Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
eshop nakladatelství Naše vojsko,

Na kávu s náckem. Hrnky nakladatelství Naše vojsko rozšířily sortiment o další zločince

Poptávka zákazníků po hrncích s vyobrazením nacistických zločinců z produkce nakladatelství Naše vojsko je podle všeho taková, že je sortiment opět o něco širší. Vedle již „zavedeného“ Hitlera a Heydricha jsou to například hrnky s Himmlerem, Eichmannem, Göringem a Goebellsem.

Ředitel a majitel nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina na dotazy novinářů opakuje totožné věty o tom, že „nabídku produktů na našem e-shopu ovlivňuje poptávka zákazníků“ a že se jedná o prodej sběratelských předmětů.

Vrah za 299

Cena za kus je 299 korun. Nakladatelství hrnky označuje za sběratelskou edici, sortiment inovovalo například i tím, že fotografii Adolfa Hitlera a J.V. Stalina umístilo do červené kraslice.

Na svém eshopu se nakladatelství jistí větou, že „v případě konkrétních osob se nejedná o propagaci žádné ideologie ani o porušování zákonů České republiky“.

„Nakladatelství Naše vojsko si váží všech obětí druhé světové války i těch, kteří bojovali proti nacismu a jakékoliv další zhoubné ideologii, ať už na válečných frontách, či v domácím odboji,“ stojí dále.

Novou sérii hrnků (a dalších předmětů) s nacistickými zločinci (ale například i se sovětským masovým vrahem J.V. Stalinem) nabízí Naše vojsko i díky tomu, že vloni v srpnu policie odložila prošetřování nabídky předmětů s podobiznami diktátorů Hitlera či Stalina s tím, že není protiprávní.

Kupte si i Kajínka

„Ve věci nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička, bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti,“ citoval tehdy server iRozhlas mluvčího policie Jana Daňka.

Policie případ odložila s tím, že „v českém právním řádu není jakýmkoliv způsobem kodifikován obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů, či osob“.

V rozhovoru pro HlídacíPes.org takový přístup kritizoval ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát: „Zákon je obecný, nemluví o tom, zda propagace nacismu je slovem, obrazem, nebo na hrnku. Je to jen způsob, jak se vylhat z problému.”

Nakladatelství Naše vojsko se zaměřuje na vydávání publikací s vojenskou, historickou a technickou tematikou, vzniklo již v roce 1945 pod hlavičkou Ministerstva obrany. Spadalo pod něj až do roku 1996. V roce 2000 se stal majitelem nakladatelství Emerich Drtina. I jeho podobiznu lze mimochodem zakoupit natištěnou na bílém hrnku.

Sortiment „sbírkových předmětů“ se postupně rozšířil i na nový okruh osob. Zájemci mohou zakoupit hrnky například s vyobrazením mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, podnikatele a moderátora TV Barrandov Jaromíra Soukupa, komunisty Zdeňka Ondráčka či vraha Jiřího Kajínka. V sortimentu je ale například i popelník s obrázkem Milošem Zemanem.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

12 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  A co hrnek se svastikou/hakovym krizem? Ten by taky nevadil?

 2. liberal shark napsal:

  Marxova socha v Trevíru, trička s Ernestem „Che“ Gevarou, Gottwald, Lenin, Stalin, Mao ce Tung vám také tak vadí ? Copak nechápete, že právě tolerance těchto masových zločinců otevřela dveře k toleranci obrazů Hitlera a Mengeleho ? Holt když jsou tolerováni jedni socialisté, budou tolerováni všichni.

 3. Ondřej Dvořák napsal:

  A co děláte Vy? Prodávám hrnky s Hitlerem, nevěřil byste jak jdou na dračku.

  • Karel napsal:

   Každý holt považuje za svůj životní cíl a úspěch něco jiného. Někdo chce pomáhat bližním, někdo chce být kapacita a profesionál ve svém oboru, a někdo prodává hrníčky s Hitlerem.

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Čaj se Stalinem? Proč ne, je přece dávno neškodný.

 5. Pavel Liška napsal:

  Je suis Charlie .
  Vy ne ?

 6. ČERT napsal:

  Taky bych za hrnky s portréty Stalina ani Hitlera a dalších nacistických představitelů nehledal primárně nějakou propagaci, ale prostě asi zcela jednoznačně komerční zájmy. Jasně, chápu, že některým se to nemusí líbit, máme tady v zákonech paragrafy, zakazující propagaci těchto ideologií (a jestli by se ty hrnky k nějaké postranní propagaci zneužít daly…???). Jak se lze na to podívat…??? Tak s dnešním odstupem můžeme říci, že jde o představitele už nějaké přesně neopakovatelné historické epochy, byť samozřejmě víme, jaké masové zločiny jsou s těmito vládami a systémy spojeny.
  Myslím, že kdyby šlo o nějaké přinejmenším kontroverzní státníky z hlubší minulosti, třeba Napoleona nebo německého císaře Viléma II., téměř nikdo by se nad tím nepozastavoval. I když… Tak víme, že třeba některým (a asi bych je nenazýval nijak přívětivě) ve Velké Británii najednou začíná vadit admirál Nelson, více než 210 let po své smrti, v USA zase jižanský generál Lee… A nakonec i u nás, víme, jaké emoce budí pořád třeba případ Mariánského sloupu, se všemi vlastně politickými okolnostmi svého vztyčení i stržení…

 7. martin napsal:

  si tak rikam, co to je za zvrhlost pit kafe z hrnicku s obrazkem hitlera nebo stalina ???

 8. Ondřej Dvořák napsal:

  Možná jen přemýšlí jak uživit rodinu a zaplatit složenky. Skulina v zákoně tu je, motiv propagace nacismu se nepodařilo prokázat. Může to připomínat Larryho Flynta, tohle je také druh porna, nacistické porno.

 9. PM napsal:

  Když je poptávka, nabídka vznikne vždy.
  Zle mi je spíš z lidí kteří si ten hnus koupí.
  Ale zase na druhou stranu je to jejich problém.
  Asi voliči SPD :-).
  Ovšem analyzovat důvody proč to někdo kupuje, bude velmi obtížné,
  je dokonce i možné že to někdo koupí i z dobrého důvodu.
  Jen za sebe vím zcela jistě, že se zákazníkem určitě nestanu.

 10. wenkovan napsal:

  No a co jako? Když nemá režim na to, aby porazil reálnou opozici argumenty, bojuje se symboly, ty se nebrání. Kdyby nebyl nákup a vlastnění dotyčných věcí tak trochu zakázaným ovocem a jistým „disidentstvím“, nikdo by to asi nekupoval.

  V tomto konkrétním případě se navíc domnívám, že je tu ze strany mainstreamu snaha nepřítele vytvořit, protože echt nácků je k dispozici velice málo a s někým se bojovat musí, nejlépe pak s mediálně vytvořeným nepřítelem.

 11. petrph napsal:

  Jedna věc je, že to prodávají , druhá věc že , nebo přesněji zda to lidi kupují. Zrovna v případě eshopu je to usnadněný tím, že se může vyřizovat až přijatá objednávka. Jestli chce někdo na hrnek Stalina, Havla, Presslyho, pejska, nebo vlastní tchyni /s dodanou fotkou/, tak pro dodejce je to nastejno. A nějaké promile lidí asi o toho Stalina/Hitlera zájem má – což je ovšem na vysvětlení psychologů. Proti tomu zase není nutné brojit. A btw, zrovna režim který lidem začne zakazovat co mají mít na hrnku,, stejně jako jim může – v těchto případech zakazovat co mají číst, přestává být svobodný, spíše absurdní, pokud si to nepřizná

  No a pokud se tak děje ve větším měřítku, tak to už je otázka nejen pro psychology ale i reálně uvažující sociology a politology. Halt si musí přiznat, že spoustě lidí takoví silní vůdci – pokud řídí jejich stát, imponují. Francouzi jsou dodnes pyšní na svého Napoleona, i když ten prováděl ve své době stejné masové zločiny jako Hitler a Stalin..

Přidávání komentářů není povoleno