Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
screenshot ČT24, "Antikonfliktní tým" najatý radnicí Prahy 1

Naháněči kuřáků v metropoli: Policie kritizuje užití názvu Antikonfliktní tým

Takzvané antikonfliktní týmy, které kvůli novému „protikuřáckému“ zákonu vyslala do ulic radnice Prahy 1, zatím vyvolávají spíš emoce, než že by přispívaly ke zklidnění ruchu v centru města. Kritika se odvíjí především od faktu, že muži oblečení do uniforem s nápisy Anti Conflict Team nemají vůbec žádné pravomoci – ale vytvářejí dojem, jako by je měli. Lezou přitom „do zelí“ Policii ČR, která užití názvu antikonfliktní tým kritizuje.

V rámci Policie ČR totiž antikonfliktní týmy působí už od roku 2006. Jde o skupiny neozbrojených policistů, většinou v civilu, kteří pomáhají „slovem“ v místě vypjatých emocí – na demonstracích, velkých shromážděních, pochodech extrémistů nebo fotbalových zápasech.

Podle policejního prezidia hrozí, že pražské hlídky bez pravomocí budou s těmito složkami Policie ČR zaměňovány.

„Respektujeme snahu jakékoliv obce, města či městské části při zajištění veřejného pořádku a dodržování vyhlášek a zákonů. Nicméně vámi uváděné označení ‘Antikonfliktní tým‘ je velmi nešťastné a v této souvislosti nejen ze strany občanů, ale i novinářů dochází k záměně týmů, které mají rozdílné úkoly,“ říká na dotaz HlídacíPes.org mluvčí prezidia Eva Kropáčová.


Co jsou Antikonfliktní týmy Policie ČR

ViewImage (1)

Poprvé byly antikonfliktní týmy složené z policistů úspěšně použity v roce 2006 v Německu během berlínské technopárty Loveparade. Ve stejném roce se týmy rozšířily i do Česka, dnes působí ve všech krajích.

Využívány jsou při pochodech, shromážděních, demonstracích (zejména extremistických skupin), při diváckém násilí (zejména doprovody rizikových skupin fanoušků mimo sportoviště), při technopárty (povolených i nepovolených) a při dalších akcích (rizikové sportovně kulturní akce, uzávěry, hromadná neštěstí).

Nosí zpravidla civilní oblečení s reflexní vestou s nápisem „Antikonfliktní tým“, případně čepici s nápisem „Policie“.

Zdroj: Policie ČR


Radnice už couvá

Radnice prvního pražského obvodu prostě vyslala do ulic soukromou ochranku, která se navíc maskuje jako policejní složka. Po kritice už začíná couvat i vedení města.

Dvanáct mužů z agentury BSB Prefessional service bude do ulic vycházet jen v červnu a v září, prázdninové měsíce proti původnímu plánu vynechají. Starosta Oldřich Lomecký to vysvětlil úbytkem obyvatel, kteří v létě odjíždějí mimo Prahu. „V takovém případě by to bylo skutečně mrhání prostředky a stačí, aby to o prázdninách vykonávala městská policie,“ citoval Lomeckého server Info.cz.

Agentura radnici Prahy 1 dodává 12 mužů, podle požadavků mají být v dobré fyzické kondici. Ti ztišují hloučky kuřáků v ulicích, před restauracemi a bary, ve vybraných lokalitách navíc upozorňují na zákaz konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích.

Nejsou přitom vybaveni žádnými pravomocemi, ty jim nedává ani uniforma, do které se oblékají. Právě to způsobuje, zejména u domácích návštěvníků metropole, konflikty.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

11 komentářů

 1. petrph napsal:

  No to víte jak se říká „Quod licet Iovi, non licet bovi“.. Abych to nemusel dohledávat, ale snad si čtenáři (i pan doktor Malecký) vzpomenou že se o tom u nás psalo,v některých německých městech působí podobné antikonfliktní týmy v uniformách podobných policejním, ovšem a to pozor, islámské. A ty takto „zasahují“ a zastavují mladé německé lidi a upozorňují je že nemají chodit na diskotéky, pít alkohol, a tak ale (vše co je v rozporu s koránem, jistě).. A podle německých soudů je to naprosto v pořádku ! I včetně těch uniforem, to je pouze podobnost, to si má přece každý občan zjistit zda kdo mu domlouvá je policista nebo někdo jiný…

  • Karel Novotný napsal:

   Vytváříte tu „urgan legend“. Už použitím slovesa „působí“ v nedokonavém vidu nám naznačujete, že je to běžné. Přitom v tom Německu to byl incident, který vyvolal velký rozruch a je dobře popsán tady: https://en.wikipedia.org/wiki/Sharia_patrols
   Pokud umíte anglicky, tak se tam dočtete, že případ se stal ve Wupertalu v r. 2014 a šlo o salafistickou propgandu, která vyšla dokonale (právě tím,že se o tom psalo např. i nás). Německý soud o tom řekl, že je to legální v tom smyslu, že když někoho budu před hernou osvolovat, že hazard je nemorální, tak jsem krytý svododou slova.

   • petrph napsal:

    Já hlavně už v první větě toho odkázaného článku čtu „A group of vigilantes calling themselves „Muslim patrols“ patrolled the streets in East London from 2013 to 2014.
    A až následně je jako další příklad uvedeno „Similar incidents occurred in the German city of Wuppertal in 2014..Hardline Salafist Muslims patrolled the streets of Wuppertal, a city in the west of Germany, to „influence and recruit young people“
    Tudíž jestli tyto dva případy byly jediné v západní Evropě a jiné se nikde nestaly, to bych třeba chtěl slyšet od objektivních médií.

    Ale můj argument byl právě v tom co sám píšete „Německý soud o tom řekl, že je to legální v tom smyslu, že když někoho budu před hernou oslovovat, že hazard je nemorální, tak jsem krytý svododou slova.“.. Tudíž pod tuto kontrolu slova se snad vejdou i ty české antikonfliktní týmy, ne? :))

  • Robert Malecký napsal:

   Zdravím,
   já se zde do diskusí obyčejně nevměšuji, jen pro pořádek – abych nakonec neskončil jako nějaký lžidoktor kalvodovského typu: Nejsem doktor. RM

  • Banán napsal:

   Petrph, pro vás platí jediné: Mlčeti zlato. Tady je řeč o voze a vy zas melete nesmysly, navíc je podáváte jako zkušený manipulátor. Prostě další zbytečný člověk. 🙂

 2. Němec napsal:

  Konfliktním týmem to začíná a Hitlerovými gardami končí. Platíme daně a na pořádek máme policii. Nechceme , aby se kuřáci ozbrojovali železnými tyčemi proti buzeraci kicboxerů, když si budou chtít zakouřit.

  • Jan Hrůza napsal:

   Aplikace práva v podání ČSSD a TOP 09 v praxi

 3. To Tom napsal:

  přesně tak na co máme potom obecní policií a státní policií ,to jako si těd budou z našich daní Krnáčová a spol. platit sekuritaky???Tohle je Babišovina jako blázen. nesvoboda a totalita vždy přichází po špičkách.

 4. PP napsal:

  Dotyčná firma je navíc historicky dost problematická a neprověřuje si čistý rejstřík svých zaměstnanců. Klidně tam kuřáky může kontrolovat nějaký známý odsouzený bitkař.

 5. t117 napsal:

  Krome jiz receneho (a popsaneho) jeste vyzdvihnu toto:
  „…Agentura radnici Prahy 1 dodává 12 mužů, podle požadavků mají být v dobré fyzické kondici … Nejsou přitom vybaveni žádnými pravomocemi, ty jim nedává ani uniforma, do které se oblékají…“

  – takze si urad najmul gorily/ranare, aby ZASTRASOVAL sve obyvatele?! – cim se to v principu lisi od Kotlebovych gard? – pokud by to mel byt skutecne ANTIkonfliktni tym, tak by pozadvek nebyl na fyzickou zdatnost, ale na soft-skill a socialni dovednosti. A pokud ma zabranovat porusovani zakonu a vyhlasek, tak i na znalosti z oboru prava. (Umeji tyhle gorily vubec cist?!) – Ale Praha si zadala typ vylizane namachrovane opice s podprumernym IQ a agresivnimi sklony (uz jejich „foto“ je vypovidajici [napadne se podoba fotum ruznych samozvanych „slusnych lidi“ ala DSSS]; a vyhruzka zmlaceni mimo dosah kamer hned PRVNI den jen dokresluje tyhle degeny) si najima z penez obcanu proti vlastnim obcanum.
  Jakoby nestacila uz ted prachbidna uroven mestapaku,¨; zde se Praha 1 asi inspirovala tim, co nekteri nazyvaji „cikanskou ferovkou“ (pouzivam jako rozsireny slangovy vyraz, ne jako etnickou urazku) – obklopi te hloucek nebusenych a ne moc chytrych individui bez jakehokoliv duvodu a v lepsim pripade ti jen vyhrozuje v horsim te zmlati…

 6. N/A napsal:

  Kolik je mezi nimi hooligans?

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko