policie.cz,

Neziskovky píší Chovancovi: Zastavte tajemnou reformu policejních útvarů

Napsal/a Robert Malecký 13. června 2016

Sedm nevládních organizací působících v oblasti práva nebo boje proti korupci vyzvalo ministra vnitra Milana Chovance, aby pozastavil reformu celorepublikových útvarů policie. Předcházet jí má otevřená diskuse za účasti státních zástupců, policistů, politiků a odborné veřejnosti. Způsob, jakým policejní prezidium reformu prosazuje, považují neziskové organizace za nedemokratický a nepřípustný.

Signatáři výzvy ministrovi vnitra tvrdí, že reforma ohrožuje práci policie jako celek i samotné vyšetřování jednotlivých kauz a budí podezření, že jde o snahu politicky zkrotit některé části policie. „Situace v ÚOOZ naznačuje, že reforma nebyla diskutována s klíčovými aktéry – a to nejen státními zástupci, ale i samotnými policisty,“ píše se v dokumentu.

Pod výzvou jsou podepsáni představitelé sedmi nevládních organizací – konkrétně jsou to Oživení, Frank Bold, Nadační fond proti korupci, EconLab, Naši politici, Iuridicum remedium a Pražské fórum.

Zapojte státní zástupce

Právě zapojení žalobců je podle autorů výzvy pro reformu policie klíčové. „Tato dvě patra orgánů činných v trestním řízení jsou jako siamská dvojčata, měnit jedno bez zasvěcené kooperace druhého znamená vážné poškození obou a rozpad celé křehké soustavy,“ varují signatáři.


Výzvu neziskových organizací ministrovi vnitra najdete zde.


Policejní prezident Tomáš Tuhý sice podle nich disponuje suverenitou směrem k jednotlivým útvarům, úkolem ministra vnitra je ale kontrolovat, zda jsou reformní kroky náležitě odborně připraveny. Chovance kromě pozastavení reformy vyzývají, aby přijetí reformy podmínil souhlasem nejvyššího státního zástupce a bezpečnostního výboru sněmovny.

„Je nutné, aby byl jasně pojmenován důvod reformy a zároveň představeny všechny její výhody i možná rizika,“ stojí v dopise. V současné chvíli prý panují závažné pochybnosti, zda je taková reforma vůbec nutná a jaký je její účel.

Jednat budou ministři i koalice

Návrh sloučit protikorupční policii a ÚOOZ pod jednotné velení v minulých dnech způsobil vážnou koaliční roztržku. Nejprve státní zástupci  varovali, že jde o snahu odstavit ředitele ÚOOZ Roberta Šlachtu. Pak hnutí ANO obvinilo ministra vnitra z politizace policejního sboru. Chovanec kontruje, že reforma neohrozí živé svazky, je připravená ke spuštění od 1. července, a jako takovou se ji chystá v úterý podepsat.


O plánované reformě policie jsme psali:

Šlachtův konec: Státní zástupci, vymknuti z kloubů, šílí. Vlastně se toho tolik nestalo

Jan Urban: Akce Šlachta a právní stát na kolenou

Povídka o policajtovi aneb jednotná prokurátorsko-novinářská fronta za plukovníka Šlachtu


Šlachta minulý týden na protest proti reformě oznámil odchod do civilu. V úterý se má sejít Bezpečnostní rada státu, kterou svolal premiér Bohuslav Sobotka. Ve středu by mělo následovat koaliční dohadovací řízení, vyvolané hnutím ANO.

 

Čtěte též

14 komentářů

 1. Němec napsal:

  Ještě aby poslal petici spolek nespravedlivě vězněných s předsedou panem Kájinkem a pan Okamura navrhl referendum zda si přejeme policii nebo pana Babiše.

  • Anna Tvarůžková napsal:

   Když s tím nesouhlasí neziskovky, tak je to správný krok. Babišovi se pokus o ovládnutí policie tentokrát nepovedl.

 2. Němec napsal:

  Kdy už se konečně Český národ probudí a zjistí, že nejde o policejní reformu ale o to, že jeden člověk s obrovským střetem zájmů, ,si kupuje Českou republiku a momentálně mu stojí v cestě zbytek policie. Zatím to vypadá na plichtu, kdy se akce Vikund s Čapím hnízdem hodí do ztracena a vše se mediálně zase svede na bývalou paní Nagyovou na což národ slyší.

 3. Hloupý Nemouš napsal:

  Hlavně se jedná o neziskovky, které jsou příbuzné s aktivitami pana Janečka. A které jsou stále spojeny s Babišem. To by mělo leccos napovědět.

 4. Jasoň Klíma napsal:

  To by ale v křeslech státních zástupců museli sedět lidé, kterým to dobře myslí a myslí víc
  na druhé než na sebe. Pak by to klapalo jako
  na drátkách. Samozřejmě trochu sebereflexe by
  slušelo i panu Babišovi, který zasahuje do věcí,
  kterým nerozumí.

 5. Johan napsal:

  Pane „Hloupý Nemouš“ – odpověď je ve Vašem jméně. Podepisujete se jako „Hloupý“ a píšete hloupé příspěvky. Pokud by tato organizace byla spojena s Babišem, tak by asi nevyznamenala a nepodporovala a nevyhlásila jako whistleblowera Lukáše Wagenknechta, kterého babiš vyrazil.

 6. JITKA KAULOVA napsal:

  P.Fendrych a p.Hviždala napsali dobře jak to je a nebali se vydřit svuj názor!Jde tu o hodně o tom je přesvědčena většina lidi.Pl.Šlachta řekl co mu nabidli aby veškerou činnost co bude dělat hlasil jim a oni by to zatrhli to je pruhledné az je z toho člověku špatně a jestli se to uskutečni tak to bude podraz a zkáza všeho a zlodeji budou mit opět zelenou jako by tohouž nebylo dost.Je to hon na politiky kterí kradli a tomu ma reorganizace zábranit protože ČSSD ma tolik másla na hlavě a právě Vidkun už je vystrašil kam by to došlo a to nesmi dopusti tak nas ochranuj pánbu moc prosim!

 7. Eva Jindrová napsal:

  Ty komentáře jsou psány příznivci pana Chovance, absolventa devítiměsíčního studia a plzeňských právech.

 8. bětka.báthory napsal:

  Téměř nebo úplně neznámé neziskovky, v dopise uvedení jejich absolutně neznámí představitelé, seznam všech podepsaných pro jistotu nepřístupný…

 9. kanov napsal:

  Dnešní neziskovky fungují tak, jak za totality ony t.zv. kolektivy soudruha xy, z n.p. xy, v Horních – Dolních Kotěhůlkách, které tehdy psávaly do Rudého práva své požadavky, jako například : „Žádáme státní orgány, aby zjednaly nápravu …; nebo také : …, aby byli příkladně potrestání všichni škůdci našeho socialistického …“.Rozdíl oproti dnešním „neziskovkám“ je jen v tom, že ty „kolektivy“ nebyly masivně dotovány z peněz plátců daní!!!!

 10. Dany napsal:

  Při čtení některých příspěvků si vzpomínám na svého dědu,který mne učil,že od vola nemohu chtít víc,než hovězí maso!

 11. Jindra napsal:

  Proč sloučení kritizují mimo pracovníků ÚOOZ i státní zastupitelství a další odborníci a naopak někteří politici, lobisté a jiní vlivní lidé (v neposlední řadě obhájci) se z toho radují a tleskají tomu?! To samo o něčem svědčí a mělo by vést k zamyšlení!

 12. Jindra napsal:

  Prosím, nenechme je a vzkažme jim, že nám to není jedno a že za plk. R. Šlachtou stojíme!
  Prosím, hlasujte zde http://e-petice.cz/petitions/petice-na-podporu-plk-roberta-slachty-1.html
  Moc děkuji všem, kteří s tím chtějí něco udělat!

Přidávání komentářů není povoleno