Tomio Okamura / foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Okamura se musí omluvit serveru HlídacíPes.org za slova o podvodném webu. Rozhodnutí je pravomocné

Napsal/a Robert Malecký 24. května 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Místopředseda sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura se musí omluvit Ústavu nezávislé žurnalistiky za slova o „podvodném webu“ HlídacíPes.org. V pondělí o tom pravomocně rozhodl Vrchní soud v Praze. Potvrdil tak předchozí rozhodnutí pražského městského soudu, kam Ústav podal žalobu.

Ve sporu šlo o konkrétní výroky, které zazněly na konci roku 2017. HlídacíPes.org tehdy zveřejnil text, v němž popsal, že se Okamura zbavil podílu ve své pražské restauraci, ale neuvedl to ve svém majetkovém přiznání.

Místopředseda sněmovny reagoval právě slovy o „podvodném webu“.

„Reakce žalovaného přesáhla meze oprávněné kritiky,“ řekl při vyhlašování rozsudku soudce Jiří Čurda s tím, že článek podle něho sice obsahoval chyby, kritika by se ale měla pohybovat v určitých mantinelech. A ty byly překročeny.

A zase ten Soros

O co přesně šlo? HlídacíPes.org text „Tomio Okamura už není restauratér“ publikoval 11. prosince 2017 a nabídl čtenářům tato fakta:

  1. Okamura prodal o rok dřív svůj podíl ve společnosti provozující restauraci Staré časy v Praze
  2. V jeho majetkovém přiznání poslance se částka z této transakce neobjevila
  3. Pokud by se ukázalo, že příjem z prodeje byl vyšší než 100 tisíc, mohlo by se jednat o porušení zákona o střetu zájmů

Okamura na text zareagoval následujícím facebookovým příspěvkem:

„Podvodný web Hlidacipes.org spojený s penězi George Sorose, který financuje politické „neziskovky“, dnes lživě a podvodně informuje, že jsem prý neuvedl ve svém majetkovém přiznání prodej svého podílu v restauraci. Přitom se jednalo o částku do 100 tis. Kč, kterou ze zákona uvádět nemusím. Zde na konkrétním příkladu vidíte, jací to jsou podvodníci,“ napsal Okamura a dodal i grafiku „sítě se Sorosem spojených neziskovek a projektů v České republice“.

Nechybí mezi nimi například americké velvyslanectví, fondy EU, Člověk v tísni, ale i prakticky všechna česká ministerstva, Piráti nebo Česká televize.

Redakce HlídacíPes.org žádala o informace přímo Tomia Okamuru. Na zaslanou SMS ale nijak nereagoval, na otázky poslané e-mailem pak odepsala jeho asistentka s tím, že se prodej podílu uskutečnil až v roce 2017, a proto v přiznání být nemusí.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Jenže prodej se uskutečnil skutečně už o rok dřív, jak ukazuje i tento výpis z obchodního rejstříku.

Po upozornění, že transakce se podle veřejně dostupných údajů uskutečnila už na počátku roku 2016, pak už ani přes urgence žádná odpověď nepřišla.

Dobrá zpráva pro média

„Tomio Okamura se opakovaně snaží znedůvěryhodnit zdroje nepříjemných informací, zastrašovat je, opakovaně útočí na jednotlivé novináře i konkrétní média, jeho oblíbeným terčem jsou hlavně média veřejnoprávní. Když takto koncem roku 2017 napadl i náš web, který označil za podvodný, rozhodli jsme se bránit soudní cestou,“ komentuje rozsudek šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan. Soudní verdikt podle něho není dobrá zpráva jen pro Ústav nezávislé žurnalistiky, ale i pro celou českou mediální scénu. „Aspoň pro tu, která se pořád snaží o poctivou žurnalistiku,“ dodává Břešťan.

Podle ředitele Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřeje Neumanna nerespektuje Tomio Okamura demokratická pravidla dlouhodobě. „Žalobou jsme se mu rozhodli připomenout, že v Česku ještě nějaká pravidla stále platí. Navzdory soustavné destruktivní aktivitě Tomia Okamury a jemu podobných. Jsem moc rad, že tuzemské soudy navzdory stupňujícímu se tlaku rozhodují svobodně. A že svobodná zůstává i část tuzemské mediální scény,“ říká Neumann.

Ústav nezávislé žurnalistiky před soudem zastupoval advokát Aleš Rozehnal. Ten podle svých slov doufá, že rozsudek přispěje k ukončení útoků politiků na nezávislá média.

Pražský městský soud vynesl svůj první verdikt ve věci před dvěma lety, v srpnu roku 2019. Soudkyně Růžena Kučerová ho tehdy vysvětlila tak, že Okamurova kritika není přiměřená a nevychází z žádného konkrétního pravdivého základu. Okamurovi nařídila zveřejnit omluvu na jeho facebookovém profilu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)