Foto: facebookový profil Andreje Babiše

Lubomír Vejražka: Babiš a jeho generálové jsou zodpovědní za marasmus téhle země

Napsal/a Lubomír Vejražka 5. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Předem avizuji, že se dopouštím zjednodušení, ale – v Norimberku soudili po druhé světové válce válce generály za „pouhé“ plnění Hitlerových rozkazů. Mnozí sloužili ze svého hlubokého přesvědčení, jiní to brali jako součást práce. Přinejmenším od té doby víme, že jsou situace, kdy má člověk povinnost, rozkaz nerozkaz, z morálních důvodů říci „ne“.

Premiér Babiš pochroumal tuto zemi. Vynechám rozbor všeobecně známých (byť mnoha lidmi tolerovaných) nepravostí, jako je zneužívání státních a evropských dotací, daňové úniky odehrávající se prostřednictvím reklamy na Čapím hnízdu i hnízdo jako takové. Nebo lži, že s hnízdem nemá nic společného, aby pak pod tlakem důkazů otočil a vše hodil na děti a kryl se za jejich psychické nemoci.

Pominu Babišovy účelové změny ve vysokých patrech státní správy, kam dosadil své lidi, aby mu kryli záda a úspěšně od něj odkláněli zájem policie, státních zástupců a dalších složek státu. Ponechám stranou jeho urážky a zesměšňování kdekoho, kdo se proti němu vymezuje, jakož i jeho střet zájmů. Opomenu zadlužování státu a rozpouštění rezerv v době ekonomického růstu, šikanu podnikatelů, „nepřátelská“ přebírání firem a tak dále.

Vynechám dokonce i jeho březnové odmítnutí pomoci Itálii našimi vojenskými lékaři a posměšky typu „Itálie to nedává“. Nechci rozebírat cyničnost jeho rozhodnutí nezavádět opatření proti Covidu před volbami, aby neztratil nějaké to procento, a vyjmenovávat řadu pochybných rozhodnutí ohledně epidemie a její zlehčování (zahrádkářský zákon nadřazený nad diskusi o Covidu).

Kdy půjde Babiš do vězení

Omezím se na konstatování, že kvůli naprosté absenci státnickosti a vizionářství, kvůli své nekompetentnosti, touze po moci a úspěchu ve volbách zavlekl tuto zemi do zbytečně velkého ekonomického propadu, rozložil na roky dopředu státní finance a zapříčinil mohutnou nekontrolovatelnou druhou vlnu epidemie s následkem tisíců mrtvých. Žádná nedbalost či opomenutí, ale ignorování jasných faktů.

Na jeho vrub jednoznačně připadá část zemřelých na Covid. Na jeho vrub připadnou i další mrtví, až zchudlá společnost nebude mít na léčbu vážných nemocí: rakovina, Crohnova nemoc, roztroušená skleróza a další.

Troufám si tvrdit, že pokud se posílí oslabená demokracie a stát přestane být spravován jako Babišovo léno, pokud stát neopanuje plíživě autoritářský režim, pokud se policisté, státní zástupci, soudci a vyšší úředníci Babiše přestanou bát, půjde dnešní premiér za katr. Za zneužívání státního bohatství a nově i za ohrožení zdraví obyvatel.

Generálové markeťáci

Nejde mi však v tomto textu o premiéra připomínajícího na tiskovkách kluka vypráskaného učitelem, vracím se k úvodnímu příměru s Norimberkem a s Hitlerovými generály (Babiš samozřejmě není jako Hitler, ale o odpovědnost jeho „generálů“ je třeba mluvit).

Kryjí mu záda z úrovně vysokých úřednických, politických i mediálních postů, umožňují mu postupně uchvacovat jednotlivé úřady a vysávat stát, spolu s ním směřují k (zatím měkkému) autoritářskému režimu. Přispívají k nynějšímu tragickému ekonomickému a zdravotnímu ochromení státu.

 

 

K těmto generálům patří i Babišovi „markeťáci“. To oni, docela neviditelní, ho v příšeří dílny „A & A“ (Agrofert & ANO) stvořili. Své řemeslo ovládají dokonale: manipulace, lži a polopravdy, překroucené pravdy, podprahové působení, nalakování premiéra na růžovo; mistři zkratek. Umí to skoro tak skvěle, jako kdysi Goebbels. Pro ně jen hra a mistrovská práce, pro stát neštěstí.

Oni vetřeli do podvědomí mnoha lidí přesvědčení, že být proti Babišovi je špatné, neboť se to rovná být proti zemi (komunisté mimochodem používali stejnou taktiku a vyhrožovali: „Kdo nejde s námi, jde proti nám“). Oni leckoho přesvědčili, že Babiš zatočí s „prohnilými“ stranami a že nás dovede do „světlých zítřků“. On, bývalý kariérní komunista a spolupracovník StB. Oligarcha, který díky té „prohnilosti“ stran neskonale zbohatl.

Oni zhmotnili kolem Babiše aureolu gurua, neohroženého záchrance, poloboha. V konečném důsledku mají i oni podíl na mrtvých těchto dní.

Těm všem Babiš velí. On je zodpovědný. Jenže oni, jeho „generálové“, jsou v určitém rozsahu přinejmenším morálně spoluodpovědní též. Přešli totiž určitou pomyslnou čáru a začali škodit. A platí, že kdo napomáhá zlu, byť jen okrajově, sám se stává součástí toho zla.

Letadlo jménem Česko

Hitlerovi byli generálové zavázáni přísahou, někteří i přesvědčením a penězi. Generálové Babiše, včetně markeťáků, mu nepřísahali. Není nad nimi žádné stanné právo. Nikdo je nenutil spojit se s Babišem. Nikdo je nevydíral, nemučil. Připojili se dobrovolně, za peníze či za kus moci navrch.

Letadlo jménem Česko se ocitlo v prudkých turbulencích. Za kniplem dřepí kapitán, narcistní, do sebe zahleděný typ, který má na výtky proti své osobě jen dvě odpovědi: „Tak to není“, popřípadě „Ty taky“. Létat neumí, leda tak na autopilota. Jenže ten přestal fungovat a z nádrže utíká palivo, z motoru se kouří a blíží se horský masiv. Ten u kniplu své místo nikomu nechce přenechat, protože v jeho světě patří jen a pouze jemu.

Soudržnost spoluviníků je silná. Pro jejich kápa je výhodné si své služebníky zavázat a navázat na sebe pevně pupeční šňůrou, namočit je. Buď se budou navzájem krýt a společně se udrží u moci, anebo společně padnou.

Babišovým nohsledům žádný Norimberský proces nehrozí. Nicméně – plnění rozkazů nikoho neomlouvá. Děsím se toho, že „ten od kniplu“, který ve skutečnosti zapříčinil dnešní stav, se nakonec bude bít v prsa a křičet: „Já jsem jediný, kdo Česko vyvede z marasmu.“ A že mu opět voliči skočí na lep a nechají ho i s jeho generály tuhle zem dále planýrovat. Snad se neprobudíme ve státě formálně demokratickém, avšak ve skutečnosti autoritářském.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)