Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
NFP, Jan Tichý,

Miliardář Janeček chce změnit český crowdfunding. I dobro je podle něj „trh, co láká podvodníky“

V Česku se ročně na charitu vybere okolo 8,5 miliardy korun. To už je podle miliardáře a matematika Karla Janečka trh, který láká podvodníky. Jím založený Nadační fond pomoci (NFP) proto vyvinul dárcovskou platformu znesnáze21. Ta umožňuje v řádu desítek minut založit on-line charitativní sbírku a zároveň dárcům zaručuje, že nenaletí podvodníkům.

„Lidé získají kvalitní, technologicky vyspělou a systematickou možnost, jak přispívat na charitativní projekty, navíc s vysokou mírou jistoty, že přispívají skutečně lidem či organizacím, kteří pomoc potřebují, a nejedná se o podvod. V tom spočívá unikátnost znesnáze21,“ vysvětloval zakladatel a předseda správní rady NFP Janeček při spuštění nové crowdfundingové platformy.

Protože projekt znesnáze21 splňuje zákonné nároky na veřejné sbírky, nebudou muset příjemci vybrané peníze danit – na rozdíl od jiných sbírek, které probíhají například přes sociální sítě. Jejich zakladatelé však často ani netuší, že musí odvést státu patnáct procent z vybrané sumy.

„Obdarovaní peníze ze sbírky dostanou, ať už se cílovou částku podaří vybrat, či nikoliv,“ přibližuje další výhodu Čestmír Horký, autor nového konceptu znesnáze21. U některých jiných sbírek je totiž podmínkou dosáhnout stanovené cílové částky; pokud se to nepodaří, peníze se dárcům vrací.

Jak to celé probíhá?

 • Na webu znesnáze21.cz zájemce založí svou on-line sbírku
 • Pracovníci fondu důkladně ověří pravdivost sbírky a uvedených údajů
 • Pokud je vše v pořádku, sbírka je zařazena na web
 • Dárci přispívají on-line prostřednictvím zabezpečené platební brány
 • Zakladatel po skončení sbírky obdrží nezdaněné vybrané peníze (i když se nepodaří shromáždit celou cílovou sumu)

Na úvod svého fungování spustil fond na znesnáze21 trojici charitativních sbírek. První z nich je pro Klub nemocných cystickou fibrózou, který již 28 let jako jediná organizace v ČR poskytuje přesně zaměřenou podporu pacientům s touto nevyléčitelnou nemocí a jejich blízkým.

Jedna sbírek je určena pro patnáctiměsíční Olivii. Patronem sbírky pro Klub nemocných cystickou fibrózou je herec Ivan Trojan. FOTO: Jan Tichý, NFP

Ve druhé sbírce mohou dárci přispět rodině Petra Langa, který 10. prosince loňského roku vlastním tělem chránil svou dceru v průběhu střelby v čekárně ostravské nemocnice. Petru Langovi se podařilo dceru ochránit, sám ale zemřel.

Třetí sbírka je určena pro patnáctiměsíční Olivii a její rodinu. Dívenka přišla v loňském roce při tragické dopravní nehodě o oba rodiče a o nenarozeného sourozence. Dnes o ni pečuje především teta s babičkou.

U autonehody tehdy zasahovala i posádka leteckých záchranářů Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, kteří Olivii ošetřili a transportovali do nemocnice. Patronem sbírky pro Olivii je Petr Kolouch, ředitel pražské záchranné služby. Cílem je vybrat finanční prostředky, které pomohou příbuzným při péči o dívku.

V sobotu večer již na nové platformě běželo šest sbírek a vybráno bylo přes čtvrt milionu korun.

Nadační fond pomoci založili v roce 2012 Karel Janeček a Markéta Sýkorová. Hlavní činností fondu je pomáhat obětem agrese, podvodu a iracionální byrokracie, a to formou přímé finanční pomoci.

Od roku 2014 se fond navíc věnuje crowdfundingovým sbírkám. Celkem díky dárcům a patronům rozdělil fond potřebným za dobu svého fungování 28 milionů korun. HlídacíPes.org ve spolupráci s NFP v minulosti zorganizoval dvě úspěšné crowdfundingové sbírky.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Karle, nezda se Ti, ze jsi uz dostatecnou merou prispel ke zmene politickych pomeru v CR? Fantasticke napady jako Demokracie 2.1, Rekonstrukce statu pomohly rozpoutat protikorupcni hysterii a poslouzily jako vytah Babisovi do nejvyssich pater politiky. Co kdybys sis nekam zalezl a vymyslel, jak nas ho zbavit? Nebo radeji ne, ty predchozi napady ukazaly, ze stavajici situaci dokazes podstatne zhorsit.

  • Pavel Liška napsal:

   Zcela mimořádně s Vámi naprosto souhlasím.

 2. Nemec napsal:

  Daleko lepší řešení je aby se na charitu přímo strhávala všem určená částka z platu do zvláštního fondu o kterém by rozhodoval předseda vlády , člověk s největší podporou obyvatel, který by tu obrovskou sumu spravedlivě rozděloval. Ne každý se dostane do televize nebo k miliardářům.

Přidávání komentářů není povoleno