screenshot ČT24, "Antikonfliktní tým" najatý radnicí Prahy 1

Naháněči kuřáků v metropoli: Policie kritizuje užití názvu Antikonfliktní tým

Napsal/a Robert Malecký 8. června 2017

Takzvané antikonfliktní týmy, které kvůli novému „protikuřáckému“ zákonu vyslala do ulic radnice Prahy 1, zatím vyvolávají spíš emoce, než že by přispívaly ke zklidnění ruchu v centru města. Kritika se odvíjí především od faktu, že muži oblečení do uniforem s nápisy Anti Conflict Team nemají vůbec žádné pravomoci – ale vytvářejí dojem, jako by je měli. Lezou přitom „do zelí“ Policii ČR, která užití názvu antikonfliktní tým kritizuje.

V rámci Policie ČR totiž antikonfliktní týmy působí už od roku 2006. Jde o skupiny neozbrojených policistů, většinou v civilu, kteří pomáhají „slovem“ v místě vypjatých emocí – na demonstracích, velkých shromážděních, pochodech extrémistů nebo fotbalových zápasech.

Podle policejního prezidia hrozí, že pražské hlídky bez pravomocí budou s těmito složkami Policie ČR zaměňovány.

„Respektujeme snahu jakékoliv obce, města či městské části při zajištění veřejného pořádku a dodržování vyhlášek a zákonů. Nicméně vámi uváděné označení ‘Antikonfliktní tým‘ je velmi nešťastné a v této souvislosti nejen ze strany občanů, ale i novinářů dochází k záměně týmů, které mají rozdílné úkoly,“ říká na dotaz HlídacíPes.org mluvčí prezidia Eva Kropáčová.


Co jsou Antikonfliktní týmy Policie ČR

ViewImage (1)

Poprvé byly antikonfliktní týmy složené z policistů úspěšně použity v roce 2006 v Německu během berlínské technopárty Loveparade. Ve stejném roce se týmy rozšířily i do Česka, dnes působí ve všech krajích.

Využívány jsou při pochodech, shromážděních, demonstracích (zejména extremistických skupin), při diváckém násilí (zejména doprovody rizikových skupin fanoušků mimo sportoviště), při technopárty (povolených i nepovolených) a při dalších akcích (rizikové sportovně kulturní akce, uzávěry, hromadná neštěstí).

Nosí zpravidla civilní oblečení s reflexní vestou s nápisem „Antikonfliktní tým“, případně čepici s nápisem „Policie“.

Zdroj: Policie ČR


Radnice už couvá

Radnice prvního pražského obvodu prostě vyslala do ulic soukromou ochranku, která se navíc maskuje jako policejní složka. Po kritice už začíná couvat i vedení města.

Dvanáct mužů z agentury BSB Prefessional service bude do ulic vycházet jen v červnu a v září, prázdninové měsíce proti původnímu plánu vynechají. Starosta Oldřich Lomecký to vysvětlil úbytkem obyvatel, kteří v létě odjíždějí mimo Prahu. „V takovém případě by to bylo skutečně mrhání prostředky a stačí, aby to o prázdninách vykonávala městská policie,“ citoval Lomeckého server Info.cz.

Agentura radnici Prahy 1 dodává 12 mužů, podle požadavků mají být v dobré fyzické kondici. Ti ztišují hloučky kuřáků v ulicích, před restauracemi a bary, ve vybraných lokalitách navíc upozorňují na zákaz konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích.

Nejsou přitom vybaveni žádnými pravomocemi, ty jim nedává ani uniforma, do které se oblékají. Právě to způsobuje, zejména u domácích návštěvníků metropole, konflikty.

11 komentářů

 1. petrph napsal:

  No to víte jak se říká „Quod licet Iovi, non licet bovi“.. Abych to nemusel dohledávat, ale snad si čtenáři (i pan doktor Malecký) vzpomenou že se o tom u nás psalo,v některých německých městech působí podobné antikonfliktní týmy v uniformách podobných policejním, ovšem a to pozor, islámské. A ty takto „zasahují“ a zastavují mladé německé lidi a upozorňují je že nemají chodit na diskotéky, pít alkohol, a tak ale (vše co je v rozporu s koránem, jistě).. A podle německých soudů je to naprosto v pořádku ! I včetně těch uniforem, to je pouze podobnost, to si má přece každý občan zjistit zda kdo mu domlouvá je policista nebo někdo jiný…

  • Karel Novotný napsal:

   Vytváříte tu „urgan legend“. Už použitím slovesa „působí“ v nedokonavém vidu nám naznačujete, že je to běžné. Přitom v tom Německu to byl incident, který vyvolal velký rozruch a je dobře popsán tady: https://en.wikipedia.org/wiki/Sharia_patrols
   Pokud umíte anglicky, tak se tam dočtete, že případ se stal ve Wupertalu v r. 2014 a šlo o salafistickou propgandu, která vyšla dokonale (právě tím,že se o tom psalo např. i nás). Německý soud o tom řekl, že je to legální v tom smyslu, že když někoho budu před hernou osvolovat, že hazard je nemorální, tak jsem krytý svododou slova.

   • petrph napsal:

    Já hlavně už v první větě toho odkázaného článku čtu „A group of vigilantes calling themselves „Muslim patrols“ patrolled the streets in East London from 2013 to 2014.
    A až následně je jako další příklad uvedeno „Similar incidents occurred in the German city of Wuppertal in 2014..Hardline Salafist Muslims patrolled the streets of Wuppertal, a city in the west of Germany, to „influence and recruit young people“
    Tudíž jestli tyto dva případy byly jediné v západní Evropě a jiné se nikde nestaly, to bych třeba chtěl slyšet od objektivních médií.

    Ale můj argument byl právě v tom co sám píšete „Německý soud o tom řekl, že je to legální v tom smyslu, že když někoho budu před hernou oslovovat, že hazard je nemorální, tak jsem krytý svododou slova.“.. Tudíž pod tuto kontrolu slova se snad vejdou i ty české antikonfliktní týmy, ne? :))

  • Robert Malecký napsal:

   Zdravím,
   já se zde do diskusí obyčejně nevměšuji, jen pro pořádek – abych nakonec neskončil jako nějaký lžidoktor kalvodovského typu: Nejsem doktor. RM

  • Banán napsal:

   Petrph, pro vás platí jediné: Mlčeti zlato. Tady je řeč o voze a vy zas melete nesmysly, navíc je podáváte jako zkušený manipulátor. Prostě další zbytečný člověk. 🙂

 2. Němec napsal:

  Konfliktním týmem to začíná a Hitlerovými gardami končí. Platíme daně a na pořádek máme policii. Nechceme , aby se kuřáci ozbrojovali železnými tyčemi proti buzeraci kicboxerů, když si budou chtít zakouřit.

  • Jan Hrůza napsal:

   Aplikace práva v podání ČSSD a TOP 09 v praxi

 3. To Tom napsal:

  přesně tak na co máme potom obecní policií a státní policií ,to jako si těd budou z našich daní Krnáčová a spol. platit sekuritaky???Tohle je Babišovina jako blázen. nesvoboda a totalita vždy přichází po špičkách.

 4. PP napsal:

  Dotyčná firma je navíc historicky dost problematická a neprověřuje si čistý rejstřík svých zaměstnanců. Klidně tam kuřáky může kontrolovat nějaký známý odsouzený bitkař.

 5. t117 napsal:

  Krome jiz receneho (a popsaneho) jeste vyzdvihnu toto:
  „…Agentura radnici Prahy 1 dodává 12 mužů, podle požadavků mají být v dobré fyzické kondici … Nejsou přitom vybaveni žádnými pravomocemi, ty jim nedává ani uniforma, do které se oblékají…“

  – takze si urad najmul gorily/ranare, aby ZASTRASOVAL sve obyvatele?! – cim se to v principu lisi od Kotlebovych gard? – pokud by to mel byt skutecne ANTIkonfliktni tym, tak by pozadvek nebyl na fyzickou zdatnost, ale na soft-skill a socialni dovednosti. A pokud ma zabranovat porusovani zakonu a vyhlasek, tak i na znalosti z oboru prava. (Umeji tyhle gorily vubec cist?!) – Ale Praha si zadala typ vylizane namachrovane opice s podprumernym IQ a agresivnimi sklony (uz jejich „foto“ je vypovidajici [napadne se podoba fotum ruznych samozvanych „slusnych lidi“ ala DSSS]; a vyhruzka zmlaceni mimo dosah kamer hned PRVNI den jen dokresluje tyhle degeny) si najima z penez obcanu proti vlastnim obcanum.
  Jakoby nestacila uz ted prachbidna uroven mestapaku,¨; zde se Praha 1 asi inspirovala tim, co nekteri nazyvaji „cikanskou ferovkou“ (pouzivam jako rozsireny slangovy vyraz, ne jako etnickou urazku) – obklopi te hloucek nebusenych a ne moc chytrych individui bez jakehokoliv duvodu a v lepsim pripade ti jen vyhrozuje v horsim te zmlati…

 6. N/A napsal:

  Kolik je mezi nimi hooligans?

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies