Válka na Ukrajině. Foto: Profimedia

„Nechoďte pro chleba, ve městě jsou odstřelovači.“ První měsíc války v deníku ukrajinského starosty

Napsal/a Lucie Sýkorová 1. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

To, jak se žije v okupovaných částech Ukrajiny, dokládají i sociální sítě tamních městských samospráv. Snaží se zajistit lidem základní potřeby a informovat je o tom, kde seženou jídlo, vodu nebo jaké nebezpečí v jejich okolí právě hrozí. Do válečného módu se přepnul i účet starosty severoukrajinského města Slavutyč na sociální síti Telegram. Jeho zprávy jsou svého druhu deníkem a unikátním svědectvím o ničivých dopadech ruské okupace. HlídacíPes.org k němu dostal přístup.

Ukrajinské město Slavutyč mělo letos oslavit 35. výročí od svého založení. Vyrostlo v roce 1987 po havárii Černobylu a stalo se novým domovem pro zaměstnance jaderné elektrárny a jejich rodiny evakuované z města Pripjať.

Ještě v polovině letošního února se místní na oslavy chystali, plánovali další rozvoj města a tradiční volbu Občana roku. Už o týden později bylo všechno jinak.

„Připraven na cokoli“

V pondělí 14. února uspořádal starosta Jurij Fomičev online setkání s vedoucími městských organizací, na kterém řekl: „Ze všech hromadných sdělovacích prostředků slyšíme, že bylo oznámeno datum 16. února jako možné datum invaze vojsk Ruské federace na území Ukrajiny. Opakuji, jak říká vláda země, musíme být připraveni, ale také zachovat klid. Pravděpodobnost takového scénáře podle mě není moc vysoká… A je nepravděpodobné, že by moderní válka zahrnovala evakuaci v pohraničních oblastech, stejně jako protiletecké kryty.“

O tři dny později, ve čtvrtek 17. února, se konala schůze zastupitelstva. Hlavními tématy byly rekonstrukce stadionu, rozšíření cyklostezek, nebo příprava již tradiční mezinárodní konference o vyřazování jaderných elektráren z provozu.

Starosta ale přiznal, že město se připravuje i na případnou vojenskou invazi. „Probíhají práce na přípravě zprovoznění soukromé kotelny. Spočítali jsme všechny dostupné generátory a mohu vás ujistit, že stačí k pokrytí minimálních potřeb. Aktuálně děláme zásoby paliva,“ připustil.

Telegramový účet městské rady města Slavutyč. Foto: HlídacíPes.org

Město pak 22. února upozornilo, že na Ukrajině byl přes sociální síť Telegram spuštěn automatizovaný informační účet „Připraven na cokoli“. Součástí aplikace byly i rady, jak přežít jako civilista za války.

O den později městská rada Slavutyče oznámila, že na 27. února plánuje trénink pro štáby veřejné obrany. Úředníci se na něm měli připravit na to, co dělat v případě ruské invaze. Už to však nestihli.

Dne 23. února Rada národní bezpečnosti a obrany v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským rozhodla o vyhlášení výjimečného stavu. Druhý den ráno vstoupila ruská vojska na území Ukrajiny a Černobyl se stal jedním z prvních cílů.

Na zem, hlavou proti výbuchu

Když se občané Slavutyče ráno 24. února probudili, první zpráva, kterou našli na telegramovém kanálu rady města, zněla: „V případě náhlého ostřelování a nepřítomnosti objektů civilní obrany v blízkosti si lehněte na zem hlavou ve směru proti explozím. Zakryjte si hlavu rukama, pokud máte k dispozici, použijte k zakrytí hlavy kufr nebo jiné předměty.“

A jen o pár hodin později přibyla další, neméně děsivá informace: „Pozor! Ve Slavutyči nejsou žádné protiletecké kryty! V případě ozbrojeného útoku agresora se obyvatelstvo města Slavutyč uchýlí do těch nejjednodušších krytů – suterénů bytových domů. Majitelé jednotlivých domů (chalup) se uchýlí do vlastních sklepních prostor. Informace o umístění ochranných staveb (suterénů, které lze využít jako úkryt) jsou zveřejněny na oficiálních stránkách městského úřadu Slavutyč.“

Od té chvíle se stal účet městské rady na sociální síti Telegram pro místní přímo strategickým nástrojem komunikace. Z průměrných sotva tří set zhlédnutí příspěvků se sledovanost kanálu ve městě, které mělo před začátkem války téměř 25 tisíc obyvatel, vyšvihla až na sedm tisíc. A to i v období na konci března, kdy už podle starosty zbylo ve městě jen zhruba deset tisíc lidí.

Čtvrtek 24. února byl pro obyvatele Slavutyče dnem, který jejich životy obrátil vzhůru nohama. V areálu jaderné elektrárny Černobyl, kterou Rusové obsadili, zůstalo uvězněno více než 200 z nich. Doslova odříznutí od světa byli ale brzy všichni.

Telegram městské rady od té doby hlásí denně informace a výzvy, které byly ještě před pár týdny ve městě naprosto nepředstavitelné. Některé z nich přinášíme níže v českém překladu a v plném znění.


Kronika prvního měsíce války. Zprávy vedení města Slavutyč občanům na sociální síti Telegram

 • 24. února 18:10: Od 22:00 do 7:00 platí v oblasti Kyjeva včetně Slavutyče zákaz vycházení. Pro zajištění světelného maskování bude od 22:00 do 06:00 vypnuto pouliční osvětlení! Žádáme všechny obyvatele, aby co nejvíce omezili používání světla. Zatáhněte žaluzie, závěsy! Připomínáme, že signál „Vzdušný poplach“ bude vyhlášen prostřednictvím elektrických sirén. Pokud je uslyšíte, musíte jít ihned do úkrytu! Vezměte si s sebou zásoby vody, jídla, léků. 
 • 25. února 12:41: Všichni pozor! Prosím, zachovejte klid a jděte do sklepa! Letecký poplach! Není to cvičný alarm!
 • 26. února: Vážení obyvatelé Slavutyče, naléhavě deaktivujte geolokaci z vašich telefonů. Zůstaňte v klidu. Důležité! Kostelní zvony mohou bít na poplach po celé Ukrajině. Když uslyšíte zvonění zvonů, musíte okamžitě jít do úkrytu. Pro vedoucí správcovských společností a autorizovaných staveb: Odstraňte prosím cedule s názvy čtvrtí a čísly domů z obytných budov. Žádáme vás, abyste tuto práci prováděli rychle a koordinovaně. 
 • 28. února: Vážení obyvatelé Kyjevské oblasti, Ukrajinci! Podle informací se okupační síly Ruské federace pokusí v první linii blokovat komunikaci, internet a dokonce i televizi. Tyto zákeřné akce mají za cíl dezinformovat lidi. Mohou oznámit kapitulaci vojsk a kapitulaci Ukrajiny, a tím přesvědčit místní obyvatelstvo, aby se vzdalo a nekladlo odpor. Důvěřujte pouze oficiálním zdrojům informací!
 • 1. března: U našeho města probíhá vojenská operace, šíří se falešné informace, pracují sabotážní skupiny. Prosíme vás, abyste pokud možno nevycházeli ze svých domovů a přestali se po městě pohybovat autem. Vjezd a výjezd z města pouze v krajní nutnosti a pouze na základě průkazu. Podle zákona Ukrajiny „O právním režimu stanného práva“ a nařízení Vyšhorodské vojenské správy Kyjevské oblasti je v okrese Vyšhorod (včetně Slavutyče) zakázán obchod s alkoholickými nápoji od 00:00 28.02.2022 do 24:00 6.03.2022.
 • 2. března: 00:59 POZOR!!! Vzdušný alarm! Všichni do úkrytu! Ode dneška platí ve Slavutyči zákaz vycházení od 19:00 do 7:00.

9:38 POZOR!!! Letecký poplach! Všichni do úkrytu! Nevycházejte do okolního lesa! Nejezděte po polních cestách! Je to nebezpečné pro váš život!! Území je zaminované!!!

   • 4. března: Vážení obyvatelé, vzhledem k nedostatečnému přístupu internetu od Ukrtelecomu a signálu v síti Life žádáme uživatele internetu z Mediadom (Layout), aby odstranili hesla nebo sdíleli hesla k Wi-Fi se sousedy, kteří ztratili kontakt. 
   • 5. března: Vážení obyvatelé města! Prosím, pokud máte alespoň 100 gramů kvásku navíc, přineste ho do Silpa, namnožíme ho. Nebuďte lhostejní. Díky. Olena, manažerka prodejny Silpo. Z důvodu poškození linky Ukrtelecom lze na telefonní číslo policejní stanice 21541 volat pouze z pevné linky. 
   • 6. března: Informace od lidí, kteří mluvili s pracovníky v Černobylu: Jsou tu informace od našich chlapů, kteří jsou rukojmím okupantů jaderné elektrárny v Černobylu. Uvádí se, že zítra okupanti jaderné elektrárny přinesou „humanitární pomoc“ – jídlo, cigarety – a to vše rozdají rukojmím. Pro vytvoření reportáže do TV. Chlapi se rozhodli, že si od vetřelců nic nevezmou, ale bojí se, že oni se mohou převléknout do uniforem, které najdou ve skříních, aby natočili záběry pro TV. Prosíme proto všechny, aby tyto informace šířily ve slavutyčských skupinách, aby byla zachována jejich důstojnost před lidmi.
   • 7. března: Operátoři spolu s Ministerstvem digitální transformace Ukrajiny zahajují testování národního roamingu na Ukrajině. Nyní, pokud síť vašeho operátora není dostupná, můžete přejít na síť jiných operátorů.
   • 8. března: Milé slavutyčské ženy! Mezinárodní den žen – 8. března jsme vždy slavili s radostí, květinami, upřímnými přáními. Dnes nevybočíme z dobré tradice. Veselé svátky naše drahé, okouzlující, milé ženy! Vždy jste a budete strážci naší ukrajinské rodiny a rodinných hodnot. V této extrémně těžké válečné době vykonáváte vojenskou službu, udržujete zákon a pořádek, nepřetržitě pracujete jako dobrovolníci a pečete chléb, organizujete distribuci potravin, věrně plníte své povinnosti v bytové a komunální sféře, chráníte naše zdraví. Za to se vám klaním. Jste nepřekonatelné! Jste cool! Starosta Jurij Fomičev.

  • 9. března: V celém městě není dodávka elektřiny z důvodu havarijního stavu v síti 330 kW. Městská kotelna byla uvedena do nouzového režimu. Důvody se zjišťují. Doba obnovení neznámá. Pošta je otevřena od 10:00 do 15:00. Je-li to možné, žádáme vás, abyste zaplatili účty za energie v hotovosti, aby bylo možné vyplácet důchody. Budou se vydávat zásilky, které dorazily před válkou.
  • 10. března: I přes výpadek proudu ve městě se dnes podařilo obnovit centrální zásobování vodou! Velký požadavek na všechny obyvatele – nakládejte s vodou zodpovědně! Spotřeba vody ve městě převyšuje produkci! Na studnách fungují pouze čtyři čerpadla! 
  • 12. března: Centrum pro boj s dezinformacemi při Radě národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny informuje, že Ruskem ovládaná jaderná elektrárna Černobyl plánuje vytvořit katastrofu způsobenou člověkem, za kterou se okupanti pokusí přesunout odpovědnost na Ukrajinu. Okupanti se pokusí vytvořit falešné „důkazy“, aby potvrdili svou verzi.

  Především byly poblíž letiště Antonov v Hostomelu spatřeny ruské automobilové ledničky, které shromažďují těla mrtvých ukrajinských obránců a budou předstírat, že to jsou zabití sabotéři v černobylské zóně. Podle dostupných informací Putin osobně nařídil přípravu teroristického útoku. Situaci komplikuje fakt, že stanice je zcela odpojena od monitorovacích systémů MAAE.

  • 13. března: Včera bylo rozvezeno palivové dřevo do čtvrtí. Mléko dorazí do města přibližně v 15 hodin. Za války se ve městě dosud narodilo 13 dětí – 11 dívek a 2 chlapci. Většina rodičů dívek je plánuje pojmenovat Victoria. Vítězství pro nás. Slavutyč pod vlajkou Ukrajiny!
  • 14. března: Ve městě je málo pohonných hmot, takže není možnost natankovat. Vážení občané Slavutyče, kteří máte možnost sdílet pohonné hmoty, kontaktujte prosím pohotovost. V 19:07 bylo obnoveno napájení černobylské infrastruktury a města Slavutyč. Tyto práce však nemohly být dokončeny, protože okupanti brzy opět poškodili vedení. 
  • 15. března: Dodávka elektřiny ve městě byla obnovena. Teplá voda do města zatím dodávána nebude. Od 20:00 15. března do 7:00 17. března byl vyhlášen zákaz vycházení. V tuto dobu je zakázáno vycházet na ulici. Výjimka – pohyb do úkrytu v době poplachu. Dodržujte pravidla maskování světla: závěsy v oknech, zhasínejte světla. Obchody a lékárny nebudou fungovat. Rozvoz a prodej produktů nebude realizován. Domácí mazlíčky venčete pouze v okolí domu na vodítku.
  • 17. března: Vážení rodiče, pokud potřebujete kojeneckou výživu pro miminka, poraďte se prosím se svými dětskými nebo rodinnými lékaři. Oficiální zelený koridor z města nevede. Cesta, která se objevila, je extrémně nebezpečná. Léků je malé množství. Pokud naléhavě potřebujete léky, poraďte se se svým rodinným lékařem. Berte prosím tuto situaci s pochopením. Sociálně slabým občanům v rámci možností pomáhají městské sociální služby.
  • 18. března: Zítra od 15:00 bude chléb v prodeji v těchto provozovnách: Silpo, Union, Východ (čtvrť Dobryninsky), Lotus (čtvrť Vilnius), Sayan (čtvrť Kyjev). Od 18:00 v obchodě Gamma (okres Tbilisi). Chléb se bude prodávat pouze za hotové za 16 hřiven.
  • 19. března: Chléb jde do prodeje v 15:00. Nemusíte se od 5 hodin ráno střídat ve frontě a porušovat zákaz vycházení, který je v našem městě stanoven od 19:00 do 7:00. Pokud jste si dnes koupili chleba, přijďte si ho koupit za další den. Dejte i ostatním šanci si ho koupit.

  Pomozte získat finanční prostředky na pohonné hmoty, abychom mohli do Kyjeva přivézt potřebnou humanitární pomoc ze zahraničí pro obyvatele našeho města. Humanitární pomoc již byla doručena na naše hranice a město Lvov nyní potřebuje zorganizovat převoz do Kyjeva a poté do Slavutyče.

  • 20. března: Dnes byla provedena částečná rotace černobylského personálu a evakuace osob, které se nacházely na území obsazené jaderné elektrárny. Během tohoto dne se nám podařilo dostat ven 64 lidí. Připomeňme, že zaměstnanci strávili v práci asi 600 hodin. 46 dobrovolníků z řad dalších zaměstnanců vyjelo nahradit evakuovaný personál, aby zajistili chod podniku.
  • 22. března: Od 19. března díky společné práci dobrovolníků a vedení města začali aktivní obyvatelé Slavutyče vydávat humanitární pomoc. Do města dorazilo jídlo a léky. Za dva dny bylo vydáno 1,5 tisíce potravinových balíčků. Vydávají se také chlebové kupony, které nabývají účinnosti 28. března.
  • 23. března: Z rozhovoru se starostou: Dnes byl náročný den. Pocítili jsme, co je to válka. Naše kontrolní hlídka byla ostřelována. Chci oslovit všechny obyvatele Slavutyče, zvláště ty, kteří stáli dnes frontu: mléko je důležité hlavně pro děti, ale život je mnohem důležitější, protože bez vás vaše děti mléko nedostanou, tak prosím reagujte na sirénu. Chléb, který se dnes upekl, se bude prodávat zítra od 8-00 ve stejných prodejnách, pokud bude ve městě klidná a stabilní situace. 

  Z města nevedou žádné chodby a opustit město se nedá. Stejně složitá je situace s dodávkami potravin a humanitární pomoci, nyní jsme odříznuti. Musíme být připraveni na všechno. Připomínám, že je potřeba mít nabité mobily, zásobu vody a evakuační zavazadlo. Město je vděčné za mezinárodní podporu. Kromě 340 000 hřiven shromážděných na samostatném účtu město obdrželo asi 700 000 hřiven (21 000 eur) ze zahraničí. Všechny prostředky půjdou na nákup obilí na pečení chleba a pohonných hmot pro dodávky humanitární pomoci.

  • 24. března: Pozor! Rozhodnutím Rady obrany Slavutyče, je zaveden zákaz vycházení od 19:00 dne 24. března 2022 do 7:00 hodin dne 26. března 2022!
  • 25. března: Urgentně je všem zakázán pohyb po městě včetně řízení automobilů. Ve městě jsou odstřelovači. Městská rada funguje podle stanného práva. Do města se dnes nebude rozvážet mléko. Humanitární pomoc bude vydána, jakmile pomine hrozba ostřelování.
  • 26. března: 8:50: Drazí přátelé! Náš čas! Tedy jdeme: dnes v 9:00 na Centrálním náměstí města 12:11: Obyvatelé Slavutyče ubránili své rodné město. Nezalekli se výstřelů, výbuchů ani slzného plynu. Slavutyč zůstává pod ukrajinskou vlajkou! Sláva Ukrajině!

  (Rusové minulou sobotu vstoupili do Slavutyče, obsadili nemocnici a starostu Jurije Fomičova vzali jako rukojmí. Starosta byl propuštěn po několika hodinách po masovém protestu obyvatel, pozn. red.)

  • 27. března: Vážení občané Slavutyče, od zítra bude chléb ve městě vydáván na kupóny, které jste obdrželi při výdeji humanitární pomoci.
  • 28. března: Ruští vojáci odešli za město. Žádná spolupráce s okupanty, včetně poskytování humanitární pomoci a zelených koridorů, neprobíhá. O zavedení zeleného koridoru se pouze diskutuje. Shromažďují se informace o počtu lidí, kteří chtějí opustit město, respektive o potřebném počtu autobusů. Mluvíme o odjezdu ze Slavutyče na kyjevské nádraží.
  • 29. března: Starosta Slavutyče Jurij Fomičev o situaci ve městě: Kolem nás nejsou žádní okupanti, někam odešli. Zda se ale vrátí na noc do okolí Slavutyče, nevíme. Proto byste měli dodržovat pravidla zákazu vycházení od 21:00 do 06:00. Otázka zeleného koridoru se projednává. Pokud na tom bude domluva – bude možné jet vlastní dopravou. Lidé stále odjíždějí vlastními vozidly. Své přání opustit Slavutyč nahlásilo více než tisíc lidí. V současné době ve městě zbývá více než 10 000 lidí. Lidé dostávají chléb každé tři dny, ale v rámci humanitární pomoci bude přivezena mouka a bude možné si chléb upéct doma. Prodej mléka se ve městě obnoví, ale zdraží na 20 UAH za litr.

  Co se týká distančního vzdělávání – velmi nekvalitní internet neumožňuje online výuku. O návratu k prezenčnímu vzdělávání zatím neuvažujeme. Pracujeme na rotaci personálu z jaderné elektrárny Černobyl tak, aby proběhla co nejdříve. Tři muži zemřeli při obraně města, ve středu se s nimi rozloučíme a jejich rodiny budou převzaty do péče.

  • 30. března: Starosta Jurij Fomičev: Od 26. března, po vpádu ruských okupantů do města, město Slavutyč skutečně žilo v okupaci. Okupanti pod dohledem zástupců naší obce zkontrolovali administrativní a další budovy, zda nemají zbraně, a opustili město. Upozorňuji, že zástupci obce vykonávali funkci dozoru za účelem předcházení rabování a poškozování majetku obce a evidování případů při takovémto projevu. Zdůrazňujeme, že s okupanty nespolupracujeme a nepřijímáme žádnou pomoc!

  V současné době nepřátelské jednotky opustily město a nejsou na okraji Slavutyče. Pokračujeme v práci v těchto těžkých podmínkách a poskytujeme našim lidem vše, co potřebují k životu. 31. března začíná druhá (opakovaná) vlna humanitární pomoci. Pomoc v tento den obdrží ti, kteří se zaregistrovali 19. a 20. března. Na nejvyšší státní úrovni se řeší otázka zajištění zeleného koridoru pro Slavutyč. Pozor na podvody! Žádná sbírka na územní obranu Slavutyče se neprovádí.

Telegramová kronika ukrajinského města Slavutyč dále pokračuje.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)