Jan Lamser: Bitcoin je skok do neznáma. Ale nabízí řadu výhod

Napsal/a -pes- 27. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

4. DÍL BANKOVNÍ SÉRIE. Bitcoin je o skoku do neznáma. Jakmile ho člověk či firma udělá, zjistí, že nabízí spoustu výhod. Podobně jako mnoho dalších radikálních služeb, které ve stále větší míře nabízí část FinTechu. Další část technologických firem expandujících na teritorium opanované bankami, pojišťovnami a spol. naopak s tradičními pány finančního domu spolupracuje. O tom, co to znamená pro spotřebitele, diskutovali předseda představenstva Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček a partner společnosti Red Eggs Jan Lamser. Nabízíme základní teze a expertní postřehy.

Teze 1:

Úspora peněz a času může být jedním z efektů, které jsou s fenoménem FinTechu spojeny. Je tam řada služeb, které jsou nové, které dříve v tom rámci tradičního bankovnictví k dispozici nebyly. To, v čem je FinTech zejména silný, je propojování různých typů služeb navzájem, které byly v tom tradičním podání typicky izolované. Stručně, podle toho, kým jste a v čem podnikáte, vám to může poskytovat zajímavé možnosti jak vypořádat s vašimi klienty platbu jako takovou. I v okamžiku, kdy smlouva definitivně není uzavřena, vám model, s nímž přichází FinTech, umožňuje klienta oslovovat, prokázat, že něco umíte…

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

 Teze 2:

Část FinTechu je symbiotická – ta se snaží vycházet z toho, co dnes banky už dělají a nějak to vylepšit – část je pak radikální. Druhá skupina se snaží bez bank obejít, což se týká například platebního styku. V této souvislosti lze zmínit celou nově vzniklou oblast alternativních měn typu Bitcoinu. Ty vytvářejí nejen nový proces platby, ale přicházejí s úplně novým platidlem. Způsob, jakým je platidlo konstruováno, má oproti standardním přístupům řadu výhod. Například v rychlosti a v tom, že pokud se jednou člověk dokáže přenést přes bariéru onoho neznáma, které tento svět obnáší, zjistíte, že pro koncového uživatele, jinými slovy pro toho, kdo tento nástroj používá, má kybernetická měna a její používání v mnoha případech a ohledech spoustu výhod.

 [alter-eko-discussion thesis=“2″]

 Teze 3:

I u nás máme naprosto unikátní řešení. Na jednu stranu v mnoha ohledech platí, že je to u nás v oblasti finančních služeb těžkopádné. Na tu druhou platí, že i u nás máme naprosto unikátní řešení. Například pro malé a střední firmy máme věci, které nemají ve světě obdobu, jako je možnost komunikovat s veřejnou správou skrze elektronické bankovnictví. V této oblasti u nás existuje nějaký standard, banky se dokázaly domluvit se státem a lidé s ním tak mohou namísto datové schránky komunikovat přes banku. I to ukazuje, že FinTech je oblastí, kde – s výjimkou několika nástrojů, které se prosadily globálně, jako PayPal – většina řešení je stále nějakým způsobem vázána na lokální legislativu a standardy a tím pádem nelze zkušenost z jedné země přenést beze zbytku do druhé.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]

Předchozí díly Bankovní série:

Lesk a bída finančních dinosaurů aneb Hledá se banka budoucnosti

Bankovní startupy si z trhu ukousnou až 500 miliard dolarů. A ty někde budou chybět

Banka budoucnosti? Investiční rady od robota, na pobočkách samoobslužné terminály a káva


Diskuze očima Karla Havlíčka

Fintech se začíná stávat hitem médií, finančních korporací, ale i světa start up firem. Bohužel, někdy je se jedná pouze o šikovný marketing, aniž by si běžný podnikatel uvědomil, jaké přínosy pro něj vlastně má.
Snažil jsem se proto s Janem Lamserem mluvit jednoduše, tak, aby se jak spotřebitel, tak malý podnikatel dokázal zorientovat co je skutečně přínos, co reklama a co virtuální realita.
Moc mě potěšilo, že můj host nepojal Fintech ani jako mantru úspěchu ani jako krabičku poslední záchrany, ale srozumitelně se snažil odlišit, co je přirozený vývoj, co nás nejspíše nemine, jak můžeme ušetřit čas a peníze a kde naopak díky tomu můžeme třeba více prodat.
Posluchač nebyl vystaven kybernetickému slovníku finančního mága, ale nevtíravým způsobem se dozvěděl, jakým směrem se bude vyvíjet vztah mezi finanční institucí a jejím klientem.

Celý rozhovor předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka a partnera společnosti Red Eggs Jana Lamsera si můžete poslechnout zde.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)