Největší sponzoři prezidentských kandidátů? Koho podporují podnikatelé z Olomoucka

Napsal/a -pes- 8. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Před prezidentskými volbami přináší olomoucká redakce HlídacíPes.org informace o tom, odkud čerpají prezidentští kandidáti peníze na kampaň. Významná část největších donátorů je totiž spojena s Olomouckým krajem. 

Miloš Zeman a zbrojařův holding

Ačkoli současná hlava státu zarytě tvrdí, že žádnou kampaň nevede, je republika zaplavena bilboardy, které naznačují opak. Zeman má, stejně jako další kandidáti, ze zákona povinnost mít transparentní účet.

Ten se takřka ihned poté, co byl založen, stal terčem internetových vtipálků, kteří posílali haléřové příspěvky s nejrůznějšími vzkazy. Mezi těmito žertovnými příspěvky pak ční statisícové a milionové dary od holdingu CSG, patřícímu zbrojaři Jaroslavu Strnadovi.

©HlídacíPes.org/Olomouc

Strnad loni 21. prosince poslal Miloši Zemanovi dva miliony korun. Peníze šly z firmy DAKO – CZ, která patří do Strnadova holdingu CZECHOSLOVAK GROUP.

Strnad podniká i v Olomouckém kraji. Jeden z důležitých podniků holdingu, zbrojovka Excalibur army, sídlí ve Šternberku.

Dalších 900 tisíc korun přistálo na Zemanově účtu před koncem roku od advokáta Jana Nekoly, který je veden na stránkách CZECHOSLOVAK GROUP jako člen výboru pro audit.

Nekola byl také mezi lety 2013 a 2015 jediným akcionářem ve společnosti Excalibur international, což je exportní agentura zastupující holding CSG na mezinárodních trzích.

Jiří Drahoš a přerovský exekutor

Podle předvolebních průzkumů a kurzů sázkových kanceláří je to profesor Jiří Drahoš, kdo má největší šanci postavit se stávajícímu prezidentovi a překazit jeho snahu být znovuzvolen. Na transparentní účet Drahoše přispělo několikanásobně více lidí než na účty ostatních kandidátů (kromě Miloše Zemana, který dostal zmiňovanou záplavu recesistických haléřových příspěvků).

Největší částkou z regionu přispěla Drahošovi strojírenská firma KBH CZ z Přerova. Poslala 250 tisíc.

Drahošovi zaslal finanční podporu 200 tisíc korun také bývalý ředitel exekutorského úřadu Přerov Robert Runták. Ten pomáhal úřad vybudovat a vytvořit z něj jeden z největších exekutorských úřadů v republice.

Runták působil i ve vedení fotbalového klubu SK Sigma Olomouc jako místopředseda představenstva. Své akcie však prodal a působení v klubu v roce 2013 ukončil. Odůvodnil to napjatou situací v klubu a neschopností prosazovat svůj pohled na vedení klubu vzhledem k tomu, že byl menšinovým vlastníkem.

Kellnerův krizový manažer

Mirek Topolánek oznámil svou kandidaturu na poslední chvíli. I přesto sehnal potřebný počet podpisů poslanců a senátorů, a stal se tak oficiálně prezidentským kandidátem. Na jeho transparentní účet začaly záhy přicházet peníze jeho podporovatelů.

Kromě drobných darů v řádu stovek či tisíců korun je možné také najít několik darů nad sto tisíc. Dary v této výši poslali z převážné části jeho bývalí straničtí kolegové. Z Olomouckého kraje pak přispěli pouze dva podnikatelé, zato však jedni z nejvýznamnějších.

Richard Benýšek, vlivný olomoucký podnikatel, někdejší krizový manažer Petra Kellnera a bývalý vlastník hokejové Slávie, se stal ze dne na den největším soukromým sponzorem prezidentského kandidáta Miroslava Topolánka.

Nejprve 4. prosince daroval Topolánkovi sto tisíc, o sedmnáct dní později pak další milion korun. Benýšek to komentoval pro Seznam.cz slovy: „Prezident by měl být skutečně člověk, u kterého zaznamenáte, že vstoupil do místnosti. Tak jsem mu dal dáreček pod stromeček.“

Bez peněz do kampaně nelez

Očividně se zmírnily i staré spory mezi Topolánkem a jeho bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem. I ten pochází z Olomouce a v roce se 2010 s Topolánkem nerozešel nejlíp.

V pozdějším rozhovoru pro Mladou frontu DNES Langer Topolánka komentoval slovy: „Člověk, který verbálně bojoval proti kmotrům a velrybářům, se neváhal s nimi spojit, aby popravil mě, který mu byl do poslední chvíle věrný.“

Teď Ivan Langer naopak současnou Topolánkovu prezidentskou kandidaturu přivítal. Prezidentskému kandidátovi poslal 50 tisíc se vzkazem: „Mirku, bez peněz do kampaně nelez,“ přičemž dodal, že je dost možné, že bude v této podpoře pokračovat.

Topolánek na to reagoval slovy: „Kdybych mohl na ten transparentní účet odepsat, napsal bych mu – to ses moc nepochlapil. To mohlo být klidně i víc.“ Langer však nevyloučil, že bude přispívat i nadále. Chce ovšem nejprve počkat, co expremiér předvede.

Kulhánkův kreativní developer

©HlídacíPes.org/Olomouc

Bývalý předseda představenstva Škoda Auto a bývalý předseda Českého svazu ledního hokeje Vratislav Kulhánek získal podporu 24 senátorů a do prezidentské volby vyrazil pod značkou ODA. Nejvýraznějším podporovatelem Kulhánka je podnikatel Pavel Sehnal.

Právě Sehnal v roce 2016 obnovil menší pravicovou stranu ODA, která fungovala v letech 1990 až 2007 a v roce 2017 vedl kandidátku ODA v Praze ve volbách do Poslanecké sněmovny. Sehnal je také hlavním přispěvatelem na Kulhánkovu kampaň, poslal mu již 5,5 milionu korun.

Přímo z Olomouce přistálo Kulhánkovi na účtu 36 tisíc korun, které věnoval bývalý lídr olomoucké kandidátky ODA ve volbách do Poslanecké sněmovny Ladislav Opletal.

V listopadu HlídacíPes.org upozornil na klamavou inzerci, kterou si Opletal zadal do městských radničních listů. Opletalova společnost ARTERA PROJEKT totiž v inzerci v listech přikreslila do mapy dům bez patřičného zdrojování a navíc celou montáž čtenářům zatajila.

A ti ostatní

Během debaty na Univerzitě Palackého další z kandidátů Marek Hilšer vzpomínal na návštěvy příbuzných v Olomouci. Transparentní účet ale ukazuje, že kraj zapomněl na něj, alespoň co se financování týče. Mimo drobné příspěvky občanů nepřišla Hilšerovi z Olomouce a okolí žádná velká peněžní podpora.

Ani Pavel Fischer nemá na Olomoucku žádné velké donátory, kteří by mu finančně pomáhali s kampaní. Fischer, který dlouhé roky působil v diplomacii, dostává větší částky převážně ze zahraničí.

Volební kampaň Michala Horáčka zajišťuje spolek Máme na víc. Účet spolku je transparentní, prostředky na něj může převádět pouze Michal Horáček, protože se rozhodl svou kampaň financovat výhradně z vlastních prostředků.

Petr Hannig je na tom ze všech kandidátů finančně asi nejhůř. Na jeho transparentním účtu jsou pouze příspěvky kolem tisícikoruny nebo halířové „trollí“ vzkazy jako v případě Miloše Zemana. Zároveň ovšem z účtu není patrno, kolik Hannigova kampaň stojí, jelikož na něm nejsou evidovány žádné odchozí platby. Hannig měl na účtu ke 4.1. 2018 něco málo přes 11 tisíc korun.

Jiří Hynek, kterého vyslali do boje o Hrad Realisté Petra Robejška, je na tom sice finančně o něco lépe, ke stejnému datu měl na účtu 164 894 korun. Příspěvky pro Hynka jsou v řádech desítek tisíc, žádné však nepřišly z Olomouckého kraje.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)