Petr Kellner, který tragicky zahynul při nehodě vrtulníku na Aljašce v roce 2021. Foto: PETR TOPIČ / iDNES.cz / Profimedia

Miliony roušek od Kellnera, tisíce litrů dezinfekce z Agrofertu. Čeští oligarchové a koronavirus

Napsal/a Vojtěch Berger 22. května 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Hlavní pozornost při dodávkách zdravotnických pomůcek se v koronavirové krizi přirozeně upínala na stát. Tuny nedostatkového zboží pro Česko na vlastní náklady obstaraly ale i silné finanční skupiny jako PPF, EPH, J&T, Agrofert či Penta. Šlo o dodávky za stamiliony korun. Kromě pomoci a charity v tom hrály roli i byznysové zájmy.

Česká a moravská města, v nichž stojí nemocnice provozované finanční skupinou Penta, či ta napojená na některou z tepláren holdingu EPH Daniela Křetínského, měla v uplynulých týdnech větší šanci na to, že rychle seženou nedostatkové roušky a další zdravotnický materiál.

Obě podnikatelské skupiny avizovaly, že při distribuci ochranných pomůcek budou přihlížet právě i k lokalitám, kde samy podnikají.

EPH: česko-slovenská mise

„Část přídělu pro ČR připadající na EPH poskytneme primárně městům, která zásobujeme teplem, s tím, že předpokládáme, že především respirátory použijí pro potřeby zdravotnických zařízení. Představitele těchto municipalit budeme kontaktovat po doručení materiálu do ČR,“ řekl v polovině března majitel EPH Daniel Křetínský.

Týkalo se to zejména Prahy, Plzně, Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi, Mostu a Litvínova. EPH při nákupu zdravotnických pomůcek postupoval společně s J&T slovenského finančníka Patrika Tkáče, se kterým Křetínský úzce spolupracuje na některých byznysových projektech.

Obě skupiny společně uvolnily na nákup ochranných pomůcek přes osm milionů eur. Půlka byla určená pro Česko, půlka pro Slovensko.

„Za tyto finanční prostředky byly nakoupeny jednorázové roušky (přibližně dva miliony kusů) a respirátory (rovněž cca dva miliony), dále pak ochranné obleky a brýle, rukavice a testy (vše v řádech desítek tisíc kusů),“ říká mluvčí EPH Daniel Častvaj s tím, že nákupy bylo možné provést díky kontaktům skupiny J&T. Křetínského holding zaplatil polovinu nákladů.

Většina z darovaných ochranných pomůcek zamířila do nemocnic, domovů pro seniory a sociálních zařízení pečujících o rizikové skupiny obyvatel.

Penta: Abychom nezavřeli nemocnice

Své plány na pomoc Česku zveřejnila už v polovině března i česko-slovenská finanční skupina Penta. Ta v tuzemsku provozuje několik nemocnic a také síť lékáren. Právě k nim měly nedostatkové pomůcky mířit prioritně.

„Musíme zabezpečit naše lidi v nemocnicích i lékárnách, aby mohli pomáhat ostatním. Pracují za extrémních podmínek, stejně jako všichni zdravotníci v zemi si zasluhují obdiv a úctu. Pokud se nám podaří dostat do republiky všechen objednaný materiál, poskytneme část i státním zařízením. Určitě jim tak přenecháme ten, který se přiděluje anebo velmi obtížně získává tady v republice,“ komentoval to Marek Dospiva, spolumajitel Penty.

Mluvčí skupiny Penta v Česku Ivo Mravinac zpětně potvrzuje, že tyto dodávky mířily zejména do nemocnic Penty, které jsou však součástí systému veřejného zdravotnictví. Jak moc Penta „rozdávala“ mimo svá vlastní zařízení, se prý lišilo v jednotlivých zemích regionu, kde je skupina aktivní.

„Co jsme zafinancovali do našich nemocnic, jsme nemuseli požadovat jako pomoc od jednotlivých států. Na Slovensku, kde jsme hodně významnou součástí veřejného zdravotnictví, rozdával Svet zdravia a zejména pojišťovna Dovera ochranné pomůcky především malým zdravotnickým zařízením a ambulantním lékařům. V hodnotě stovek tisíc eur,“ říká Mravinac.

V Česku prý skupina dostala od státu pomoc jen na začátku koronavirové krize – 1500 respirátorů. „Na začátku nám to velmi pomohlo, abychom nemuseli nemocnice zavřít. Pak už se nám dařilo naše nemocnice a lékárny zásobovat z našich dodávek,“ dodává mluvčí.

Agrofert: Pomáháme v oboru

Pomoc v době koronaviru sháněla a platila i skupina PPF Petra Kellnera. Na začátku dubna oznámila, že do Česka za její peníze dorazilo 636 tisíc respirátorů, přes pět milionů roušek a 30 tisíc testovacích sad celkem zhruba za sto milionů korun.

Dalších 20 milionů poskytla PPF ministerstvu vnitra jako peněžitý dar, dalších pět milionů v podobně pronajatých dopravních kapacit a skladů v Šanghaji, které stát mohl při dopravě pomůcek do Česka využít.

To holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše se místo roušek soustředil na dezinfekci.

„Zdravotnický materiál nevyrábíme, ani s ním neobchodujeme. Rozhodli jsme se pomáhat v oblasti, kde produktově působíme,“ říká mluvčí holdingu Karel Hanzelka.

„Státu jsme zdarma darovali 500 tisíc litrů surovin k výrobě dezinfekce Anti-COVID. Následně další tisíce litrů dezinfekce jsme bezúplatně věnovali složkám IZS, některým nemocnicím, krajům, obcím, domovům pro seniory apod. Rámcově jde o stovky subjektů, ale o různé objemy dodávek – od několika litrů až po kontejnery o objemu 1000 litrů,“ vypočítává mluvčí.

Kromě darů dezinfekci či suroviny nutné k její výrobě firmy z Agrofertu během koronavirové krize také na trhu prodávaly.

Všechno díky Tvrdíkovi

Velcí podnikatelé a stát si tak v době koronaviru pomohli navzájem – do Česka se díky velkým soukromým hráčům dostaly tuny materiálu, který tu chyběl. Pomohly nejen peníze, ale i byznysové kontakty. Stát naopak zajistil dopravu. Že šlo o oboustranně výhodnou spolupráci, dokazují i komentáře zainteresovaných.

„EPH a J&T děkují Ministerstvu vnitra ČR a panu ministru Hamáčkovi za umožnění a velmi efektivní zajištění veškeré dopravy, která je dnes absolutně kritickým faktorem při poskytování pomoci. Velkým dílem při organizaci nákupu materiálu přispěl pan Jaroslav Tvrdík,“ stojí v poděkování na webu EPH Daniela Křetínského.

Explicitně šéfovi Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Tvrdíkovi děkoval i Patrik Tkáč z J&T.

„Chci poděkovat našim partnerům v Číně a především Jaroslavovi Tvrdíkovi, který se největší měrou zasloužil o to, že se podařilo zajistit dar i jeho přepravu. Jsem velmi rád, že se tento způsob spolupráce osvědčil,“ píše finanční skupina na svých stránkách.

Jaroslav Tvrdík v uplynulých týdnech musel okolnosti nákupů v Číně opakovaně vysvětlovat. Podle svých slov pomáhal českému státu s organizováním jejich logistiky bez nároku na odměnu.

Tvrdík také odmítá, že by na nákupech nějak finančně profitovala jeho podnikatelská komora nebo čínská firma CITIC, v jejíž evropské části je členem představenstva.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)