Foto: Profimedia

Nesmíme nechat novináře padnout, říká Evropská komise. Chystá granty i půjčky pro média

Napsal/a Euractiv.cz 14. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Kvůli koronavirové pandemii sice nejen v Česku vzrostl zájem veřejnosti o zpravodajství, média však zároveň přišla o významnou část příjmů z inzerce. „Zdraví mediálního sektoru je přímo spojené se zdravím našich demokracií,“ říká česká eurokomisařka Věra Jourová a avizuje, že Komise chystá pomoc pro média, včetné té finanční.

Čtenáři v době koronavirové konzumují obsah spíše na internetu, což pochopitelně negativně dopadlo na tištěná média.

Unie vydavatelů odhaduje, že výpadky tržeb tištěných titulů spolu s výpadky příjmů z inzerce za rok 2020 v Česku dosahují téměř dvou miliard korun. Jak při únorové prezentaci Media projektu upozornil ředitel Unie vydavatelů Václav Mach, vydavatelé tisku navíc ani nedosáhli na podpůrná koronavirová opatření státu.

Mediální sektor však čelil ekonomickým potížím již před vypuknutím pandemie. Na konferenci Media4Europe to připomněla místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová.

Tlak na nezávislost

„Zdraví mediálního sektoru je přímo spojené se zdravím našich demokracií,“ řekla Jourová a upozornila i na otázku bezpečnosti novinářů: „Evropská unie financovala projekt mapující evropská média, ze kterého vyplynulo, že v roce 2020 bylo 873 lidí pracujících v médiích v 22 členských státech napadeno.“

V Evropě také v posledních letech rostou politické tlaky na svobodu a nezávislost médií. „Napříč střední a východní Evropou sílí útoky vlád na ediční nezávislost veřejnoprávního vysílání,“ uvádí organizace Reportéři bez hranic v indexu svobody tisku za loňský rok. Negativní trendy lze podle výsledků šetření sledovat i v západní Evropě.


Text Kateřiny Zichové vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


Ekonomické potíže a ohrožení svobody médií spolu souvisí, dodal Fernando de Yarza López-Madrazo, předseda Světové asociace novin:

„Vydavatelé s ekonomickými problémy mají omezený prostor pro nezávislou žurnalistiku. Evropský mediální sektor potřebuje k překonání současné krize podporu. Na ziscích z reklam ztratil 30 až 80 procent, situace se liší stát od státu, a letos to nevypadá o moc lépe.“ Covid-19 podle Madraza ukázal skutečnou hodnotu novinařiny.

Evropská komise i proto loni v prosinci vydala akční plán zaměřený na média. Jedná se o jakousi „cestovní mapu“ iniciativ, které by měly mediální a audiovizuální sektor podpořit na cestě z krize. Díky tomu by také měli novináři lépe zvládnout výzvy typu digitální a zelené transformace, které se nevyhýbají ani mediálnímu sektoru.

Už v březnu chce Komise zahájit tzv. Evropské fórum zpravodajských médií pro zástupce z řad novinářů, regulačních orgánů pro sdělovací prostředky, mediálních a tiskových rad, občanské společnosti a mezinárodních organizací, kde by se mělo řešit, co sektor aktuálně potřebuje.

Půjčky i granty

Jen diskuse ale mediální sektor z krize nedostane. Evropská komise proto počítá i s půjčkami a dotacemi pro média.

Eurokomisařka Jourová, upozorňuje, že bankovní instituce často nemají dostatečné povědomí o byznysových modelech podniků z mediálního sektoru a na druhé straně potřebují pomoci i samotná média, aby byla schopná připravit úspěšné žádosti o půjčky.

Jednou z možností sáhnout si na evropské peníze bude pro novináře fond obnovy, který má evropským zemím pomoci s obnovou ekonomik po koronavirové krizi. Část prostředků z fondu budou totiž státy muset vynaložit na digitální transformaci (20 procent) a právě do této kapitoly spadá i mediální sektor.

Poprvé dostane navíc odvětví médií „vlastní obálku“ v rámci centrálně řízeného programu Kreativní Evropa, která nabobtnala z původně avizovaných 1,6 miliardy eur na 2,2 miliardy eur.

„Jedná se zatím o největší podporu unijnímu kulturnímu a kreativnímu průmyslu (do kterého mediální sektor patří – pozn. red.). Je to sektor, který pandemie zasáhla velmi tvrdě. Máme k dispozici 2,2 miliardy eur, z nichž 33 procent podpoří kulturu, 58 procent média a 9 procent iniciativy napříč sektory,“ uvedla portugalská europoslankyně Margarida Marquesová (S&D).

Nezapomeňte na OSVČ

Granty z programu Kreativní Evropa budou zaměřeny „především na projekty spolupráce médií napříč evropskými hranicemi“, doplnila Lucia Recalde Langaricaová z Generálního ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie. Finanční podporu nabídne i další z centrálně řízených programů – Horizont Evropa.

Kromě toho budou médiím k dispozici také půjčky, a to v rámci čtyř tematických oken programu Invest EU. Navíc chce Komise přijít s novou iniciativou, tzv. MEDIA Invest, která by měla podpořit další investice do odvětví.

„Tyto iniciativy pomohou novinářům plnit svou demokratickou roli. Je klíčové, aby novináři měli práci a byli za ni adekvátně placeni, a to je možné pouze v případě, že sektor bude ekonomicky udržitelný,“ dodala k plánům Komise Věra Jourová.

Samotná finanční podpora však nestačí, do budoucna by podle předsedy Evropské federace novinářů Mogense Bjerregårda pomohla také změna pravidel ve prospěch novinářů bez stálé pracovní smlouvy. „Dobře placeni musí být nejen zaměstnanci v médiích, ale také osoby na volné noze, kterých v evropských médiích pracuje čím dál více. K překonání této bariéry bude potřeba změnit pravidla hospodářské soutěže,“ vysvětlil.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)