Malba na B-25 Liberator z 380. bombardovací skupiny amerického letectva

Největší letecká bitva nad protektorátem – jak Němci překvapili Američany na Hané

Napsal/a Ladislav Matoušek 12. května 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Americká 15. letecká armáda sídlící v italském Bari chystala 17. prosince 1944 nálet na důležité rafinerie v Horním Slezsku. Spojenci jižní Polsko bombardovali už po třinácté, proto měli celou oblast dobře zmapovanou. Vyslali do boje celkem 527 bombardérů a 300 stíhaček. Nad Hanou je ale překvapily německé stíhačky, které stihly vystartovat z berlínského letiště. Rozhořela se největší letecká bitva nad územím Československa.

Američtí plánovači kvůli probíhajícím bojům na mnoha frontách neočekávali velký německý odpor, skutečnost ale byla jiná. Navzdory nepříznivému počasí a husté oblačnosti se Němci vzchopili k dosud největší obranné protiakci. Před jedenáctou hodinou ranní vyslal štáb obrany Říše vstříc svazu kompletní stíhací křídlo Jagdgeschwader 300 Wilde Sau, které velel legendární německý pilot a eso Walther Dahl. Ten si během války na své konto připsal 128 úspěšných sestřelů.

Gestapo je na stopě

V poledne 17. prosince byla bitva v plném proudu a na hanáckých polích se začaly objevovat první trosky sestřelených letadel. Jeden americký bombardér Liberator byl sestřelen nad obcí Kokory a zřítil se nedaleko Brodku u Přerova. Tři američtí letci pád svého stroje nepřežili, sedm jich bezpečně seskočilo na padácích, ale Němci je zajali a odvedli do zajateckého tábora.

Další letec dopadl na československou půdu v lese Čečelci u Troubek, jmenoval se Frederick Hughes. Jeho pád sledoval hajný Jakubčík, který v té době aktivně pomáhal domácímu odboji. Jakubčík pomohl otřesenému letci a vzal ho do svého domu, tam ale na Američana čekalo

Stíhačka Focke-Wulf Fw 190 tvořila jádro stíhací skupiny FG 300

další překvapení.

U Jakubčíků se ukrýval ještě jeden člověk, partyzán a člen protifašistického odboje Zdeněk Medek. Angličtinou ale nevládl nikdo z přítomných, a tak se hajný vydal do Brodku u Přerova za Vítem Himrem. Himr pracoval jako účetní v místním cukrovaru a jako absolvent obchodní akademie uměl anglicky.

Vít Himr později do hájovny za Hughesem dojížděl pravidelně, přestože po Američanech usilovně pátralo Gestapo. Odhodlal se dokonce k tomu, že ze sestřeleného bombardéru zachránil před Němci šifrovací tabulku.

Obyvatelé hájovny i s Američanem prý spolu dokonce několikrát navštívili Tovačovské kino, kde Hughes neudržel nervy na uzdě a musel se smát, když před každým filmem německá propaganda hlásala říšská vítězství na všech frontách.

O několik dní později přivedlo anonymní udání do hájovny gestapo se zatykačem. Američan i československý partyzán se stihli ukrýt ve sněhu pod bílým prostěradlem. Jakubčík ale takové štěstí neměl, gestapáci hajného zatkli a ten prošel několika vězeními, než byl na konci války osvobozen.

Jakubčíkova žena odvedla Hughese a Medka do cukrovaru v Brodku, kde zůstali až do konce války.

Američané děkovali, komunisté hrozili

O Američana i čs. partyzána se starala celá rodina Víta Himra spolu s rodinou jeho přítele Antonína Kalabuse. Žili v seníku a „Brodečáci“ jim obstarávali jídlo, často na černém trhu.

Himr Hughese všude doprovázel kvůli překládání do angličtiny. Měl k letectvu blízko, jeho bratr Jaroslav Himr byl v anglické RAF velitelem 313. československé stíhací perutě. Padl v září 1943 při střetu s německými stíhačkami nad územím Francie.

Americký čtyřmotorový bombardér B-24 Liberator

Přestože se Vít Himr aktivně podílel na odboji, sám pozornosti gestapa ušel. Hodně příslušníků rodiny Himrových bylo ale zatčeno a uvězněno v koncentračních táborech, právě zejména kvůli působení Jaroslava Himra v RAF.

Na začátku května vypuklo v Brodku u Přerova povstání a Němci, kteří řídili své operace z brodeckého nádraží, začali bojovat proti sílícímu odporu. Himr s Hughesem se ukryli v kanále cukrovaru, kde se schovávali až do 8. května. Frederick Hughes se do Ameriky vrátil až v červnu. O pár měsíců později se oženil a k dopisu, který poslal Himrovým do Československa, přiložil i svatební fotografii.

Vít Himr dostal od amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera dekret s poděkováním za pomoc při záchraně spojeneckého vojáka. Jen několik dnů po nástupu komunistů k moci, 1. března 1948, přišel Himr o práci. Po zdlouhavém hledání zaměstnání si našel práci v cukrovaru v Bědihošti, odkud byl po prověrkách v 50. letech také vyhozen.

V bitvě zahynulo přes 200 letců

Dalším americkým letcem, který se na padáku snesl na rovinu na Hané, byl Thomas Qualman, navigátor sestřeleného Liberatoru. On a jeho druhý pilot se schovávali v seníku Inocence Kratochvíla v Henčlově nedaleko od Přerova. Tam se o ně rodina Kratochvílova starala tři dny, než se společně vydali na cestu ke Vsetínu a k beskydským horám, kde měla působit partyzánská skupina majora Dajana Murzina.

Murzin ale Američany odmítl a navrhl jim, aby se raději vzdali Němcům. Ukrývali se tak na faře v Liptálu u Vsetína, kde jim místní farář doporučil, aby se vzdali ne gestapu, ale německému wehrmachtu. Čekalo je šestiměsíční peklo v německém zajateckém táboře. Po válce se Qualman vrátil do Ameriky a oženil se se svou láskou ze střední školy.

Piloti JG 300 sestřelili 37 spojeneckých letounů. Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu píše v časopise Revi: „Německé záznamy však hovoří o ještě větších ztrátách na straně luftwaffe. V důsledku této krvavé řeže totiž stíhací eskadra JG 300 přišla přinejmenším o 43 strojů, z toho 36 zásahem Američanů a 7 v důsledku technických závad. Ty byly způsobeny především poruchami motorů a ubývajícím palivem, neboť Němci startovali z poměrně vzdálených základen a během boje spotřebovali značné množství paliva. Někteří z nich proto museli zvolit nouzové přistání či seskok padákem, aniž byli sestřeleni,“ píše Rajlich.

Američtí piloti si po boji nárokovali 23 úspěšných sestřelů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)