Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Lubomír Vejražka: Vzpomínáte na Češi, nekraďte tady? Oheň pod kotlem protiukrajinských nálad

Někdy koncem zimy jsem v Liberci usedl do vlaku, který si honosně říká rychlík. Směr Děčín. V batohu vleču čerstvé knihy „Bolest přetrvává a cesta nekončí“ zobrazující peripetie rodin politických vězňů minulého režimu. Předám je pár lidem, kteří s nimi pomohli informačně a finančně. Píše se právě čtrnáctý den války na Ukrajině.

Bolest způsobená komunisty v padesátých letech napěchovaná v mém batohu se ve mně míchá se současnou bolestí svírající Ukrajinu. S tím, co „tam na východě“ právě teď působí ruští násilníci vedení bývalým agentem KGB – mužem vyznávajícím náboženství jménem „Rozšíření ruského impéria děj se co děj, krev nekrev, na území bývalého Sovětského svazu včetně jeho satelitů“.

Do vlaku přisedají postarší manželé, hádám jim tak 70 let. Vzápětí se vagonem sune pět Ukrajinců s kufry: muž, dvě ženy a tři děti. Zjevně uprchlíci. „Stačily dva týdny a projev války je tu.“ Sotva se ve mně tato myšlenka zformovala, už pán přes uličku polohlasně pronáší: „To je jenom začátek. Teď jim pomáháme, za pár měsíců jich budeme mít plné zuby. To nedopadne dobře.“

Cítil jsem z jeho hlasu despekt, obavy z budoucnosti i jistý odpor k té šestici, která se tu ocitla proti své vůli. Napadlo mne, že se klidně může stát, že jeho vnoučata budou možná před Rusem za pár let utíkat také. Za komunistů se prchalo „za kopečky“ do Německa a Rakouska. Po okupaci Čech v roce 1939 se před nacisty mizelo přes Polsko a Slovensko do Francie, Británie.

S postupem času protiukrajinských nálad v české společnosti přibývá.

Padni komu padni

Řada lidí začala hned od prvních dnů poukazovat na to, že se objevilo dost Ukrajinců v luxusních autech a s portmonkami napěchovanými platebními kartami. Před válkou ale utíkají chudí i bohatí. Ti, co mají finanční zázemí, se ale spíše nemusí obávat nejistoty v cizí zemi. Kdyby Rus vpadl sem, do Česka, kotvy také dost možná zvednou jako první ti majetní…

Utečenců přibývalo, někteří z nich si třeba i – podle svědectví několika lidí z mého okolí – občas vypomohli krádežemi. Například v řetězci prodejen obuvi, kde pracuje známá. Házení všech do jednoho pytle je však hloupé a zkratkovité.

Ale budiž, ať je to padni komu padni. Lidé jsou různí, Ukrajinci i Češi. A tak zatímco jedna Ukrajinka (ale i Češka) přijde do obchodu nenápadně a s pokorou, druhá nakráčí namyšleně a bez pozdravu. S prodavačkami jedná povýšeně jako s posledními služkami.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Přesně tak se chovaly mnohé manželky sovětských oficírů z okupační armády rozlezlé v Československu od roku 1968. Báryšni, tak jsme takovým říkali. Jenže zatímco solidní Ukrajinka se z mysli prodavačky vytratí raz dva, báryšňa tam zůstává a posiluje odtažitost vůči uprchlíkům. Že se jako báryšni dokážou chovat i mnohé Češky, na to se snadno zapomene.

Podobně – pokud nechá děti v obchodě dělat lotroviny česká matka, prodavačky a ostatní nakupující zabrblají a mávnou rukou. V případě Ukrajinců se pohorší. Dětský ryk v ukrajinštině prostě vynikne mnohem více než ten v češtině.

Polínka do ohně protiukrajinských nálad přikládá i pět halasných ukrajinských mladíků v pozdně večerní tramvaji: z mobilu jim vyřvává rocková protiputinovská píseň. Což o to, muzika dobrá, ale u spolucestujících je reakce jasná: „Hulákají, vychování nemají, ať táhnou všichni zpátky domů a na frontu.“

Dalo by se pokračovat. Leckdo z nás tvrdě soudí podle špatného chování určitého procenta Ukrajinců ty ostatní, ty řádné. Tihle „soudci“ nejsou ochotni si připustit, že mají rozlišovat. Zapomínají, že za tu zpropadenou špinavou válku může Rus. Že utečenci dělají jen to, co v minulosti činila i spousta Čechů kvůli Hitlerovi a komunistům: prchají před smrtí a genocidou z pekla do bezpečí. Nu a jsou mezi nimi – stejně jako kdysi u jiných uprchlíků – i osoby nevalného charakteru.

Hlasů proti Ukrajincům, alespoň jak to cítím ve svém okolí, přibývá. Nevím, zda se touto otázkou zabýval nějaký sociologický průzkum. Divím se, že se k této velmi závažné věci nevyjádřil jednoznačně náš premiér a ukrajinský velvyslanec, třeba v nějakém společném veřejně předneseném krátkém a důrazném prohlášení.

Mohli by alespoň částečně otupit ostny těch, kteří, ukazujíce na jednotlivé negativní případy, burcují proti Ukrajině a proti demokracii obecně.

Od premiéra mohlo například zaznít:

„Prosím občany, aby neposuzovali běžence z Ukrajiny podle těch bezcharakterních a zneužívajících pohostinnost Česka. Každý národ v sobě nese určitý podíl nepoctivců. Vzpomeňte, co se dělo po otevření našich západních hranic v roce 1990.

Tehdy se do Rakouska a Německa radostně valily davy našinců. Někteří z nich tam bezostyšně kradli. V příhraničních obchodech visely v češtině cedule Češi, nekraďte nám tady. Slušný Čech aby se tehdy do hloubky duše styděl a byl rád, že ho Rakušan či Němec neprohlásil rovnou za zloděje. Neměli nás tehdy za hranicemi vždy v lásce.

Berte též v úvahu, že na Ukrajině se bojuje i za střední Evropu. Moskva si dělá nároky na celou sféru dříve podléhající Sovětskému svazu. Případný pád Ukrajiny by znamenal i naše přímé ohrožení.“

Velvyslanec Ukrajiny mohl navázat:

„Obracím se ke všem ukrajinským občanům v Čechách. Buďte vděčni za přijetí. Hledejte si práci. Berte práci, kterou vám nabídnou. Neohrnujte nos nad ubytováním, kterého se vám dostane. Chovejte se sympaticky – namístě je pokora, nikoli výstřednost a neomalenost. A především – nekraďte!

I několik málo procent z vás může rozhodnout o pověsti celku. Pokud převládnou nálady proti nám, Češi si mohou zvolit ve volbách vládu, která bude vůči nám nejen odtažitá, ale bude se snažit dohodnout s Moskvou. Na úkor Ukrajiny, která bez vnější pomoci padne.

Zatímco vy jste v Česku v bezpečí, naši spoluobčané jsou doma zabíjeni a mučeni, naše země je devastována, na okupovaném území vládne totalita. Nejen Čechům, ale i svým bratřím a sestrám nesoucím přímé projevy války jste povinováni poctivostí. Kdo se v Česku chová nečestně, zaslouží nejhlubší pohrdání.“

Něco takového by bylo dobré slyšet. I když to část společnosti vůbec slyšet nechce.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

44 komentářů

 1. A.S. Pergill napsal:

  Příbuzná byla vedoucí směny v Meinlovi v příhraqničí s Rakouskem. Rakušáci tam kradli jako straky. Ale vyvěsit v krámě ceduli „Rakušané, nekraďte nám zde“ jim rakouský majitel nedovolil.

  • Jan Šefl napsal:

   To, co je tu popsáno je obecná realita bez ohledu na místo a národy. A myslet si, že to změní nějaká prohlášení je naivní. Jen několik poznámek k zamyšlení.
   1. Ukrajinci nejsou u nás žádnou novinkou jako jsme byli třeba my po roce 1990 v Německu…
   2. Na zločinném chování bolševiků z dob SSSR se podíleli Ukrajinci stejně jako Rusové a další příslušníci ostatních svazových republik.
   3. Pomoc válečným uprchlíkům obvzlasť pokud jsou to mámy s dětmi je imperativ který přijímá 98% lidí. Bohužel naše vláda, část profipomahačů, ale i novinářů si tu chce vybudovat jakousi pozici morálně nadřazených hrdinů a tak uráží každého, kdo je bezmezně neobdivuju. Možná v tomhle je ten zakopaný pes (hlidací) 😄.

   • A.S. Pergill napsal:

    V tomhle jistě máte pravdu. Profi zachraňovači záměrně vytvářejí problém.
    Druhá věc je, že sami Ukrajinci nejsou s to se pohybovat v civilizované společnosti (ale to ani většina Rusů, viz zkušenosti z Karlových Varů). K nám na práci chodí velmi často obyvatelé Podkarpatské Ukrajiny, na nichž je vliv první republiky pořád znát, zatímco uprchlíci jsou z východnějších částí Ukrajiny, kde civilizované poměry nikdy neměli.

 2. Standa napsal:

  Naprostý souhlas, skvěle napsané, děkuji.

 3. milanmid napsal:

  Stač jedná věc netolerovat ty co tu spáchají trestný čin a okamžitě je vyhostit pomáhat pouze slušným a pracujícícm a to ze všech zemi

 4. pingu napsal:

  Nebyl vložen žádný komentář..
  Co k tomu take dodat,do kamene tesat.

 5. Marek napsal:

  Jsem jeden z těch co podporuje to, ze se k nám Ukrajinci utíkají schovat před válkou. Rusaci jsou nebezpečná a drzá svoloč, vždycky byli a vždycky budou.
  Nicméně je take pravda ze chování některých Ukrajinců, a tady mířím na ty dobre zaopatrene, se moc od ruských hovad neliší. Chovají se drze, povýšeně, parkuji svá draha auta nejen na modrých zónách a jiných vyhrazených místech ale klidně i na chodníku!! Proste zvyk z matičky ukrainy/rusi (nehodící se škrtněte), ze když mas peníze, můžeš si dovolit všechno. Jsou hloupí, nevědí ze tady tohle neoceníme. Ale problem je v toleranci státu, policie, úřadu těchto zlozvyku a snaha je omlouvat. To je cesta do pekla. Tady musí být stejně postihovani jako kdokoliv jiný, kdo poruší zákony, předpisy. A to se bohužel neděje.
  Když Češi nekam utíkali nebo se teď stěhují legálně, přizpůsobuji se dane zemi, zvykům, zákonům a většinou i jazyku. Tohle bohužel post SSSR občane neumi. Buď se to rychle naučí a nebo budou netolerovani nebo až nenávidění stejně jako jiní nepřizpůsobiví lidé z celého světa.

  • Petr napsal:

   Musím s Vámi souhlasit, sám jsem takové porušování zákonů zažil hlavně v Praze a policie dělá že to nevidí.

  • Eva Hennigová napsal:

   Máte pravdu, ti, kdo se vymezují proti Rusům a „nadržují“ Ukrajincům, si neuvědomují, že oba národy žili po staletí spolu, smísili se spolu a tak není překvapením, že se chovají stejně buransky, ne-li hůř. Kromě toho např. v r. 1968 tady byli hlavně Ukrajinci, co stříleli. A pak v jejich garnizonách u nás bylo hodně Ukrajinců, např. tam rostli s rodiči oba Kličkové. Hlavně by to chtělo, aby naše vláda konečně začala evidovat, kdo k nám přišel a kolik je jich tady. Kolem sebe vidím a slyším, jak už jdou našim lidem na nervy. Tak vládo, čiň.

   • Pavel napsal:

    Jestli si někdo něco neuvědomuje, tak rusácké podržtašky průhlednost a primitivnost svých lží. A to nejen na téma okupace z 68 RUSOvětským impériem, o tom, že by uprchlíci nebyli evidování nemluvě.

 6. roman napsal:

  Dle mého názoru mají svou vinu i média. Otiskují o Ukrajincích jen pozitivní zprávy, ale v reále jsou mezi nimi i grázlové v jako každém národě. Každý kdo něco řekne je hned peskován, a to není dobře.

 7. Miroslav napsal:

  Také bych nechtěl, aby mé děti vyrůstaly ve válečném a nebezpečném státě. Nemám nic proti Ukrajincum a ani nic proti Rusům. Zarážející spíš je to, že oba tyto národy mají k sobě stále blíže a to ve všech směrech.
  Ale jak se ukazuje, historie se opakuje. Indiánské kmeny dostanou moderní zbraně od kolonizátorů a oni se vybíjí vzájemně.

 8. Jirka napsal:

  Ano, lidé jsou různí. Jenže Ukrajinců je tu půl miliónu. A pracuje pětina. Každá masová migrace v historii vždycky dopadla pro některou ze stran blbě. A jinak to dopadnout nemůže. Přemoudřelé kecy tomu nezabrání.

  • Ferdinand Mravenec napsal:

   Taky mám ten pocit. A taky mi vadí, že se nepřizpůsobivé chování velké části komunity připisuje excesům jednotlivců, protože to vyznívá lépe. Stejně jako u našich Romů. Deset milionů obyvatel ví, co dělá a jak se chová drtivá většina z nich, ale veřejně jsou to činy endemických jedinců… Prostřednictvím sluníčkářů si lžeme do vlastní „kapsy“. Jiná kulturní identita se činy jednotlivců omlouvat nedá.

 9. Martin napsal:

  a teď ještě tu pohádku o budulínkovi. Tu mám nejradši.

  • Zdeněk napsal:

   Blbost je věčná. Já pamatuji jak soudruzi z ODS a dalších stran skandovali na věčné časy se SSSR dnes Rusko a nikdy jinak. To není pohádka ale zkutečnost. Kdo to nepamatuje tak má držet hubu.

   • Eva napsal:

    Přesně jste vystihl podstatu soužiti,to omlouváni ze strany policie -státu je jenom přesvědči v tom , že konají spravně a i když třeba proti našim zákonům,předpisům..Jak pak můžou chtít od obyvatel naší země sympatie!

 10. ivan napsal:

  Ukrajinci na azyl tady nemjí žádný nárok!!!!! Upchlík před válkou má nárok na azyl v 1. bezpečné zemi. A to je Slovensko, Maďarsko a Polsko. Tady jsou nelegálně a podle toho se s nimi musí zacházet. Vejražka je úplně mimo, ukrajinci tu dělají bordel už mnoho let. Když jich tady bude 1 000 000, tedy desetina populace tak už s mimi nikdo nic neudělá a český národ skončí.

  • Petr napsal:

   Jste přebral? Jestli ano tak se z toho jděte vyspat.Jestli ne tak honem na psychiatrii když se to podchytí včas jde mnohé vyléčit či alespoň zmírnit následky.

 11. petrph napsal:

  Když ono je to pořád o tom stejném, totiž o současném slovníku politického korektivismu, který skrývá a pokřivuje významy slov.
  Jak označit ten současný proces příchodu Ukrajinců, a jakou podporu jim můžeme poskytnout?
  Jsou to běženci, jsou to uprchlíci, kteří u nás chtějí přečkat tu dobu než válka skončí?

  Pohledem do zahraničí zjistíme že tam tu dobu přečkávají v uprchlických táborech . A tam jsou jim poskytovány ty základní životní potřeby (sorry za to) Ostatně, pro připomínku, když naši lidé utíkali hromadně před komunisty v padesátých letech, tak na ty taky čekaly v Rakousku jen dřevěné uprchlické lágry.

  Zatímco, a když si vzpomeneme slova našeho premiéra Fialy, tak ten sice mluvil od začátku o uprchlících, ale že je potřeba je INTEGROVAT . Takže ne uprchlické lágry, ale bydlení v bytech (za jejich pronájmy stát benevolentně plati) výplaty finančních opakovaně dávek na ruku, dlouhodobě zajištěné zdravotní pojištěn, taky zařazení všech těch jejich dětí do naší školní výuky (a školy praskají ve švech). To stojí jednak ohromné finanční výdaje státu navíc, ale navíc to už omezuje služby které poskytuje stát svým občanům.
  Že bych jen připomenul, ve městě kde už je silná komuna ukrajinských uprchlíků, jak jsou přeplněné k prasknutí třeba už jen linky MHD . O frontách na sociálce ani nemluvě:))

  Jenomže, toto už není pomoc ukrajinským uprchlíkům, toto už je čistě politický proces jejich integrace, vyhlášený Fialovou vládou. A za tu si tedy ona nese zodpovědnost. Ať už tedy budou lidé nadávat a křičet cosi o zlodějích, tak to se bude spíš týkat jejich vlády…

 12. Vratik Zapletal napsal:

  „Tihle „soudci“ nejsou ochotni si připustit, že mají rozlišovat. Zapomínají, že za tu zpropadenou špinavou válku může Rus.“ … Tohle je to rozlišování? Za špinavou válku může dokonale rozlišený Rus?

  • skeptik napsal:

   Oni Putin, Peskov, Lavrov, Šojgu a mnoho a mnoho dalších nejsou Rusové? Putina před vpádem na Ukrajinu podporovalo přes osmdesát procent Rusů, možná devadesát. Druhou světovou válku také rozpoutali Němci, ne pouze Hitler s Göringem.

   • A.S. Pergill napsal:

    Zrovna Šojgu Rus není.

    • skeptik napsal:

     Tuvinská republika, kde se Šojgu narodil, leží v Rusku, Šojgu má ruské státní občanství Pergille a v Rusku žije. Kdybyste mu řekl do očí, že není Rus, asi by vám vrazil jednu do zubů.

     • A.S. Pergill napsal:

      Má ruské státní občanství, ale ruské národnosti není a dokonce se k tomu i hlásí (což není tak časté a zejména za časů SSSR se příslušníci národnostních menšin snažili předstírat, že jsou Rusové)..

     • skeptik napsal:

      Jak jste na to Pergille přišel, že se Šojgu hlásí k tomu, že není Rus? Opět vaše bludy a zbožná přání? Zkuste mu to říci do očí! Pak ale rychle utíkejte, než přijdete k úrazu. Ostatně ono státní občanství bohatě stačí k tomu, aby byl za Rusa prohlašován a považován.

  • J. Matoušek napsal:

   Tohle rozlišování Rus, Ukrajinec už mě přivádí k šílenství. Vždyť ještě poměrně nedávno byli ve společném státě a mají tak společnou historii.
   Co takhle mluvit o agresorech a napadených?

 13. Monarchista napsal:

  Bylo by dobré proveřit Ukrajince. Jsou to ve své podstatě lidé snažící se získat moc. Vzpomínám na knihy o Divizi Galizien složenou z Ukrajinců a Němců.. Sobibor, a postřílení na 30 000 obyčejních lidí v Babím jaru. Toto jsou jejich potomci. Ještě v roce 1947 táhli jednotky UPA přes Slovensko, zůstali tam vypálené samoty. Film Drsná planina hovoří. Pomáhejme těm co to potřebuji.

  • A.S. Pergill napsal:

   Po státem řízeném hladomoru na Ukrajině (odhady obětí od tří milionů po něco pod deset) byli Židé (příslušníci NKVD, kteří na ten hladomor dohlíželi byli často Židé) na Ukrajině asi stejně populární, jako u nás po válce Němci. Jistěže spousta obětí v Babím Jaru s tím neměla nic společného (až na to mírnější zacházení a vyšší příděly, protože cílem hladomoru bylo vyhlazení etnických Ukrajinců), ale plamen nacionalismu rozdmychalo vedení SSSR (a jedním z hlavních zločinců rozdmychávačů byl Chruščov).

 14. Mark napsal:

  Líbí se mi, jak je to hezky ideologicky napsané, protiřečící si, a s přibarvenou historií.
  Všichni rusáci jsou násilníci, ale házet Ukrajince do jednoho pytle je hloupé a zkratkovité 😀
  Z ČR mezi 1968-1989 (za dvacet let) uteklo cca 250tis lidí. Z Ukrajiny za týden 4miliony.
  V roce 1938, po okupaci sudet, zdrhlo nebo bylo vyhnáno 200tis. lidí, ale do Středočeského kraje! Způsobilo to obrovskou humanitární katastrofu, ale žádný, opakuji: ŽÁDNÝ stát nám nepolohl!
  Srovnáváte nesrovnatelnné.
  Asi nechodíte do obchodu, jinak byste nepsal ty nesmysly o nadřazených češích a jejich dětech páchajících „lotroviny“. My jsme jiná kultura, máme jíný styl výchovy.
  SSSR byla i Ukrajina a měla tam významný vliv, tvrdit opak je jako tvrdit, že za všechno špatné v Československu mohli slováci a češi byli svatí. Prostě ideologický, rasistický blábol.
  Já nesnáším Rusko, přeji Ukrajině, ať jim dá na p*del, ale přesně tyhle články, psané slohem propagandistů z r.1985, mě nadzvedávají ze židle.

  Pusťte si někdy nějakou ruskou televizi, nebo přečtěte jejich noviny. Jste jejich dokonalá kopie, jen „bojující“ za opačný pól. Lži, překrucování, dvojí metr, ignorace faktů a hlavně ta „správná víra“.

 15. Stanislav napsal:

  Pane redaktore omlouváte neomluvitelné Rusko je agresor.To je naproto jasné.
  To však neospravedlňuje chování části ukrajinců v ČR.Jsem-li na návštěvě u lidí,
  kteří mi pomáhají,chovám se slušně,jinak jsem dobytek.
  Právě tito lidé způsobují,že čím dál víc lidí v ČR už ukrajince nemusí.
  Přiznám se ,že k nim patřím i já.

  • Radek napsal:

   Zdravím Vás.. Krásně jste to napsal.. Takových je opravdu málo.

  • Jarda napsal:

   Plně souhlasím, jen bych si dovolil menší úpravu ve větě a to:…chovám se slušně, ne jako dobytek. Vycházím ze skutečností, ubytoval jsem čtyři rodiny (matky s dětmi) a
   takový nepořádek jaký měly na pokojích a hlavně v kuchyni to nemá ani rozvedený chlap.

  • Petr Procházka napsal:

   Takže, jinými slovy, ať skončí Slovesko, Maďarsko a Polsko??? Nás se to netýká, trochu pokrytecké!!

  • J. Matoušek napsal:

   Přiznám se pane, že lidé s podobnými názory jsou mi odporní. Ten článek naprosto pregnantně varoval právě před zobecňováním, které tady předvádíte. Kdybyste si ho pořádně přečetl, možná byste necítil potřebu se ztrapňovat v této diskusi.

 16. Jaroslav Havlíček napsal:

  už téměř 30 let tady pracuje cca 200000 Ukrajinců ve stavebnictví,nikdo si jich téměř nevšímal,bez nich by se naše stavebnictví zhroutilo

 17. František napsal:

  V článku se zmiňují nápisy „Češi nekraďte“. Kradli snad všichni Češi? Nekradli a rozumný člověk si to sám oddělí i dříve v tom Německu nebo Rakousku. mezi Ukrajinci, ale i Rusy mám spoustu přátel a nejsou všichni stejní, tak jako nejsou Češi. Jediné co mi na této krizi, protože pro Česko to krize je, když se k nám navalí půl milionu lidí, co s nimi, vadí je právě ta propaganda, kdy se neštítí komentátoři nebo politici i obracet historii. Nejde třeba o vraždění Židů, Poláků a i Čechů před nebo po válce, ale už jenom to jak nám dnes podávají někteří rok 1968. Najednou tu byli jen Rusové, přitom všichni vědí, že to tak není a nejdříve k nám vpadli vojska Západního ukrajinského okruhu. No a co? Tak tam byli Ukrajinci a že lidé říkají, že nás okupují už podruhé? Ti lidé to tak cítí. Jak správně napsal autor naši lidé také utíkali. Jen autor zapomněl napsat, že ti lidé šli nejdříve do různých táborů a až poté co se naučili řeč, našli si práci a bydlení je z těchto zařízení pustili. Jinak měli pouze vycházky a dostávali almužnu, ne na jídlo a oblečení, to měli zajištěné, ale na různé jiné výdaje. Samozřejmě ten kdo měl už venku příbuzné to měl jednodušší, protože se za něj zaručili. To samé se děje dnes s jinými utečenci než z Ukrajiny a také utíkají před válkou. Není lepší napsat, ano okupovali nás i Ukrajinci, ale tihle to nejsou, těm je dnes sedmdesát a více a ti zde určitě nejsou, já je zde tedy neviděl. Jsou to jejich děti, ale může někdo za činy svých rodičů? Tohle omlouvání a překrucování je úplně stejná propaganda jako byla za komoušů!

  • Alena napsal:

   Chci poděkovat panu Františkovi za zmínku o roku 1968. Bylo mi 12 let a dodnes mám před očima, jak obrněné vozidlo s ukrajinskou posádkou dne 21. srpna 1968 schválně „honí“ mou mámu po louce jen proto, že si dovolila přejít silnici mezi zastavenou kolonou vojenských vozidel jedoucích od hranic. Nebýt výkopu kam vozidlo zapadlo, byla bych bez mámy. Když dnes denně zažívám, jak se ti, co „utíkají“ před válkou chovají, tak je mi z toho úzko. Jsou to děti a vnuci těchto „spřátelených vojsk“, co nás „osvobozovali“. Byly vychováváni úplně stejně jako Rusové – úcta k životu jiných na bodu mrazu. Mám možná smůlu, ale s vděčností těchto jsem se bohužel nesetkala. Veškerá pomoc je pro ně samozřejmostí a je jim úplně jedno, jak moc za to naše obyvatelstvo platí.

  • Pavel napsal:

   Bláboly o tom jak nás okupovali „Ukrajinci“, jsou směšné fabulace ignorantů, kteří neznají historii. Okupoval nás sovětský svaz, což nebylo nic jiného než rusácké zločinecké impérium. To impérium, které okupovalo a brutálně terorizovalo nejen Československo ale právě i tu Ukrajinu.

 18. Vasek napsal:

  Damy a Panove,asi Vam bude neprijemne pripominat chovani nekterych byv. Ceskoslovaku kteri zneuzili pomoc Rakouska,Zapadniho Nemecka a byvale Jugoslavije po invazi v roku 1968.Tito lide tam zili z financnich podpor az do posledni mozne chvile pred navratem do „sveho“ Ceskoslovenska.Kazdy narod ma sve zlodeje,zlodejicky a lidstvo vycurane jak mraky.

  • petrph napsal:

   Což je btw, správná připomínka. Ono totiž Rakousko tenkrát poskytlo krátkodobě nouzové ubytování našim lidem, kteří tam nakvap utekli před ruskou invazí , ale skutečně jen krátkodobě. Dlouhodobý azyl jako se dává dneska tam nedostali. Pokud chtěli zůstat „na Západě“, tak si museli sami a rychle zařídit povolení pro cestu do dalších států /pokud je tam přijali/ . A taky spousta z nich se vrátili zpátky do naší republiky.

   • Vasek napsal:

    Dekuji za priznani Pane petrph,ja to tehdy videl na vlastni oci,zijeme v NYC.

 19. Tomáš napsal:

  Pamatuji si 21.8.1968,krátce před tím jsem byl propuštěn do civilu z PVS.Na Národní třídě as.jalůvka/DG/horoval pro navracení Podkarpatské Rusi,ale nebyla taková nenávist, jako je proti Rusku nyní.Rusy moc nemusím,jak řekl jeden z nich“ eto dělo negramota“ o návrhu tlačky ing Jaksche , tenkrát pro Ždanov/Mariupol/,která byla zrealizována.Z čeho pramení ta nenávist ,můj otec,jako c.ak, kaprál dostal ruskou kulku do ramene někde v Haliči,přežil.Těsně po válce byl u nás ubytován sovětský plukovnik,nebyl to Brežněv jako v Poličce.rozuměl si s otcem.On sloužil už carovi,možná někde proti sobě mohli bojovat za Velké války,Jeho sluha nosil kapry a máme jim je vařila.Maďaři měli v r.1956 daleko víc obětí v několika ročnících mladíků,přesto se chovají k Rusku slušně a obezřetně.Němci jsou dokopávani k dodávkam zbraní až na Leopardy.Když slyším farizejské řeči senátora Fischera ,že Rusům musíme pomáhat přes jejich porážku ,aby se osvobodili. To je síla.Nikdy nebude vyšetřen útok na NS I.II. a Kerčský most.Australie a Holansko májí jasno o sestřelení letu MH17.Nikdo nechce jednat o míru až nyní prez.Zelenský při prezentaci na G20 nastínil jaký chce mír. Uvidíme jak se k omu postávi členové G20,Brazilie a Indie,takto potencionální vyjednavači o miru či příměří na Ukrajině.je nás 8 miliard a je nutné jednat ,nikoliv válčit,jsou na světě obrovské problémy ,které přesahují válečnou operaci Ruska na Ukrajině,Lidé bděte ,nesmíme usnout jak t y biblické lampářky .

  • skeptik napsal:

   Vždy zvýším pozornost, když v diskuzích někdo píše, že někoho nemusí. Za několik let četby diskuzních stránek na HP, ale i jinde, jsem učinil jednu důležitou zkušenost. Pokud v diskuzi někdo píše, že někoho nemusí, vždy se nakonec ukáže, že právě jeho musí a jeho názory prosazuje.

Přidávání komentářů není povoleno