Čínská roušková diplomacie. Do Evropy poslaly čínské firmy tuny pomoci darem, do Česka zatím jen za peníze

Napsal/a Vojtěch Berger 31. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Tvrzení české vlády, že má Česko během koronavirové krize – díky dlouhodobé péči prezidenta Zemana o dobré vztahy s Pekingem – v Číně protekci, má zjevné trhliny. Na rozdíl od jiných evropských států do Česka zatím z Číny vůbec nedorazily žádné dary zdravotnického materiálu, ani v podobě symbolického gesta. Za ochranné pomůcky Česko platí miliardy. Ale i dary přijdou, ujišťuje Ministerstvo vnitra.

„Zatím žádné čínské dary v ČR nejsou,“ potvrzuje Hana Malá z tiskového odboru Ministerstva vnitra. V Číně jich je ale k transportu do Česka už údajně připraveno dost.

„V tuto chvíli se na letišti v Šanghaji shromažďuje celá řada darů pro ČR, a to jak od soukromých čínských firem, tak od jednotlivých čínských provincií. V současné době připravujeme darovací smlouvy, následně budeme řešit jejich dopravu do ČR,“ odpovědělo na dotaz HlídacíPes.org ministerstvo.

Jiné evropské země už ale dary s rouškami a dalším zdravotnickým materiálem od Číny obdržely před řadou dní.

Roušky pro Evropu, kromě Česka

Pár příkladů za všechny: 150 tisíc roušek a tři tisíce ochranných obleků dostal 20. března z Číny rakouský Svaz samaritánů. Dárcem byl velký čínský výrobce kolejových vozidel CRRC – vlaky si od něj mimochodem loni nechala vyrobit i v Česku působící železniční společnost Leo Express.

Do Německa zase ještě o týden dřív poslala 50 tisíc roušek čínská strojírenská skupina Sany Group. Mířily mimo jiné do nemocnic v Bedburgu a Essenu v Severním Porýní – Vestfálsku s vysokým počtem nakažených koronavirem. Místo určení ale mělo zřejmě ještě jiný důvod – právě v Bedburgu má Sany Group i své evropské sídlo.

V Maďarsku 23. března vyložili 20 tisíc roušek darovaných bankou China Construction Bank budapešťskému státnímu zdravotnímu centru.

21. března do Atén dorazila první oficiální dodávka ochranných pomůcek proti koronaviru z Číny, včetně deseti tun pomoci darované čínskými firmami jako čínská elektrárenská společnost SGCC, technologická Huawei, Bank of China či firma COSCO, která ovládá řecký přístav Pireus.

Zmiňovaná Huawei hrála podle agentury Nová Čína také klíčovou roli v čínském daru Litvě, která od Pekingu dostala 120 tisíc párů rukavic a 20 tisíc roušek.

Další příklady toho, jak evropské země od Finska po Balkán nakupují či dostávají zdravotnické ochranné pomůcky z Číny, zmapoval server Euractiv.com.

V nouzi poznáš přítele?

Zmíněné dary jsou zjevně součástí „rouškové diplomacie“, kterou Čína momentálně celosvětově provádí poté, co se sama vzpamatovala z nejhoršího náporu koronaviru.

Zásilky s rouškami, ať už ty darované či zakoupené, nesou obvykle i vlajky Číny a cílové země plus nějaké heslo, které má příjemce podpořit a utužit vzájemné vztahy.

Některé krabice v čínských letadlech mířících do Budapešti byly kupříkladu opatřené nápisem „Hajrá Magyarország!“ (zhruba přeloženo „Maďarsko do toho!“), jiné maďarskou verzí přísloví „v nouzi poznáš přítele“, ty do Německa zase příslovím „hora s údolím se nespojí, zato lidé ano“. To vše pečlivě zdokumentováno na twitterových a facebookových účtech čínských ambasád či dotyčných firem.

Také česká vláda sice rozběhla letecký most s dodávkami ochranných pomůcek z Číny, na první letadlo dokonce na ruzyňském letišti čekala delegace několika ministrů. To, co letadly z Číny přilétá, je ale placené zboží, nikoli dary – byť by byly třeba jen symbolické.

Babišův kabinet přesto tvrdí, že Česko má v Číně výhodnější pozici díky dlouholetým snahám prezidenta Zemana o dobré vzájemné vztahy s Pekingem.

Kde je „Tvrdíkův“ dar?

O čínských darech Česku se přitom na svém na Twitteru rozepsal šéf Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a prezident fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík, který se v organizování leteckého mostu z Číny také angažuje.

Provincie Zhejiang (v české transkripci Če-ťiang, pozn. red.) darovala České republice 20 000 respirátorů N95, 100 000 kusů ochranných roušek, 5 000 ochranných zdravotnických bioobleků. Do ČR míří dary dalších čínských provincií,“ napsal Tvrdík a v odpovědi na jiný tweet pak dodal, že „provincie Zhejiang nám dala dar zhruba ve výši 5 milionů korun“ a „další se přidávají“.

Což je ovšem v rozporu s tím, co říká Ministerstvo vnitra; tedy, že žádné dary ČR zatím neeviduje. 

HlídacíPes.org Jaroslava Tvrdíka oslovil s prosbou o konkretizaci toho, zda už jím zmíněný dar v Česku je, a pokud ano, kam konkrétně pomoc zamířila. Na zaslanou SMS ale nereagoval.

Provincie Če-ťiang je partnerskou provincií Asociace krajů České republiky. Ta ale o žádném daru z Číny neví.

Asociace krajů ČR nedostala žádný dar z čínské strany, z jednotlivých regionů. O tom, že by přímo asociace měla od Če-ťiangu dostat dar, nemáme žádné informace,“ říká mluvčí Asociace Jana Pavlíková.

Podle ní o daru nevědí ani některé oslovené kraje, Karlovarský, Ústecký nebo hlavní město Praha.

Ministerstvo vnitra nicméně tvrdí, že dary v Číně čekají na vyřízení formalit s dokumentací a dopravou. HlídacíPes.org s dotazem, zda evidují nějaké aktuální čínské dary pro Česko, oslovil také česká ministerstva zahraničí i zdravotnictví. Odpovědi ale do vydání tohoto textu nedorazily.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)