Plzeň. Foto: Profimedia

Obdivovatel Putina a Stalina v zastupitelstvu města Plzně. Kolaboruješ, odstup, vyzvali ho kolegové

Napsal/a Lucie Sýkorová 2. února 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Zastupitel prvního plzeňského obvodu Jakub Zieba, který studuje v Rusku a otevřeně obdivuje Putina a Stalina, nepřijel na svoji historicky první schůzi zastupitelstva. V prosinci přitom na dotaz HlídacíPes.org tvrdil, že se jednání chce účastnit. Ke středečnímu jednání se připojil jen online a z jeho vyjádření vyplynulo, že to tak hodlá dělat i v budoucnu. Opoziční zastupitelé jej vyzvali, aby kvůli své podpoře Ruska rezignoval. To Zieba odmítl.

Jakub Zieba se stal zastupitelem v prosinci. Na kandidátce SPD skončil dvaadvacetiletý muž po volbách jako první náhradník a funkci získal díky tomu, že jeho předchůdce hned po volbách rezignoval.

Pozornost vzbudil mladý politik především svými příspěvky na sociálních sítích, v nichž pravidelně adoruje Putina i Stalina a kritizuje západ. Sdílí pravidelně propagandu Ruska, kde nyní žije a studuje.

Horoval například pro změnu ruské státní vlajky na rudou se srpem a kladivem, oslavoval vyvěšení vlajky se Stalinem na ruských tancích mířících na Ukrajinu, či obřího portrétu Stalina na bytovém domě ve Volgogradu. V červnu citoval sto let staré výroky rusofila Osypa Mončalovského o tom, že „ukrajinství je nemoc“.

Určitě rezignovat nebudu

Vedení obvodu se od Ziebových projevů distancovalo už vloni v prosinci: „S postoji, kterými se nový zastupitel prezentuje na sociálních sítích, vedení prvního plzeňského obvodu nesouhlasí,“ stojí v prohlášení.

Na středeční schůzi vyzval Ziebu zastupitel za TOP 09 Martin Leška, aby se své pozice zastupitele vzdal. „Ctíme výsledek voleb a rozdělení mandátů jednotlivým kandidujícím subjektům, považujeme však za nepřijatelné, aby kterýkoliv zastupitel kolaboroval s nepřátelskou mocí. Postoje a vystupování Jakuba Zieby jsou plivnutím do tváře všem obětem ruské agrese vůči Ukrajině,“ uvedla poté Leškova stranická kolegyně Ilona Jehličková.

Jakub Zieba na výzvu reagoval stručně: „Je to váš soukromý názor, určitě rezignovat nebudu.“

Účast online na schůzích umožňuje nyní zastupitelům jednací řád, který byl takto upraven v době koronavirové epidemie. To by se ale nyní mohlo změnit. Navrhla to bývalá starostka obvodu, zastupitelka za ODS Helena Řežábová: „Každý zastupitel by si měl udělat čas a na schůzi přijít. Ráda bych tady příště pana Ziebu potkala osobně, případně bychom se mohli bavit o změně jednacího řádu v tom smyslu, aby distanční účast byla možná jen například v případě nemoci,“ řekla.

Proti takové úpravě se ohradil jak Jakub Zieba, tak i další zastupitel za SPD Jan Peterka. Zieba podotkl, že pokud by měl jednací řád znemožnit distanční účast na zastupitelstvu, pak očekává, že ODS ustoupí od svých cílů a přestane také podporovat na vládě korespondenční hlasování ve volbách.

„Nevidím jediný důvod, proč měnit jednací řád, který umožňuje distanční jednání. Vy víte, kde je pravda? Pokud čerpáte například z České televize, tak je mi vás líto,“ nechal se unést Jan Peterka (SPD).

Ten již před jednáním zastupitelstva řekl pro web HlídacíPes.org, že s Jakubem Ziebou jsou oba zbývající zastupitelé za SPD v kontaktu přes mail nebo Skype. „Jestli se bude zastupitelstva účastnit, to je na něm. V pohledu na problematiku obvodu se shodneme, co se týká jeho dalších názorů, to je jeho věc. Máme svobodu projevu,“ uvedl Peterka.

Rodinný klan Ziebů

Vládnoucí koalici na obvodě tvoří nyní hnutí ANO, PRO PLZEŇ, Česká pirátská strana a STAN. Městský obvod Plzeň 1, kde žije téměř 50 tisíc ze 170 tisíc obyvatel Plzně, tak kopíruje situaci na magistrátu. SPD se do zastupitelstva dostala letos poprvé a je v opozici. V prvním plzeňském obvodě získala 9,72%, což znamenalo tři zastupitele z 27.

Jméno Zieba není na největším plzeňském obvodu neznámé. Na dvanácté pozici kandidátky SPD se zde loni objevil také Jakubův dědeček Bohumil Zieba. Ten se o post zastupitele obvodu ucházel již potřetí. V roce 2018, kdy byl jeho vnuk Jakub dokonce lídrem kandidátky SPD, zaujímal Bohumil čtvrtou pozici.

Z jedenáctého místa tehdy dvojici doplňovala ještě Jakubova babička Jaroslava Ziebová. SPD se tenkrát do zastupitelstva nedostala. Ziebův děda Bohumil kandidoval v komunálních volbách už v roce 2014, tenkrát ovšem za hnutí ANO.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)