Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
policie.cz,

Neziskovky píší Chovancovi: Zastavte tajemnou reformu policejních útvarů

Sedm nevládních organizací působících v oblasti práva nebo boje proti korupci vyzvalo ministra vnitra Milana Chovance, aby pozastavil reformu celorepublikových útvarů policie. Předcházet jí má otevřená diskuse za účasti státních zástupců, policistů, politiků a odborné veřejnosti. Způsob, jakým policejní prezidium reformu prosazuje, považují neziskové organizace za nedemokratický a nepřípustný.

Signatáři výzvy ministrovi vnitra tvrdí, že reforma ohrožuje práci policie jako celek i samotné vyšetřování jednotlivých kauz a budí podezření, že jde o snahu politicky zkrotit některé části policie. „Situace v ÚOOZ naznačuje, že reforma nebyla diskutována s klíčovými aktéry – a to nejen státními zástupci, ale i samotnými policisty,“ píše se v dokumentu.

Pod výzvou jsou podepsáni představitelé sedmi nevládních organizací – konkrétně jsou to Oživení, Frank Bold, Nadační fond proti korupci, EconLab, Naši politici, Iuridicum remedium a Pražské fórum.

Zapojte státní zástupce

Právě zapojení žalobců je podle autorů výzvy pro reformu policie klíčové. „Tato dvě patra orgánů činných v trestním řízení jsou jako siamská dvojčata, měnit jedno bez zasvěcené kooperace druhého znamená vážné poškození obou a rozpad celé křehké soustavy,“ varují signatáři.


Výzvu neziskových organizací ministrovi vnitra najdete zde.


Policejní prezident Tomáš Tuhý sice podle nich disponuje suverenitou směrem k jednotlivým útvarům, úkolem ministra vnitra je ale kontrolovat, zda jsou reformní kroky náležitě odborně připraveny. Chovance kromě pozastavení reformy vyzývají, aby přijetí reformy podmínil souhlasem nejvyššího státního zástupce a bezpečnostního výboru sněmovny.

„Je nutné, aby byl jasně pojmenován důvod reformy a zároveň představeny všechny její výhody i možná rizika,“ stojí v dopise. V současné chvíli prý panují závažné pochybnosti, zda je taková reforma vůbec nutná a jaký je její účel.

Jednat budou ministři i koalice

Návrh sloučit protikorupční policii a ÚOOZ pod jednotné velení v minulých dnech způsobil vážnou koaliční roztržku. Nejprve státní zástupci  varovali, že jde o snahu odstavit ředitele ÚOOZ Roberta Šlachtu. Pak hnutí ANO obvinilo ministra vnitra z politizace policejního sboru. Chovanec kontruje, že reforma neohrozí živé svazky, je připravená ke spuštění od 1. července, a jako takovou se ji chystá v úterý podepsat.


O plánované reformě policie jsme psali:

Šlachtův konec: Státní zástupci, vymknuti z kloubů, šílí. Vlastně se toho tolik nestalo

Jan Urban: Akce Šlachta a právní stát na kolenou

Povídka o policajtovi aneb jednotná prokurátorsko-novinářská fronta za plukovníka Šlachtu


Šlachta minulý týden na protest proti reformě oznámil odchod do civilu. V úterý se má sejít Bezpečnostní rada státu, kterou svolal premiér Bohuslav Sobotka. Ve středu by mělo následovat koaliční dohadovací řízení, vyvolané hnutím ANO.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. Němec napsal:

  Ještě aby poslal petici spolek nespravedlivě vězněných s předsedou panem Kájinkem a pan Okamura navrhl referendum zda si přejeme policii nebo pana Babiše.

  • Anna Tvarůžková napsal:

   Když s tím nesouhlasí neziskovky, tak je to správný krok. Babišovi se pokus o ovládnutí policie tentokrát nepovedl.

 2. Němec napsal:

  Kdy už se konečně Český národ probudí a zjistí, že nejde o policejní reformu ale o to, že jeden člověk s obrovským střetem zájmů, ,si kupuje Českou republiku a momentálně mu stojí v cestě zbytek policie. Zatím to vypadá na plichtu, kdy se akce Vikund s Čapím hnízdem hodí do ztracena a vše se mediálně zase svede na bývalou paní Nagyovou na což národ slyší.

 3. Hloupý Nemouš napsal:

  Hlavně se jedná o neziskovky, které jsou příbuzné s aktivitami pana Janečka. A které jsou stále spojeny s Babišem. To by mělo leccos napovědět.

 4. Jasoň Klíma napsal:

  To by ale v křeslech státních zástupců museli sedět lidé, kterým to dobře myslí a myslí víc
  na druhé než na sebe. Pak by to klapalo jako
  na drátkách. Samozřejmě trochu sebereflexe by
  slušelo i panu Babišovi, který zasahuje do věcí,
  kterým nerozumí.

 5. Johan napsal:

  Pane „Hloupý Nemouš“ – odpověď je ve Vašem jméně. Podepisujete se jako „Hloupý“ a píšete hloupé příspěvky. Pokud by tato organizace byla spojena s Babišem, tak by asi nevyznamenala a nepodporovala a nevyhlásila jako whistleblowera Lukáše Wagenknechta, kterého babiš vyrazil.

 6. JITKA KAULOVA napsal:

  P.Fendrych a p.Hviždala napsali dobře jak to je a nebali se vydřit svuj názor!Jde tu o hodně o tom je přesvědčena většina lidi.Pl.Šlachta řekl co mu nabidli aby veškerou činnost co bude dělat hlasil jim a oni by to zatrhli to je pruhledné az je z toho člověku špatně a jestli se to uskutečni tak to bude podraz a zkáza všeho a zlodeji budou mit opět zelenou jako by tohouž nebylo dost.Je to hon na politiky kterí kradli a tomu ma reorganizace zábranit protože ČSSD ma tolik másla na hlavě a právě Vidkun už je vystrašil kam by to došlo a to nesmi dopusti tak nas ochranuj pánbu moc prosim!

 7. Eva Jindrová napsal:

  Ty komentáře jsou psány příznivci pana Chovance, absolventa devítiměsíčního studia a plzeňských právech.

 8. bětka.báthory napsal:

  Téměř nebo úplně neznámé neziskovky, v dopise uvedení jejich absolutně neznámí představitelé, seznam všech podepsaných pro jistotu nepřístupný…

 9. kanov napsal:

  Dnešní neziskovky fungují tak, jak za totality ony t.zv. kolektivy soudruha xy, z n.p. xy, v Horních – Dolních Kotěhůlkách, které tehdy psávaly do Rudého práva své požadavky, jako například : „Žádáme státní orgány, aby zjednaly nápravu …; nebo také : …, aby byli příkladně potrestání všichni škůdci našeho socialistického …“.Rozdíl oproti dnešním „neziskovkám“ je jen v tom, že ty „kolektivy“ nebyly masivně dotovány z peněz plátců daní!!!!

 10. Dany napsal:

  Při čtení některých příspěvků si vzpomínám na svého dědu,který mne učil,že od vola nemohu chtít víc,než hovězí maso!

 11. Jindra napsal:

  Proč sloučení kritizují mimo pracovníků ÚOOZ i státní zastupitelství a další odborníci a naopak někteří politici, lobisté a jiní vlivní lidé (v neposlední řadě obhájci) se z toho radují a tleskají tomu?! To samo o něčem svědčí a mělo by vést k zamyšlení!

 12. Jindra napsal:

  Prosím, nenechme je a vzkažme jim, že nám to není jedno a že za plk. R. Šlachtou stojíme!
  Prosím, hlasujte zde http://e-petice.cz/petitions/petice-na-podporu-plk-roberta-slachty-1.html
  Moc děkuji všem, kteří s tím chtějí něco udělat!

Přidávání komentářů není povoleno