Okamurova šťastná země z fotobanky: nejlepší Čech je cizinec s instantním úsměvem
Usměvavý penzista, šťastná rodina nebo zpocený, ale spokojený farmář – bez podobných ilustračních videí či fotek se politici v kampani na letácích či billboardech neobejdou. To, že ve skutečnosti nejde o záběry Čechů, na něž kampaň cílí, ale o lidi pestrých národností ze zahraničních fotobank, nevadí ani „vlasteneckým“ stranám typu SPD Tomia Okamury, které svůj marketing jinak špikují slovy jako vlast a národ.
Níže zmíněné dvě volební kampaně dělí 23 let, přesto jsou v mnohém podobné: čerstvá hymna hnutí SPD Tomia Okamury používá stejnou techniku jako HZDS Vladimíra Mečiara v roce 1998. Na národoveckou strunu brnká u voličů tvářemi a scénami, které Česko (respektive v případě Mečiara Slovensko) moc neevokují.
Pamětníci si možná vzpomenou, jak se tehdejší slovenský premiér na Slováky z billboardů usmíval na pozadí horské louky se snopy sena. Dál na horizontu se rýsovaly skalnaté štíty. Jenže to nebyly Tatry, jak by se dalo čekat, nýbrž švýcarské Alpy, jak se později ukázalo.
Štastní lidé odjinud
SPD Tomia Okamury postupuje podobně; a zdaleka ne poprvé. Videoklip k volební hymně strany nazpívané Petrem Kolářem a představené minulý týden je protkán kromě snímků českých památek a krajiny i záběry z fotobank, které by stejně dobře mohly fungovat v reklamě kdekoli a na cokoli. A taky že fungují.
Tak třeba úplně stejný záběr na rodinu se dvěma dětmi, který se v hymně SPD objeví za doprovodu slov „ať kvetou pouta rodinná“ se objevil i v následujícím inzerátu na jednu americkou hypotéku.
https://www.youtube.com/watch?v=TOMAtLLqVKI
Z fotobanky pochází třeba i záběry na zemědělce s vidlemi přes rameno či jiného farmáře u balíku slámy, záběr dědečka s vnukem hrajících šachy, nebo pohled na tančící důchodce v parku.
Z Česka není ani video mladé doktorky, která se baví se svým kolegou v nemocnici. Ostatně, ta na jiných záběrech ve fotobance lékařskou uniformu lehce vymění třeba za kostým úřednice v kanceláři.
Náš sedlák, dobrý sedlák?
Fotobanku Okamurova partaj používá ráda. V marketingu a reklamě je to sice běžné, ale když SPD záběry vždy spojuje s „češstvím“, vyznívá to poněkud paradoxně. Třeba když si s nimi pomáhá při propagaci tuzemských potravin. Příkladem může být následující text ve stranických novinách Na vlastní oči.
Strana se v něm chlubila, že prosadila „zákon o českých potravinách“, díky kterému bude Česko potravinově soběstačné a potraviny se zkvalitní a zlevní:
„Už dost bylo zkažené petržele z Egypta za 100 Kč/kg,“ burcoval text u obrázku zemědělce v džínách a kostkované košili a bedýnkou rajčat. Stejná fotka jinde na internetu ale doprovází texty o zemědělství v Rumunsku nebo Rusku. Ve fotobance je stejný muž na více snímcích s různou zeleninou. Stačí si vybrat, jestli se vám zrovna víc hodí, aby držel mrkev nebo papriku.
Instantní farmáři z fotobanky ve službách marketingu SPD
Stejně tak do své nové hymny obsadila SPD výhradně instantní farmáře z fotobanky. Od strany, která heslem „náš sedlák, dobrý sedlák“ láká zájemce na své předvolební jarmarky, by se přitom dalo čekat, že dokáže najít aspoň jednoho autentického českého zemědělce.
Bez ilustračních fotek nebo záběrů se politické spoty samozřejmě dají vyrobit těžko. Třeba poslanec a místopředseda ODS Martin Kupka loni před krajskými volbami sliboval, že „postaví Středočeský kraj na nohy“ – ale do svého klipu použil při heslech o dostupné zdravotní péči obrázky ruských zdravotníků s jejich typickými látkovými čepicemi a autorem snímků z ruského Toljatti.
„Ruští“ zdravotníci v klipu Martina Kupky o Středočeském kraji
Než Česko uzraje
U Okamurovy SPD však nešlo vždy jen o ledabylost, ale v některých případech i o čistokrevnou lež. Před čtyřmi lety se na sociálních sítích pod hlavičkou strany objevovaly fotky údajných mladých voliček SPD i s jejich smyšlenými citáty o tom, jak Okamurovu stranu podporují.
Jak se ukázalo, jedna byla anonymní dívka z fotobanky a druhá dokonce skutečná osoba – švýcarská zpěvačka Lisa Stoll, jejíž portrét si Okamurovci „vypůjčili“ a opatřili jejím údajným ujištěním, že Okamura má její hlas: „Dělá politiku pro obyčejné lidi, na nic si nehraje a jako jediný v politice zhubnul.“
Dnes, o čtyři roky později, jede SPD podle podobného scénáře. Máme tu další volby a strana ve své hymně znovu slibuje světlé zítřky a sestříhanými záběry sugeruje přímou úměru mezi vlastenectvím a blahobytem všech věkových i profesních skupin: „Českou vlajku nedat za jinou…, Ať naše země může zrát…,“ zpívá Petr Kolář.
Jak konkrétně to bude vypadat, až naše země „uzraje“, ukazují všechna ta hezká videa spokojených důchodců, usměvavých dělníků a zemědělců, kteří ve skutečnosti spokojeně žijí kdesi za hranicemi Česka…
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Levné a pohodlné bydlení? Hledejte oblasti, které ožijí za deset let
Investor Brůna: Kdo je vlastně bohatý? Na pěkný důchod už miliony nestačí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Nakupovat fotky ve fotobance je celkem normální, dělají to i jiné politické strany.
Chápu, že je potřeba si kopnou do SPD a přesvědčit přesvědčené, že jsou to nevolitelné kreatury, ale není to málo, Antone Pavloviči?
Pokud jde o potraviny, nepřijde Vám zvláštní, že je levnější dovézt rajčata ze Šanělska, než z vedlejší vesnice? SPD jen zvedla téma, které ostatní nechali ležet. A o tom, jak to bude úspěšné, se pojďme bavit po volbách.
Ne! Nedělají to jiné politické strany a není to normální, co tady předvádí Okamura a jeho věrní!
Pan autor by si měl něco přečíst o dějinách fotografie.
Např. slavná Hájkova „Africká madona“ byla ve skutečnosti neprovdaná (a bezdětná) dívka a dítě, které držela v náručí bylo dokonce z jiného kmene. Na slavné fotografii „zachráněný z dolu Nelson“ je ve skutečnosti jeden ze záchranářů. Atd. Viz „Cesty k moderní fotografii“ Ludvíka Součka, ale našlo by se to asi i jinde.
Jinými slovy, fotografie nemusí být otrocky realistická, aby vyjádřila určitou myšlenku, nebo i skutečnost.
Druhou věcí je, že organizovaná vysoce nechutná kampaň proti zpěváku Petrovi Kolářovi po nazpívání v článku zmíněného klipu jasně ukázala, že je lepší použít nějakou anonymní fotografii z Pixbay nebo jiného podobného zdroje, než riskovat, že budou lidé na ní obtěžováni antidemokratickými politickými aktivisty, jako tento zpěvák.
Nechci mluvit za autora, ale domnívám se, že tu nejde o to, jak vznikají některé (byť ikonické) fotografie, ale o to, že to šťastně Česko bude jaksi až někdy „výhledově“. Dnes tu prostě není ani jeden spokojený důchodce či sedlák. Což je tedy dost smutné.
Nejsou spokojení, protože Okamura nevládne 🙂
Musíte je přesvědčit, aby volili Okamuru namísto Babiše.
Ovšem pro jejich vnoučata to vyjde nastejno.
Tím se všechno tvoje psaní vysvětluje!
Jednoznačně bych uvítal v praxi použitelný zákon o referendu. Ne něco ve stylu „vláda je nucena referendum vypsat, pokud příslušnou petici podepíše dvacet milionů voličů“, jak to plodily ODS, ČSSD a další fašistické strany.
Souhlasím, že je to skutečně tak a nejen u SPD. Ale proč? To by byla zajímavější investigativní akce. Lenost? Omezené zdroje na kampaň a tím nedostupnost kvalitních lidí k realizaci kampaně?
Ukřičeného Jájínka z rozkradeného Úsvitu jistě včas umravní jeho bratr, případně bývalí členové, dnes příznivci Šlachtovy Přísahy! Komenty až poté…
„Ať naše země může zrát…,“ zpívá Petr Kolář“. Nabízí se i něco jiného ….
Štastná země znamená vystoupit z EU a vypráskat všechny vítače a migranty. Zrušit Senát a politické neziskovky, které jen rozvracejí okolní režimy pokojných států. Pak bude dost peněz pro všechny potřebné.
Okamura, poloviční Moravák to dělá dobře. Ještě je vyzbrojit, ať se zbraní v ruce brání naši svobodu.
No a právě tady to začíná být zajímavé. Já bych je chtěl vidět ozbrojené a bránící naši svobodu. Můžete to nějak zařídit?
Ještě bych se chtěl zeptat, jak to myslíte s tím, že „bude dost peněz pro všechny pořebné“? To jakože jsme nějaká země žebráků?
Napiš sem alespoň název jedné politické neziskovky! Třeba ti dojde, jaký nesmysly plácáš!
Všechny neziskovky, například Horská služba, dostaly v minulém roce necelých deset miliard od státu! Za dva roky je schodek přes tisíc miliard! Opravdu zrušením neziskovek bude dost peněz?
Najdete je na seznamu firem, oddělení „neziskové organizace“, pododdělení „politické“. Jsou jich stovky.
Evropské hodnoty, a dnes už částečně i Člověk v tísni. A dalo by se jich při troše snahy najít více. On sem spadá i IVK, ten Bobošíkové institut, ale snad i Knihovna Václava Havla a taktéž bych sem zařadil i donátora zdejšího serveru, věhlasný Ústav nezávislé žurnalistiky…. Rozdílné jsou u nich hlavně zdroje financování a hlavně, zda je ta která neziskovka přisátá na státní cecík…
Klidně bych zákon o neziskovkách zrušil a to opravdu potřebné převedl zpět na formu financování, kterou měli předtím (Horská služba, Hasiči apod.).
Mluví z vás hněv a naštvanost a ti nikdy nebývají dobrými rádci…pakliže jste tedy živý člověk. Vzhledem k „obsahu“ vašeho příspěvku se dá spíše usuzovat, že jste A) Troll, B) totální omezenec. Dalšího komentáře není třeba, protože každý člověk s trojmístným IQ ví, že píšete absoltuní hovadiny.
Tento program, k vaší smůle, podpoří relativně dost voličů.
Trochu mi připomínáte ty, co v listopadu 1989 volali po „klidu na práci“.