Lesk a bída finančních dinosaurů aneb Hledá se banka budoucnosti

Napsal/a -pes- 6. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

1. DÍL BANKOVNÍ SÉRIE. Tradiční finanční instituce, dlouho nezpochybnitelný středobod dominantního hospodářsko-politického systému, se otřásají v základech. Z jedné strany na ně totiž útočí ultranízké sazby a obecněji abnormální ekonomické prostředí, z druhé pak nová konkurence využívající moderních technologií. Takzvaný FinTech by přitom podle Goldman Sachs mohl ze stávajícího koláče bank, pojišťoven a spol. ukrojit zisky ve výši 470 miliard dolarů. Podrobnosti diskutovali analytik PPF banky Luboš Mokráš a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Nabízíme jejich hlavní teze doplněné o názory expertů.

Teze 1:

  • V budoucnu budou vedle sebe existovat tradiční finanční instituce i (současní) revolucionáři. Sektor se ale změní – a měnit se budou především dinosauři. Tlak ze strany inovátorů, revolucionářů je možná donutí spojovat síly. Stávající banky, pojišťovny, fondy, stavební spořitelny a další instituce zřejmě začnou fúzovat, což by dávalo ekonomickou logiku. Využily by tak úspor z rozsahu a určitých synergií. Tyto instituce přitom mají jednu velkou výhodu a tou je důvěra. Ta stojí jednak na tom, že jsou regulovány (centrální bankou, ministerstvem financí nebo specializovanou agenturou), a také na tom, že je střadatelé a investoři znají. Finanční revolucionáři pak budou přinášet změny, které nebudou pro všechny. Ne každý totiž nabídne své úspory prostřednictvím firem poskytujících peer-to-peer půjčky nebo zkusí crowdfunding, pokud nebude mít jistotu, že o své peníze nepřijde. Tyto služby, firmy a jejich produkty, jsou pro ty, kteří chtějí vyšší výnos a jsou ochotni akceptovat vyšší riziko.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

 Teze 2:

  • Na banky dnes tlačí ultranízké sazby, pomalý růst č(i) vysoká míra nejistoty, to nastartované změny urychlí. Banky jsou dnes tlačeny nízkými úrokovými sazbami k tomu, aby změnily své chování, změnily svůj obchodní model a začaly hledat nové příležitosti. V této souvislosti je určitě zajímavé, že se mnoho bankovních služeb už dnes nabízí na internetu. Lidé, kteří kladou důraz na cenu, si tak mohou lehce srovnat jednotlivé nabídky. Banky proto budou muset časem nabídnout víc, budou muset přijít se “službou s příběhem.” Investor, který chce vložit do nějaké instituce větší obnos, totiž chce znát její příběh, její filozofii, a stejně tak nejspíš i příběh zvažovaného aktiva. A to prostě bude muset investiční poradce – nebo možná časem umělá inteligence – poskytnout. Klienti, které zajímá nejnižší cena, o něco podobného mít zájem nebudou. Ti se budou nejspíš orientovat na služby nových firem, revolucionářů. Banky pak napříště budou pro konzervativnější klienty a zároveň pro ty se zájmem o příběh.

 [alter-eko-discussion thesis=“2″]

 Teze 3:

  • Finanční sektor čeká podobná čistka jako technologie, některé zavedené značky padnou. Učíme se chybami, což platí i v ekonomice, kde jsou krize přirozenou součástí hospodářského vývoje. Před bankami dnes přitom stojí nelehký úkol přizpůsobit se nízkým úrokovým sazbám a zcela novým podmínkám na trhu. Zároveň se musí naučit některým úplně novým věcem. Kupříkladu transakce, které se dělají prostřednictvím platebních karet nebo internetu, jsou nositelem informací. Ty ještě banky neumí vytěžit, což se budou muset naučit – naučit se zpracovat dané informace a využít je k podnikání, tedy k tomu, aby lidem nabídly, co chtějí (a možná i to, co ani nevědí, že chtějí, ale chtějí to). Tento proces přitom nebude bez chyb. K jistému čištění trhu tak bude jistě docházet. Společnosti, které nezvládnou transformaci, nenaučí se pracovat s informacemi, prostě budou z trhu vytlačeny; a to je dobře. S tím pak také souvisí to, že budeme za deset, patnáct let častěji slýchat o kybernetických než úvěrových rizicích.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]


Celou diskuzi analytika PPF banky Luboše Mokráše a hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské si můžete poslechnout ZDE


Diskuze očima Luboše Mokráše

Možná se trochu občas zapomíná, že banky byly jedněmi z prvních velkých uživatelů výpočetní techniky. Jednak měly prostředky na koupi nebo nájem drahé výpočetní techniky a na tvorbu specializovaných programů a jednak prostě počítače potřebovaly, aby zvládly rostoucí objemy transakcí a přechod na masové bankovnictví.

Byly doby, kdy banky byly skutečně pouze pro bohaté, kteří do nich jednak měli co uložit a jednak byli schopni využít jejich služby. S bohatnutím populace a příchodem produktů typu kreditních karet se situace měnila a banky by bez IT nebyly schopny tuto změnu zvládnout.

Pro banky tato historie znamená dvě věci: historickou zkušenost se zaváděním progresivních technologií a problém nutnosti modernizovat stávající modely a IT infrastrukturu. Nově vznikající společnosti naproti tomu nejsou svázány břemenem existující infrastruktury, na druhou stranu nemají zkušenosti a mohou proto při svých projektech vycházet z naivních a nerealistických předpokladů, což se ukáže až v praxi a pro takovou firmu to bude většinou osudné.

Problémy bitcoinu jsou reálnou ukázkou takové situace. Existující, zaváděné i budoucí technologie přinášejí do finančního odvětví vlnu kreativní destrukce. Bude znamenat mnoho zásadních zlepšení především pro klienty bank a dalších finančních společností, zároveň je ovšem nutné v rámci možností zajistit, aby v rámci této kreativní destrukce nedošlo k příliš velkým škodám.

Jak zaznělo i v diskusi, je rozdíl mezi například softwarovým startupem, jehož krach bude mít pouze omezený dopad a krachem fintechového startupu (například peer-to-peer půjčování) pracujícího s úsporami mnoha lidí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)