Neziskovky píší Chovancovi: Zastavte tajemnou reformu policejních útvarů

Napsal/a Robert Malecký 13. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Sedm nevládních organizací působících v oblasti práva nebo boje proti korupci vyzvalo ministra vnitra Milana Chovance, aby pozastavil reformu celorepublikových útvarů policie. Předcházet jí má otevřená diskuse za účasti státních zástupců, policistů, politiků a odborné veřejnosti. Způsob, jakým policejní prezidium reformu prosazuje, považují neziskové organizace za nedemokratický a nepřípustný.

Signatáři výzvy ministrovi vnitra tvrdí, že reforma ohrožuje práci policie jako celek i samotné vyšetřování jednotlivých kauz a budí podezření, že jde o snahu politicky zkrotit některé části policie. „Situace v ÚOOZ naznačuje, že reforma nebyla diskutována s klíčovými aktéry – a to nejen státními zástupci, ale i samotnými policisty,“ píše se v dokumentu.

Pod výzvou jsou podepsáni představitelé sedmi nevládních organizací – konkrétně jsou to Oživení, Frank Bold, Nadační fond proti korupci, EconLab, Naši politici, Iuridicum remedium a Pražské fórum.

Zapojte státní zástupce

Právě zapojení žalobců je podle autorů výzvy pro reformu policie klíčové. „Tato dvě patra orgánů činných v trestním řízení jsou jako siamská dvojčata, měnit jedno bez zasvěcené kooperace druhého znamená vážné poškození obou a rozpad celé křehké soustavy,“ varují signatáři.


Výzvu neziskových organizací ministrovi vnitra najdete zde.


Policejní prezident Tomáš Tuhý sice podle nich disponuje suverenitou směrem k jednotlivým útvarům, úkolem ministra vnitra je ale kontrolovat, zda jsou reformní kroky náležitě odborně připraveny. Chovance kromě pozastavení reformy vyzývají, aby přijetí reformy podmínil souhlasem nejvyššího státního zástupce a bezpečnostního výboru sněmovny.

„Je nutné, aby byl jasně pojmenován důvod reformy a zároveň představeny všechny její výhody i možná rizika,“ stojí v dopise. V současné chvíli prý panují závažné pochybnosti, zda je taková reforma vůbec nutná a jaký je její účel.

Jednat budou ministři i koalice

Návrh sloučit protikorupční policii a ÚOOZ pod jednotné velení v minulých dnech způsobil vážnou koaliční roztržku. Nejprve státní zástupci  varovali, že jde o snahu odstavit ředitele ÚOOZ Roberta Šlachtu. Pak hnutí ANO obvinilo ministra vnitra z politizace policejního sboru. Chovanec kontruje, že reforma neohrozí živé svazky, je připravená ke spuštění od 1. července, a jako takovou se ji chystá v úterý podepsat.


O plánované reformě policie jsme psali:

Šlachtův konec: Státní zástupci, vymknuti z kloubů, šílí. Vlastně se toho tolik nestalo

Jan Urban: Akce Šlachta a právní stát na kolenou

Povídka o policajtovi aneb jednotná prokurátorsko-novinářská fronta za plukovníka Šlachtu


Šlachta minulý týden na protest proti reformě oznámil odchod do civilu. V úterý se má sejít Bezpečnostní rada státu, kterou svolal premiér Bohuslav Sobotka. Ve středu by mělo následovat koaliční dohadovací řízení, vyvolané hnutím ANO.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)