Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
oscartian547 on Foter.com, zdroj

Lidumilná Čína versus bezcitný Západ. Jak Peking zneužívá koronavirus ke své propagandě

Čínské úřady podněcují v souvislosti s pandemií koronaviru averzi vůči západnímu světu a v zemi posiluje extrémní nacionalismus. Teď, kdy se zřejmě v Číně podařilo dostat pandemii koronaviru více méně pod kontrolu, zatímco ve zbytku světa nákaza udeřila s nejvyšší razancí, se Peking pokouší využít situace pro zdůraznění vlastní jedinečnosti. Přesto, že se virus rozšířil právě z Číny.

Někteří pozorovatelé soudí, že se jedná o spontánní reakci čínského obyvatelstva, jehož část byla značně nacionalistická již dříve, na výroky západních politiků, obviňujících Čínu ze selhání v počátcích epidemie.

Způsob, jakým nacionalismus přiživují čínská státní média, ale naznačuje, že tyto projevy tak úplně spontánní nejsou. Média intenzivněji reprodukují asertivní narativ o nadřazenosti čínského politického systému, který je pro pekingskou propagandu charakteristický již několik let.

V rámci tohoto diskursu čínské vedení odmítá klíčové západní koncepty jako modernitu, liberální demokracii, svobodu jednotlivce či univerzální lidská práva. Stranická propaganda má na vývoji nálad obyvatelstva významný podíl.

Mluvit Číňanům do duše

Příkladem je populární video experta pracujícího pro čínskou vládu. Video cílené na čínské publikum zdůrazňuje specifičnost a nadřazenost čínské tradice. Kvality čínského totalitního systému mají vyniknout v protikladu k údajné slabosti upadajícího systému západního.

Zatímco běžné nacionalistické výpady proti západním politikům si čtenář může dohledat v angličtině například na webu stranického média Global Times, tento typ v Číně hojně rozšířených videí se k zahraničnímu publiku tak snadno nedostane.

Video se nazývá „Současná epidemie ukazuje, že v očích některých lidí na Západě jsou hovory o politice důležitější než záchrana lidských životů“. Publikováno bylo 10. dubna 2020 a v době publikace tohoto článku mělo přibližně 370 tisíc zhlédnutí. Jedná se o epizodu z pravidelného pořadu Ting I-fana, výzkumného pracovníka Institutu světového rozvoje, který zřizuje Státní rada Čínské lidové republiky, a pekingského think-tanku Center for China and Globalization.

Doktorský titul v oboru politologie získal Ting I-fan na Univerzitě v Bordeaux, publikuje v řadě odborných časopisů, mediálních serverů, a na YouTube umisťuje videa promlouvající do duše Číňanům žijícím v zahraničí.

Lepší díky centralizaci?

V první části videa Ting I-fan tvrdí, že západní politici mají nyní strach, aby jejich lid nezjistil, že čínský politický systém je v boji proti viru účinnější, a snaží se tak čínský úspěch snižovat.

Ve druhé části vyzdvihuje, že Wu-chan se podařilo zachránit díky vysoké míře centralizace, jakou Evropa ani USA nemají. Zatímco západní pozorovatelé v čínské centralizaci spatřují jednu z příčin epidemie, Ting I-fan ji považuje za důkaz nadřazenosti čínského systému.

Ve třetí části pak čínskému divákovi vysvětluje rozdílnost vnímání lidských práv. Pozoruhodné je také obvinění Západu, že na rozdíl od Číny nechrání lidský život, protože vyznává sociální darwinismus. Sociální darwinismus v jeho nejtriviálnější podobě je přitom jednou ze základních teorií, které ovlivnily politické myšlení v Číně ve 20. století i myšlení čínského obyvatelstva obecně.

Třetí část videa, která údajnou čínskou kulturní nadřazenost nad Západem propaguje nejnázorněji, překládáme doslovně:


Současná epidemie naplno ukazuje, že koncept lidských práv v Číně a na Západě je zcela odlišný. Čínský koncept lidských práv se řídí úslovím „lidský život nade vše [se dotýká Nebes]“.

Když vypukla epidemie, uzavírali jsme města, abychom ochránili maximální množství lidí. Nehleděli jsme, zda to výrazně zasáhne ekonomiku. Navíc jsme utráceli ohromné sumy za výstavbu dvou polních nemocnic i přesto, že se tyto investice v budoucnu možná nevrátí. A právě tohle nazýváme pohledem na lidská práva, který se řídí úslovím „lidský život nade vše“.

Lidé na Západě to ale vidí jinak. Vycházejí hlavně ze sociálního darwinismu. Jsou věřícími sociálního darwinismu. Proto se domnívají, že když už virus dorazil, není třeba to řešit. Je to trochu jako když jsme dříve věřili, že „život a smrt jsou dány osudem, bohatství a sláva závisí na Nebesích“.

Další věc je, že na počátku epidemie si jejich politické elity myslely, že tento virus napadá pouze žlutou rasu. Nebraly to tedy moc vážně. Před nedávnou dobou si guvernér státu New York nedával pozor a s touto informací se prořekl v televizním vysílání (Andrew Cuomo, guvernér státu New York, však nikdy netvrdil, že virus napadá pouze žlutou rasu. Tuto dezinformaci naopak šířily konspirační teorie, široce rozšířené již v lednu v samotné Číně. Cuomo je v posledních dnech známý spíše svým tvrdým postojem proti rasismu a diskriminaci Američanů asijského původu, pozn. autora).

Později zjistili, že virus ve skutečnosti nerozlišuje mezi rasami a chová se ke každému stejně. V této situaci začali panikařit. Když jim pak ale medicínské statistiky ukázaly, že virus útočí převážně na seniory, zdálo se, že se uklidnili.

Ve skutečnosti jim na tom, zda starší lidé zemřou, nebo ne, příliš nezáleží. V tomto ohledu se od Číny zcela odlišují. Zásadním konceptem čínského tradičního systému hodnot je synovská oddanost. Člověk musí respektovat staré, sloužit starým, chovat je ve vážnosti. Jak doma, tak ve společnosti. V tradiční čínské společnosti byl dokonce zvláštní zákon, který nařizoval trestat ty, kteří se chovají v rozporu se synovskou oddaností.

Západní civilizace to ale vidí jinak. Západní civilizace je vybudovaná na civilizaci řecké a římské. V mytologii starověkého Řecka najdeme nespočet příběhů o bozích, kteří spáchali patricidu, tedy zabili vlastního otce. Je známo, že Titáni tímto způsobem zabíjeli hlava nehlava. Například Zeus, král bohů, zabil vlastního otce, a díky tomu se sám stal králem. Zeus se poté obával, aby jej nestihl stejný osud, a tak pozřel vlastní těhotnou manželku, snědl ji. Dcera pak vyrůstala v jeho břiše. Když vyrostla, nemohla ven, nakonec jí nezbylo než rozbít jeho lebku, vyvrtat do ní díru a vyskočit ven. Byla to Athéna, řecká bohyně moudrosti a války.

V nejrůznějších zprávách jsme se dočetli o přetížených nemocnicích ve Španělsku a Itálii. Když neměli dostatek ventilátorů, sestry a doktoři museli čelit bolestné volbě. Co nadělat, nezbylo jim než odebrat hadice s kyslíkem seniorům a dát je mladým a silným lidem. Celá řada sester se s takto bídnými podmínkami nedokázala vyrovnat, nakonec raději spáchaly sebevraždu.

Je zřejmé, že nechat v době epidemie seniory umírat je zcela nehumánní záležitost. Z čínského pohledu se jedná o závažné porušování lidských práv. Na Západě je to však považováno za něco zcela přirozeného, za přirozenou volbu ve chvíli, kdy není na výběr.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Jan napsal:

  Pán pravil : „Podle ovoce poznáte je“ (Mt 7,13-27). Ovocem západní provenience jest, co se týká nemoci covid-19 :
  1 507 136 nakažených a 134 733 zemřelých. A to jen z prvních šestí zemí (652 146 828 obyvatel) v pořadí podle počtu nakažených , což čistě náhodně, téměř odpovídá označení : „vyspělé západní demokracie v čele s USA“.
  Pro srovnání, ovoce toho čínského (1 412 468 771 obyvatel) přístupu k témuž, je pak : 83 864 nakažených a 4 636 zemřelých.
  Ať počítám, jak počítám, tak to čínské „ovoce“ je životu člověka jako takového, opravdu výrazně příznivější – 20,699 mrtvých na 100 000 obyvatel na Západě proti 0,328 mrtvých na 100 000 obyvatel v Čině. Tedy 63,1067 x méně mrtvých na 100 000 obyvatel. Přiznivějším pro člověka, to čínské „ovoce“ zůstane, i kdyby Číňané ponížili statistiky zemřelých 60 x.
  Ani údajná závadnost jakéhosi videa autora Ting I-fana, výzkumného pracovníka Institutu světového rozvoje, který zřizuje Státní rada Čínské lidové republiky, a pekingského think-tanku Center for China and Globalization, na tom nic nezmění.

 2. Antoinetta napsal:

  Dobře. Tak víme, jak se Čína staví, v tomto případě k pandemii. A reakce na tyto lži a překrucování? Nic? Není nutné tuto propagandu odhalovat, vyvracet? Neexistuje snad způsob, jak to udělat? Celý svět jenom zírá a žasne. To je fakt málo. Jo, dělají to i jiní. Ale mně nepřipadá jako rozumné, natož užitečné, nechat to dále probíhat a nedat lidem šanci poznat i druhou stranu.
  Článek je fajn, ale zlobí mě ….. Že je tak málo slyšet

 3. atom napsal:

  Cinani prave ty statistiky 60x zmenšily. takze 5 031 840 nakaženych a 278 160 mrtvych. pri takovych číslech je vsechno Činske ovoce davno shnile, jenom se delá kořova clona, aby to zapad a Činani nevideli.
  Nejsem si jisty jestli virus unikl z WuChan laboratoře, ale vic a vic si myslim, že Čína neuzavřením svych hranic virus cílené roznesla do světa.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Ale zato , jak rozhodl i pražský Městský soud, jednala podle zákona a to dokonce českého.

 4. Dušan napsal:

  Komunisté se chovají pořád stejně. A je úplně jedno jestli jsou z Číny, Česka, Ruska nebo od jinud. Lež, lež, agrese a zase lež!

Přidávání komentářů není povoleno