Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Tax Credits via Foter.com / CC BY, zdroj

Ministerstvo financí: Chyba za 12 miliard dokazuje, že Monitor státní pokladny funguje

Bezpečnostní informační služba byla sama překvapena informací, že by snad státní rozpočet počítal s téměř dvanáctimiliardovým rozpočtem na„výdaje na zabezpečení plnění úkolů BIS“ – jen pro rok 2016.

Na tuto položku, dohledatelnou ve veřejně přístupné databázi Monitor státní pokladny, upozornil HlídacíPes.org.

PSALI JSME: Rozpočet, o kterém se české kontrarozvědce nesnilo:
„zabezpečení plnění úkolů“ za 12 miliard korun

Monitor státní pokladny, informační portál Ministerstva financí, umožňuje volný přístup k rozpočtovým a účetním informacím všech úrovní státní správy a samosprávy.

Lze se tak „proklikat“ se až do poměrně detailních informací o tom, kam konkrétně plynou peníze z eráru.výdaje BIS

Informace, že by BIS, jež oficiálně disponuje rozpočtem ve výši 1,16 miliardy korun, měla mít k navíc desetinásobek této sumy, zaskočila i samotnou kontrarozvědku.

„Odhalil jste chybu na stránkách poskytovatele – monitor.statnipokladna.cz. Naši ekonomové už kontaktovali správce kapitoly BIS na ministerstvu financí, na chybu ho upozornili a požádali o zjednání nápravy,“ vysvětlil mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Dvanáctimiliardová „sekera“ v systému, který má odrážet reálný stav veřejných příjmů a výdajů, ale příliš důvěryhodně nepůsobí.

HlídacíPes.org proto požádal o vysvětlení ministerstvo financí. Podle něj se jednalo o chybu, která je již opravena.

„Šlo o chybu algoritmu, který aktualizuje data do analytické části systému Monitor. Došlo k multiplikaci některých datových balíčků a tím i prezentovaných hodnot. Chyba se projevila ve dvou z celkových 26 sestav analytické části Monitor. Vše je již opraveno,“ přiblížila zádrhel mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová.

Chybu – respektive její odhalení – prý ministerstvo považuje spíše za přednost otevřených dat:

„Je jejich smyslem, že se dá chyba takto snadno odhalit. Když se stane chyba nebo něco nesedí, přijde se na to rychle, zatímco v ,uzavřených datech‘ mohou být chyby i léta a nikdo si jich ani nemusí všimnout. Kontrola veřejnosti má velký preventivní význam, a proto jsou otevřená data tak důležitá.“

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

  1. petrph napsal:

    Potíž je v tom, že si paní mluvčí plete pojmy. To co poskytuje Monitor státní pokladny nejsou otevřená data. Kdyby to byla otevřená data, tak tam prostě budou surová data (třeba státního rozpočtu), v datovém souboru patřičně členěná. Tento soubor si sám každý kdo o tom má zájem stáhne k sobě a zpracuje svým vlastním způsobem (programem, nebo v tabulkovém procesoru). A asi první co udělá že si provede základní účetní numerické kontroly – tedy jestli souhlasí součty dílčích částek na vyšší celkové rozpočty A tím mu okamžitě a střelhbitě vylétnou všechny chyby, a ne tahle jedina na kterou se přišlo náhodou a to proto že je nesmyslná. A spoustu dalších kontrol, že by se až páni úředníci divili.
    To co poskytuje Monitor státní správy je typický blackbox nad uzavřenými daty. Naťukáte do formuláře jméno obce či instituce a vypíše Vám tam konkrétní dílčí údaj rozpočtu. Odkud je vzal, jak jej nějaký zpracoval? To nevíte. Zjistíte že v těch číslech je nějaký zádrhel? On to nemusí být zřetelný nesmysl jako zde. Ale třeba černé fondy, předražení, korupce, a podobně. Ale na upozornění (zveřejnění) mají poměrně snadné vysvětlení – chyba je přece v počítači. Děkujeme za upozornění, čáry máry fuk a vše je opraveno a vše naprosto čisté. Kdo by takovému vysvětlení v dnešní době důvěřoval? Potom je vlastně celý Monitor zbytečný..

  2. nováček napsal:

    Není třeba žádného Monitoru státní pokladny, aby se dalo kontrolovat křížem (součty řádků proti součtům sloupců)třeba v Excelu (ale stačí i kalkulačka a tužka s papírem) a na chybu se snadno příjde. Horší je to už s hledáním , kde a proč se stala. V tomto konkretním příadě jde nejspíš o to proč.

Přidávání komentářů není povoleno