Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Elena Gladkaya / Alamy / Alamy / Profimedia
Elena Gladkaya / Alamy / Alamy / Profimedia,

Lékař Václav Jordán: Nejlepší vakcína proti Covid-19 je zbavit se strachu. Epidemie u nás nebyla

Vždy je snazší působit na mysl, vědomí i podvědomí lidí nalomených nějakou katastrofou či válečným konfliktem. Dnes jde spíše o hrozby hybridní a válka je genetická. Na koronavirus je jednoznačně nutné nahlížet i tímto prizmatem nové hrozby, nejen z hlediska medicínského.

Je zjevné, že strach lidí z nemoci Covid-19 leckomu nahrává. Evropská unie je jiným mocnostem už dlouho solí v očích. Už jen pro to, jakou obrovskou fyzickou, mentální, ekonomickou či vědeckou sílu představuje. Ale jenom kompaktní Evropa je schopna zvládnout svou hlavní úlohu: udržet kontinent bez konvenční války.

S hybridními hrozbami si zatím Evropa více méně zvládá poradit. Úlohou naší generace, která byla schopna se s entusiasmem podílet na změnách po roce 1989, je dále rozvíjet demokracii, pluralitu názorů, i pokračovat v idejích zakladatelů EU.

Můžeme jít ale i dále do minulosti: „Kdo pracuješ pro stát, nečekej odměny,“ říkal Masaryk. Bylo to ostatně tehdy sotva zrozené Československo, které bylo již záhy napadáno propracovaným plánem V. I. Lenina na rozšíření komunismu k nám i do světa.

Bolševici zakládali v zahraničí nové buňky, šířili třídní i rasovou nenávist, což měli společné i s nastupujícími ideologiemi fašismu a nacismu. Celé 20. století je postiženo tímto triumvirátem zhoubných chorob.

A dodnes z nich čerpají novodobí manipulátoři a populisté ve snaze podřídit věc celku svým vlastním zájmům.

Dvanáctkrát méně nemocných

Dění kolem Covid-19 splňuje parametry hybridního boje, ve kterém se ocitáme každý den. Žijeme též ve válce genetické. Útočí na nás ale nejen virová ribonukleová kyselina, ale také uměle posilovaný a podněcovaný strach.

Celé Česko se kvůli emocím, kvůli strachu, ponořilo pod hladinu vnímání reality. Kontinuální masáž na horské dráze vládních tiskovek způsobila mentální přepětí a přetížení národa. Strach se stal každodenní součástí naší společnosti.

Samozřejmě platí, že virus je reálný, může zabíjet, byť je v tomto případě smrtnost nikoli nepodobná normální chřipce. Problém ale nezůstal v rovině zdraví, celospolečensky se zpolitizoval, stal se zbraní v rukou zájmových skupin, z Covid-19 se stala i psychologická zbraň.

V Česku ve skutečnosti nebyly splněny podmínky pro vyhlášení epidemie, alespoň ne tak, jak jsme se to my lékaři učili. K tomu, aby počet nemocných Covid-19 v ČR dosáhl hranice pro vyhlášení epidemie, by případů muselo být dvanáctkrát více.

Národ byl ale bombardován údaji o počtu zemřelých, celosvětově se zavíraly hranice, došlo k postupnému omezování základních lidských práv a svobod člověka.

Nikoli náhodou prakticky v součinnosti s průběhem prvního dějství Covid-19 přišly i kyberútoky na několik českých nemocnic.

Nebýt vojáky Covid-19

Genetická válka snižuje vnímání reality, cyklicky zvyšuje a dávkuje emoci strachu. Vystrašení občanů je pak základní podmínkou uchopení moci i mimo rámec Ústavy.

Pakliže epidemie v ČR není a nebyla, je sledování lidí pomoci tzv. chytré karantény protiústavní.

Měli bychom si proto vytvořit vlastní obranné mechanismy proti emoční zbrani, proti strachu. Onou medicínou je odvaha a odpovědnost. Jedině tak se probojujeme ke svobodě – osobní i společenské.

Nejsme ve válce, to je lež, bojujeme jen se svým podvědomím. Tak dlouho, jak dovolíme tuto hru na vojáky, tak dlouho budeme ztrácet vlastní stát i vlastní svobody.

Od zástupců státu ale slyšíme, že je třeba mít přehled o pohybu osob, že chytrá karanténa tu bude pro druhou vlnu… Druhou vlnu čeho? Dalšího uchopování moci ve státě?

Nebuďme vojáky Covid-19, sundejme masky, navraťme sami sobě identitu, integritu a úctu. Nebuďme poslové a vykonavatelé strachu, ale spíše radosti a odpovědnosti pro budoucnost.


Autor je primář gynekologicko-porodnického oddělení v nemocnici Schiers ve Švýcarsku, spolupracuje se Světovou asociací pro medicínu katastrof. Na pražském CEVRO Institutu absolvoval obor bezpečnostní management.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

25 komentářů

 1. petrph napsal:

  Pravda že, „..Národ byl ale bombardován údaji o počtu zemřelých!. Ovšem, nikoliv bolševiky, ale naprosto svobodnými médii. Která namísto toho aby si řekla „taková běžná chřipka o té není třeba ani psát“ naskočila na bulvární vlnu zájmu, a prakticky o ničem jiném než o počtu nakažených a zemřelých nepsala. Na to samozřejmě politici reagovat museli. :))
  Jinak řečeno, neházejme všechno na bolševiky – těm stačí si počkat až se tahle západní společnost zničí sama…:)))

 2. Je mi velice líto: Byla vyhlášena organizací, která je k tomu kompetentní, pandemie. V rámci této pandemie byly epidemie v jednotlivých státech. V řadě zemí ani nestíhali pochovávat mrtvé. To, že my jsme z toho vyvázli velice dobře (pravděpodobně nadprůměrně v rámci EU), je pozitivní jev, na němž „nese vinu“ současná vláda. Která jistě udělala mnoho chyb, ale udělala jich menší počet a méně závažných než vlády mnoha dalších států EU.

  • Nemáte pravdu pane A.S.Pergille napsal:

   Také je mi líto, ale píšete naoprosté nesmysly. Pandemie je název pro epidemii, která překročí hranice států, to ovšem neznamená, že by ve všech těchto státech musela rovněž dosahovat stavu epidemie. https://www.idnes.cz/technet/veda/koronavirus-v-cr.A200521_094935_veda_mla V ČR tohoto stavu nedosáhla a tvrdit, že je to „díky vládě“ je čirá spekulace, protože výsledky tzv. opatření nejsou nijak prokazatelné. Například Slovensko mělo se stejnými opatřeními oproti ČR jak nižší počet nakažených, tak i mrtvých a přitom zcela jistě slovenská vláda neudělala víc než česká. Navíc všechna opatření bez vyjímky směřovala k zastavení infikace, nikoli ke snižování mortality. Přesto nejsme v počtu infikovaných na 100.000 obyvatel v Evropě ani zdaleka na nejnižším počtu a lze hovořit pouze o výsledku průměrném (i přes vysokou tvrdost opatření). Máme však nízkou mortalitu (což ovšem žádná opatření vlády neovlivnila a příčiny je tedy třeba hledat jinde), protože zatímco v jiných zemích je mortalita na úrovni 1 a více, u nás dosáhla jen 0,25 na 100.000 obyvatel. https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/mortalita-covid-19-je-nizka-chripka-u-nas-zabije-kazdorocne-tisice-lidi-40318891 To ovšem současné vlády zemí nemohly žádnými opatřeními příliš ovlivnit, zde mohla hrát roli snad pouze dlouhodobá zdravotní politika jednotlivých zemi a tedy úroveň zdravotnictví.

   • Počet nakažených je dost nevalidní údaj, protože silně závisí na počtu a výběru testovaných a také na tom, jaké testy daný stát preferoval. Do jisté míry to platí i pro úmrtí, protože jen v EU jsou jak státy, kde coby „zabitého covidem“ brali kohokoli, kdo zemřel a byl pozitivní a státy, které nezařadily do této statistiky nikoho, kdo měl současně nějaké závažné onemocnění.

    • Směšná chodící se manipulace napsal:

     Dobrý den..
     nemohu si pomoci, musím zveřejnit i svůj názor..
     Je přinejmenším vtipné, jak tato událost ovlivnila a ještě dlouho bude, velkou část zemské populace!!
     A chápu zde osoby (i doktory), kteří se snaží ostatním ukázat tu opravdovou pravdu a některé příspěvky jsou opravdu krásné, výstižné i logické.. jsem moc ráda, že stále existují moudří a duchaplní lidé mezi námi!! Viz: „komentář „, „Petr Kamins.“, „Samostatně a krit.“ atd.
     Můj názor je: že je spousta mnohem horších nemocí než jsou chřipkové nákazy a že jich je- (samozřejmě lehčí a komplikovanější druhy!!! – vždy na né lidé umírali-hlavně ti se ztrátou imunity ať už díky věku, nemoci a jiných okolností.. tak to v přírodě JE a má být!!! Bohužel
     Další věc- když se podíváte na statistiky (celosvětové ale i státní)!?! Tak momentálně jsou a jsme na tom všude nejlépe za posledních X let !!!
     V průměru, jen v naší zemi měsíčně zemře přes 200 lidí na chřipky!!
     Mimochodem Corona je jen slabý odvar již zmíněného Sarsu!! – zajímavé, ze když se přišlo před pár lety na tento vir, žádná extra panika se nekonala!?? Proč??
     Protože tenkrát to ještě nebylo promyšleno! Jak to nějaké takové nemoci využít/zneužít !! 😜😄
     Další věc!! Je opravdu hrozně zajímavé, že již druhá, tak moc „nebezpečná“ nemoc vznikla OPĚT v male laboratoři vedle špinavé tržnice kdesi v Číně?!?! 😆😃🤣😂 děláte si srandu?? Snad nemusím vysvětlovat ten nehorázný nesmysl i s následky!!
     Moc by mě zajímalo, kdo všechny tyto jednoduché a zároveň vychytralé jobovky(bussiness, manipulace, režim) vymýšlí a lehce realizuje!!!
     Bůh to není!!
     Můj odkaz všem: Na žádnou takovouhle blbost neumřete .. jen se nenechte demagogicky zmanipulovat !! 😁😀
     Žijte šťastně .. VG

 3. Vendula napsal:

  Ufff. Koukám, že se s antikoronavirovými spasiteli roztrhl pytel.

 4. Blbost jenom kvete. napsal:

  Pan doktor je gynekolog, tedy naposledy slyšel o epidemiologii během svých studií, což je jistě řada let. jeho odbornost je stejná jako kdyby na jeho kliniku přišel operovat třeba očař. Absolvovíní studia medicíny není absolutní zárukou proti blbosti, takových doktorů je víc.

  • Samostatně a kriticky myslet napsal:

   Pan Doktor však nezapomněl samostatně a kriticky myslet, nezapomněl ani umět počítat a ví přesně, jaké podmínky musí splňovat vyhlášení epidemie. O tom článek je. K vyhlášení epidemie není a nebyl důvod, protože počty nakažených se ani náznakem nepřiblížily hodnotám nutným pro vyhlášení pandemie. Nejen u nás, ale ani jinde ve světě.
   To je všechno docela jasné a logické a je s podivem ba dokonce s úžasem, kolik lidí neumí myslet ani počítat a věří všemu, co říkají politici nebo média.
   Koronavirus není pandemický a není nebezpečnější, než jiné viry. bto jsou fakta. ale kdo by se o ně staral, že …

 5. Petr Kaminsky napsal:

  1) Hura, konecne to nekdo rekl! Kdyz uz zrusi ta nesmyslna opatreni? Muj dojem je, ze Babis vyhodnotil, ze bude bezpecnejsi mit obcany pridusene v rouskach. Navic neustala manipulace ve stylu, ze kdyby ta opatreni neucinili, bylo by to tady jako v Italii – nicim nepodlozene (a hlavne nepodlozitelne) tvrzeni. Lidi se nemuzou shromazdovat, takze ani nepripadaji v uvahu masovejsi demonstrace proti prolhane vlade AgroFert-i mafie. 2) Na Neovlivni vystourali, ze Babis uvazuje o predcasnych volbach – popularita na vrcholu, na dalsi 4 roky by tady mel zajisteno rozkradani statnich penez. Jak to asi zduvodni?

  • Pavel napsal:

   Dala by se psát a psát spousta dalších úvah, ale není třeba, to co jste napsal bez mrknutí oka podepisuji. Jen snad dodám k některým výše zveřejněným názorům, které jako odlišné od mého samozřejmě respektuji, že pan doktor je sice gynekolog, ale on se ve své úvaze nezaobírá toliko lékařským pohledem na věc, jako podstatou dění kolem té nemoci. Zaobírá se především myšlenkou, že se vše jeví jako cílené, umělé vyvolávání strachu a paniky, protože zmatenému a vystrašenému davu se mnohem jednodušeji podsouvají lži s lze před ním výrazně jednodušeji skrýt lumpárny všeho druhu. Myšlenkou, že, nebo zda nám tím náhodou „někdo“ promyšleně a cíleně nechce, či dokonce už nebere lidskou svobodu.
   A snad jen dodám vlastní, byť laický názor na samotnou nemoc. Výsledná čísla a statistiky ukazují, že jde o novou nemoc typu chřipka (včetně smrtnosti a procenta komplikovaných případů), v tuto chvíli však velmi nakažlivou oproti běžné chřipce, na kterou již máme za spousty let vybudovanou jistou imunitu. Proto se tak dramaticky může šířit, a ve svém důsledku i zapříčinit přetížení, či kolaps zdravotnictví, ale to je celý rozdíl mezi chřipkou a COVID 19

  • petrph napsal:

   To jste asi posledních tak 14 dní zaspal, většina těch opatření už byla u nás zrušena. Jestli nejezdíte MHD, ani nechodíte do obchodů, tak už ani tu roušku mít nemusíte. A pokud jde o demonstrace, už Chvilkaři před nedávném prokázali že i to jde, jen chtít…
   A pokud jde o ty volby – Babiš by tím naopak dost riskoval. Sice by asi ty volby zase vyhrál, ale těžko by skládal vládní koalici..

 6. Korona vs Chripka napsal:

  A tedy dotaz – pokud by ta opatreni udelana nebyla – tak byla by tady epidemie nebo ne?

  jenom ke srovnani korony chripky… pacient s chripkou obykle interaguje s proockovanym personalem ktery od nej nic nechyti a je v nemocnici na inzivce tak tyden.

  akutni pacient s koronou je v nemocnici 3 tydny a hrozi vyradit z provozu prakticky vsechny kdo s nim musi interagovat…

  cili jeden akutni priklad korony je pro zdravotnictvi minimalne 3x vic zatezujici nez chripka. Tedy uz jenom z tohoto duvodu by epidemie mela nastat pri mene pripadech… o vyssi zranitelnosti personalu a uplne absenci proockovane populace nemluve.

  chtit stejnou hranici jako u chripky mi prijde nesmyslne, musi byt niz. \u kazde nemoci by se mela stanovovat specificky.

  • Navíc v době, kdy se příslušná opatření vyhlašovala, nikdo nemohl vědět, jaká bude realita. Protože byly k dispozici jen velmi nevěrohodné informace z Číny. A příklad států, které covid podcenily a pak ani nezvládaly v některých lokalitách pohřbívat mrtvé, jasně ukazuje, že to nějaká „rýmička“ nebyla.

  • petrph napsal:

   Když ono jde právě o to na co se ptáte „..– „pokud by -ta- opatreni udelana nebyla“. Ona byla udělána spousta opatření, ze kterých některá byla nezbytná, jiná sice méně účinná ale preventivní (což zvláště doktoři lidem radí pořád, že?), a některá zbytečná – a z hlediska jiných dopadů (ekonomiky, vzdělání, i ochrany práv) protiprávní,.. jistě. O tom se bude diskutovat dlouho..
   Dokonce i v tom co píšete o pacientech na intenzivce v nemocnici. Jenže – tam se naprostá většina pacientů s koro vůbec nedostala (současný stav : 131 hospitalizovaných, leč 2341 nemocných). V nemocnici jen ti s dalšími těžkými doprovodnými příznaky. Pro většinu nemocných muselo „stačit“ že se zahlásili mobilem svému obvoďakovi,a ten jim nařídil, že mají zůstat doma v karanténě, než se z toho nějak vykřešou sami. Jenomže, ne sami – to je ten široký okruh podezřelých kolem něj, kteří nemuseli (leč teoreticky mohli) být rovněž nakažení. Jeho rodina, lidé na pracovišti, třída ve škole – a rovněž tedy často i zdravotní personal, pokud ho ošetřoval. To je zhruba to třetí číslo které se publikuje , cirka půl milionu provedených testů na lidech, kteří sice většinou nakažení a nemocní nebyli – leč díky blízkému kontaktu s nakaženým museli rovněž strávit poměrně dlouhou dobu v karanténě…
   No a pak je ten poslední nejširší okruh, kdy se pro riziko nákazy radši uzavřelo skoro všechno což se pak týkalo ca 10 milionů lidí u nás.

 7. Komentář napsal:

  Na celou komedií „covid“ se stačí podívat přes statistiky.V ČR za 2 měsíce zemře z různých příčin
  18 000 lidí. Z toho 6 000 na rakovinu (cigarety nikdo takovým masivním způsobem nedémonizuje)
  1500 umrtí na chřípku a její komplikace (během 2. sezon v roce ) taky nikoho nevzrušuje).
  300 lidí na Covid z toho polovina starší 80 let a i zbytek s různě závažnými chorobami…Nebýt této
  hysterie ,možná by si nikdo ničeho nevšiml a počet mrtvých by „zapadl do statistické odchylky“
  Mj.loni za ekonomické prosperity bylo v ČR 1400 sebevražd. Kolik jich bude při půl milionu nezaměstnaných a dalšího půl milionu zkrachovalých a zadlužených OSČV.???Zcela jistě řádově převýší počet mrtvých na Covid.
  A když vláda zakázala většině firem a živnostníkům podnikat,měla zrovna tak zakázat absolutně po tuto dobu vybírat nájem za podnikatelské prostory. (majitelům budov by 2. měsíční výpadek příjmů ublížil méně než dotčeným firmám.)
  Jenže mezi ministry a poslanci a jejich kamarády je určitě víc majitelů nemovitostí,než OSČV aj.
  menších firem,co nepodnikají ve vlastním.
  Nakonec přirovnání k válce a boji s virem sedí z úplně jiné strany…Začalo to jako boj miliardářů vlastnící média a jejich servilních novinářů..proti všem. (nemovitosti a jiné cenné věci byly už tak předražené ,že se nájemným už nevyplácejí a tito lidé už nemají své nahromaděné peníze kam dávat. (muselo se „něco stát“) a následně toho využili vlády k posílení moci a „vykukové“ k nesmírnému obohacení,které by jinak nebylo možné….Možná je to absurdní,ale i ve skutečné válce vždy pár lidí zbohatne.
  (většinou ti,co ji rozpoutali a podporovali)…Co na tom,že miliony umřou,nebo přijdou o všechno???
  Je to jen můj názor…Nemusíte souhlasit…Stačí když budete přemýšlet…(možná se za čas budou děti učit o Corona krizi jako největším podvodu 21.století)

  • Jaroslav napsal:

   Nelze než souhlasit.Ten Prymula snad už dá pokoj.Ještě tu medajli.Mam dojem taky že to byl úmysl.Taky mám obavu z podzimu.

  • Milan napsal:

   Souhlasím se vším až na jednu věc a to je nájemné za nebytové prostory.Majitelé těchto objektů nám nezakázali provozovat naše živnosti zakázala nám to vláda.Proto si myslím,že když už se vláda brání hrazení ušlých zisků měla by hradit minimálně náklady které mám i přes nemožnost vydělávat zustaly.

  • Jenže u toho covidu se předem nevědělo, co to udělá. Kdyby to probíhalo s mortalitou jako SARS, tak by mnozí zde diskutující mohli akorát klepat stolečkem na spiritistické seanci (a covid je příbuzný SARS, pochází ze stejné oblasti a taky ze zvířat a o moc víc se o něm v tom březnu nevědělo).

   MMCH když vám u baráku najdou nevybuchlou bombu z války, tak taky nikdo neví, jestli může bouchnout nebo už ne, ale raději vám nařídí ten barák (a další v blízkém okolí) vyklidit.

   • Samostatně a kriticky myslet napsal:

    My taky předem nevíme, co uděláte, pane Aspergille. Proto bude lépe, když vás raději zavřeme do vězení, abyste náhodou neprovedl něco zlého. Jistě s tímto preventivním opatřením souhlasíte, viďte?

    • Očkování se dělá jako prevence a přitom je velice pravděpodobné, že mezi očkovanými jsou takoví, kteří se s tou nemocí nikdy nesetkají (mj. i díky proočkovanosti populace). Dokonce i při pokousání vzteklým psem je cca 2/3 pravděpodobnost, že tu vzteklinu nedostanete (ale pokud ji dostanete, tak jdete na hřbitov, proto se pokousaní očkují).
     Existuje i spousta dalších preventivních opatření, která se dají takto shodit a přesto se dělají, protože opačná varianta je prostě příliš průšvihová.
     Takže, je mi velice líto, prevence má smysl a má smysl i tehdy, když není úplně jasné, co se vyvrbí.

 8. M.G. napsal:

  Od začátku této hysterie jsem ani na okamžik nezapochybovala, že zdraví mám ve svých rukou, že mám vypnout televizi a žít normálně dál. Bohužel většina lidí hází zodpovědnost za své zdraví na lékaře a pak jsou vystrašeni a chovají se jako ovce a politici toho samozřejmě využili.

 9. Vděčnost ne strach napsal:

  Proč všichni kdo se ohánějí strachem tak často říkají nesmysly? Bude to nejspíše tím, že mají sami strach a tím i chybný úsudek.

  Takže za prvé: ve všech zemích, kde na to hodili bobek umírali nebo ještě umírají jako na běžícím pásu.

  Za druhé, díky včasné reakci ČR jsme to to zvládli bez takového masového umírání a nyní, máme v porovnání s ostatními zeměmi světa jedno z nejmenších omezení normálního života. Takže buďme vděční 🙂

  • Samostatně a kriticky myslet napsal:

   Proč se všichni, kteří věří médiím a vládě a bojí se koronaviru, ani na chvilku samostatně nezamyslí a nesesumírují si fakta?
   Epidemie ani pandemie nenastala ani náznakem v žádném státě na zeměkouli. Vysoké počty nakažených z velkých států jsou vlastně malé v přepočtu na počet obyvatel.
   Pandemii vyhlásila WHO, které již nikdo rozumný nevěří, neboť je to PR agentura farmaceutických firem. CNN již informovala o tom, že vyhlášení pandemii si u WHO objednal Bill Gates. To je ten pán, který již před lety hovořil o tom, že přijde nová pandemie, přesně popsal, jak nový koronavirus bude vypadat a jak bude pandemie probíhat. Rovnou začal podnikat ve vakcínách a nyní hlásí, že dodá vakcínu každému člověku na světě. A že to bude povinné. A že každý musí mít vakcinační průkaz, nebo rovnou čip. B. Gates je zároveň ten pán, který v USA čelí již stovkám žalob a demonsrací, americký prezident mu jeho anticovidový vakcinační program zatrhl, tak se uchýlil k nám a chce vakcíny vyrábět v ČR s pomocí Agrofertu.
   Pan Prymula, který u nás epidemii řídil, dostává každý rok miliony od farmaceutických firem.
   Zároveň mnoho lékařů hlásí, že Covid-19 není nebezpečný, statistiky jsou zfalšované, opatření nesmyslná. V Tanzanii dokonce poslali do laboratoře vzorky různého ovoce, zvířat či anorganických hmot a většina z nich byla Covid-pozitivní 🙂
   Z mnoha států světa se ozývá, že mají lék na koronavirus, ale tyto zprávy jsou zpochybňovány, nebo přísně cenzurovány a mazány.
   To jsou všechno fakta. Fakta se dají ověřit.
   Rozumný člověk si ta fakta umí dát dohromady.
   Vše vypadá na to, že pandemie je uměle vytvořená, aby bylo možné ospravedlnit úplnou kontrolu na lidmi ála Čína, všem prodat vakcíny (jedině ty od Bila Gatese, žádné jiné léky nejsou ověřené, to je jasné) za miliardy a pro jistotu všechny očipovat. V horším případě většinu lidí takto zabít.
   Ekonomika kvůli opatřením se hroutí, firmy krachují, hrozí zhroucení celé společnosti.
   Ne, opravdu není důvod pro vděčnost vůči vládě.

   • Koronavirus je příbuzný SARS, pokud by měl stejnou smrtnost (což mohl mít, v době začátku epidemie se to nevědělo), tak bychom nestačili kopat hroby. Navíc dodnes nevíme, koho z nakažených ten virus ještě zabije i po zdánlivém uzdravení (takové případy jsou a přibývají).

 10. Tanja napsal:

  Osobně já v KORONAVIROVE době nejenom se přestala bát ale navíc ještě i hodně psychický pookřála. Životní rytmus pokud se nezastavil tak výrazně zpomalil. Společenské zvyklosti k mě libosti musely jít také stranou, a při tom se nemusela cítit nijak nepatřičně. 2 metrové rozestupy si ponechám až do konce života.
  Nesmím také zapomenout na celospolečenské pozitivní změny. Za prve se nám ukázalá zrůdnost ve celostátním fungovaní systému.Nejenom poodhalila shnilost státní mašinerii(korupční kauzy založeny na klientelizmu a nekompetentnosti úředniků) Každý si uvědomil že v tom je úplně a v tom vidím i JISTOTU.A cele to pro nás vypadá zcela pozitivně poněváč už nenecháme se obelhávat ani okrádat a hlavně už nestojíme o návrat k tomu jejich NORMÁLU. DĚKUJEME…

Přidávání komentářů není povoleno