Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foter.com, zdroj

Modří mužíčci z Číny, hnědý župan ze Slovenska a malá Moskva v Praze

CO SI JINDE NEPŘEČTETE, 41. týden na HlídacíPes.org: Rusko začíná v pražské Bubenči *** Slovensko: (Skoro) všichni proti Kotlebovi *** Před volbami – exkluzivní rozhovory i vysvětlivky k předvolebním průzkumům.

Původní zprávy, zajímavé informace, připomínáme naše výstupy za uplynulý týden. Uniklo vám něco? Klikněte si na nadpis…

MALÁ MOSKVA V PRAZE: Česká diplomacie řeší citlivý problém s ruskými nemovitostmi v Česku. HlídacíPes.org zmapoval budovy, které u nás Ruská federace a její velvyslanectví vlastní. Celkem jde o 32 objektů, kromě reprezentativních vil i rekreační střediska nebo socialistické bytovky.

MÉDIA, ZÁKLAD STÁTU: Podpora žurnalistiky ze strany vlád má ve světě různé podoby. Od vůbec žádné až po levnější telefonní tarify a dokonce i novinářské slevy na cestování vlakem. V některých zemích i přímé dotace z veřejných peněz. Přehled toho, jak které státy podporují média a jak je na tom Česko.

JAK NA RUSKO? Má Česko pustit ruské firmy k dostavbě svých jaderných elektráren? Fungují protiruské ekonomické sankce? Má se Evropa smířit s ruskou anexí Krymu? Odpovídají zástupci hlavních českých politických stran v exkluzivních rozhovorech pro HlídacíPes.org.

MODŘÍ MUŽÍČCI Z ČÍNY: Připomíná to někdejší „Tresčí války mezi Islandem a Velkou Británií“. Čínští uniformovaní “rybáři” pod armádním velením podnikají agresivní výpady do sporných vod. Jejich výzbroj se ale prutům a sítím moc nepodobá.

HNĚDÝ ŽUPAN: Čtyři roky je Marian Kotleba hejtmanem v Banské Bystrici na Slovensku. Jeho zvolení v roce 2013 bylo politickým průlomem pro slovenské neonacisty. V listopadu chce uspět podruhé. Proč je jeho bilance v úřadě přehlídkou nesplněných slibů? A co se kdysi naučil od českých extremistů?

VE ŠKOLE UKRAJINSKY:  Nový školský zákon na Ukrajině vyvolal stížnosti řady evropských zemí. Prezident Rumunska zrušil státní návštěvu Ukrajiny, Maďarsko pohrozilo blokováním snah o sblížení Kyjeva s EU. Zákon zabezpečuje občanům Ukrajiny vzdělávání na všech úrovních v Ukrajinštině. Proč je to pro zahraničí problém?

PŘEDVOLEBNÍ KOMPAS: Týden před volbami zákon zakazuje zveřejňovat jakékoli předvolební průzkumy. I tak mají tyto odhady výsledků na voliče značný vliv. Není ale výzkum jako výzkum. Co jsou stranické / voličské preference, co volební model, co stranické sympatie, a co volební potenciál? Rychlý přehled.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno