Tax Credits via Foter.com / CC BY, zdroj

Ministerstvo financí: Chyba za 12 miliard dokazuje, že Monitor státní pokladny funguje

Napsal/a Robert Břešťan 21. dubna 2017

Bezpečnostní informační služba byla sama překvapena informací, že by snad státní rozpočet počítal s téměř dvanáctimiliardovým rozpočtem na„výdaje na zabezpečení plnění úkolů BIS“ – jen pro rok 2016.

Na tuto položku, dohledatelnou ve veřejně přístupné databázi Monitor státní pokladny, upozornil HlídacíPes.org.

PSALI JSME: Rozpočet, o kterém se české kontrarozvědce nesnilo:
„zabezpečení plnění úkolů“ za 12 miliard korun

Monitor státní pokladny, informační portál Ministerstva financí, umožňuje volný přístup k rozpočtovým a účetním informacím všech úrovní státní správy a samosprávy.

Lze se tak „proklikat“ se až do poměrně detailních informací o tom, kam konkrétně plynou peníze z eráru.výdaje BIS

Informace, že by BIS, jež oficiálně disponuje rozpočtem ve výši 1,16 miliardy korun, měla mít k navíc desetinásobek této sumy, zaskočila i samotnou kontrarozvědku.

„Odhalil jste chybu na stránkách poskytovatele – monitor.statnipokladna.cz. Naši ekonomové už kontaktovali správce kapitoly BIS na ministerstvu financí, na chybu ho upozornili a požádali o zjednání nápravy,“ vysvětlil mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Dvanáctimiliardová „sekera“ v systému, který má odrážet reálný stav veřejných příjmů a výdajů, ale příliš důvěryhodně nepůsobí.

HlídacíPes.org proto požádal o vysvětlení ministerstvo financí. Podle něj se jednalo o chybu, která je již opravena.

„Šlo o chybu algoritmu, který aktualizuje data do analytické části systému Monitor. Došlo k multiplikaci některých datových balíčků a tím i prezentovaných hodnot. Chyba se projevila ve dvou z celkových 26 sestav analytické části Monitor. Vše je již opraveno,“ přiblížila zádrhel mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová.

Chybu – respektive její odhalení – prý ministerstvo považuje spíše za přednost otevřených dat:

„Je jejich smyslem, že se dá chyba takto snadno odhalit. Když se stane chyba nebo něco nesedí, přijde se na to rychle, zatímco v ,uzavřených datech‘ mohou být chyby i léta a nikdo si jich ani nemusí všimnout. Kontrola veřejnosti má velký preventivní význam, a proto jsou otevřená data tak důležitá.“

2 komentáře

  1. petrph napsal:

    Potíž je v tom, že si paní mluvčí plete pojmy. To co poskytuje Monitor státní pokladny nejsou otevřená data. Kdyby to byla otevřená data, tak tam prostě budou surová data (třeba státního rozpočtu), v datovém souboru patřičně členěná. Tento soubor si sám každý kdo o tom má zájem stáhne k sobě a zpracuje svým vlastním způsobem (programem, nebo v tabulkovém procesoru). A asi první co udělá že si provede základní účetní numerické kontroly – tedy jestli souhlasí součty dílčích částek na vyšší celkové rozpočty A tím mu okamžitě a střelhbitě vylétnou všechny chyby, a ne tahle jedina na kterou se přišlo náhodou a to proto že je nesmyslná. A spoustu dalších kontrol, že by se až páni úředníci divili.
    To co poskytuje Monitor státní správy je typický blackbox nad uzavřenými daty. Naťukáte do formuláře jméno obce či instituce a vypíše Vám tam konkrétní dílčí údaj rozpočtu. Odkud je vzal, jak jej nějaký zpracoval? To nevíte. Zjistíte že v těch číslech je nějaký zádrhel? On to nemusí být zřetelný nesmysl jako zde. Ale třeba černé fondy, předražení, korupce, a podobně. Ale na upozornění (zveřejnění) mají poměrně snadné vysvětlení – chyba je přece v počítači. Děkujeme za upozornění, čáry máry fuk a vše je opraveno a vše naprosto čisté. Kdo by takovému vysvětlení v dnešní době důvěřoval? Potom je vlastně celý Monitor zbytečný..

  2. nováček napsal:

    Není třeba žádného Monitoru státní pokladny, aby se dalo kontrolovat křížem (součty řádků proti součtům sloupců)třeba v Excelu (ale stačí i kalkulačka a tužka s papírem) a na chybu se snadno příjde. Horší je to už s hledáním , kde a proč se stala. V tomto konkretním příadě jde nejspíš o to proč.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies