Summit Číny a středo- a východoevropských zemí, Budapešť 2017
Facebook: Viktor Orbán, zdroj

Maďarsko-čínské námluvy v čase koronaviru. Utajená smlouva za miliardy a byznys pro Orbánova přítele

Uprostřed nouzového stavu podepsalo Maďarsko léta odkládanou dohodu s Čínou o úvěru na stavbu železniční tratě do Srbska a dál napříč Balkánem. Stavbu samotnou provede maďarsko-čínské konsorcium. Detaily miliardového kontraktu s Čínou jsou ale nejasné. Vláda Viktora Orbána nedávno navrhla podrobnosti projektu utajit na dobu deseti let.

„Dohoda o úvěru je pro Maďarsko výhodná a bezpečná,“ citovala média video, ve kterém maďarský ministr financí Mihály Varga podpis dohody oznámil.

Jaké přesně jsou podmínky čínského úvěru, kterým se má stavba trati z Maďarska do Srbska financovat z 85 procent, ale neřekl. Podobně už dříve vláda utajila také studii proveditelnosti celého projektu.

Ten má podle odhadů stát přes dvě miliardy eur a hotový má být, pokud nedojde k dalším průtahům, do roku 2025. Mluví se o něm už řadu let, i většinu z poslední dekády, po kterou je nepřetržitě u moci současný premiér Orbán.

Byznys pro kamaráda z dětství

Cílem nové tratě však není jen spojit Bělehrad s Budapeští, ale protáhnout modernizované koleje až do řeckého přístavu Pireus, který ovládá také Čína prostřednictvím společnosti Cosco. I proto je železnice budovaná za účasti čínských bank i firem považována za další příklad posilování čínského vlivu ve střední Evropě.

Maďarsko bylo vůbec první zemí v Evropě, která podepsala memorandum o spolupráci v projektu nové Hedvábné stezky. Maďarsko se vidí – stejně jako jiné státy regionu – jako brána nebo most pro čínské investice směrem do Evropy,“ komentoval maďarsko-čínské vztahy už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org analytik Tamás Matura z Korvínovy univerzity v Budapešti.

Úsek tratě do Bělehradu měří 350 kilometrů, na území Maďarska jde asi o 150 kilometrů. Postaví ho konsorcium CRE, do kterého patří společnost Opus Global Lörince Mészárose – Orbánova dobrého kamaráda z dětství.

Mészáros patří k okruhu provládních podnikatelů, kteří během Orbánovy éry těží z dobrých kontaktů s vládou i přístupu k evropským fondům. Některé z maďarských projektů spolufinancovaných Unií „zajímaly“ i evropský úřad proti podvodům OLAF.

U nové tratě do Bělehradu panují výrazné pochyby o tom, zda má vůbec smysl. Kritici upozorňují, že koleje protnou Maďarsko v místech, kde nejsou žádná velká města, a že celá trať je designovaná pro nákladní dopravu, která bude zemí jen projíždět. Úsek tratě mezi Pireem a makedonským městem Skopje navíc ještě ani nestojí.

Dubnová debata o zmiňovaném utajení okolností projektu v maďarském parlamentu byla bouřlivá.

Poslanec vládní strany Fidesz Gábor Bányai argumentoval například tím, že by „Maďarsko bylo dodnes ve středověku, kdyby se u všech infrastrukturních projektů mělo řešit, jestli se vyplatí, nebo ne“.

Kdyby se stavitelé zabývali jen návratností své investice, nevznikl by podle Bányaie ani jeden ze symbolů Budapešti – slavný řetězový most.

Diplomacie na kolejích

Maďarsko v uplynulých týdnech během koronavirové krize podobně jako Česko spoléhalo při dodávkách zdravotnických pomůcek hlavně na Čínu. Viktor Orbán také vítal některé z čínských zásilek přímo na letišti, podobně jako členové české vlády.

Součástí čínské „rouškové diplomacie“ jsou i další země regionu, například sousední Rakousko, které kromě leteckého mostu z Číny dostalo od čínských firem i některé výrazné dary zdravotnického vybavení.

Za zmínku v souvislosti s čínskými ambicemi stavět ve střední Evropě dopravní infrastrukturu a vylepšovat image čínských firem v regionu stojí zejména dar čínského výrobce vlaků CRRC. Firma v březnu darovala 150 tisíc roušek a tři tisíce ochranných obleků rakouskému Svazu samaritánů.

I o Rakousku se dlouhodobě mluví jako o potenciálně významném uzlu železniční dopravy z Východu. Rakouské státní železnice před dvěma lety začaly provozovat přímé nákladní vlaky z Vídně do Číny.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Pokud je to tak „bezpecne a vyhodne“, tak asi neni duvod to utajovat, ne? Dost to pripomina „bianco sek“, ktery dali Rusum na stavbu jaderne elektrarby PAKS. 2) Prime nakladni vlaky z Vidne do Ciny? Neni to blbost? Pres co to jede? 3) V Madarsku maji nesmyslnou zeleznici. U nas nesmyslny Emanuv kanal. Doufam, ze nikdy nedojde k realizaci.

  • ČERT napsal:

   Čistě technická poznámka k těm přímým nákladním vlakům z Vídně do Číny: Co jsem se teď narychlo mrknul na ten přiložený článek, tak jede to (kromě Rakouska a Číny) přes Slovensko, Ukrajinu, Rusko a Kazachstán. A píše se tam také o změně, resp. přechodu na tu širokorozchodnou železnici (jako normu právě v těch postsovětských zemích), příp. naopak na slovensko-ukrajinské hranici.

 2. Dušan napsal:

  Pro peníze cokoliv. Smlouva s ďáblem se podepisuje vlastní krví. Jako by to Orbán zapomněl (Budapešť 1956).

  • vala napsal:

   Pro peníze cokoli , to je podstata kapitalizmu , kdyby to byla místo Číny třeba Kanada , taky by vám to vadilo ? Co s tím má společného Budapešť 1956 , tam horthyovci s podporou západu rozpoutali krvavé povstání ,vraždili na ulicích neozbrojené civilisty , bylo v pořádku , že tomu Koněv učinil přítrž ! Maďarsko bylo poražená země , na území SSSR napáchla maďarská armáda spoustu zvěrstev , Sověti se k  Maďarům zachovali až moc slušně !

   • ČERT napsal:

    Tak máte pravdu, že Čína s tím opravdu moc společného nemá. Ta se tedy v roce 1956 ještě tak nějak oficiálně držela v jedné linii s Chruščovovým SSSR (a maďarskou reformátorskou vládu Imreho Nagye otevřeně podporovala Titova Jugoslávie, ale ne Maova Čína). Ale je fakt, že právě sovětský zásah v Maďarsku v roce 1956, a ještě bezprostředněji v Československu v roce 1968, jako „akty sovětského imperialismu“, poskytly Mao Ce-tungovi výbornou záminku k těm protisovětským provokacím, které vedly k čínsko-sovětskému pohraničnímu konfliktu na Ussuri v roce 1969…

 3. vala napsal:

  Proč to podáváte tak negativně , výsledkem bude přece železniční trať ! Železnice sebou přináší ekonomický přínos .

  • Travis napsal:

   Orbán za Maďarsko podepsal smlouvu, jejíž obsah nezná. Jak by bylo Vám, kdyby o Vás podepsal Váš otec smlouvu a 10 ji před Vámi tajil?

Přidávání komentářů není povoleno