Dusno kolem Babiše. Politici zpochybňují jeho zbohatnutí, Agrofert si stěžuje na diskreditační kampaň

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 27. dubna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Situace kolem Andreje Babiše a jeho podnikání akceleruje. Společnost Agrofert si stěžuje na zpravodajství Seznam.cz a vyzývá, aby portál „zanechal své diskreditační kampaně“. Zároveň pravděpodobně v dílně ČSSD vznikla sedmdesátistránková analýza o pochybnostech kolem vzestupu a podnikání Andreje Babiše.

Řadu faktických informací včetně grafického znázornění vazeb převzali autoři analýzy z webu HlídacíPes.org, který se mapování byznysových vazeb systematicky věnuje.

PSALI JSME:

Místopředseda vlády Andrej Babiš je kvůli svým rozsáhlým podnikatelským aktivitám (jakkoli nyní převedeným pod svěřenský fond), jak sám přiznává, v permanentním střetu zájmů.

Jeho firmy získávají veřejné zakázky od státních podniků řízených Babišovým ministerstvem, například inkasují evropské dotace úřadované ministerstvem životního prostředí vedeným členem Babišova hnutí Richardem Brabcem.

Andrej Babiš je na jedné straně politikem, který určuje či reguluje pravidla pro trh, ze kterého zároveň jeho firmy profitují.

HlídacíPes.org se proto v roce 2016 rozhodl podrobně zmapovat jeho podnikatelské aktivity.

V rámci analýzy vznikla také mapa, ve které jsou zakreslena sídla většiny firem (v případě Prahy jsme umístili pouze jednu značku) Andreje Babiše, ať už ovládaných přes koncern Agrofert, tak i stojících mimo něj. S platností k roku 2016, kdy projekt vznikl.


Čtete rádi HlídacíPes.org, podpořte nás! Unikátní projekt Pavučiny byznysu Andreje Babiše reportérky Elišky Hradilkové Bártové byl nominován na Novinářskou cenu 2016 v kategorii Česko-slovenská cena veřejnosti. O vítězi může rozhodnout právě Váš hlas.

Hlasovat pro unikátní projekt HlídacíPes.org Pavučiny byznysu Andreje Babiše
můžete ZDE až do 30. dubna.

Za vaši podporu děkujeme!


Pohled na mapu je zajímavý i z „volebního“ pohledu: Jak jsme již dříve upozornili, ve čtrnácti ze šestnácti vybraných míst, kde sídlí významné Babišovy podniky (či výrazné značky, jež si veřejnost s Babišem spojuje) s naprostou převahou zvítězilo hnutí ANO 2011.

Interaktivní mapa: Kde všude vlastní Andrej Babiš firmy prostřednictvím skupiny Agrofert

ab-mapa

Mapa se zobrazí po kliknutí na titulek. Modře označeny firmy Agrofertu, červeně firmy Agrofertu se sídlem v zahraničí, zeleně firmy ovládané přes Hartenberg Holding a žlutě firmy ovládáné přes společnost IMOBA. Firmy sídlící v Praze jsou uvedeny pouze jednou. Zdroj: aplikace Cribis společnosti CRIF, vytvořeno v Google Maps.


 

Analýza vznikla za podpory Nadačního fondu proti korupci.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)