Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
stuart anthony, zdroj

Nahnat lidi na otrockou práci, mučit je, ničit rodiny? Toho by se přeci člověk nedopustil

KOMENTÁŘ. Brouzdám chtě nechtě po levicově orientovaných webech a zjišťuji, že se tam v posledních letech popírá, že šlo tehdy v roce 1948 o puč. Milada Horáková prý byla vlastizrádkyně, a oběť nikoli zvůle KSČ, ale studené války. Zároveň se nám zde podsouvá, že 50. léta nebyla nelidská; skoro se zdá, jako by se tehdy nic špatného nedělo, či jako by ta léta vůbec neexistovala.

Komunisté se snaží své činy z tehdejší doby rozmělnit, otupit svou brutalitu a přivést nás dnes, kdy fakta padesátých let jsou 60 až 70 let za námi, k pocitu „nechme to být, už je to tak dávno…“ Ale co od podobných čekat.

Výročí února se bohužel letos v médiích příliš nepřipomíná. Naštěstí Český rozhlas a Česká televize nejsou stále dostatečně „převychovány“ k nové době a výročí tam nezapadlo do nějaké okrajové zmínky.

Určitě není třeba připomínání výročí nějak ukrutně přehánět, avšak den, kdy skončila jakási „polodemokracie“ a nastal rychlý pád do totality, za důraznou každoroční zmínku stojí.

Pravda se má vědět

Dovoluji si proto vytáhnout ze své knihy „Nezhojené rány národa“ (vydané v roce 2012) výňatek věnovaný potenciálnímu zpochybňování minulé totality někdy v budoucnu. Citace je ze Zastavení třináctého, z kapitoly 37 „Na krutosti padesátých let se do jisté míry pozapomnělo“, z odstavce „Pravda se má vědět“.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Pravda se má vědět, aniž by její vyřčení vyvolalo nenávist. Protože slušný člověk, výjimečný i obyčejný, se zájmem o souvislosti anebo bez zájmu, člověk odchovaný kultivovanou dobou, v níž se systémově nevraždí, existuje svoboda projevu a uznávají se různé kultury, takový jedinec, pokud je navíc mírně naivní, si jednou může říci:

Mučení člověka člověkem, a mít z toho ještě navíc radost? Dobít vězně zraněného na útěku po dopadení? Nahnat lidi na otrockou práci, teror k rodinám odpůrců, ničení občanů? Toho by se lidská bytost vyspělé civilizace nedopustila. To přece nemůže být pravda. To odporuje přirozenosti lidstva.“

Svědomí takového člověka se bude vzpírat těmto představám, protože on by nikdy nemučil. A protože ne on, tedy ani ti druzí toho nejsou schopní. Tak upřímně si bude přát uvěřit v neexistenci zvěrstev, až třeba nakonec, i pod tlakem různých popíračů, zapochybuje a zauvažuje:  

Muklové to ve svých výpovědích určitě přehnali.“ A neuvědomí si, že kam on by nezašel, jiný ano, a nejen o kousek, ale rovnou o moc, moc dál. Přikročí-li navíc davový efekt a masáž mozku, leckdo se pak ocitne ještě mnohem dále, v těch nejhorších vodách. Lidé všeho schopní vždy v dějinách útočili pohotově, mnohem dříve, než se slušní lidé začali bránit.

Sbírat svědectví muklů

Různými logickými vývody lze zpochybnit vše. Pravdu to ale nezmění. Zvěrstva nacistických koncentráků a vyhlazovacích táborů už někteří lidé rozostřují i zpochybňují, přijdou i pochyby kolem zločinů komunistů.

I proto se nesmí udělat neprodyšná tlustá čára. Až zemřou poslední svědci, zůstanou jen záznamy. Proto se mají třídit archivy a sbírat svědectví muklů. Mají hovořit historikové a vznikat dokumenty, filmy, knihy, výstavy, semináře, přednášky.

Pokud bude mít člověk informace, i kdyby zapochyboval jeden, společnost zvěrstva komunismu ani nacismu ani jiná nepopře. Aspoň pár procent lidí by mělo vědět a procítit důkladně dobu minulou, mít ji uloženu v srdci; pak se neztratí paměť národa.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

29 komentářů

 1. Martin napsal:

  Každý despotický/totalitní režim, si vždy najde své vykonavatele,od sadistů po psychopaty, kteří takové pozice,jako je dozorce v koncentračním táboře za nacizmu či „vyšetřovatelé“ co budou mučit oběti politických procesů,atd.atd. Takový se vybírají cíleně, neb to dělají dobrovolně se zvráceným psychopatickým ukájením a navíc jsou za to placení. Proto při osvobozování koncentračních táborů řekl Dwight D. Eisenhower, točte to,točte to všechno, neb se v budoucnosti objeví zm*di,kteří to budou chtít popírat.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   O výročí 15. března 1939 a o tom, co následovalo (a stálo život 360 000 českých občanů) toho samozřejmě tolik napsáno nebude. Německo je dnes náš největší přitel a sponzor českého hospodářství, po novu – ekonomiky. Kdepak koncentráky německých nacistů, to je dávná historie, o celé 3 roky starší než ty komunistické.

   • Tomáš napsal:

    Ale nacisty, Oskare, nemáme ve vládě a parlamentu. Aspoň doufám. Kdežto komunistů je tu všude plno a začínají se zase hezky roztahovat. A je jedno jak se jejich politická strana jmenuje. Navíc komouši často minulost popírají a překrucují. Takže nazdar.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Vy víte o trestné činnosti členů KSČM, která by mohla vést ke smrti statisíců českých občanů tak, jako k tomu vedla okupace německým Wehrmachtem? Pokud ano, tak je Vaší povinností to ohlásit na okamžitě ohlásit na policii a ostatním orgánům činným v trestním řízení a také se pokusit jim v tom bránit (ovšem pokud se při tom nevystavíte nepřiměřenému nebezpečí pro svou vlastní osobu).

     • Jiří napsal:

      Já vím jen o letcích, kteří bojovali pro ně bohužel na nesprávné straně, jejich rodiny za to byly v protektorátu postihovány, oni sami měli v případě sestřelení a zajetí jedinou jistotu – smrt jako vlastizrádci, byli přece občané říše! Mnoho z nich utrpělo těžká zranění a popáleniny,přesto do toho šli znovu. A komunistický vděk? Ve jménu vše pro člověka, znovu lágry a deportace,ponížení a degradace.
      Jen kvůli této skutečnosti nemohu komunistům odpustit, ani zapomenout. A to je jen vrchol ledovce, např. němci za druhé sv. války zabili asi 20 000 000 Rusů . Ale jimi milovaný tatíček Džugašvili jich měl na svědomí – také odhadem – přesně se to z pochopitelných příčin neevidovalo asi 25-30 000 000 ! Vlastních lidí! Kdežto Němci “ jen“ nepřátel. Kdo podle vás vede na body?

   • sam napsal:

    Nacisté trestali odpůrce, komunisté likvidovali plošně.
    Zakázané pásmo, do kterého byl absolutní zákaz vstupu kohokoli, mimo Pohraniční stráže, a z dalšího desetikilometrového hraničního pásma bylo vystěhováno, až na malé výjimky, všechno obyvatelstvo. Vstup do tohoto pásma nebyl možný
    Jen v  malé oblastii mezi Lipenskou přehradou a státní hranicí s Rakouskem zanikly i tyto vesnice:
    Horní Ureš (Ober Uresch – 740 m). Dříve zde žilo okolo 70 obyvatel. V místě byla v roce 1924 postavena kaple. Celá osada byla po roce 1951 vystěhována a zničena.
    Horní Markschlag (780 m). Vesnice mívala okolo 145 obyvatel, od roku 1886 v ní byla škola. Po roce 1951 bylo obyvatelstvo vystěhováno, domy zbořeny.
    Dolní Markschlag (750 m). Žilo zde asi 125 obyvatel, kteří byli po roce 1945 vystěhováni, vesnice byla zlikvidovaná.
    Muckenschlag (650 m). Osada už neexistuje, žilo v ní 40 lidí.
    Rožnov (Rosenau – 800 m). Osada měla 180 obyvatel, po roce 1951 byla zcela zlikvidovaná.
    Růžový Vrch (Rosenhügel -795 m). Osada v těsné blízkosti státní hranice byla založena až v 19. století. Nedaleko od ní byl Schwarzenberský kanál, kterým bylo plaveno dřevo. Velkostatek zde měl zřízen sklad schwarzenberského piva. Před rokem 1945 na Růžovém Vrchu žilo asi 40 lidí.
    Mutterberg (865 m). V osadě ležící nedaleko Pasečné, v těsné blízkosti státní hranice, žilo okolo 150 lidí, byl v ní mlýn a hospoda. Nyní na místě vesnice jen roste les.
    Kapličky (Cappella, Kappellern) byla další početněji obydlená obec s kostelem a farou. Po vyhnání německého obyvatelstva v roce 1945 se zde usadilo asi 200 lidí, kteří po roce 1951 byli vyštváni Pohraniční stráží. Domy byly zbourány a 4.června 1959 speciální likvidační komando ministerstva vnitra použilo trhavinu ke zničení kostela.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Vesnice o kterých píšete zanikly víceméně vystěhováním německého obyvatelstva. V době kdy v pohraničních oblastech začala po roce 1948 fungovat Pohraniční stráž, byly vesměs tato místa neobydlená (spíše možná vybydlená, protože mnoho těch, co osidlovali po odsunu Němců pohraničí , t.zv. „osídlovači-zlatokopové“, se po vyrabování toho, co po Němcích zbylo, vrátilo do vnitrozemí. Proto se tam také jezdilo z továren na brigády, třeba na seno – viz film z roku 1949 Rodinné trampoty oficiála Tříšky, Tříška, režie J. Mach.
     Pohraniční stráží byly bourány většinou opuštěné objekty a vesnice Kaplička musela být snad jedinou výjimkou v ČSR. Jezdili jsme tehdy, po roce 1947, do opuštěných pohraničních oblastí (Šumava, Novohradsko, ale i Krkonoše a Jizerské hory, atd.) s partou na čundry. Bylo nám líto, že ty končiny jsou tak nevyužité.

     • sam napsal:

      Zločiny komunistů jsou nadále zatajovány a obhajovány odvoláváním na zločiny nacistů,

      Další příklad z malé oblasti Vitorazska, kde v 50. letech žilo české obyvatelstvo:
      Akce StB vysídlení začala 17. dubna 1952 přesně v 7 hodin ráno. K vystěhování bylo určeno 5 rodin z okrajových částí obce, aby o stěhování nikdo ze sousedů nevěděl. Akce byla přísně tajná, nikdo s přepadených pěti rodin nesměl předem nic vědět. Na každou rodinu bylo určeno 7 lidí: 1 ozbrojený člen SNB, 2 ozbrojení tajní StB, 2 referenti ONV Třeboň a dvoučlenná posádka auta.

      Násilné stěhování nespolehlivých osob však začalo už 15. dubna 1952, kdy byly vystěhovány první tři rodiny z Nové Vsi u Klikova, Českých Velenic a Halámek.
      Dalších 5 rodin ze Spáleniště u Rapšachu bylo vystěhováno 24. dubna 1952.
      Stěhování pokračovalo 26. až 29. dubna 1952, kdy 52 nákladních aut stěhovalo rodiny z Českých Velenic, Halámek a Nové Vsi u Klikova.

      Hlavní vysidlovací akce proběhla od 20. května do 20. června 1953. Při této akci přišla škola o 112 žáků, kteří s rodiči byli násilně vystěhováni do vnitrozemí.

      Poslední zápis do školní kroniky v Nové Vsi u Klikova: Z bezpečnostních důvodů bude zcela vysídlena obec Nová Ves u Klikova. Dne 13. června 1953 začalo vysidlování občanů.
      Jaroslav Masopust, ředitel školy.

      Nová Ves u Klikova byla v červnu 1953 zcela vysídlena. Do roku 1989 pak byla v nepřístupném zakázaném pásmu. Dnes ji připomínají jen základy některých domů. Z další vitorazské obce Kunšach, která měla 250 obyvatel, a z větší části obce Krabonoš nezůstaly ani základy, vše zakrývá les. Vysídleny byly i vesnice Spáleniště, Velký London a Malý London. Politicky nespolehlivé rodiny byly vystěhovány i z Českých Velenic, Nové Vsi nad Lužnicí a Halámek.

    • Jan Pavelka napsal:

     Nacisté nelikvidovali jen odpůrce…zapomínáte na holokaust židů

   • Jiří Pecka napsal:

    Ony ty koncentráky německých nacistů starší nejsou. Vynalezli je v sovětovém rusku dávno před válkou a hitler tam své lidi posílal na zkušenou, aby se v jejich organizaci školili.

    • Jan ŠIMEČEK napsal:

     První koncentráky vybudovala Velká Britanie při búrské válce,
     také USA budovaly koncentráky na přelomu 19. a 20. století při
     kolonizaci Indonezie

     • ČERT napsal:

      Já jenom když píšete o USA na přelomu 19. a 20.století, tak jste tedy jistě zaměnil Indonésii za Filipíny (protože těch se USA zmocnily ve válce se Španělskem v roce 1898 a filipínští povstalci, kteří předtím bojovali proti Španělům, se obrátili proti Američanům). Jenže když píšete o té búrské válce, tak ono už o několik málo let dříve něco podobného (koncentraci civilního obyvatelstva ve zvláštních osadách, aby bylo odděleno od spolupráce s nepřítelem, vedoucím partyzánskou válku) dělali právě i ti Španělé na Kubě. Jenže tady to už bylo něco spíš podobného, jak bych to přirovnal, jako třeba nějaký zajatecký tábor pro civilisty nebo prostě něco takového (tak přece i ti Američané za druhé světové války soustředili japonské přistěhovalce a jejich potomky v USA do zvláštních internačních táborů)…
      Systém ať sovětských gulagů nebo nacistických koncentráků ale přece jenom bylo něco mnohem propracovanějšího, také jejich (různé) účely byly daleko širší atd. atd.

   • frh napsal:

    Na toto téma máš v knihovnách celé regály. Ale zkus mi najít jedinou knížku o spolupráci NKVD s Abwehrem a Gestapem, o historii Běloruské osvobozenecké armády a „Černé kočky“ , nebo o Lesních bratřích . To byli estonští, litevští a lotyšští protikomunističtí partyzáni podnikající ozbrojené akce proti Rudé armádě v období sovětské okupace těchto tří pobaltských republik v letech 1940-41 a poté 1944-1953 (v menším rozsahu až do r. 1978)., antisovětských / protiruských povstáních na Altaji, Sibiři , Kavkaze a ve Střední Asii . Pouze v r. 1930 došlo v SSSR k 14 000 protisovětských vystoupení; stávek, demonstrací a vzpour.- např. povstání Jakutů proti sovětské moci, v r. 1934 se vzbouřili Něnci na poloostrově Jamal…………

    • ČERT napsal:

     Když tady zmiňujete ty protisovětské partyzány v pobaltských republikách, tak si tak namátkově vybavuji jeden televizní dokument, kde se zmiňovali o jednom takovém po druhé světové válce v Litvě, s tím tedy, že předtím sloužil jako strážce SS v nějakém vyhlazovacím táboře, myslím Sobibor nebo Majdanek – a s takovou zdůrazňovací poznámkou, že „tedy i takovíto lidé působili v litevském protisovětském odboji“… Ale tak byl to německý dokument, takže ten důraz se prostě mohl hodit v rámci snahy ukázat, že nejen Němci se podíleli na holocaustu Židů. Vysvětlitelné…
     Jinak ale, ona tahle věc jako taková, že to prostě bylo, nebyla zatajována ani za komunistů… Tady v 80.letech běžel v televizi takový několikadílný sovětský (konkrétně lotyšský) film, „Stopy v dunách“ se to tuším jmenovalo… Ten příběh se odehrával v Lotyšsku od doby před druhou světovou válkou (a každopádně i před sovětskou anexí) až do let dlouho po jejím skončení… A přinejmenším někteří z těch hrdinů tam chodili někdy už po válce s puškami po venkově – to měli být určitě tihle povstalci… Se tam i střetávali s nějakými sovětskými vojáky (nebo příslušníky NKVD)… Ale už si z toho pamatuju jen hodně málo…
     Ale že by konkrétně na tohle téma (nebo jiné věci, které připomínáte) vyšla nějaká monografie, odborně na to zaměřená knížka, v češtině, tak to nevím. Přitom by to vzhledem k té tématice komunismu u nás (vzhledem k tomu tehdejšímu jednomu bloku se SSSR) taky asi nemuselo být tak úplně od věci…

     • anobudelíp napsal:

      Samozřejmě, ve východní Evropě všichni vyvraždovali všechny navzájem – Poláci, Litevci, Ukrajinci, Rusi a všichni i Židy.
      Co je doposud v Rusku tabu (a víceméně i u nás) je to, že válečné zločiny, divoké loupení, násilné rozkulačování a masové deportace do gulagů začaly pro Finy, Pobaltany a obyvatele Západní Ukrajiny (dříve východního Polska) spolu se „vstupem Rudé Armády“.
      Například pro orgány NKVD bylo dostatečným důvodem k deportaci na Sibiř to, že nějaká rodina měla pěkný byt. Šup s nimi na Sibiř a soudruh z NKVD měl k dispozici pěkný byt v Rize či Tallinu i s rodinným stříbrem a dalším vybavením.

   • anobudelíp napsal:

    O mučení českých občanů nacisty a o zvěrském chování wehrmachtu a SS na okupovaných územích se děti učí pravidelně od první třídy.
    Podobně se ovšem chovali i sovětští vojáci – specielně na území Jugoslávie, Východního Pruska. Pobaltí a Polska (Stalin vydal rozkazy v tom smyslu, aby území ČSR bylo od těchto zvěrstev – tzv „špásování“ – ušetřeno). Toto lze samozřejmě vysvětlit touhou po pomstě.
    Smutnou skutečností však je že národy Pobaltí, Finska a Západní Ukrajiny (včetně zbytků polské armády) napřed zažili okupaci sovětskou než nacisty.
    Totální lež a ignorance panuje v Rusku. Tam je kritika role Rudé Armády (za hranici toho, co připustil sám gosudar Putin) za druhé světové vedena v trestním zákoníku jako trestný čin.
    V nedávném velmi dobře nafilmovaném ruském seriálu Velikaja Otěčestvennaja Vojna je dobytí Východního Pruska „otevřeně a pravdivě“ popisováno tak, že se odehrávaly excesy typu krádeže marmelád a pálení peřin a nábytku. A Stalin že nemohl vůbec za nic – všech omylů se dopustila STAVKA.

    • ČERT napsal:

     Ani nevím, jak je to s kritikou Rudé armády v současném Rusku…
     Tak pokud není po více než 70-ti letech dovoleno mluvit o věcech, které se opravdu staly (neřeknu, kdyby nějaké pomluvy, přehnané nebo vymyšlené věci, u nás je zase trestné popírání židovského holocaustu), tak to je tristní… Nedávno tedy tady běžel v televizi nějaký ruský dokument, týkající se postupu Rudé armády za druhé světové války, ale to se týkalo tak nějak čistě vojenských operací (možná jde o to, o čem píšete, tak zdaleka ani celé jsem to nesledoval)…
     Jinak ale, když zmiňujete ten Wehrmacht, tak v Německu to určitý společenský, zdůrazňuji společenský, nikoliv politický problém může být také… Tak norimberský tribunál odsoudil jako zločineckou SS, ale ne Wehrmacht, takže to v myslích mnohých byli jen „čestní vojáci, ale žádní hrdlořezové bezbranných civilistů apod“…. Narážím totiž na takovou výstavu, která tak před 10, možná už spíš 15-ti lety proběhla v Mnichově a byla věnována právě zločinům Wehrmachtu. Mnohých se to dotýkalo a argumentovali právě „a co zločiny Rudé armády?“… A jeden starý veterán z Wehrmachtu se tam na protest proti tomu upálil…

 2. GDPR napsal:

  … a čemu se pro Boha divíte. V dnešních Lidovkách je oslavný článek na bolševického super-právníka Jičínského. Spoluautora „socialistické ústavy“ z roku 1960. Ústavy, do které POPRVÉ napsal „vedoucí úlohu KSČ“ – zrušil parlamentarismus, který zde byl – alespoň teoreticky za předchozích vlád Gottwalda, Zápotockého. Definoval (Jičínský), že lidská práva MUSÍ BÝT V SOULADU SE ZÁJMY PRACUJÍCÍHO LIDU. Nově zavedl trestné činy proti socialistickému soužití.
  No a dnes se mladým představuje jako ikona demokracie.
  Takže to nejsou jen „levicové“ servery, ale je to oficiální (z)vůle = vykreslit léta padesátá jako „běžný jev“, aby lidé jak Jičínský, Rychetský, … mohli opět pracovat – potřebují přece „klid na práci“.

 3. Nemec napsal:

  Aby nebyla zapomenuta komunistická zlovůle, chtělo by to postavit v každém krajském městě skanzen komunistického lágru. Kde by si každý návštěvník mohl na vlastní kůži vyzkoušet komunistickou brutalitu padesátých let. Hned na bráně by dostal facku a při odchodu kopanec do zadku. Mezitím by si návštěvník mohl prožít jeden den bývalých vězňů včetně šlichty na oběd. Skanzeny by měli zaplatit komunisti a přispět by jim měl pan Babiš. Pokud se tak nestane , na zločiny komunistů se zapomene.

  • OLd. napsal:

   Ale v každém krajském městě už jsou skanzeny. To komunisti postavili školy, fabriky, nemocnice, školky obchody, kulturáky aj. To snad stačí, aby si mladý člověk udělal obrázek, co za těch 40let udělali.
   To demokratičtí kapitalisté všechno dobré zničili a nic , mimo montoven nepostavili.

 4. Dee napsal:

  slova o neodpustitelných zvěrstveh komunismu a také komunistů nesmějí být zapomenuta. Musí být tesána do kamene a ten kámen jim má být při každé příležitosti otlučen o hlavu a to až do bezvědomí prosím. Udělali jsme velkou chybu, že se při plyšovém puči nepopravovalo. Mnoho komunistických zločinců tak uniklo trestu, který oni sami druhým bez váhání udělovali. „Nejsme jako oni“ byla falešná humanistická póza díky které nám teď vládnou Stbáci. Jelikož nevěřím na pohádku o napraveném komunistovi, měli být tito doživotně odstaveni od všech možností a myšlenka komkunismu měla býtr dána na úroveň nacismu – tedy mimo zákon.

 5. skeptik napsal:

  A proč čtete GDPR Babišovy Lidové noviny, když vás tak rozčilují? Já už po několik let nečtu ani Babišovy Lidové noviny, ani Babišovu MF Dnes. A myslím si, že vámi kritizovaný článek vypovídá mnohem více o panu Babišovi než o panu Jičínském.

 6. petrph napsal:

  No a o to přece jde. Samozřejmě že zločiny komunistů v 50.letech jsou nepopíratelné.. A taky tak byly morálně odsouzeny v deklarativním Zákonu 198/1993 Sb. -o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu. Pouze morálně, podotýkám, protože naši polistopadoví soudci (nepochopitelno proč) nedokázali ani ty přeživší zločince (s pár vyjímkami) odsoudit a potrestat.
  Jenže, pokud je dále citovano „Pravda se má vědět, aniž by její vyřčení vyvolalo nenávist.“, tak pokud ta věta má mít nějaký smysl, tak vidíme že stal pravý opak. Komunističtí zločinci potrestáni nebyli, leč komunisté jsou u nás nenáviděni a ostrakizováni dodnes. Podotýkám ne ti původní konkrétní zločinci z 50.let min století, leč ti dnešní – po dalších 70 letech (u kterých i od jejich přerodu po sametovce došlo k 
  další generační výměně… Obávám se, že současná protikomunistická propaganda se tím obrací proti sobě..svou masivní přehlceností se podobá spíše spamu, který už nikdo nečte—

 7. Weber napsal:

  Nedá mi, abych nereagoval nejen na výše uvedený článek, ale také na na diskuzi, která rovněž vyburcovala některé čtenáře k reakci dle svého naturelu. Dnes nabízí redakce HP dva dobré články k zamyšlení a to : Informační šmejdi cílí .. …, autora T.Piky a Politik a podnikatel Valenta … … autora T. Lemešaniho. Vzhledem k tomu, že nepochybuji o tom, že diskuzí nejen na HP se „dopouští“ v převaze senioři ( těch invalidních důchodců moc nebude), tak doporučuji si zmíněné články prostudovat a pustit mysl do práce. Proč? No, řeč je o komunistech a jejich pozůstatcích (skrytých a dobře!). V posledních dnech tu víří problém firmy Huawei ( výrobků firmy) a s ní možná rizika. Že možné je všechno, ti otřískaní životem (senioři) by mohli vyprávět. Je mi proto podivné, že lidé z této občanské kategorie rádi pouští moudrosti o něčem (výrobky firmy Huawei), o čemž, až na vyjímky ví (odborně) velmi málo. Jinou věcí jsou komunisté – toto téma mají senioři pod „palcem“, bohaté zkušenosti má každý. A já se ptám: komunisté nejsou závažným rizikem? Huawei ano a komunisté ne? Kdo je tak odvážný, že si dovoluje tvrdit, že dnes již né, dnes z komunistických očí žádná lumpárna nečouhá? Já bohužel, když vidím do očí Filipovi, Kováčíkovi, Skálovi, Semelové a jiným soudruhům, tak jsem ostražitý. Divím se tedy, že někteří senioři se svými zkušenostmi jsou naivně korektní (nebo jací) a dovedou důvěřovat těm, kteří se již proflákli ( jejich předchůdci více), a nestydí se za to. Celá idea komunizmu je rizikem, stačí se podívat na tu přežívající a modifikovanou na Východ!

  • petrph napsal:

   Ve skutečnosti, když tu úvahu doplníte o fakta, tak zjistíte že proti dožívajícím řídícím komunistům z dob totality byla podobná opatření jako proti Huawei už dávno zavedena, a to známé lustrace, které jim zabraňuje pracovat v pozicích státní správy…Mimochodem – jak se mnou budete souhlasit – moc velký pozitivní efekt na kvalitu a nezávislost státní správy to nemělo a nemá.
   Používat podobný postup proti dnešním neokomunistům (jak jsem výše psal je tu už další generace po sametu) bych naopak, bez předložených konkrétních důkazů
   považoval jako ničím nepodložené a porušující jejich ústavní práva.

   A mimochodem, jestli sledujete vývoj kauzy Huawei , tak zjistíte, že ta už se začíná vytrácet, jejich oponenti totiž zjistili, že mediálním nadáváním na čínské komunisty , ani jednou vytrženou větou z čínského zákona) se toho moc prokázat nedá – pokud příjdou na řadu arbitrážní řízení.

   • anobudelíp napsal:

    Nicméně to, že Huawei je firma patřící de facto čínské vojenské rozvědce je holý fakt. Firma má 66 tisíc akcionářů-zaměstnanců bez hlasovacích práv.
    Jediná hlasovací práva má 5-členné představenstvo – shodou okolností všechno zaměstnanci čínské vojenské rozvědky.
    Předseda představenstva Huawei sám řekl do tisku, že nade všechno miluje Komunistickou Stranu Číny, ale že by se ke špehování nepropůjčil.
    Hlupák si z toho vybere něco jiného než chytrý člověk.
    ČLR postavila centrum African Unity v Addis Abeba, kde firma Huawei odposlouchávala VŠECHNO. Skandál ČLR tutlala pomocí úplatků africkým despotům – přičemž byli přichyceni v OSN i zaměstnanci Mílošem Zémanem oblíbené formy CEFC.
    Její šéf je nyní mučen ve sklepích rudočínského gestapa – evidentněsi z předávaných úplatků něco nechával pro sebe.

 8. Jana napsal:

  Tento týden probíhá v Praze – MENE TEKEL festival proti násilí. Hanáku z Hané přijeďte si poslechnout co říkají Dcery, které měly třeba i oba rodiče zavřené na dlouhá léta. Přijďte si s nimi ve čtvrtek popovídat.

 9. tanja napsal:

  Hodně lidí se rozděluje na pravicově a levicově smyšlejíci. Podle toho jak se jim daří . Ale o tom to není. V prve řadě lidi se liší svou inteligěnsi ktéra i určuje jich vstah k pravdě. Jsou to lide ktere mají takzvanou „stadni“ povahu a nechybi jim ani psychopatycke sklony.Poněvač v sobě se nevyznají a jsou zmatené.A jak je známo zmatenost přinaši vztek. Z toho jasně vyplyvá že pokud my jako společnost neposuneme se dal co se tyče inteligěnsi budeme si zavidět,lhat sy do kapsy a nenavidět každeho kdo je aspon trochu jiny než on. Vypada to jako iluze,a proto se nigdy nepřestane valčít. A třidit se na komunisty a socialisty to nám z větší časti nepomůže poněvač v každem hnuti se najdou dravci co sližou všychnu smetany. A ty zbyle zustanou s nalepkou na holém zadku, při tom moralně poškodi celou společnost. Každému přece musí být jasne že tudy cesta nevede.

  • Tomáš napsal:

   Sice špatnou češtinou napsané (což v tomto případě vůbec nevadí), ale velice srozumitelné a jednoduše pravdivé tanjo. Vystihla jste to.

Přidávání komentářů není povoleno