Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše, zdroj

Dusno kolem Babiše. Politici zpochybňují jeho zbohatnutí, Agrofert si stěžuje na diskreditační kampaň

Situace kolem Andreje Babiše a jeho podnikání akceleruje. Společnost Agrofert si stěžuje na zpravodajství Seznam.cz a vyzývá, aby portál „zanechal své diskreditační kampaně“. Zároveň pravděpodobně v dílně ČSSD vznikla sedmdesátistránková analýza o pochybnostech kolem vzestupu a podnikání Andreje Babiše.

Řadu faktických informací včetně grafického znázornění vazeb převzali autoři analýzy z webu HlídacíPes.org, který se mapování byznysových vazeb systematicky věnuje.

PSALI JSME:

Místopředseda vlády Andrej Babiš je kvůli svým rozsáhlým podnikatelským aktivitám (jakkoli nyní převedeným pod svěřenský fond), jak sám přiznává, v permanentním střetu zájmů.

Jeho firmy získávají veřejné zakázky od státních podniků řízených Babišovým ministerstvem, například inkasují evropské dotace úřadované ministerstvem životního prostředí vedeným členem Babišova hnutí Richardem Brabcem.

Andrej Babiš je na jedné straně politikem, který určuje či reguluje pravidla pro trh, ze kterého zároveň jeho firmy profitují.

HlídacíPes.org se proto v roce 2016 rozhodl podrobně zmapovat jeho podnikatelské aktivity.

V rámci analýzy vznikla také mapa, ve které jsou zakreslena sídla většiny firem (v případě Prahy jsme umístili pouze jednu značku) Andreje Babiše, ať už ovládaných přes koncern Agrofert, tak i stojících mimo něj. S platností k roku 2016, kdy projekt vznikl.


Čtete rádi HlídacíPes.org, podpořte nás! Unikátní projekt Pavučiny byznysu Andreje Babiše reportérky Elišky Hradilkové Bártové byl nominován na Novinářskou cenu 2016 v kategorii Česko-slovenská cena veřejnosti. O vítězi může rozhodnout právě Váš hlas.

Hlasovat pro unikátní projekt HlídacíPes.org Pavučiny byznysu Andreje Babiše
můžete ZDE až do 30. dubna.

Za vaši podporu děkujeme!


Pohled na mapu je zajímavý i z „volebního“ pohledu: Jak jsme již dříve upozornili, ve čtrnácti ze šestnácti vybraných míst, kde sídlí významné Babišovy podniky (či výrazné značky, jež si veřejnost s Babišem spojuje) s naprostou převahou zvítězilo hnutí ANO 2011.

Interaktivní mapa: Kde všude vlastní Andrej Babiš firmy prostřednictvím skupiny Agrofert

ab-mapa

Mapa se zobrazí po kliknutí na titulek. Modře označeny firmy Agrofertu, červeně firmy Agrofertu se sídlem v zahraničí, zeleně firmy ovládané přes Hartenberg Holding a žlutě firmy ovládáné přes společnost IMOBA. Firmy sídlící v Praze jsou uvedeny pouze jednou. Zdroj: aplikace Cribis společnosti CRIF, vytvořeno v Google Maps.


 

Analýza vznikla za podpory Nadačního fondu proti korupci.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

28 komentářů

 1. Karel napsal:

  Co je politikům do toho?????? Od toho jsou tady úřady a soudy!!!! Oni politici nezbohatli????A rozhodně to nebylo z práce!

  • petrph napsal:

   Na soudy (resp. soudce) bych se neodvolával vůbec, Jejich rozsudky mohou být často ještě horší než rozhodování politiků. Ale na rozdíl od politiků soudce občané ve volbách odvolat nemohou.
   A pokud se tyče úřadů, tyhle transakce pana Babiše jsou z roku 2012 a úřady s nimi od té doby neudělaly nic..Tak proč by měly najednou teď?

  • Tondach napsal:

   Kolik politiků má jednu a půl miliardy, aby si mohli nakoupit za ni dluhopisy své vlstaní firmy?

   • nováček napsal:

    Nejspíše žádný, když Babiš vykřikuje, že politikem není. Ovšem dnes ve zpravodajství ČT24 pravil Babiš, že Sobotka a Kalousek jsou oligarchové; tak jak to vlastně je? Třeba pomůže Wikipedie : „Oligarchie (řecky Ὀλιγαρχία, Oligarchía) či oligokracie je nedemokratická forma vlády menšiny (elit), ve které má politickou moc v rukou pouze hrstka prominentních osob (nejčastěji byrokratickoarmádně zorganizovaní příslušníci nejbohatší vrstvy ((spolu)majitelé) s politickým vlivem) téměř bez jakékoliv kontroly společnosti.“ Ovšem o podnikání a bohatsví Sobotky a Kalouska, lze s úspěchem, ve srovnání s Babišem a ne s bezprizornými, s úspěchem pochybovat.

    • nováček napsal:

     Dodávám, že Babiš jako obyčejně fabuluje, lidově řečeno lže.

    • Karel napsal:

     Babiš to z velké čwsti odpracoval a zajišťuje práci jiným,nemyslete,že Sobotka s Kalouskem třou bídu s nouzí.Ale práce jaksi chybí……

     • Tondach napsal:

      Ano! Na Podniku zahraničního obchodu to musela být opravdu tvrdá práce! A proč do toho taháte Sobotku a Kalouska? To už jste z toho Babiše tak „zmanipulován“, nebo co?

 2. achjo napsal:

  a jak zbohatnul Bakala,Sobotko!??? to neřešíš radši,co!!!!!

  • Alexandr Rovný napsal:

   a jak zbohatnul Tykač? Jeho úspěšnému zbohatnutí napomáhal tehdejší premiér a prezident. Úspěšnou privatizaci MUS pojmenovali správně ve Švýcarsku.Nechápu, proč si nechá premiér Sobotka kálet na hlavu od prezidenta Zemana a spol..

   • Oskar (hanák z Hané napsal:

    Pokud Sobotka byl tím, kdo zorganizoval v roce 2003 nezvolení Zemana prezidentem a udělal to proto, že Zeman „dotáhl“ privatizace dle Klause do konce, do hořkého konce, pak by si zasloužil metál. Spolčení Zeman – Babiš to jednznačně potvrzuje.

   • Tondach napsal:

    Kdyby nenechal, tak už Babiš byl tři roky premiérem…..

  • Tondach napsal:

   Bakala není ministrem financí, ani poslancem, prostě v politice ničím! Proč by měl tedy premiér Sobotka řešit, jak zbohatli ti, kteří se nevyskytují ve vládě ani v jiných věcech veřejných?

   • Lenka napsal:

    Bakala zbohatl i díky Sobotkovi – ten mu dal byty skoro zadarmo a tím znemožnil majitelům bytů, aby si je koupili. Takže Bakala nemusí být ministr, stačí, když tam má Sobotku.

    • Tondach napsal:

     Jste úplně mimo! Zjistěte si, KDO koupil menšinový zbytek OKD a nelžete! Bakaloa to NEBYL!
     A i to ostatní jsou nesmysly!

 3. atráB napsal:

  Díky za seznam firem páně Babišových, pomůže při výběru potravin a dalšího zboží- tedy jaké salámy ignorovat.

 4. Karel napsal:

  To je prezident ještě velmi shovívavý!

 5. Tomáš napsal:

  To co předvádí předs.ČSSD B.Sobotka je bezprecedentním útok na min. financí A.Babiše.Jedná pod nějakým podivným nátlakem,který jej může mnoho stát.Klesající preference ČSSD by se zastavily nad 10%.Za této situace vyvolávat vládní krizi je hodně hloupé a je vidět že B.Sobotka má mnoho skrytých nepřátel ve vlastní straně,když jej navádí k tak riskantnímu kroku.Když prem. Sobotka prohraje s Babiše a to je velmi pravděpodobné ,dostane se ČSSD do pozice v jaké ji přebíral M.Zeman v 90 letech 20stol.Je otázkou zda by se restart zdařil v nějakém čase.

  • petrph napsal:

   Mimochodem, nezapomeňme že a) za pár měsíců jsou stejně volby /krize nekrize/, b) už teď vede ANO nad ČSSD asi o 15-20 procent /ty průzkumy se liší/, a hlavně tedy c) Sobotka ví že až ČSSD (krize/nekrize) ty volby prohraje tak se ho hned potom zbaví. Ergo, on už nemá co ztratit a může si to risknout.
   I když, domnívám se že se toho SObotka neodváží a zůstane u řečí. Namísto toho aby odešel jako poražený hrdina, tak odejde zesměšněný jako šašek

  • Tondach napsal:

   Zeman přebíral ČSSD za úplně jiných okolností, než jsou teď, to se nedá srovnávat!

 6. Karel napsal:

  Tondach Ve vládě Bakala není,ale penízky někomu šly a teď mu musí dělat pimprlíky!Snad nejste tak naivní,Bakala kupoval za pět prstů!!!!!

  • Tondach napsal:

   Bakala od Sobotky NIC nekupoval! A koho podporoval? ODS a Klause! Za to, že mu Sobotka pomáhal? Myslete hlavou!

   • Karel napsal:

    Píšmu,že od Sobotky??????Od státu,ten někdo zastupoval!.Čtéte pořádně a nespekulujte.

    • Tondach napsal:

     Čtu „a teď mu musí dělat pimprlíky!“! A tuším, koho jste myslel!

 7. petrph napsal:

  Dalo by se snad říct,(protibabišovští) politici mají přesně co chtěli. Není to přece tak dávno co speciální zřízená parlamentní komise vydala své závěry a doporučení. Ve kterém defakto zkritizovala policejní složky a státní zastupce pro jejich nežádanou aktivitu při vyšetřování ekonomických zločinů politiků a dalších veřejných činitelů),přičemž zdůraznila že je nutné v prvé řadě dodržovat všechna formální práva vyšetřovaných – pochopitelně na úkor prokazování jejich trestné činnosi a možnosti spravedlivého potrestání. Nemnoho na tom, pokud vím, závěr doporučení této komise byl v tom že státní zástupci mají být dáni pod ještě /politický) dozor,aby snad v příštích případech vyšetřování veřejných činitelů „nepochybila“…A parlament tuto zprávu nadšeně schválil..
  Jen tedy připomínám, že jedním z výsledků těchto doporučení, je to že bylo pozastaveni policejní vyšetřování Babišova Čapího hnízda – ale naopak probíhá přešetřování, zda toto vyšetřování neobsahovalo nějaké nezákonné úkony..
  Takže, o čem to vlastně ti politici najednou žvaní?

 8. Harankova napsal:

  Všichni hrrr na něj a urrááááá! Po všech těch zoufalých scénách doufám, že Babiš vyhraje volby a bude mít možnost ukázat, co umí. Experimentujeme už skoro 30 let, tak to ještě 4 roky vydržíme.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   To, co ukáže, to bude opravdu vyvrcholení polistopadového vývoje. Jen za loňský rok, kdy ekonomika úspěšně rostla, se státní dluh zvýšil o 176 miliard Kč! Vynásobme si to 4 x 176 = 704, když k tomu připočteme cca 2 biliony dluhů 31.12. 2015, dostaneme se na 2,7 bilionů Kč a to znamená, že každý , včetně kojenců a bezdomovců bude dlužit „pouhých“ cca 257.143 Kč. za Kalouska po Klausovi to bylo těch pověstných 120.000 Kč. Co nám přinesly ty roky pod Babišem? Tedy kromě účetního přebytku loňského rozpočtu, který kdybychom chtěli si za něco utrtit, tak bychom si museli skutečné peníze na to vypůjčit, jak nám cudně sdělil sám ministr financí.
   Poznámka : k 31.12.1989, bylo na účtu důchodů přes 300 miliard Kčs (v tehdejší měnové úrovni, t.j. dnešních 10 krát 300 milard Kč)! Kdepak skončili ty peníze?

 9. Tondach napsal:

  Bylo by dobré, kdbyste si všichni protisobotkovští fanatici zjistili, jak to bylo doopravdy s privatizací OKD a nepsali tady nesmysly! Na internetu je toho dost!

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko