Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Andrej Babiš, zdroj

Lidé už zase píší Babišovi, tentokrát vděční podnikatelé. Nebo že by bylo všechno trochu jinak?

GLOSA. Možná byste neuvěřili, ale někde tam venku je. Kdesi v Česku sedí podnikatel, kterému vláda zavřela podnikání. On ale na náhradách pobral tolik peněz, které by za normálních okolností nevydělal. Už se podělil se svými zaměstnanci, koupil nové auto a zbytek rozdal na charitu. Nudí se, a tak píše děkovný dopis premiéru Babišovi. Nebo že by bylo všechno trochu jinak?

„Někteří mi píšou: Dostal jsem tolik podpory, že i kdybych podnikal, tak bych možná ani tolik nevydělal,“ pravil předseda vlády Andrej Babiš v nedělních Čaulidech.

Někteří podnikatelé si podle Babiše mohli přijít i na 270 tisíc korun. „V menším městě hospoda o pěti lidech, která platí nájem 30 tisíc korun, u nás dostane kolem 270 tisíc měsíčně podporu,“ říká premiér. Podnikatelé prý mají kryté mzdy, odvody i nájemné, navíc kompenzační bonusy.

Tvrzení je to odvážné, a tak se ho HlídacíPes.org pokusil ověřit. Mluvčímu hnutí ANO Vladimírovi Vořechovskému odeslal sadu dotazů, které měly rozkrýt, o jaké jde podnikatele, v jakých oborech, kolik jich je a co konkrétně předsedovi vlády napsali.

Překvapení se ovšem nekonalo: Vořechovský na zaslané dotazy neodpověděl.

Statistiky mluví jinak

Situace v podnikání v Česku je tak růžová, až se člověk až diví, že z něho lidé utíkají. Možná proto, že nechtějí od Babiše pobírat nezasloužené výhody, a tak raději podnikání přeruší. Anebo zase – že by to nakonec bylo všechno trochu jinak?

Shodou okolností v úterý představila poradenská společnost Bisnode A Dun & Bradstreet Company zprávu, podle níž loni přerušilo podnikání 99 329 živnostníků. Je to o 43 % víc než v roce 2019 a o 65 % víc než v roce 2018.

Celkový trend, kterým OSVČ dočasně ukončovaly podnikatelské aktivity, nabral na tempu v druhé polovině roku, tedy v době, kdy se naplno projevily dopady vládních opatření a už bylo víceméně jasné, jak to bude se skvělou vládní podporou.

„Vývoj pandemie COVID-19 není stále v ČR, ani v Evropě, příznivá. Tuzemská ekonomika v uplynulém roce propadla, vyhlídky do budoucna jsou stále nejisté. Postiženy jsou celé segmenty podnikání, firmy se dostávají do existenčních problémů, což se také odráží mezi OSVČ,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Když se na analýzu podíváme podrobněji, uvidíme, že nejhůř postižený je segment volných živností, následovaný stravováním a maloobchodem. Souvislost s koronavirem a vládními zákazy čistě náhodná.

Lidé píšou svému premiérovi

V marketingovém pojetí politiky ze strany hnutí ANO, ale třeba i ČSSD, je figura „lidé mi píší“ velmi oblíbená. HlídacíPes.org už na podzim popsal, jak je při „zvládání“ krize a ovlivňování veřejného mínění hojně používána. Není přitom žádným překvapením, že velmistrem žánru je právě předseda vlády Andrej Babiš. Zde ukázka některých jeho vyjádření z minulého roku:

„Lidé píšou, proč by nemohly být otevřené opravny kol a tak dále? Takže bude to k debatě.“

„Pan ministr mluví o polovině května, ale asi to nebude on, kdo o tom rozhodne. Musí to být kombinace ministerstva školství, ministra, školy, ale hlavně ministerstva zdravotnictví. Otázka je, jestli to ještě není brzy. Někteří lidé píšou, že nejlepší by bylo počkat na září.“

„Lidé mi denně píšou, co bychom měli otevřít. Mám tu od nich dlouhý seznam.“

„Lidé mi píšou, že když mohou být pohřby, tak proč ne svatby? Věřte, že o tom diskutujeme.“

Není v tom ale sám, poučila se i korunní princezna hnutí ANO Alena Schillerová:

„Celou dobu, co tu sedím, dostávám desítky zpráv od lidí. Od cizích lidí, které neznám. Píší mi na Messenger, píší mi na e-mail, píší mi do zpráv.“

„Začneme pomalu otevírat některé provozy. Lidé často píší, že už některé komodity potřebují,“ svěřovala se zase v době první vlny. „Velice často píší třeba, že nemůžou dětem nakoupit nějaké potřeby, aby si mohly malovat. Nebo mi psala paní, že nemohla dětem koupit boty, protože boty na internetu pro dítě nekoupíte. Je jaro a noha dítěti vyrostla.“

„Lidi mi píšou“ je zkrátka oblíbená řečnická figura. Hledat na ní nějaké zrnko pravdy je tak trochu zbytečná práce, což správně pochopil mluvčí Vořechovský a po něm i HlídacíPes.org.

Prostě to s těmi vděčnými podnikateli skutečně celé bude trochu jinak.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

37 komentářů

 1. Manitius napsal:

  Jestlipak taky nějací „lidi“ píšou i Zemanovi.

  • john napsal:

   Ano pani Schilerová spolu s panem prezidentem a panem Babišem jsou VELMI oblíbení.
   Vždyť stačí se podívat, když je nějaké to výročí republiky, jak je veřejnost opěvuje, když jdou položit květiny.
   A proto se tato parta tak ukazuje na náměstích a podobně.
   Jsem zvědav kdy už někdo zvolá, že CÍSAŘ JE NAHÝ!!!!!

  • karel napsal:

   Určitě mezi ně patří Ovčáček…

  • petrph napsal:

   Zemanovi lidi asi tolik nepíšou, protože ten jim ani nic ze státního rozdávat nemůže, to může jedině vláda s Babišem. Stejně jako prezident nemůže rušit nějaká špatná vládní opatření .

   To jen že se třeba liidi poučí, že na té osobě prezidenta zase tolik nezáleží, ani nemůže lidem víc pomoct, ale ani víc škodit. Takže se příště ani k těm prezidentským volbám tolik nepoženou..

  • Kamil napsal:

   No jasně, sám jsem to viděl. Bylo to vlevo dole!

  • von Kulm napsal:

   Že by Ovčáček každý den vyplodil nějaký text, který by se zveřejnil na teletextu jako dopis od občana? 🙂

  • sizifon napsal:

   Možná píší,ale hradní cenzoři je radši hodí do koše,aby z nich vrchního velitele nekleplo definitivně 😀

  • vastar napsal:

   …..prej mu tuhle psal Álois Alzheimer

  • Vladimír Komárek napsal:

   Začal jsem jim před řadou měsíců psát, aby měli i normální zpětnou vazbu…nikdy mne ale žádný z nich necitoval, co jim píšu…dost se tomu divím, vždyť by měli citovat nejen podporující hlasy, ale výhrady…kurňa.

  • Ivo napsal:

   Píší. Já jsem mu např. poslal seznam ruských agentů, po kterých tak toužil a chtěl je po panu Koudelkovi (BIS). Seznam, nazvaný „30 případů agenta Zemana“ začínal jmény Babiš, Bobošíková a končil dvojicí Zeman, Žantovský. Obálka měla tvar „rudých trenýrek“ a dopis jsem zaslal v rámci akce Ježíškova vnoučata, abych potěšil osamoceného důchodce zapomenutého někde v Lánech.

  • Viki Vikina napsal:

   Kdo to je? Kdysi byl nějaký takový prezidentem, ale už jsem ho nějaký ten pátek neviděla.

 2. petrph napsal:

  Je to naprosto tak, Babiš si tím dělá jen nechutnou reklamu. A je hrozné , pokud tomu snad i někdo závistivě věří..
  Jenomže, tím se dostáváme zpátky do jiné debaty – je toto fakenews a nebo není? Jestli ano (a proč to popírat), pak je současný boj proti fake news naprosto groteskně obrácen -v prvé řadě by měl být obrácen proti ústavním činitelům, i státním úřadům, a až úplně nakonec proti občanům a politickému bulváru..

 3. míra napsal:

  Víte, jak se pozná, že Babiš lže? Jednoduše, mluví!

  • Giomek napsal:

   Ja bych spise rekl, ze se mu hybou usta. Zkratka nepotrebuje ani tlumocnika do znakove reci.

 4. Bill napsal:

  U Babiše to je již profesionální deformace, ale nesouhlasím, že to tak řekl Babiš. Ten by ze svého mozku nevyplodil jedinou kloudnou a smysluplnou větu, které by občané rozuměli. Má to všechno připravené PR Márou s buď to čte z čtecího zařízení, nebo z papíru. Není těžké poznat, kdy je nucen odpovídat sám a bez přípravy. Možná kdyby byl Prchal premiérem, slyšeli bychom stejné PR plky, ale byly by z jeho hlavy. Navíc by toho o mnoho více pokazit než Babiš nedokázal.

  • míra napsal:

   Vy nesouhlasíte, že to tak Babiš řekl? Vy u toho článku nemáte video? Stačí si ho pustit. Čas 18,46-18,55. Ten člověk u není ani k pláči, co mele. Ten je rovnou na ústavní léčbu!!!!

  • Tondach napsal:

   Jeho občané mu rozumí!

 5. Jánoš napsal:

  Kdyby tato dvojka chtěla zmizet v propadlišti dějin, bylo by to pro zemi jedině dobře. Když nezmizí, tak teprve uvidíte koronavirus, ale v podobě bankrotu, a pak pojdete rychleji do krematoria i na jiné nemoci než si myslíte! Jen tomu část vypatlaných v ČR ještě nevěří, že asi takové dluhy nejde dělat do nekonečna! Hlavně, že jsou zaplaceni úředníci stále stejně a nabývají. Jak dlouho ještě? Ono totiž na ně musí někdo vydělat, i na tu zpropadenou a neschopnou vládu úplných retardovaných!

 6. Jaroslav Šubrt napsal:

  Politický marketing je jen o formě, která se leskne a ohlupuje obyvatelstvo, v podání hnutí ANO jde ještě o obsahovou lež. Spíš se zde šíří korupční bahno (nekecáme, makáme na obohacení se atp.) až mor rozežírající demokracii. Ve spojení se zemanem jde o defektní demokracii.

 7. Bery napsal:

  Babiš, řekni jméno, nestyď se, nebuď hodnej, řekni to jméno, jméno. My chceme vědět do které hospody už nemáme chodit.

 8. Tondach napsal:

  Babiš lže, jak ústa otevře …. ale když mu to jednodušší koblihové pořád baští, proč by nelhal?

  • Sidonius napsal:

   Babiš by paradoxně nelhal v jediném případě, pokud by řekl, že lže.

 9. bai23 napsal:

  historka na zasmání. rozbilo se mi prkénko na wc. tož jsem přijel do bauhausu a bylo mi řečeno, že mohu nakoupit pouze na ičo. z toho plyne, že jít na wc můžete poze pokud máte ičo 🙂

  • petrph napsal:

   To je přece naprosto špatná úvaha. Správná úvaha zní, že můžete jít na záchod jenom když Vám to vláda dovolí. Což odpovídá, to že si nemůžete v maloobchodě koupit, ani ten s prominutím dekl, rozhodla přece vláda. Takže jste do toho Baumaxu jel vlastně zbytečně. Ještě buďte rád, že Vás tam ještě někdo neudal…

  • Viki Vikina napsal:

   Pokud máte IČO, nemáte příjmy, takže není co produkovat a prkénko netřeba.

 10. Jakub napsal:

  Kdo tomuto věří nemá všech pět pohromadě.

  • míra napsal:

   Všech pět pohromadě asi nebudeš mít ty! Bureš to vážně řekl. Viz. video, čas 18.46-18.55! Zbožňuju takovékle hlupáky!

 11. Petr Petr napsal:

  Miluji koblihy, přestože Babiše příliš nesleduji. Opozice už mi mluví i do snídaní. Směšní lidé.

 12. usama bin ladin napsal:

  za tou devatenactkou je schovany a laduje se mamonem ze statniho a zadluzuje potomky neuveritelnym zpusobem pochopitelne mu to nikdy nebude stacit az to praskne tak nam spadne brada doma by si to nedovolil mafiani by ho prevalcovali tady mu to spousta clovicku dovoluje

 13. D-D napsal:

  Kdyby to tak bylo že podpora některým dá víc než vydělá, pak by to nebylo nic k chlubení se ale ostuda že to nastavil tak špatně. Prosté. Ale on to i zaonačil tak že to vlastně netvrdí, říká tam důležité slovo „možná“ a přizpůsobuje tomu i intonaci. Takže velký poplach o ničem.

  • petrph napsal:

   Ono je to trochu jinak. Tím „vydělal“ se v tomto míní u podnikatele jeho tržba, nebo výnosy.. A až když od nich odečte jeho náklady tak by mu eventuálně mohl zbýt nějaký výdělek (zisk) ze kterého by mohl žít.
   A co jsem se díval na výpočet těch 270 000 tak to jsou – v jakémsi mixu a jen částečně) právě že je náhrady těch nákladů (třeba mezd zaměstnanců). Že by si tím podnikatel pro sebe něco vydělal, to už je krutý vtip. On totiž stejně většinu těch peněz od státu nedostane, to je pouze jen takový teoretický příklad..

 14. Lukáš napsal:

  Já se bez mučení přiznávám, že patřím mezi tu skupinu, která píše panu Babišovi. A co mu píši. Třeba o tomhle https://najisto.centrum.cz/28216/geoka-sro/hodnoceni/ nebo o tomhle https://najisto.centrum.cz/117200/ing-jan-lukas-bedrnicek/hodnoceni/ nebo tom, jak je možné, že odd. soudních znalců a tlumočníků nehodnotí znalecké posudky obsahově, ale pouze formu. Takže když má posudek úvod, střed a závěr, tak je vše v pořádku. Komise prý není kompetentní hodnotit obsah, tak proč tam ksakru je. Že když se státní úředník (FÚ) domnívá, že 10×12=126, tak nic nezmůžu a Finanční ředitelství v tom nevidí taky problém. A hádejte zda jsem snad dostal odpověď. Můžete třikrát.

  • Viki Vikina napsal:

   Ano, s tím se setkávám u úředníků třeba MŽP velmi často. Hlavně forma aby odpovídala, obsah je zcela zbytný.

 15. Otakar Truhlář napsal:

  Přečetl jsem si příspěvky, zaslané k tématu. Jsou vesměs negativní, zesměšňující a hlavně proti Babišovi. Možná by stálo za to, aby se tito přispívající aspoň jednou podívali např. na to, kdo nejvíc zadlužoval stát, jak jsme na tom se státním dluhem apod. Zjistili by, že pravicové vlády (za Kalouska jako ministra financí) zatížily stát kolem r. 2010 (při finanční krizi) dluhem cca 700 mld., že ti Němci, kteří to samozřejmě dělají mnohem líp než my, mají státní dlu přibližně dvakrát větší než my, že ti Francouzi (samozřejmě to také dělají líp než my) mají dlu trojnásobný atd.atd. A k poznámce, kterou napsal „tondach“ o těch koblihách a z které plyne jeho pocit nadřazenosti nad těmito lidmi – když má člověk jiný názor je to člověk s jiným názorem, není to úhlavní nepřítel.

  • Viki Vikina napsal:

   Fakt si myslím, že ať kradl v roce 2010 kdo chtěl, není to důvod k ospravedlnění, že něco (hodně) Babiš dělá špatně. A že lže, kudy chodí, to je shodné s naším prezidentem.

 16. Kamil Korous napsal:

  Ta čísla sedí. Akorát měla být uvedena v jiném formuláři: místo „Kompenzace drobnému podnikateli za škody způsobené státem
  bezdůvodným zákazem činnosti“ patří do formuláře “ Neoprávněné dotace státu firmě Agrofert holding za měsíc prosinec 2020″ . A není to v Kč ale v tisících Kč😃

Přidávání komentářů není povoleno