Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: facebookový profil Andreje Babiše
, zdroj

Lubomír Vejražka: Babiš a jeho generálové jsou zodpovědní za marasmus téhle země

Předem avizuji, že se dopouštím zjednodušení, ale – v Norimberku soudili po druhé světové válce válce generály za „pouhé“ plnění Hitlerových rozkazů. Mnozí sloužili ze svého hlubokého přesvědčení, jiní to brali jako součást práce. Přinejmenším od té doby víme, že jsou situace, kdy má člověk povinnost, rozkaz nerozkaz, z morálních důvodů říci „ne“.

Premiér Babiš pochroumal tuto zemi. Vynechám rozbor všeobecně známých (byť mnoha lidmi tolerovaných) nepravostí, jako je zneužívání státních a evropských dotací, daňové úniky odehrávající se prostřednictvím reklamy na Čapím hnízdu i hnízdo jako takové. Nebo lži, že s hnízdem nemá nic společného, aby pak pod tlakem důkazů otočil a vše hodil na děti a kryl se za jejich psychické nemoci.

Pominu Babišovy účelové změny ve vysokých patrech státní správy, kam dosadil své lidi, aby mu kryli záda a úspěšně od něj odkláněli zájem policie, státních zástupců a dalších složek státu. Ponechám stranou jeho urážky a zesměšňování kdekoho, kdo se proti němu vymezuje, jakož i jeho střet zájmů. Opomenu zadlužování státu a rozpouštění rezerv v době ekonomického růstu, šikanu podnikatelů, „nepřátelská“ přebírání firem a tak dále.

Vynechám dokonce i jeho březnové odmítnutí pomoci Itálii našimi vojenskými lékaři a posměšky typu „Itálie to nedává“. Nechci rozebírat cyničnost jeho rozhodnutí nezavádět opatření proti Covidu před volbami, aby neztratil nějaké to procento, a vyjmenovávat řadu pochybných rozhodnutí ohledně epidemie a její zlehčování (zahrádkářský zákon nadřazený nad diskusi o Covidu).

Kdy půjde Babiš do vězení

Omezím se na konstatování, že kvůli naprosté absenci státnickosti a vizionářství, kvůli své nekompetentnosti, touze po moci a úspěchu ve volbách zavlekl tuto zemi do zbytečně velkého ekonomického propadu, rozložil na roky dopředu státní finance a zapříčinil mohutnou nekontrolovatelnou druhou vlnu epidemie s následkem tisíců mrtvých. Žádná nedbalost či opomenutí, ale ignorování jasných faktů.

Na jeho vrub jednoznačně připadá část zemřelých na Covid. Na jeho vrub připadnou i další mrtví, až zchudlá společnost nebude mít na léčbu vážných nemocí: rakovina, Crohnova nemoc, roztroušená skleróza a další.

Troufám si tvrdit, že pokud se posílí oslabená demokracie a stát přestane být spravován jako Babišovo léno, pokud stát neopanuje plíživě autoritářský režim, pokud se policisté, státní zástupci, soudci a vyšší úředníci Babiše přestanou bát, půjde dnešní premiér za katr. Za zneužívání státního bohatství a nově i za ohrožení zdraví obyvatel.

Generálové markeťáci

Nejde mi však v tomto textu o premiéra připomínajícího na tiskovkách kluka vypráskaného učitelem, vracím se k úvodnímu příměru s Norimberkem a s Hitlerovými generály (Babiš samozřejmě není jako Hitler, ale o odpovědnost jeho „generálů“ je třeba mluvit).

Kryjí mu záda z úrovně vysokých úřednických, politických i mediálních postů, umožňují mu postupně uchvacovat jednotlivé úřady a vysávat stát, spolu s ním směřují k (zatím měkkému) autoritářskému režimu. Přispívají k nynějšímu tragickému ekonomickému a zdravotnímu ochromení státu.

 

 

K těmto generálům patří i Babišovi „markeťáci“. To oni, docela neviditelní, ho v příšeří dílny „A & A“ (Agrofert & ANO) stvořili. Své řemeslo ovládají dokonale: manipulace, lži a polopravdy, překroucené pravdy, podprahové působení, nalakování premiéra na růžovo; mistři zkratek. Umí to skoro tak skvěle, jako kdysi Goebbels. Pro ně jen hra a mistrovská práce, pro stát neštěstí.

Oni vetřeli do podvědomí mnoha lidí přesvědčení, že být proti Babišovi je špatné, neboť se to rovná být proti zemi (komunisté mimochodem používali stejnou taktiku a vyhrožovali: „Kdo nejde s námi, jde proti nám“). Oni leckoho přesvědčili, že Babiš zatočí s „prohnilými“ stranami a že nás dovede do „světlých zítřků“. On, bývalý kariérní komunista a spolupracovník StB. Oligarcha, který díky té „prohnilosti“ stran neskonale zbohatl.

Oni zhmotnili kolem Babiše aureolu gurua, neohroženého záchrance, poloboha. V konečném důsledku mají i oni podíl na mrtvých těchto dní.

Těm všem Babiš velí. On je zodpovědný. Jenže oni, jeho „generálové“, jsou v určitém rozsahu přinejmenším morálně spoluodpovědní též. Přešli totiž určitou pomyslnou čáru a začali škodit. A platí, že kdo napomáhá zlu, byť jen okrajově, sám se stává součástí toho zla.

Letadlo jménem Česko

Hitlerovi byli generálové zavázáni přísahou, někteří i přesvědčením a penězi. Generálové Babiše, včetně markeťáků, mu nepřísahali. Není nad nimi žádné stanné právo. Nikdo je nenutil spojit se s Babišem. Nikdo je nevydíral, nemučil. Připojili se dobrovolně, za peníze či za kus moci navrch.

Letadlo jménem Česko se ocitlo v prudkých turbulencích. Za kniplem dřepí kapitán, narcistní, do sebe zahleděný typ, který má na výtky proti své osobě jen dvě odpovědi: „Tak to není“, popřípadě „Ty taky“. Létat neumí, leda tak na autopilota. Jenže ten přestal fungovat a z nádrže utíká palivo, z motoru se kouří a blíží se horský masiv. Ten u kniplu své místo nikomu nechce přenechat, protože v jeho světě patří jen a pouze jemu.

Soudržnost spoluviníků je silná. Pro jejich kápa je výhodné si své služebníky zavázat a navázat na sebe pevně pupeční šňůrou, namočit je. Buď se budou navzájem krýt a společně se udrží u moci, anebo společně padnou.

Babišovým nohsledům žádný Norimberský proces nehrozí. Nicméně – plnění rozkazů nikoho neomlouvá. Děsím se toho, že „ten od kniplu“, který ve skutečnosti zapříčinil dnešní stav, se nakonec bude bít v prsa a křičet: „Já jsem jediný, kdo Česko vyvede z marasmu.“ A že mu opět voliči skočí na lep a nechají ho i s jeho generály tuhle zem dále planýrovat. Snad se neprobudíme ve státě formálně demokratickém, avšak ve skutečnosti autoritářském.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. martin napsal:

  provnani zemrelych s cinskym virem k 1.9.2020/4.11.2020/prirustek:
  cesko: 425/4133/3708
  rakousko: 734/1227/493
  v Cesku od zari zemrelo s cinskym virem o 3125 vic lidi nez ve srovnatelnem rakousku.
  tech 3125 zemrelych jsou babisovi mrtvi.
  otazka je, kam to jeste vystoupa, denne umira s cisnkym virem pres 200 lidi, jen za listopad to bude pres 5tis lidi …

 2. Bačo napsal:

  Co máte proti kapitalistům , ti vládnou všude v EU , ke koranoviru se staví také všichni stejně ! Vy snad máte nějaký recept , jak se toho viru ze dne na den zbavit ? Proč do toho taháte komunisty , ti už tu 30 let nevládnou ! Proč nenapíšete , jak ten Babiš “ škodil “ za Husáka českému národu , co lhal Stb, aby někoho poškodil ? Zatím se nikde nepublikovalo , co ten Babiš špatného udělal , jistě i BIS má svoje informátory , je to špatné ?

  • Pavel napsal:

   „Zatím se nikde nepublikovalo, co ten Babiš špatného udělal“. Evidentně čtete jen haló noviny a je evidentní, že komunistický propagandistický plátek, o zločineckém oligarchovi nikdy žádná fakta nenapíše. Zkuste si někdy přečíst něco pro normální lidi, tam toho o zločinech toho agenta najdete dost.

 3. pablo41 napsal:

  Popis situace je naprosto přesný. Bohužel.

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Babiše také nesnáším, ale co by muselo potkat Klause staršího za nastolení všeobecného rozkrádání všeho, co zbylo po komunistech, když se „zhaslo“ a za následný pardon všem zlodějům, které nikdo desetiletí nestačil usvědčit, protože na to nebyly zákony, ani politická vůle? Naší rodině byly dokonce ukradeny pozemky, které komunisté v rámci znárodňování ani nepřepsali v katastru nemovitostí na národní podniky, o nevyplacených tranformačních podílech, tedy beztrestně ukradených rodině mé ženě je mně už skoro trapné mluvit..

 5. nemec napsal:

  Pan Vejražka si to představuje jak Hurvínek válku. Za Babišem stojí ohromná síla voličů. Dnes , kdy se dere k moci SPD s Okamurou a armádou bývalých komunistických lampasáků a estébáků plus silně proruského Foldyny s Nočními vlky v zádech , odstranit Babiše by byl hazard s našim státem. Navíc ozbrojenou skupinou vojáku v záloze s averzí k NATU a podporou hradu. Nebýt bývalých voličů komunistů , kterých byla bohužel většina, nebyla by STB.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   „Nebýt bývalých voličů komunistů , kterých byla bohužel většina, nebyla by STB.“
   Nebýt Mnichovské dohody z 29. září 1938 mezi Anglií, Francií, itálií a Německem, nebylo by bývalých voličů komunistů a nebyla by jich většina, ani StB by nebyla.

 6. Petr Kaminsky napsal:

  1) Vynecham, pominu – celkem dost jste toho uvedl. Ja bych pridal 2 veci. To jakym zpusobem Babis rozdelil spolecnost, to tady predtim nebylo v takove mire. A to, ze mu z nasich penez platime jeho marketing – diky tomu, ze je premier, je neustale v TV; ruzne „uplatky“ svym volicum ve forme slev nebo socialnich davek. 2) Osobne by me zajimalo, jestli jsou ti jeho „marketeri“ – ja bych je nazval placeni lhari – nekdy na pochybach. Jestli maji nejakou moralku. Nebo jsou to sociopati, kteri si neuvedomuji dusledky sveho konani pro tuhle spolecnost? 3) Kazda spolecenska zmena znamena prilezitost pro nejodpornejsi luzu a hochstaplery, aby vylezli z der a zacali se rvat vzhuru. Kdyby nic, aspon vime, ze uz nezijeme ve stejnem state, nez se Babis rozhodnul ho ukrast. 4) S Babisem tady budeme „bojovat“ jeste dlouho. Nekdo vyslovil domnenku, ze touha po zmene ve spolecnosti je jeste prilis mala. 5) Babis se bude muset urzet u moci za kazdou cenu. Dnes uz mu jde o vsechno. Tahle partie ma jedine vychodisko. A porazka ve volbach to teda neni.

 7. jos napsal:

  Když už si tak libujete v norimberských příměrech pane Vejražko, tak bych vám jen přpomněl, že tam byl zaslouženě souzen jeden výtečník mimo jiné za podněcování a šíření nenávisti. Jmenoval se Julius Streicher, svou nenávist ventiloval hlavně ve svém plátku Der Stürmer a dostal zasloužený špagát. Nenávist je mrcha, zvláště když je jí tak moc jako ve vašem článku.

  • Pavel napsal:

   A za co dostal špagát? Za to, že tepal zločineckého kancléře, jako tento článek? Asi těžko, že. Přirovnání jsou něco co vám jde jako psovi pastva, na rozdíl od autora tohoto článku.

  • Tondach napsal:

   Kdo se nějak dotkne Babiše, je vyrhel, co?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Ano, nenávist je mrcha a autor k nenávisti nejen podněcuje, ale i vyhrožuje. Český trestní zákoník má na to paragrafy 354, 355, 356.
   Plně souhlasím s jos.

 8. Tondach napsal:

  „Palec nahoru“!

 9. František Balco napsal:

  To není názor! To je sonda.

 10. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  K těm tisícům mrtvých: k orientaci jak je to s těmi mrtvými informuje nejpřesněji jedno číslo, kterému se říká úmrtnost, v tomto případě na covid-19 a je vyjádřeno v procentu zemřelých z celkového počtu nakažených a částečně vypovídá o úrovni imunity, o stáří, celkovém zdravotním stavu populace a také, v jistém smyslu, o úrovni zdravotní péče v daném státu. Přes všechna údajná prvenství ČR v neustále se proměňujících různých ukazatelích závisejících na konkretním čase ke kterému je vztaženo (tento den, týden), je procento úmrtnosti, které závislé jen na konečných údajích pro celou dobu trvání pandemie, j kupodivu pro ČR,přes všechny nářky a osočování, docela příznivé, zejména ve srovnání s některými okolními státy EU a i třeba s USA .
  Zde je přehled:
  USA = 2,39%
  Rusko = 1.72%
  Francie = 2,42%
  Španělsko = 2,80%
  UK (Anglie) = 4,17%
  Itálie = 4,55%
  Německo = 1,74%
  Polsko = 1,46%
  Belgie = 2,60%
  Ukrajina = 1,84%
  ČR = 1,13%
  Nizozemí = 1,97%
  Kanada = 4,03%
  Švýcarsko = 1,30%
  Švédsko = 4,11%
  Japonsko = 1,71%
  Maďarsko = 2,25%
  Čína = 5,38%

  • martin napsal:

   to je hloupost oskare

   o zvladnuti/nezvladnuti epidemie cinskeho viru nejvice vypovida pocet zemrelych prepocitane na velikost populace.
   v tom jsme celkove na 27. miste na svete, kdyby se vzala druha vlna, jsme na stupnich vitezu, a mozna i „first in covid“ jak tvrdi babis.
   potiz je ale i s tim jak se mrtvi vykazuji, v chudych zemich to asi neni uplne relevantni, v rusku se kazde telo pitva a za obet koronaviru tam je pokladan jen ten, kdo mel zmenu na plicich, tedy sotva 1/3 Zapadniho pristupu.

   a k tomu USA – tam maji 735mrtvych/milion, my 453, pricemz v zari jsme mely 1/10 toho, takze se jim velmi rychle priblizujeme, protoze ted u nas umira denne cca 200 lidi s cinskym virem, v USA v prepoctu na ceskou populaci cca 24.
   a denni spicku 2744 zemrelych v USA 21.dubna jsme prekonali 3.listopadu skoro 3x (259*31/2744 = 2.92), tedy aby v USA meli v prepoctu na obyvatele tolik mrtvych jak v CR 3. listopadu, museli by mit za jediny den lehce pres 8tis mrtvych, tedy o 5tis+ vic nez meli denni maximum na jare.

   babisova hlaska „first in covid“ se naplnuje

 11. Václav Čech napsal:

  Babiš nechal rozvolnit opatření v létě a koncem léta z politických důvodů. Záleželo mu více na výsledku voleb v říjnu, než na zdraví a životech občanů této republiky. On má především vinu na katastrofální situaci u nás. Nyní sice nevystupuje v médiích, přenechává veřejně rozhodování jiným, ale vpravdě je to on, kdo rozhoduje a může za situaci v ČR.
  Nesmíme zapomenout, že on tuto republiku vede ne jako premiér, ale jako majitel firmy !!!
  Jenže po zkrachování nemůžeme naši republiku poslat do konkursu, jako kteroukoli jeho firmu. Naopak naše děti a vnoučata se budou v budoucnu potýkat s jeho neschopností, a to by si především měli uvědomit nejen voliči, ale i subjekty, které jdou do voleb. Jediné, jak to zvrátit je, aby se opozice sjednotila ve volbách a voliči Babiše zvážili, jestli je pro ně důležitější Babiš, než jejich vlastní děti.

Přidávání komentářů není povoleno