Foto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Nejde o patenty, ale o vakcínu pro všechny, apeluje Brusel na farmaceutické firmy

Napsal/a Euractiv.cz 12. února 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Farmaceutické společnosti vyrábějící vakcínu proti covid-19 by mezi sebou měly sdílet know-how, aby se očkovací látky rychleji dostaly i do chudších zemí. Píše to server Euractiv s odvoláním na zdroj z Evropské komise, podle kterého by k tomu nebyl třeba ani souhlas majitelů patentů očkovacích technologií. Někteří velcí hráči farmabyznysu se spolupráci nebrání.

„Nyní je kromě vývoje vakcín nejvíce zapotřebí razantně navýšit výrobu očkovacích látek,“ řekl redakci Euractiv.com zdroj z Evropské komise. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je podle něj „šířit technologii a know-how těch, kteří vyvinuli vakcíny, prostřednictvím licenčních ujednání“.

Právě Evropská komise koordinuje společný nákup očkovacích látek pro celou EU. Čelí také kritice za to, že jednání s výrobci nezvládla, a členské státy tak nyní musí na vakcínu čekat.

Jak obejít patenty

Očkovací plány v zemích po celé EU narušil spor Unie s britsko-švédskou farmaceutickou společností AstraZeneca kvůli zpožděným dodávkám.

Skupina levicových poslanců Evropského parlamentu již vyzvala k radikálním opatřením, včetně pozastavení patentů, které know-how výrobců vakcín chrání. Kritici však tvrdí, že takový krok by mohl vytvořit nebezpečný precedens.


Text vyšel původně na serveru Euractiv.cz, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


Zdroj z Evropské komise však zdůraznil, že sdílení know-how mezi společnostmi nemusí nutně poškodit práva duševního vlastnictví. „Dobrovolná ujednání o spolupráci, včetně partnerství veřejného a soukromého sektoru, jsou nejlepší zárukou rychlého rozšíření bezpečné a účinné výroby očkovacích látek,“ dodal.

Spolupráci se zatím nebrání ani farmaceutické společnosti. „Sanofi nabízí své výrobní kapacity společnosti Pfizer, Novartis dělá totéž a Bayer bude vyrábět vakcínu CureVac, jakmile bude schválena,“ uvedla v nedávném rozhovoru pro Euractiv Nathalie Mollová, šéfka Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací.

Výjimka pro nejchudší

Zatímco evropské země již očkují, řada chudších států zatím přístup k vakcínám proti covid-19 nemá. Odbourání patentů by mohlo situaci změnit. Bohatší státy se sice takovému kroku brání, pravidla Světové obchodní organizace (WTO) však umožňují šíření technologií a know-how bez souhlasu výrobce již nyní.

„Pravidla WTO jsou dostatečně pružná na to, aby mohla řešit problémy při udělování licencí na technologie a know-how v oblasti očkovacích látek, a to i udělováním povinných licencí bez souhlasu majitele patentu,“ uvedl zdroj z Komise s tím, že k takovému řešení lze sáhnout pouze ve výjimečných případech, jako je právě pandemie. Výjimka se však vztahuje pouze na nejchudší státy, které by se jinak k vakcíně proti covid-19 nedostaly.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)