastní oči.

Strana se v něm chlubila, že prosadila „zákon o českých potravinách“, díky kterému bude Česko potravinově soběstačné a potraviny se zkvalitní a zlevní:

„Už dost bylo zkažené petržele z Egypta za 100 Kč/kg,“ burcoval text u obrázku zemědělce v džínách a kostkované košili a bedýnkou rajčat. Stejná fotka jinde na internetu ale doprovází texty o zemědělství v Rumunsku nebo Rusku. Ve fotobance je stejný muž na více snímcích s různou zeleninou. Stačí si vybrat, jestli se vám zrovna víc hodí, aby držel mrkev nebo papriku.

Instantní farmáři z fotobanky ve službách marketingu SPD

Stejně tak do své nové hymny obsadila SPD výhradně instantní farmáře z fotobanky. Od strany, která heslem „náš sedlák, dobrý sedlák“ láká zájemce na své předvolební jarmarky, by se přitom dalo čekat, že dokáže najít aspoň jednoho autentického českého zemědělce.

Bez ilustračních fotek nebo záběrů se politické spoty samozřejmě dají vyrobit těžko. Třeba poslanec a místopředseda ODS Martin Kupka loni před krajskými volbami sliboval, že „postaví Středočeský kraj na nohy“ – ale do svého klipu použil při heslech o dostupné zdravotní péči obrázky ruských zdravotníků s jejich typickými látkovými čepicemi a autorem snímků z ruského Toljatti.

„Ruští“ zdravotníci v klipu Martina Kupky o Středočeském kraji

Než Česko uzraje

U Okamurovy SPD však nešlo vždy jen o ledabylost, ale v některých případech i o čistokrevnou lež. Před čtyřmi lety se na sociálních sítích pod hlavičkou strany objevovaly fotky údajných mladých voliček SPD i s jejich smyšlenými citáty o tom, jak Okamurovu stranu podporují.

Jak se ukázalo, jedna byla anonymní dívka z fotobanky a druhá dokonce skutečná osoba – švýcarská zpěvačka Lisa Stoll, jejíž portrét si Okamurovci „vypůjčili“ a opatřili jejím údajným ujištěním, že Okamura má její hlas: „Dělá politiku pro obyčejné lidi, na nic si nehraje a jako jediný v politice zhubnul.“

Dnes, o čtyři roky později, jede SPD podle podobného scénáře. Máme tu další volby a strana ve své hymně znovu slibuje světlé zítřky a sestříhanými záběry sugeruje přímou úměru mezi vlastenectvím a blahobytem všech věkových i profesních skupin: „Českou vlajku nedat za jinou…, Ať naše země může zrát…,“ zpívá Petr Kolář.

Jak konkrétně to bude vypadat, až naše země „uzraje“, ukazují všechna ta hezká videa spokojených důchodců, usměvavých dělníků a zemědělců, kteří ve skutečnosti spokojeně žijí kdesi za hranicemi Česka…

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)