Modří mužíčci z Číny, hnědý župan ze Slovenska a malá Moskva v Praze

Napsal/a Vojtěch Berger 14. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

CO SI JINDE NEPŘEČTETE, 41. týden na HlídacíPes.org: Rusko začíná v pražské Bubenči *** Slovensko: (Skoro) všichni proti Kotlebovi *** Před volbami – exkluzivní rozhovory i vysvětlivky k předvolebním průzkumům.

Původní zprávy, zajímavé informace, připomínáme naše výstupy za uplynulý týden. Uniklo vám něco? Klikněte si na nadpis…

MALÁ MOSKVA V PRAZE: Česká diplomacie řeší citlivý problém s ruskými nemovitostmi v Česku. HlídacíPes.org zmapoval budovy, které u nás Ruská federace a její velvyslanectví vlastní. Celkem jde o 32 objektů, kromě reprezentativních vil i rekreační střediska nebo socialistické bytovky.

MÉDIA, ZÁKLAD STÁTU: Podpora žurnalistiky ze strany vlád má ve světě různé podoby. Od vůbec žádné až po levnější telefonní tarify a dokonce i novinářské slevy na cestování vlakem. V některých zemích i přímé dotace z veřejných peněz. Přehled toho, jak které státy podporují média a jak je na tom Česko.

JAK NA RUSKO? Má Česko pustit ruské firmy k dostavbě svých jaderných elektráren? Fungují protiruské ekonomické sankce? Má se Evropa smířit s ruskou anexí Krymu? Odpovídají zástupci hlavních českých politických stran v exkluzivních rozhovorech pro HlídacíPes.org.

MODŘÍ MUŽÍČCI Z ČÍNY: Připomíná to někdejší „Tresčí války mezi Islandem a Velkou Británií“. Čínští uniformovaní “rybáři” pod armádním velením podnikají agresivní výpady do sporných vod. Jejich výzbroj se ale prutům a sítím moc nepodobá.

HNĚDÝ ŽUPAN: Čtyři roky je Marian Kotleba hejtmanem v Banské Bystrici na Slovensku. Jeho zvolení v roce 2013 bylo politickým průlomem pro slovenské neonacisty. V listopadu chce uspět podruhé. Proč je jeho bilance v úřadě přehlídkou nesplněných slibů? A co se kdysi naučil od českých extremistů?

VE ŠKOLE UKRAJINSKY:  Nový školský zákon na Ukrajině vyvolal stížnosti řady evropských zemí. Prezident Rumunska zrušil státní návštěvu Ukrajiny, Maďarsko pohrozilo blokováním snah o sblížení Kyjeva s EU. Zákon zabezpečuje občanům Ukrajiny vzdělávání na všech úrovních v Ukrajinštině. Proč je to pro zahraničí problém?

PŘEDVOLEBNÍ KOMPAS: Týden před volbami zákon zakazuje zveřejňovat jakékoli předvolební průzkumy. I tak mají tyto odhady výsledků na voliče značný vliv. Není ale výzkum jako výzkum. Co jsou stranické / voličské preference, co volební model, co stranické sympatie, a co volební potenciál? Rychlý přehled.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)