, Městské služby mají na starosti ústecká koupaliště, plaveckou halu a Městské lázně, hřbitovy, stadiony, některá parkoviště či hřiště. Provozují také pohřební službu.

Malý krůček pro město, ale velký pro Madarovu koalici. Zastupitel Štráchal usiluje o vedení Městských služeb

Napsal/a Robert Malecký 10. listopadu 2017

Vším, čím byl zastupitel Miroslav Štráchal v ústeckém veřejném životě, byl rád. Ale úplně nejraději byl ředitelem Městských služeb, odkud ho odvolali v roce 2012. Jeho sen o návratu, o kterém se v radničních kuloárech mluví už několik týdnů, má zase o krůček blíž ke splnění. Štráchal se podle informací HlídacíPes.org a také zcela podle očekávání přihlásil do běžícího konkursu.

Když radní letos na konci srpna odvolali ředitele Městských služeb Miroslava Harciníka, rozehráli poziční hru o klíčový devatenáctý hlas, který drží neformální koalici Jiřího Madara a jeho Ústecké fórum občanů (UFO) u moci.

Koalice „těch, co se spolu umí domluvit“ totiž nevládne se stálou podporou, ale pro klíčová hlasování loví hlasy „volných radikálů“, které v zastupitelstvu zbyly po rozptýlení původního (Babišem zrušeného) klubu ANO.

Jedním z nich je i Miroslav Štráchal. Loni v prosinci byla jeho podpora rozpočtu podle opozice směněna za místo náměstka v Zoologické zahradě, které dostal bez výběrového řízení. I letos se Štráchalovo jméno skloňovalo v souvislosti s trafikami: jeho blízká známá Martina Škvárová dostala místo ředitelky Domova pro seniory v Doběticích, přestože v konkursu opakovaně propadla.

6. prosince schvaluje městské zastupitelstvo rozpočet. Brzy poté by mělo být známo, kdo se od ledna stane ředitelem Městských služeb. Dvě zdánlivě nesouvisející věci spojuje jméno Miroslava Štráchala.

Ze Střekova do ZOO

Na konci roku 2012 začala Miroslavu Štráchalovi léta putování. Dopadly na něho čistky po změně politického vedení radnice a rada ho odvolala z vedení Městských služeb.

Ve veřejných službách se znovu objevil na podzim roku 2014 po komunálních volbách. Jako jednička kandidátky hnutí ANO se stal starostou v městském obvodě Střekov. Z devátého místa pronikl i do městského zastupitelstva, ANO v něm jako vítěz získalo 12 křesel.

Jenže nic, co mělo v Ústí nad Labem společného s hnutím ANO, nevydrželo ani dva roky.

Dvanáctičlenný klub ve „velkém“ zastupitelstvu se rozpadl v červnu 2015 po puči proti vlastnímu primátorovi Josefu Zikmundovi. Andrej Babiš jako šéf hnutí nechal ústeckou buňku zrušit, a uvolnil tak do prostoru řadu volných zastupitelů. Situaci nejlépe využil Jiří Madar, který na svém původně dvoumandátovém hnutí UFO (zisk 6,28 %) vystavěl fungující „koalici“ (aktuálně mu v radě sekundují dva z původních zastupitelů ANO a komunistka Květoslava Čelišová).

Koalice se ale rozpadla i na Střekově a zastupitelé na konci dubna 2016 po totálním personálním rozkladu radnice odvolali i Miroslava Štráchala. Putování pokračovalo.

Zastupitel Miroslav Štráchal

Už na jaře 2016 se pro Štráchala hledalo místo v ZOO. Nastoupit měl jako ekonomický konzultant, tedy na místo zcela mimo systém. Ředitel Lubomír Moudrý si po negativní odezvě veřejnosti a „nedoporučení“ radnice tento krok ještě rozmyslel.

Zlom nastal loni před Vánoci, právě v době schvalování rozpočtu. Štráchal, který svou nezařazenost prokazoval svou neúčastí na jednání zastupitelstva, v prosinci přišel a potřebnou „devatenáctku“ podpořil. Od 1. ledna 2017 pak nastoupil jako šéf ekonomicko-personálního odboru ZOO.

Opozice to označila za politický kšeft. „Odteď je jasné, že si současné vedení města koupilo další hlas, aby snížilo riziko, že nebudou některé jeho návrhy schválené,“ řekl tehdy opoziční zastupitel Martin Krsek (PRO! Ústí). „Zaměstnání kolegy Štráchala považuji za fatální selhání vedení ZOO. Ta se stává trafikou pro kolegu, jehož hlas vedení města ve stávající situaci, kdy nemá většinu v zastupitelstvu, zoufale potřebuje,“ dodala zastupitelka Yveta Tomková (Vaše Ústí). Ta kvůli Štráchalovu angažmá dokonce na protest opustila dozorční radu ZOO.

Dokud to nevyjde…

Po březnové rezignaci ředitele Lubomíra Moudrého to nějakou dobu vypadalo, že by mohl Štráchal ZOO vést. Přihlásil se do výběrového řízení, ze kterého se ale nakonec stáhl. Ředitelem se nakonec stal Roman Končel, jehož jméno opět v kuloárech znělo předem. Neobešlo se to bez menšího skandálu: Šéf Unie zoologických zahrad, ředitel košické ZOO Erich Kočner, se kvůli průběhu konkursu nechal slyšet, že Ústí nad Labem může nadále zapomenout na ochotu Unie s městem po odborné stránce spolupracovat.

Během jara a léta veřejnost vzrušil i jiný příběh: výběrové řízení na místo ředitelky Domova pro seniory v Doběticích. Hlásila se do něho i Štráchalova blízká známá Martina Škvárová. V prvním kole neuspěla, skončila druhá ze dvou uchazeček. Město konkurs zrušilo a vyhlásilo nový, prý proto, aby mohlo vybírat z více zájemců.

Do nového kola se skutečně přihlásilo zájemců sedm a Škvárová mezi nimi skončila na čvrtém místě. Přesto byla nakonec radou jmenována, i když s půlroční zkušební dobou. Tu, jak nedávno zjistil HlídacíPes.org, ovšem rada rychle zrušila, protože byla v rozporu se zákoníkem práce.

Zveřejní město uchazeče a jejich koncepce?

Jsme zpátky u Městských služeb. V pondělí se otevíraly obálky, následovat budou ústní pohovory. Mluvčí města Romana Macová uvedla, že se přihlásili čtyři uchazeči, všichni splnili vstupní požadavky.

Podle informací HlídacíPes.org je mezi nimi i Miroslav Štráchal. Město sice jména nezveřejnilo, redakci ale jméno mimo záznam potvrdil jeden ze členů městské rady.

Sám Štráchal na dotaz, zda se do řízení hlásí a jakou koncepci rozvoje městské příspěvkové organizace nabízí, přímo neodpověděl. „Máte možnost si tyto informace na magistrátu vyžádat a zveřejnit. Vaši iniciativu o zveřejnění zájemců i jejich koncepcí vítám,“ uvedl.

Jenže tak jednoduché to zřejmě nebude. Mluvčí města Macová na dotaz, zda město koncepce jednotlivých uchazečů zveřejní, pouze uvedla, že se další postup řídí příslušnou městskou směrnicí. Tuto odpověď je ale třeba označit za vyhýbavou, neboť městská směrnice zveřejňování jmen uchazečů nebo jejich písemných koncepcí nijak neupravuje.

Jasno o tom, zda se Miroslav Štráchal vrátí na místo, které nedobrovolně opustil před pěti lety, má být během několika týdnů. Nový ředitel se má funkce ujmout 1. ledna 2018.

 

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies