Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
eshop nakladatelství Naše vojsko,

Na kávu s náckem. Hrnky nakladatelství Naše vojsko rozšířily sortiment o další zločince

Poptávka zákazníků po hrncích s vyobrazením nacistických zločinců z produkce nakladatelství Naše vojsko je podle všeho taková, že je sortiment opět o něco širší. Vedle již „zavedeného“ Hitlera a Heydricha jsou to například hrnky s Himmlerem, Eichmannem, Göringem a Goebellsem.

Ředitel a majitel nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina na dotazy novinářů opakuje totožné věty o tom, že „nabídku produktů na našem e-shopu ovlivňuje poptávka zákazníků“ a že se jedná o prodej sběratelských předmětů.

Vrah za 299

Cena za kus je 299 korun. Nakladatelství hrnky označuje za sběratelskou edici, sortiment inovovalo například i tím, že fotografii Adolfa Hitlera a J.V. Stalina umístilo do červené kraslice.

Na svém eshopu se nakladatelství jistí větou, že „v případě konkrétních osob se nejedná o propagaci žádné ideologie ani o porušování zákonů České republiky“.

„Nakladatelství Naše vojsko si váží všech obětí druhé světové války i těch, kteří bojovali proti nacismu a jakékoliv další zhoubné ideologii, ať už na válečných frontách, či v domácím odboji,“ stojí dále.

Novou sérii hrnků (a dalších předmětů) s nacistickými zločinci (ale například i se sovětským masovým vrahem J.V. Stalinem) nabízí Naše vojsko i díky tomu, že vloni v srpnu policie odložila prošetřování nabídky předmětů s podobiznami diktátorů Hitlera či Stalina s tím, že není protiprávní.

Kupte si i Kajínka

„Ve věci nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička, bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti,“ citoval tehdy server iRozhlas mluvčího policie Jana Daňka.

Policie případ odložila s tím, že „v českém právním řádu není jakýmkoliv způsobem kodifikován obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů, či osob“.

V rozhovoru pro HlídacíPes.org takový přístup kritizoval ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát: „Zákon je obecný, nemluví o tom, zda propagace nacismu je slovem, obrazem, nebo na hrnku. Je to jen způsob, jak se vylhat z problému.”

Nakladatelství Naše vojsko se zaměřuje na vydávání publikací s vojenskou, historickou a technickou tematikou, vzniklo již v roce 1945 pod hlavičkou Ministerstva obrany. Spadalo pod něj až do roku 1996. V roce 2000 se stal majitelem nakladatelství Emerich Drtina. I jeho podobiznu lze mimochodem zakoupit natištěnou na bílém hrnku.

Sortiment „sbírkových předmětů“ se postupně rozšířil i na nový okruh osob. Zájemci mohou zakoupit hrnky například s vyobrazením mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, podnikatele a moderátora TV Barrandov Jaromíra Soukupa, komunisty Zdeňka Ondráčka či vraha Jiřího Kajínka. V sortimentu je ale například i popelník s obrázkem Milošem Zemanem.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

12 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  A co hrnek se svastikou/hakovym krizem? Ten by taky nevadil?

 2. liberal shark napsal:

  Marxova socha v Trevíru, trička s Ernestem „Che“ Gevarou, Gottwald, Lenin, Stalin, Mao ce Tung vám také tak vadí ? Copak nechápete, že právě tolerance těchto masových zločinců otevřela dveře k toleranci obrazů Hitlera a Mengeleho ? Holt když jsou tolerováni jedni socialisté, budou tolerováni všichni.

 3. Ondřej Dvořák napsal:

  A co děláte Vy? Prodávám hrnky s Hitlerem, nevěřil byste jak jdou na dračku.

  • Karel napsal:

   Každý holt považuje za svůj životní cíl a úspěch něco jiného. Někdo chce pomáhat bližním, někdo chce být kapacita a profesionál ve svém oboru, a někdo prodává hrníčky s Hitlerem.

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Čaj se Stalinem? Proč ne, je přece dávno neškodný.

 5. Pavel Liška napsal:

  Je suis Charlie .
  Vy ne ?

 6. ČERT napsal:

  Taky bych za hrnky s portréty Stalina ani Hitlera a dalších nacistických představitelů nehledal primárně nějakou propagaci, ale prostě asi zcela jednoznačně komerční zájmy. Jasně, chápu, že některým se to nemusí líbit, máme tady v zákonech paragrafy, zakazující propagaci těchto ideologií (a jestli by se ty hrnky k nějaké postranní propagaci zneužít daly…???). Jak se lze na to podívat…??? Tak s dnešním odstupem můžeme říci, že jde o představitele už nějaké přesně neopakovatelné historické epochy, byť samozřejmě víme, jaké masové zločiny jsou s těmito vládami a systémy spojeny.
  Myslím, že kdyby šlo o nějaké přinejmenším kontroverzní státníky z hlubší minulosti, třeba Napoleona nebo německého císaře Viléma II., téměř nikdo by se nad tím nepozastavoval. I když… Tak víme, že třeba některým (a asi bych je nenazýval nijak přívětivě) ve Velké Británii najednou začíná vadit admirál Nelson, více než 210 let po své smrti, v USA zase jižanský generál Lee… A nakonec i u nás, víme, jaké emoce budí pořád třeba případ Mariánského sloupu, se všemi vlastně politickými okolnostmi svého vztyčení i stržení…

 7. martin napsal:

  si tak rikam, co to je za zvrhlost pit kafe z hrnicku s obrazkem hitlera nebo stalina ???

 8. Ondřej Dvořák napsal:

  Možná jen přemýšlí jak uživit rodinu a zaplatit složenky. Skulina v zákoně tu je, motiv propagace nacismu se nepodařilo prokázat. Může to připomínat Larryho Flynta, tohle je také druh porna, nacistické porno.

 9. PM napsal:

  Když je poptávka, nabídka vznikne vždy.
  Zle mi je spíš z lidí kteří si ten hnus koupí.
  Ale zase na druhou stranu je to jejich problém.
  Asi voliči SPD :-).
  Ovšem analyzovat důvody proč to někdo kupuje, bude velmi obtížné,
  je dokonce i možné že to někdo koupí i z dobrého důvodu.
  Jen za sebe vím zcela jistě, že se zákazníkem určitě nestanu.

 10. wenkovan napsal:

  No a co jako? Když nemá režim na to, aby porazil reálnou opozici argumenty, bojuje se symboly, ty se nebrání. Kdyby nebyl nákup a vlastnění dotyčných věcí tak trochu zakázaným ovocem a jistým „disidentstvím“, nikdo by to asi nekupoval.

  V tomto konkrétním případě se navíc domnívám, že je tu ze strany mainstreamu snaha nepřítele vytvořit, protože echt nácků je k dispozici velice málo a s někým se bojovat musí, nejlépe pak s mediálně vytvořeným nepřítelem.

 11. petrph napsal:

  Jedna věc je, že to prodávají , druhá věc že , nebo přesněji zda to lidi kupují. Zrovna v případě eshopu je to usnadněný tím, že se může vyřizovat až přijatá objednávka. Jestli chce někdo na hrnek Stalina, Havla, Presslyho, pejska, nebo vlastní tchyni /s dodanou fotkou/, tak pro dodejce je to nastejno. A nějaké promile lidí asi o toho Stalina/Hitlera zájem má – což je ovšem na vysvětlení psychologů. Proti tomu zase není nutné brojit. A btw, zrovna režim který lidem začne zakazovat co mají mít na hrnku,, stejně jako jim může – v těchto případech zakazovat co mají číst, přestává být svobodný, spíše absurdní, pokud si to nepřizná

  No a pokud se tak děje ve větším měřítku, tak to už je otázka nejen pro psychology ale i reálně uvažující sociology a politology. Halt si musí přiznat, že spoustě lidí takoví silní vůdci – pokud řídí jejich stát, imponují. Francouzi jsou dodnes pyšní na svého Napoleona, i když ten prováděl ve své době stejné masové zločiny jako Hitler a Stalin..

Přidávání komentářů není povoleno