Starosta Náchoda Jan Birke přebírá dar od společnosti SWONIA ve spolupráci s Czech - China Centrum

Náchod děkuje za roušky „krásnému čínskému lidu“. Devótní dopis do Číny starosta poslal „ze slušnosti“

Napsal/a Vojtěch Berger 6. května 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Východočeský Náchod se v době koronakrize mohl při shánění zdravotnických pomůcek spoléhat i na kontakty v Číně. Starosta Jan Birke (ČSSD) je viceprezidentem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, která s nákupy vybavení v Číně pomáhala i státu. Kromě zaplacených roušek však dostalo město další i darem. Číně za ně devótně poděkovalo, stejně jako českým firmám, s kterými ale předtím uzavřelo objednávky za statisíce. Poděkování bylo dokonce součástí smlouvy.

„Nepochybně,“ odpovídá mluvčí náchodské radnice Nina Adlof na dotaz, zda starostovy dlouholeté kontakty v Číně městu v uplynulých týdnech nějak pomohly. Z čínského města Kaifeng dostal Náchod darem tisíce roušek.

„Ochota čínských přátel a péče a solidarita v době vypuknutí pandemie v ČR nás všechny mile překvapila. Ostatně dar 20 tisíc kusů roušek je toho nepochybně dostatečným důkazem,“ dodává.

Krásný čínský lid

Tento týden se pak na internetu objevila kopie dopisu, který měl starosta Birke poslat do Číny jako poděkování za zmíněný dar. Obsahuje formulace, které na sociálních sítích vyvolaly řadu negativních reakcí kvůli devótnímu tónu vůči Číně. Text dopisu zveřejnila režisérka a dokumentaristka Monika Le Fay.

„Z celého srdce děkuji za štědrý dar poskytnutý Vámi, Vaším krásným městem a lidem,“ stojí mimo jiné v dokumentu adresovaném Hou Hong, tajemnici městského výboru komunistické strany v Kaifengu.

„…když jsme si na krabicích plných zdravotnických roušek přečetli Váš vzkaz psaný krásnou češtinou, vzkaz, který k nám došel z takové dálky. ‚Neexistuje nic na této zemi, co by mohlo být více oceněno, než opravdové přátelství.‘ Po těchto slovech není třeba ničeho dodávat, tato slova, a hlavně Váš čin, hovoří za vše,“ píše se dále v dopise.

„Existenci dopisu mohu potvrdit, vedení města považuje za slušnost poděkovat za dar, podobně jako tomu bylo i v dalších případech, viz například ambasáda Polska,“ říká mluvčí Adlof.

Kaifeng sice nefiguruje mezi partnerskými městy Náchoda na webu města, jak ale vyplývá z loňského usnesení městské rady, město by s Kaifengem chtělo hledat „možnosti spolupráce v oblasti zdravotnictví a alternativní medicíny a lázeňství“.

Smlouva na poděkování

Čínskou stopu měl i další dar pro Náchod od společnosti SWONIA, která se před pandemií koronaviru specializovala na fotovoltaické elektrárny. V dubnu předala firma městu 10 tisíc roušek, a to ve spolupráci se spolkem Czech – China Centrum, se kterým je také spojeno její podnikání v Číně.

„Děkujeme všem, kteří v této době nezištně pomáhají,“ doplnila náchodská radnice příspěvek o daru na svém Facebooku.

https://www.facebook.com/mestonachod.cz/photos/pcb.1409923985860868/1409922245861042/?type=3&theater

Dojem nezištnosti však poněkud nabourává pohled do registru smluv, podle kterého si Náchod od stejné firmy na přelomu března a dubna objednal celkem 100 tisíc roušek ve dvou objednávkách vždy za 725 tisíc korun.

Darovací smlouva ke zmíněnému daru, kterou má HlídacíPes.org k dispozici, navíc obsahuje ujednání, podle kterého se „obdarovaný zavazuje poděkovat všem dárcům v místním měsíčníku a na svých www stránkách“.

„Byl to spíš návrh z jejich strany,“ komentuje smluvní závazek města poděkovat jeho firmě Vladimír Tureček ze společnosti SWONIA.

V květnovém čísle Náchodského zpravodaje i na webu města takový děkovný text skutečně vyšel (ZDE a ZDE).

Dalších 6500 roušek dostal Náchod od firmy Medilab ČR. Také u ní si ale o několik týdnů dříve objednal desítky tisíc roušek za víc než 1,5 milionu korun. Také darovací smlouva s firmou Medilab ČR obsahuje totožné ujednání o tom, že si dárce nechá obdarovaným veřejně poděkovat. Poděkování se pak objevilo na webu města.

„Firma Medilab ČR, s.r.o., spolupracuje s městem Náchod od prvních dní vypuknutí pandemie COVID-19 v naší zemi a mimo jiné právě díky jejím dodávkám se podařilo zabezpečit dostatečné množství ochranných prostředků v našem městě. Děkujeme za skvělou spolupráci a solidaritu!“ komentuje předání daru městský web, aniž by ale přesně rozlišoval, kolik roušek si od firmy město objednalo za peníze a kolik dostalo darem.

Vedení Náchoda sklidilo za svůj management v době nouzového stavu kladnou odezvu. Starostovi Birkemu poděkoval za podporu vojáků nasazených během nouzového stavu v okolí Náchoda třeba velitel chrudimských výsadkářů Ivo Zelinka.

„Od počátku našeho nasazení jste nepromeškali ani minutu a poskytli nám zabezpečení ochrannými pomůckami ve chvíli, kdy ještě systém centrálního zásobování nebyl plně aktivován,“ psal v dubnu Zelinka starostovi.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)