voják
Pyrotechnik ve Vrběticích

Na hlídání ve Vrběticích poslala vláda víc vojáků než do Afghánistánu

Napsal/a -pes- 19. prosince 2014
FacebookTwitterPocketE-mail

Ostraha muničního skladu ve Vrběticích je v současnosti jednou z největších ostrých vojenských akcí české armády.

„Na základě domluvy s policií je v současné době nasazeno v prostoru areálu muničního skladu ve Vrběticích téměř 200 vojáků,“ říká Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení Ministerstva obrany. Celkově však vláda schválila nasazení až 450 vojáků.

V Afghánistánu, který je aktuálně největší zahraniční misí české armády, působí v různých pozicích od polního chirurgického týmu přes operativce až po členy velitelství zhruba 330 českých vojáků.

„V současné době je v zahraničí nasazeno více než 360 příslušníků Armády České republiky,“ upřesňuje Zechmeisterová. Své lidi má česká armáda v zahraničních operacích a pozorovatelských misích vedle Afghánistánu také v Mali, na Sinaji, v Turecku, Kosovu a Bosně a Hercegovině. Vojenské pozorovatele v rámci OSN Česko vyslala také do Středoafrické republiky, Konga a Kosova.

Sklady munice, jež má v nájmu soukromá společnost Imex Group, tak nyní vážou větší síly české armády než zahraniční mise. Sami zástupci generálního štábu oficiálně připouštějí, že to pro armádu není jednoduché, právě proto, že „má zároveň řadu dalších závazků v zahraničních misích i NATO“.

Armáda má pro případ „náhlých akcích“ jako jsou nyní Vrbětice ve svých plánech vyčleněny stovky vojáků. Například pro posílení policie při ostraze jaderných elektráren je určeno na 700 vojáků.

„V případě vzniku krizových situací je ale armáda připravena ve prospěch integrovaného záchranného systému nasadit všechny dostupné síly a prostředky, které nebudou vázány plněním jiných úkolů, například právě v zahraničních operacích,“ dodává tiskový odbor Ministerstva obrany.

K 1. prosinci 2014 Armáda ČR evidovala ve služebním poměru 18 986 profesionálních vojáků.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)