Nedočerpané peníze z EU. Desítky miliard za dálnice a železnice si možná Česko zaplatí ze svého

Napsal/a Robert Břešťan 2. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Kvůli nesouhlasu Evropské komise s tím, jak Česko hodnotí dopady velkých staveb na životní prostředí hrozí, že Česko nevyužije z fondů EU výrazně více, než nyní vláda říká.

Hlavním důvodem je nespokojenost Evropské komise s tím, jak Česko zapracovalo směrnici o EIA (hodnocení vlivu na životní prostředí) do své legislativy.

„Problém se intenzivně řeší už od dubna 2013,“ říká mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

K tíži českého rozpočtu

Riziko nedočerpání dotací se týká zejména projektů v gesci ministerstva dopravy. Především pak velkých infrastrukturních projektů jako je oprava části dálnice D1. Termín pro vyřešení problému vláda stále posouvá.

„U některých projektů máme ze strany Evropské komise pozitivní signály. U dalších se vedou jednání, jejichž výsledky budou známy v průběhu následujících měsíců, případně na počátku roku 2016,“ říká Vilém Frček.

Evropská komise po Česku požaduje přezkoumat veškeré neschválené velké projekty, u kterých Česko požádalo (nebo bude žádat) o podporu z fondů EU.

„Primárně se to týká projektů realizovaných z Operačního programu Doprava, celkem 23 velkých silničních a železničních staveb. V současné době je tato problematika rovněž diskutována ze zástupci Evropské komise v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace,“ říká mluvčí Frček.

V krajním případě to znamená, že by Evropská unie Česku nakonec peníze za velké infrastrukturní stavby nepoplatila a vše by šlo k tíži českého státního rozpočtu.

„Ani tento scénář se samozřejmě nedá zcela vyloučit, nicméně snažíme se dělat vše pro to, aby k takové situaci nedošlo,“ konstatuje Frček.

50 miliard, ale možná víc

Ministerstvo pro místní rozvoj podle něj aktuálně pracuje s variantou, že Česká republika využije nejméně kolem 98 % prostředků, které jsou na poslední rok  programového období 2007–2013 pro ČR k dispozici.

Sumu nedočerpaných peněz odhaduje na 36–50 miliard korun. Částku 50 miliard pak ministerstvo označuje za „pesimistický odhad“.

„Pokud budou naplněny všechny podmínky, platí současný pesimistický odhad ve výši 50 miliard Kč. Nicméně pokud se tak nestane, částka může být opět výrazně vyšší,“ připouští za ministerstvo pro místní rozvoj Vilém Frčka.

Letos v únoru ministryně pro místní rozvoj Karla Šlachtová označila za krizový scénář nedočepaných financí částku 85 miliard korun.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)