Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Hynek Blaško a Žarko Jovanovič během rozhovoru pro TV Raptor
,

Náš muž v Bruselu. Dezinformátoři si vyzkoušeli, jak přes Facebook prosadit svého kandidáta

Hynek Blaško nevedl před volbami do Evropského parlamentu velkou, viditelnou kampaň. „Netlačilo“ ho ani hnutí SPD, za které kandidoval. K mandátu europoslance vynesly bývalého vojáka z osmého místa kandidátky preferenční hlasy jeho příznivců, kteří na jeho podporu mobilizovali na Facebooku i v alternativních médiích. HlídacíPes.org zmapoval tyto zdroje Blaškovy podpory podrobněji.

„Vážení přátelé, je to hrůza,“ komentoval Hynek Blaško své první dojmy z europarlamentu ve dvouhodinovém vysílání internetového Svobodného rádia na konci července. Blaško spolu s druhým zvoleným zástupcem SPD Ivanem Davidem zakotvil v nové krajně pravicové europarlamentní frakci Identita a demokracie.

Oba se zviditelnili hned na ustavující schůzi parlamentu – když při úvodní evropské hymně, tedy skladbě Óda na radost, zůstali na rozdíl od ostatních sedět.

Soros, Bilderberg a sluníčkáři

„Je to hrůza poslouchat lidi, kteří propagují něco, co se vymyká zcela zdravému lidskému rozumu, a dokonce snad jsou i přesvědčeni o tom, že to co oni říkají, no – oni to spíš řvou, je to jediné správné, co na světě může existovat, a pokud to tak dělat nebudeme, tak že všichni zemřeme,“ rozvedl armádní generál ve výslužbě svůj pohled na Brusel a Štrasburk.

V následujících minutách přišel ke slovu „diktát Bruselu“, sluníčkáři anebo Bilderberg a Soros, kteří „se slejzaj, vymejšlej si, protože se nuděj, válej se na penězích a roupama nevědí co by“.


Text vznikl ve spolupráci s organizací Transitions.


To vše za přitakávání moderátora Vladimíra Kapala, jehož Svobodné rádio dávalo Blaškovi (ale třeba i lídrovi hnutí SPD Tomio Okamurovi) prostor už dlouho před eurovolbami a výrazně přispělo k mobilizaci jeho příznivců.

Podobnou roli sehrála i internetová televize Raptor TV, za kterou stojí Žarko Jovanovič. Ten se dlouhodobě brání označení „proruský aktivista“, patří ale k vlivným dezinformátorům působícím na české scéně. Loni například pod hlavičkou spolku Hej, občané! svolal demonstraci proti kancléřce Angele Merkelové. Je vítán i na Pražském hradě, kde se například účastnil recepce k 28. říjnu. Za Zemanovce neúspěšně kandidoval na pražský magistrát.

Pomoc alternativních médií ocenil krátce po eurovolbách i sám Blaško, když děkoval na Facebooku všem, kteří „ve svém volnu kolportovali letáčky, stáli na stáncích, přesvědčovali rodiny, známé, aby mi dali hlas“.

„Obrovský kus práce odvedla Raptor.tv a Svobodné rádio. Oběma týmům srdečně děkuji,“ dodal.

Stovky sdílení od „obyčejných lidí“

Převedeno na čísla: Blaškovy výstupy ve Svobodném rádiu byly široce sdílené na Facebooku (15.11.2018 – 113 sdílení, 1,2 tis. zhlédnutí, 5.3.2019 – 159 sdílení, 6,5 tis. zhlédnutí, 17.4.2019 – 144 sdílení, 3,4 tis. zhlédnutí, 10.5.2019 – 37 sdílení, 811 zhlédnutí).

V případě Raptor TV se na facebookovém profilu internetové televize objevilo od začátku letošního roku až do květnových eurovoleb celkem sedm příspěvků se zmínkou o generálu Blaškovi, které dohromady nasbíraly 1025 sdílení.

 

 

Vysoký počet sdílení nasbíraly také články o generálu Blaškovi zveřejněné na dalších webových platformách blízkých dezinformační scéně, například na webu Parlamentních listů či serverech Aeronet, Sputnik nebo skrytapravda.cz (viz graf – jeho interaktivní verze se otevře po kliknutí na TENTO ODKAZ).

Graf: František Pfann

 

Kromě alternativních médií se silnější základnou publika a fanoušků na sociálních sítích se ale příspěvky na podporu Hynka Blaška ve stejném období šířily i prostřednictvím mnohem méně viditelných profilů. Jejich dosah byl ale značný (viz graf).

Graf: František Pfann

Příkladem je profil s názvem „Kollerka Danušenka“. Vznikl teprve 10. února a první fotku tam uživatel umístil o dva měsíce později, rovnou s nálepkou „czexit“, hnutí SPD a kapely Ortel.

Zmínky o Hynku Blaškovi z tohoto profilu získaly 683 sdílení. Lze se domnívat, že jde o falešný profil vytvořený proto, aby na ostatních facebookových skupinách souvisejících s Hynkem Blaškem „bylo živo“.

Naopak profil „Mára Kočí“ ukazuje na reálného uživatele, včetně soukromých fotografií. Jeho šestnáct příspěvků se zmínkou o generálu Blaškovi získalo 2143 sdílení.

Podobně profil „Marek Kočí“, odkud se příspěvky sdílely 236krát.

V „neviditelné“ kampani Blaškovi pomohl třeba i profil „Věra Pavlů“, fungující od loňského října. Příspěvky o Blaškovi z tohoto profilu nasbíraly 1368 sdílení.

Úspěšná byla v tomto ohledu i asistentka poslance SPD Jaroslava Dvořáka Anna Stodůlková, jejíž zmínky o generálovi získaly 858 sdílení.

Přátelé Zemana i Salviniho

Podpůrné příspěvky na generálovu adresu masově šířily i další spřízněné facebookové skupiny. Například skupina „S generálmajorem v.v. Blaško do europarlamentu za naší vlast“ vznikla 19. února 2019 a v květnu měla něco přes dva tisíce členů. Jejími správci byli i majitelé některých individuálních profilů zmínění výše.

Jejich přesdílené příspěvky se často objevovaly i na stránkách skupin „Přátelé Miloše Zemana“, „Proti pražské kavárně“ či „Generál Blaško do EU parlamentu.!“ a dále na skupinách napojených na Raptor TV – konkrétně „Hej občané diskuze“, „Stop (zlegalizované) ilegální imigraci“, „Diskuzní klub Raptor“ a „Welcome to reality – freedom for europe“.

Čistě v platformu sdílející podpůrné příspěvky na Blaškovu adresu se změnil i facebookový profil projektu Přijdu včas. S projektem na výstavbu bezpečnostních hlásičů na dětských hřištích Hynek Blaško dlouhodobě spolupracuje jako patron.

Stránku Přijdu včas spravuje manažerka projektu Jana Kostelníková, která teď figuruje na seznamu Blaškových europoslaneckých asistentů.

Nepřekvapí, že společným jmenovatelem všech zmiňovaných profilů a skupin je také šíření příspěvků zaměřených proti migraci, proti islámu, a sdílení obsahu vstřícného vůči režimu Vladimira Putina či populistickým stranám v Evropě, například německé AfD či italské Lize Mattea Salviniho.

Zklamala vás SPD? Kroužkujte!

Některé příspěvky na podporu generála Blaška šířené na výše zmíněných profilech a skupinách vyzývaly k pragmatismu:

„Naštvala Vás SPD? Považujete některé její kandidáty za nevolitelné? Realita je taková, že jen kandidáti z kandidátky SPD mohou reálně uspět, hlasy ostatních vlasteneckých stran propadnou a rozdělí si je mainstreamové, eurohujerské strany,“ vyzýval krátce před volbami na svém profilu zmiňovaný Žarko Jovanovič s tím, že on bude kroužkovat právě generála Blaška.

Že se Hynek Blaško do europarlamentu nedostal primárně díky marketingovým pákám SPD, na jejíž kandidátce byl původně až osmý, dokazuje i nízký počet zmínek o Blaškovi na facebookovém profilu Svoboda a přímá demokracie – SPD.

Od října 2018 až do letošních květnových voleb byl Hynek Blaško na profilu hnutí zmíněn pouze jedinkrát, z celkových 770 zveřejněných příspěvků. Lídr kandidátky do eurovoleb Ivan David měl zmínek dvanáct.

Na příkladu generála ve výslužbě je tak vidět, jak může dezinformační scéna prosadit na významný politický post svého kandidáta i bez výrazné finanční a marketingové podpory politických stran. Stačí k tomu, především u voleb s celkově nižší volební účastí, dostatečně motivovaná skupina příznivců propojená přes sociální sítě.


Analytické podklady pro text zpracoval František Pfann

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

20 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Kdysi se Mach pri Ode na radost otocil zady. Ze by podobny projev podobneho primitiva? 2) Za to, ze se do EP dostala takovahle kreatura, muzou 2 veci: lhostejnost normalnich lidi (nizka ucast ve volbach 28,7 %) a disciplinovanost vyznavacu alternativni pravdy. Dokud budeme lhostejni, nezlepsi se to. Staci trochu nadsadit. Pokud se vsichni nechaji znechutit a nepujdou k volbam a odvoli jen jeden clovek a da hlas SPD, bude nas reprezentovat 21 Blasku. 3) Postavte vedle sebe 2 vojaky. gen. Blaska a gen. Pavla. Ktery z nich to nema v hlave v poradku?

  • 1. Tahle odrhovačka nemá ani ten statut, jaký měla za minulého režimu Internacionála, byť se v tomto kontextu používá.
   2. Machovy názory jsou zcela legitimní a zastává či podporuje je dostatečný počet voličů. Navíc nebyl sám, stejně reagovali i zastánci euroskeptiků z dalších zemí.
   3. Některé názory gen Pavla se mi líbí, jiné považuji za projev „papalášství“ se kterým jsme tu měli co do činění před rokem 1989. Gen. Blaško rozhodně papaláš není.

 2. Admirál napsal:

  „Je to hrůza poslouchat lidi, kteří propagují něco, co se vymyká zcela zdravému lidskému rozumu, a dokonce snad jsou i přesvědčeni o tom, že to co oni říkají, no – oni to spíš řvou, je to jediné správné, co na světě může existovat, a pokud to tak dělat nebudeme, tak že všichni zemřeme,“

  A nemůže mít ten pan generál pravdu?

  Co je na tom jeho hodnocení tak skandálního?

  Co je divného na tom, že ho lidé, kteří s ním jeho názory sdílejí, podporují a propagují? Není to náhodou zaručeno ústavou?

  • Sosna napsal:

   Ale ovšemže pan generál má pravdu. Zvláště v této Vámi vypíchnuté větě. Stačí poslouchat jeho příznivce a musíme mu dát za pravdu, to se opravdu občas vymyká zdravému rozumu.

   On mu a jeho podporovatelům snad někdo odpírá jejich ústavní právo? Nemají snad novináři právo o tom napsat? Jednou o něm, podruhé o někom jiném…

  • travis napsal:

   Je zajímavé jak populisté pracují na podvodné profily a jsou napojení na autokracii v Rusku. Vzdělání je důležité.

  • Svatopluk Otava napsal:

   Máte pravdu, navíc čtenářům asi celkem uniká, co chtěl autor článku krom zjevně skandalizujícího titulku vlastně sdělit. Podpora gen. Blaška je legitimní, jeho voliči se „dopustili“ jen toho, že mu dali hlas. Tak trochu chybí podobná zpracovaní na konto jiných poslanců, jiných stran (a s jinými finančními možnostmi.).

  • skeptik napsal:

   Zajímalo by mě, ve kterých letech pan generál Blaško jednak v armádě sloužil, a jednak ve kterém roce se tím generálem stal? Stalo se tak ještě před listopadem 1989 nebo až po něm? Pokud k oběma událostem došlo ještě před listopadem 1989 pak je myslím vše vysvětleno. Zbývalo by pouze dodat, že jako generál musel být před listopadem 1989 rovněž členem KSČ. Pokud je v současné době členem SPD, pak vše „sedí“. Tyto dvě politické strany si přece dobře rozumějí a volí je podobný okruh voličů. Patřím do generace, která absolvovala povinnou základní vojenskou službu ještě za starého režimu a i nižší důstojnický sbor byl podobných myšlenkových kvalit, jako pan generál Blaško. Podobných myšlenkových kvalit budou nejspíše i voliči generála Blaška.

 3. Marie napsal:

  Někdy na přelomu roku 2018/2019 jsem přijala žádost o přátelství od profilu se jménem Petr Novák. Tušila jsem, že to bude těžký případ. A byl. Neustálé strašení imigranty, kriminalitou imigrantů, poukazováním na to, jak v mnohých zemích EU už není vůbec bezpečné vyjít na ulici (především Německo, Francie, Švédsko) a za vše, jak jinak, může Brusel. Odvoláváním na vlastní zkušenosti např. z Charleroi (tam jezdil několikrát měsíčně za příbuznými, ze služebních cest (Francie, Německo) a hodně vulgární vystupování. Na mě si netroufl být vulgární (protože jsem se hned zpočátku ostře vymezila), tak aspoň záplavy rozchechtaných smajlíků a všechny reakce počínaly tím, jak jsem naivní. Na profilu měl nejvyšší vzdělání ČVUT FE, ale jeho písemné projevy byly hodně primitivní. A samozřejmě před volbami do EU parlamentu obrovská propagace (až adorace) Blaška. To už mně připadal on i jeho přikyvovači hodně šílení. Po volbách najednou zmizel. Hledala jsem ho i jinými cestami pro případ, že by si mě zablokoval. Nic.
  Řekla bych, že to přesně odpovídá poznatkům z vašeho článku

 4. Jan Bečička napsal:

  A co takový Vondra. O něm nikdo pomalu nevěděl, že kandiduje. A kde je teď.
  A nevím jak Vy, ale pokaždé když otevřu FB, tak mi tak vyskočí reklama ODS. Reklamu na SPD a ani na jinou „megaultrapravicovou“ stranu jsem tam neviděl.
  Takže přátelé, eurosoudruzi. S EU na věčné časy a zpátky ni krok.

 5. nováček napsal:

  Hynka Blaško jsem zakrouškoval pro jeho názory, které považuji za většinou správné. Na facebooku nejsem ani přihlášený (a nemíním to učinit ani v budoucnu).

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Ono se kroužkuje, nikoliv krouškuje, protože je kroužek, nikoliv kroušek

 6. Imrich Šušmák napsal:

  BLAŠKO NENÍ „ARMÁDNÍ GENERÁL“. ON JE GENERÁLMAJOR ARMÁDY ČESKÉ REPUBLIKY V ZÁLOZE. PSE, JE TŘEBA SE POŘÁD UČIT.

   • Pavel Liška napsal:

    Pane Berger, armádní generál je nejvyšší vojenská hodnost v armádě ČR. Opravdu nelze klást rovnítko mezi výrazy „generál Armády XY“ a „armádní generál“. Nechal bych to být, ale když Vy tak rád bojujete proti těm fake news…. Tento Váš výrok by Demagog. cz označil jako – lež. Už jsem to tu zmínil. Ve Vašich článcích je těch nepřesností, chcete-li, dezinformací, na můj vkus docela dost.

    • Weber napsal:

     Obecně se má zato, že liška je chytré zvíře, zdá se, že mezi lidmi ne každá Liška je na tom podobně. Tedy vychovávat někoho z předmětu o generálech není moudré, když skoro každý ví, že jsou generálové armády (ní), hasičů (čtí), bachařů atd. Na úplný výčet se dá uvést, že dokonce Armáda spásy má své generály. Mám dojem, že pan Berger rád pustí moji reakci dál, aby jste se mohl poučit. Nepochybuji, že pan Berger svým výrazem nemyslel hierarchii hodnostní, ale společenskou.

     • Pavel Liška napsal:

      Tak i mezi liškami se najde černá ovce. Jinak… Chápu, že se spojení „armádní generál“ do článku dostalo zřejmě neúmyslně a v tom smyslu jak píšete. Ale jak sám potvrzujete : „.. SKORO každý ví…“, může to ten zbytek čtenářů dezinformovat. Ještě mne mrzí, že autor nepustil můj další komentář poukazující ( ano, jizlivě, nicméně slušně), na svobodu projevu nejen na sociálních sítích. Ano, včetně svobody na šíření dezinformací. Domnívám se, že potlačení těchto svobod by bylo větším zlem. Koneckonců, i z tohoto důvodu snad existuje i tento server a na něm výše uvedený článek. O tom, že propagace generála Blaška z účelově založených profilů je propaganda vedená ne příliš fér způsobem, tak o tom nepochybuji. To je zřejmě fakt. Ale…. jak píšu výše, hon na tyto novodobé čarodějnice bude mít velký dopad na společnost a bude kontraproduktivní.

 7. petrph napsal:

  No vida, konečně pozitivní reportáž, gratuluji. ::)
  Tak to přece má být, aby kandidáti politických sdružení sami oslovovali své voliče a sami je svými osobními názory přesvědčovali že právě je mají volit.
  Přece právě v době občanského aktivismu nestačí on zastaralý přístup, kdy politická strana sama dosadí své zasloužilé členy na kandidátku, sama jim zařídí a zaplatí veškerou předvolební agitaci – načež oni jsou pak i politicky povinni hlasovat pro všechny její návrhy…
  Bravo, jen tak dál,..toto by měly dělat i ty další strany :))))))))))))))))))))))))

 8. Dolis napsal:

  Hynek Blaško – KSČ, SPO, SPD….dalšího komentáře není potřeba 🙂

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Jen malá poznámka : Generál měl syna. V roce 2008 zavraždil jeho devítiletého syna Jakuba pedofil Antonín Novák. Více na Wikipedii, heslo Antonín Novák.
   Hynek Blaško nebyl jen KSČ, SPO, SPD, ale také člověk, který na vlastní kůži poznal rub a temné stránky té naší v listopadu nabyté lidské svobody.

 9. Vlasta napsal:

  130 sdílení považujete za široké sdílení na Facebooku? připomeňte mi, kolik hlasů gen. Blaško dostal ve volbách? Víte, když argumentujete čísly, musíte je zasadit do kontextu. Třeba toho, jaké je běžné sdílení na Facebooku u populárních politiků, nebo třeba právě volebního výsledku. 130 lze jen velmi těžko označit za široké sdílení.

Přidávání komentářů není povoleno