Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl: Když bohatneme, nemusíme to postřehnout

Napsal/a Mojmír Hampl 30. června 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Řada podstatných jevů a dějů se odehrává bez toho, abychom si je uvědomovali. V tom jsou zrádné. Například bohatnutí. Když se nám – a zároveň v průměru všem okolo – postupně a po krůčcích zvyšuje životní úroveň, nemusíme to postřehnout.

Pokud vám roste plat či si kupujete neustále lépe vybavená auta, mobily a kuchyňské linky, můžete to snadno považovat za samozřejmé a evidentní. Byť to samozřejmé být nemusí.

Podobné je to bohužel s chudnutím a zaostáváním. Pokud země ekonomicky ztrácí, ale jen postupně a pomalu, dlouho si toho nikdo nemusí všimnout. Vzpomeňte koneckonců na počátky reálného socialismu.

Kdyby přišel blackout

Lidé mají totiž přirozenou tendenci poměřovat se více mezi sebou v daném místě a čase, než napříč místy a časy. Zvedající se hladina moře nadnáší najednou všechny lodě, malé i velké. Případně s nimi i klesá. Ale rozdíly ve velikosti lodí stále existují. A ty vnímáme zřetelněji.

Naše neschopnost uvědomovat si postupné drobné změny je přitom fatální. Všimněme si třeba, jak moc se stáváme krok za krokem závislejší na řádných a nepřerušovaných dodávkách elektrické energie.

Zatímco ještě před padesáti lety by blackout, tedy delší totální výpadek proudu, nezpůsobil úplné zastavení světa, dnes už ano.

Bez delší dodávky elektřiny nefungují dnes prakticky žádné systémy – od mobilních sítí, přes řízení pozemní a vzdušné dopravy až po běžný chod jakékoli nemocnice. Cokoli, co vyžaduje digitální ovládání a počítačovou síť, vyžaduje též elektrickou energii.

Aniž bychom si to uvědomovali, s každým dalším nákupem přístroje, který je napájen nebo jen dobíjen ze sítě, jsme každý sám za sebe zvýšili naši společnou „inkrementální“, postupnou závislost na systému vysokého napětí a jeho spolehlivosti.

A ty jednotlivé kroky vedoucí k vyšší závislosti jsme přitom učinili bezděky, spontánně. Prostě dodávku proudu považujeme za takovou jistotu, že o tomto faktoru v případě nákupu jakéhokoli spotřebiče ani nepřemýšlíme. A buďme k sobě upřímní, totéž platí pro řadu dalších oblastí, od rozvodu vody po plyn.

Přesně totéž se ovšem odehrává v oblasti peněz a celého finančního systému. I zde růst postupné závislosti neustává, ale zrychluje. A to dosti zřetelně. Je to dílem trhu i dílem státu.

Závislost na platebních kartách

Trh může za rozšiřování platebních karet a pohodlného bezhotovostního placení všeho druhu. Stejným směrem ale tlačí i stát, který vyžaduje bezhotovostní platby od jisté výše a stopu, která za transakcemi zůstane.

Stáváme se tak stále více závislými na peněžních a platebních institucích. A i z nich tím pádem vytváříme nepozorovaně to, čemu se anglicky říká „utilities“, tedy systémové služby a statky.

Proto vždy v evropských debatách upozorňuji, že prvek rostoucí závislosti na bezhotovostních transakcích a tedy i bankách, platebních kartách a platebních systémech není radno podceňovat.

Evropští politici totiž rádi přesvědčují své voliče, že případný pád finanční instituce či její problémy budou mít menší důsledky než v minulosti, protože už jsme se „poučili z krize“.

Že zavřít banku bude snazší a levnější než kdy dřív. Nejsem si vůbec jistý. Může to být právě naopak. Snad si to aspoň ti osvícenější uvědomují.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)