Muslimské bratrstvo působí už i v Česku, tvrdí imámka z Německa. Její důkazy jsou ale slabé

Napsal/a Vojtěch Berger 5. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Seyran Atesová je známá jako „imámka“ liberální berlínské mešity v Moabitu, kde se ženy můžou modlit společně s muži, a mohou modlitby i samy předříkávat. Mešita funguje od letošního června, k nelibosti konzervativních členů muslimské komunity. Před pár dny Atesová přijela do Česka – mimo jiné s varováním o potenciálních bezpečnostních rizicích.

V materiálech, které s sebou do Prahy přivezla, se doslova píše: „Česká republika stále patří mezi nejbezpečnější země na světě. Potenciální riziko je už i v České republice. Muslimské bratrstvo existuje a operuje na území České republiky s centrálou v Praze.“

Muslimské bratrstvo je tradiční islamistické hnutí, které do roku 2013 také krátce vládlo v Egyptě. Má přívržence v řadě arabských i evropských zemí.

Například Egypt, Rusko, Saudská Arábie nebo Spojené arabské emiráty považují Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci. Experti se ale v jeho hodnocení neshodují.

Možná pár sympatizantů…

Bližší pohled do materiálů, které lidé z okolí Seyran Atesové (původem je to turecká právnička) dali novinářům, však výše zmíněná jednoznačná tvrzení o činnosti Muslimského bratrstva v Česku ani zdaleka nepotvrzuje.

Jedenáctistránková rešerše v angličtině sice působí důkladně, sestavena je ale z veřejně dostupných zdrojů, většinou z amerických a českých.

Mapuje organizace sdružující muslimy v České republice (respektive v Praze a Brně), místa, kde se muslimové scházejí, a přináší i profily některých čelných představitelů muslimské komunity v ČR v uplynulých 15 letech.

Klíčové tvrzení, že v České republice působí aktivně Muslimské bratrstvo, ale v celém textu podporuje vlastně jen jediná skutečnost. To, že jeden z bývalých představitelů české muslimské komunity (někdejší šéf Všeobecného svazu muslimských studentů v ČR Mohammed Barbarawi – zdroj této informace v textu je ale deset let starý) má dnes mezi facebookovými přáteli některé zástupce Muslimského bratrstva ve světě nebo osoby tomuto hnutí blízké.

Seyran Ateş

Štěpán Macháček, arabista a zpravodaj Českého rozhlasu v Egyptě, informaci o působení Muslimského bratrstva v Praze také bere s rezervou.

„Jednak Muslimské bratrstvo není organizace, je to spíš myšlenkové hnutí, a pár sympatizantů v Česku určitě být může, nicméně zrovna ideologie Muslimského bratrstva sama o sobě nijak zvlášť extremistická není,“ upozorňuje.

„Není to organizace, která by něco plánovala, nebo nějak radikalizovala v Evropě své okolí. Na druhou stranu bývá často takovým snadným terčem sekularistů a nacionalistů,“ dodává.

Podle Bezpečnostní informační služby se muslimové jako celek v České republice „chovají korektně a umírněně“. Jak dodává mluvčí BIS Ladislav Šticha, existují naopak náznaky „samočistících“ mechanismů, kdy drtivá většina členů tuzemské muslimské komunity odolává ojedinělým radikálům, kteří se pokoušejí získat podporu pro svoji ideologii.

„O takové výjimečné jedince se pochopitelně BIS zajímá. Do současnosti zůstali tito radikalizovaní jedinci osamocení a ve svých pokusech neúspěšní. Naši lidé dělají maximum, abychom měli přehled o všem, co by byť jen naznačovalo nějakou potenciální hrozbu pro bezpečnost ČR,“ říká Šticha.

Konkrétní informace o působení Muslimského bratrstva komentovat nechtěl. Seyran Atesová však namítá, že takové reakce tajných služeb jsou zcela běžné.

Jako Šedí vlci

„To je právě to zajímavé, že tajné služby na podobné informace nereagují vždycky okamžitě. Tu informaci máme z různých zdrojů, mezi nimi jsou i investigativní novináři,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Atesová (celý rozhovor zveřejníme tento týden, pozn. red.).

Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci mapující byznys i politické záměry Andreje Babiše.

A nabízí příklad z vlastní zkušenosti, z doby, kdy byla v září 1984 postřelena. „Když se ten případ v Německu projednával, shromáždili jsme spoustu důkazního materiálu, který jsme taky předali policii. Všechno jasně ukazovalo na „Šedé vlky“ (turecká radikálně nacionalistická organizace, pozn.red.), kteří měli dát k atentátu pokyn,“ vypráví Atesová.

„Tajná služba ale během soudního procesu tvrdila, že v Německu neexistuje žádný registrovaný spolek s názvem „Šedí vlci“, a tuhle stopu opustila. Přitom je to organizace, která zabila spoustu lidí. Nevím, jak pracují české tajné služby, ale z Německa, Francie nebo Velké Británie vím, že tahle práce neodpovídá vždycky tomu jak si to my představujeme,“ konstatuje Atesová.

Seyran Atesová i nyní dlouhodobě čelí útokům, verbálním i fyzickým. Před víc než třiceti lety přežila pokus o vraždu. Je držitelkou různých ocenění, včetně Spolkového kříže za zásluhy, a je pravidelným hostem různých fór. Žije pod neustálou ochranou bodyguardů a nechodí sama ani nakupovat.

České ministerstvo vnitra na dotaz na možné působení členů Muslimského bratrstva v Česku nereagovalo. BIS se nad rámec předchozích odpovědí omezila na ujištění, že „v tuto chvíli nedisponuje relevantními informacemi, že by byla nějaká hrozba teroristického útoku bezprostřední.“


S přispěním Roberta Břešťana

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)