Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Profimedia,

Lékař Šimon Reich: Babiš operuje s divizemi, které nemá. Nasazuje děti do první linie

Pamatuji si na jednu svou službu na dětské chirurgii. Přijali jsme večer malou holčičku se zánětem slepého střeva. Bylo nutné operovat. Mamince jsme to v klidu opakovaně a srozumitelně vysvětlili. Ta však operaci odmítala, tlačila dceři prstem na čelo, že to prý zvládnou přirozeně pomocí jakýchsi čaker. Premiér Babiš mi tu paní teď připomíná.

Všichni jsme jenom lidé a všichni děláme chyby. V tuto chvíli se však hraje o stovky až tisíce životů našich spoluobčanů. A my si nemůžeme dovolit mít v čele muže, který se chová stejně nezodpovědně, jako výše zmíněná matka.

Pan premiér Babiš opakovaně poukazuje na ostatní státy Evropské unie a chlubí se, že my vše zavádíme jako první a tudíž jsme nejlepší.

Pusťte k tomu odborníky

Celý problém je však třeba vnímat komplexně. U každého státu záleží na mnoha faktorech. Například na ekonomické situaci, na stavu státního rozpočtu, stavu státních hmotných rezerv, na počtu lidí z Číny, kteří do země v posledních týdnech a měsících přicestovali, na připravenosti onemocnění testovat, na čase, kdy s testováním začal, na přesnosti testů nebo na personálních a materiálních rezervách ve zdravotnictví…

Již v předešlých dnech se u nás onemocnění COVID-19 prokázalo u celé řady zdravotníků a zavírají se kvůli tomu celá oddělení. Je zcela zásadní předejít chybám právě teď! Stále ještě můžeme předejít zbytečným ztrátám na životech. Každý chybný krok a každá nečinnost je v tento moment klíčová pro finální počet mrtvých.

Domnívám se, že by proto měla vláda ustanovit národní krizový štáb, který bude složen převážně z odborníků. Měly by v něm zasednout vybrané špičky našeho zdravotnictví, stejně jako všechny epidemiologické, ekonomické a bezpečnostní, které může naše země nabídnout.

Pouze tak budeme schopni si poradit se současnou krizí a výzvou propojeného a globalizovaného světa ve 21. století.

Není čas pro polní nemocnice?

Je třeba prodiskutovat spoustu věcí včetně širšího nasazení armády. Stovky vojáků by mohly pomoct s celou řadou věcí. Po krátkém zaučení mohou fungovat v nemocnicích jako sanitáři a pomocný zdravotnický personál.

Mohou pomoci se zásobováním a s další logistikou. Mohou pomoci udržovat klid a disciplínu, tedy dostatečné rozestupy mezi nemocnými, držet na uzdě agresivní chování některých z nich atd.

Je třeba rovněž zvážit neprodlené rozložení všech polních nemocnic. Švýcarsko nedávno nasadilo celkem 8000 vojáků po celé zemi. Někteří se do práce zapojují už nyní a další jsou připraveni v terénu na místě pomáhat později v případě potřeby. Stejně tak je na zvážení zapojení řádových sester přímo v nemocnicích na pozice zdravotních sester.

Je třeba mít jasný plán vytvoření specializovaného centra v každém kraji, kde budou zdravotnické týmy starající se pouze o nemocné s COVID-19. Je třeba projednat, zda není na místě otestovat v prvé řadě všechny zdravotníky, abychom nemocné z jejich řad poslali do karantény již nyní, protože je budeme potřebovat později a nechceme, aby šířili onemocnění dál mezi ostatní zdravotníky, které potřebujeme už v tuto chvíli.

Starat se o nemocné s COVID-19, to není pouhé položení na lůžko, sledování a eventuálně léčba kyslíkem nebo napojení na umělou plicní ventilaci. Tato centra by měla mít vyčleněné své chirurgy, internisty a pediatry. Vhodné by bylo zajistit veškeré základní služby pro rodiny všech zdravotníků.

Jízda na splašeném koni

Zdravotnictví je dlouhá léta v mnohem větší personální krizi, než jak se to ve skutečnosti prezentuje.

Avšak nařídit studentům medicíny pracovní povinnost a poslat je do první linie považuji v tuto chvíli, kdy stát selhal v zajištění dostatku ochranných pomůcek, za hyenismus.

Tito mladí lidé jsou naše budoucnost a nemají za sebou žádnou lékařskou přísahu. Tudíž nemají ani o špetku vyšší morální povinnost ve srovnání s kýmkoli ostatním. Jejich zapojení by proto mělo být čistě na dobrovolné bázi a hlavně by měli být adekvátně vybaveni a proškoleni.

Nápadů a myšlenek je celá řada a více hlav víc ví. Jenže nyní celou akci řídí zcela nekompetentní člověk, který situaci nezvládá a odmítá ustoupit povolanějším. Cváláme na splašeném koni po dosti nebezpečné dráze.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

74 komentářů

 1. Rozum do hrsti napsal:

  A pane doktore vy víte co budou dělat okolní státy či státy na druhém konci světa?Jak se zachovají a smlouvy nebudou jen cárem papíru?Asi víte jak se bude chovat virus.Rozumne řešení neexistuje vždy na něj někdo doplatí a politické body hontĕ až později.

  • Pablo napsal:

   Právě proto, že nevíte, co budou dělat okolní státy či jak se virus zachová, je správné počítat s různými variantami dopředu. Jakmile nastane nějaká situace, je lepší vzít připravený plán podobný nastalé situaci a doladit jej, než čekat co se stane a pak začít hasit požár.

   • Dušan napsal:

    Pane Doktor Šimon Reich má pravdu.
    Andrej Babiš je Demagog!
    Vždyť ho učila samotná STB.

 2. Jak může naše armáda pomáhat, když jezdí do Afghanistánu rozdávat pastelky a
  na mise do Afriky.
  Co to je za armádu, když 5 dřevěných pandurů vyřadí bába s felicií ?

  • Vlastenec napsal:

   Velmi trefné-měli být už dávno staženi a posláni na Turecko-Řeckou hranici-tam a ne v Kábulu se teď bojuje za Prahu..

   • Ornyl napsal:

    „Vlastenec“, který by nás chtěl zatáhnout do područí Ruska promluvil..Že se nestydíš…

  • Odpověď panu doktorovy napsal:

   To se obraťte na vlády které nás daly do NATO

   • odpověď panu doktoro,, napsal:

    Když už napíšete svoje vyjádření tak aspoň nedělejte takovou hroznou hrubku!! Svěsčí to pak o Vaší inteligenci!! -panu doktorovi-správně.
    Jinak-buďme všichni šťastni z naší účasti v NATO!!!

  • Mýlíte se napsal:

   Píšete nesmysly. Kdyby řidič Panduru neudělal, co udělal, tak by z té felicie zbyla konzerva s řidičkou, co vjela proti předpisům do voojenské kolony. Armáda je ale dlouhodobě podfinancovaná a za posledních 8 let za to nese odpovědnost ANO 2011 v čele s Babišem. Nikdo posledním dvěma vládám nezabraňoval v tom, nakoupit strategický materiál a další vojenský materiál. Armáda má 2 vojenské nemocnice, ale nemá základní techniku a materiál na to, aby měli nemocní v případě coronavirové pandemie na čem ležet, z čeho jíst a měli dostatek přikrývek atd. Odpovědným za to není Kalousek, jak se asi tak do týdne z úst pana Bureše, pardon babiše dozvíme, ale právě Babiš, pan Stropnivcý, co za svou působnost na MO neudělal vůbec nic, pan Prezident Zeman, který pana Babiše tak vehementně podporoval a strany ČSSD, KSČM a SPD, které podržely Babišovu skvadru u koryta.

  • Milan napsal:

   Pancíř z uhlíkových vláken odolává střele, nikoliv nárazu. Pandur musí poskytnou balistickou ochranu (na úkor jiné), protože je k tomu určen.

 3. Souhlasím napsal:

  nelze jinak, než souhlasit, vypadá to, že zde maká pouze jeden člověk, zřejmě Všemohoucí, pravý virus, asi jsme si ho zasloužili, asi jsme hodně zlobili, snad to vidí i Spravedlnost a Čas, uvidíme,

 4. Martin napsal:

  Nechtěli byste to nechat na potom? Ujišťuji Vás, že lidé mají daleko závažnější potíže než přemýšlet o prodavači hnojiv z Čapáku. Až se tohle přežene, budeme si dlouho lízat rány. Potom se bude účtovat. Je stejně zjevné,že iniciativu naštěstí přebralo duo Prymula, Hamáček a to je v této situaci asi dobře.

  • Naprosto souhlasím napsal:

   Přesně … líp bych to neřekla

  • Ornyl napsal:

   Vůbec nevíte, jaká je situace v mětských nemocnicích a v lékárnách. Roušky tam nejsou skoro žádné natož respirátory, takže musí využívat roušky šité doma. Až onemocní velká část zdravotníků, to bude teprve točo. To se nám ještě Ti vojáci budou hodit.

  • Porad nekritizujte.. napsal:

   Dekuji ze to někdo vidí stejně.. nechápu proč někdo čeká na příležitost jak někomu podkopnout nohy, místo toho abychom táhli za jeden provaz. Co vlastně chcete? Furt dokola se řeší rousky.. už je to otrávený a nepodstatný, myslím, ze se snaží jak můžou, zajímalo by mne, co byste dělali vy, někteří lidi nemají zodpovědnost ani sami za sebe. Ale místo toho nadávani se můžete nechat zvolit a všechny nás tady “zachránit” právě vy. Ale to už snad pandemie opadne a po bitvě je každý generál.

   • skeptik napsal:

    Táhnout za jeden provaz? Za jeden provaz táhnou ale i kat a odsouzený oběšenec.

  • doktor Šimon napsal:

   Martin, no hlavně, že posunuli daně, ale B. prodává květiny ve svém květinářském ráji, kdo dnes kupuje kytky, které koupím v marketu, a to ještě za 1/3?

 5. Petr Kaminsky napsal:

  ANO, uz je uplne nejlip. Tuto zemi „ridi“ pomateny clovek a neexistuje cesta, jak mu v tom zabranit.

  • Smutný občan napsal:

   Ale to víte, že existuje cesta, jak mu v tom zabránit. Jenže to by ho nesměli u voleb volit lidé důchodového věku. Ti ho slepě poslouchají a přikyvují mu. Nevnímají to, že jim lže. Babiš jak kolovrátek stále dokola opakuje své lži a jak se říká, že „stokrát opakovaná lež se stává pravdou“. Na jednu stranu se na ně nelze kvůli tomu zlobit, protože žili 40 let pod pádnou rukou komunismu, bylo jim stále dokola vtloukáno do hlavy, jak se mají za komunismu skvěle a vymývali jim mozky. Bohužel nejsou schopni racionálně přemýšlet a rozpoznat lež od pravdy.

   • navi napsal:

    Ti lidé, kteří jsou dnes v důchodovém věku byli v roce 1989 na vrcholu svých sil, které byli ochotni použít po revoluci ke zlepšení poměrů a svých životů a životu celé společnosti. Jenže co z toho díky politikům v minulých letech zbylo?
    To oni stvořili A.Babiše. A ti dnešní důchodci po zkušenostech minulých let nebudou volit ODS, TOP, KDU, ČSSD a nikdo jim to nemůže vyčítat. Minulí vládci ztratili důvěru a svým chováním v dnešní koronakrizi tu ztrátu důvěry ještě prohlubijí.

    • skeptik napsal:

     To oni stvořili Babiše??? Vždyť Babiš byl v té době jedním z nich a je pouze jejich pokračováním. Tak že volit nyní Babiše namísto Václava Klause je asi jako jít z bláta do louže.

  • doktor Šimon napsal:

   Souhlasím!!!! a lidé mu stále věří.

   • Dušan napsal:

    navi a doktore Šimone
    V politice není dobro a zlo. Je pouze zlo a menší zlo. Bohužel Andrej Babiš zastává to první.
    Lidově řečeno, „Udělali Kozla Zahradníkem“.
    Nebo-li, draze jsme si koupili pomoc.

 6. Přesný popis ! napsal:

  Já toto vyjádření plně podporuji! Připadá mi to,že Babiš dělá vše pro to ,aby se mohl chlubit jediným,jsme na tom líp než jiní,ale už neřekne,že proti jiným se u nás daleko méně testuje a když mít testuji,tak pak vypadá situace lépe že Babiš

 7. studenti + napsal:

  Mladí studenti? Ti vědí lépe než široká veřejnost, co je hygiena, a tak podobně. A po 20 nebo 40 letech budou jako lékaři vzpomínat, jak byli nasazeni do práce v roce 2020.

 8. Organizace selhává napsal:

  Lekar chirurg z me rodiny jiz ceka od pondelka na vysledky testu z UVN. Neni kanal ktery by mu sdelil natoz urychlil vysledek testu. Je v karantene a limituje cinnost sebe i cele nemocnice

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Zkuste se zeptat v té UVN, proč je tomu tak, jak píšete. Jinde se to asi nedovíte. Nebo je to stížnost na tu UVN? Pak si stěžejte u nadřízeného úřadu.

 9. Komentář napsal:

  Pane doktore, při vší úctě k Vám, z Vašeho článku je naprosto evidentní, že primárním cílem Vašeho příspěvku vč. zcela bulvárně pojatého nadpisu, bylo vyjádření Vašeho politického názoru. To, že to vláda nezvládla a v celé zemi je chaos, víme všichni. Lidé, kteří by měli být testování, testováni nejsou. Dokonce i suspektní případy v rodinách zdravotníků nejsou schopné kompetentní orgány otestovat, hygiena přehazuje odpovědnost na praktiky a naopak. Na druhou stranu skutečně nikdo na celém světě si ještě před několika dny nedokázal představit to, v čem se dnes ocitáme. I když také nejsem příznivcem Andreje Babiše, nemyslím si, že by kdokoli z jiných politických stran měl v jeho pozici možnost jednat jinak. Jeho úloha je dost nevděčná, protože ať udělá cokoli, nikdy to nebude úplně OK. Hořekováním nad tím, jak se Vám zdá premiér nekompetentní, rozhodně situaci nezlepšíte. Domnivám se, že právě v těchto těžkých časech jsou právě politické šarvátky čirým hyenismem. Každý z nás, včetně lékařů, by měl svým postojem v této době lidi spojovat a uklidňovat, nikoli rozdělovat a děsit, což bohužel Váš článek dělá.

  • chybějící strategie postupu napsal:

   Každá zodpovědná vláda (a tu my bohužel nemáme ať si myslíte zde cokoli) má strategické plány pro krizové situace. Ať už se jedná např. o povodně (je zajímavé že od roku 2002 stále nedořešeno, asi se opět čeká na velkou vodu) , válečné konflikty (nemáme, armáda si pouze staví vzdušné zámky a buduje marketingový obraz zbytečnými misemi mimo ČR), ekonomicko-politickými krizemi (nemáme, pouze ČNB mikrokrůčky koriguje absolutně nekorigovatelný stav a zmatená slova velkého vůdce o vedení státu jako firmy selhávají na všech frontách) , epidemiologickými krizemi (máme sice 2 skvělé polní nemocnice, exelentní jednotku vojenských chemiků, několik záložních nemocnic, špičková epidemilogická pracoviště ve všech velkých městech, jeden z kvalitativně nejlepších zdravotních systémů v Evropě atd.) , ale k čemu nám to je když o odborných věcech rozhodují diletanti a co je hlavní NEEXISTUJE žádný strategický plán co dělat když tyto situace nastanou. Je to jenom na improvizaci a nasazení konkrétních lidí (kterým tímto tleskám) a nikoli na systémovém striktním postupu do detailu vypilovaném ve strategickém plánu. Říkejte si co chcete ale je to opravdu ostuda a nejenom naše.

  • koment. napsal:

   Ano. Tato Vaše odpověď vyjadřuje i můj postoj.

  • od reného napsal:

   Hyenismem je naopak cpát se do popředí místo odborníků. A to není Babiš! Ať sedí v úřadě a obvolává známé z dob, kdy byl PZO a donášel na kolegy, ať mu seženou respirátory!

  • Winston napsal:

   Nesouhlasím.
   Babiš je systémové riziko, protože se snaží osobně o všem rozhodovat a je naprosto nekompetentní, chaotický a bez plánu.
   A to všechno z politických důvodů – viz narušení zaběhnuté procedury fungování krizového štábu, který má řídit ministr vnitra, ale Babiš si tu urval pro sebe a podle toho to vypadá.

  • Koravin napsal:

   Nikdo nevěděl co bude ,ale Babiš o 14 dní vše opozdil to je fakt a tady se hraje o hodiny-

  • re: komentář napsal:

   Výborně řečeno, naprosto souhlasím … Děkuji za jeden z mála normálních a lidských názorů. Už mě leze krkem, jak si každý přihřívá polívčičku tím, jak se naváží do lidí, kteří dělají co můžou… Lidi jsou lidi, ale tohle už je moc… Děkuji a přeji hezký den.

  • pablo41 napsal:

   Mýlíte se, že to vědí všichni. Přečtěte si oslavné ohlasy na Babiše a jeho partu, prokládané urážkami lidí, kteří na nesmyslnou chválu poukazují.

  • Ondrej napsal:

   soucasny premier je naprosto nekompetentni k rizeni obecne, ke krizovemu rizeni uz tuplem ne..z jeho strany je to predevsim sebestredne predvadeni, snaha o PR za kazdou cenu, nekompetentnost, nerozhodnost, chaos..nic vic. mel davno ustavit krizovy stab s vedoucim Janem Hamackem, jak uklada zakon – neudelal to, proc, je celkem jasne. Znicil moznost dodavat rousky jinak nez se souhlasem statu – absurdni v situaci, kdy jich je obrovsky nedostatek..atd..mel by okamzite rezignovat, ale to nikdy, nikdy neudela

  • tak, tak napsal:

   Plně souhlasím s vaším komentářem. Spíš než kritika premiéra by byla na místě kritika nezodpovědných jedinců co nedodržují nařízení vlády, protože nechápou, že demokracie není jen o tom dělat si co chci, ale mít taky nějakou zodpovědnost a dodržovat zákony. Navíc dělat ramena by se nemuselo vyplatit.

   • Kritika napsal:

    …demokracie není jen o tom dělat si co chci, ale mít taky nějakou zodpovědnost a dodržovat zákony…a přesně to Bureš nedělá. Je to tedy nezodpovědný jedinec. Jeho sebeprezentace je nadevše…..

 10. petrph napsal:

  Bohužel, když je tedy použít pojem hyenismus, tak je nutné si upozornit, že pokud by to bylo někde v nemocnicích nadále bez potřebných ochranných prostředků, tak se to týká nikoliv až oněch studentů, leč i veškerého současného zdravotního a záchranného personálu, ale bohužel i s možností šíření přes jejich rodiny, čili celý ten systém by byl děravý jako řešeto .
  Čili, tady bych předpokládal, že vedení nemocnic už je povinno si ty prostředky pro svoje lidi sehnat – a nebo bez nich celý špitál zavřít. Takže, z tohoto pohledu, a s ochrannými prostředky, by tam ti mladí nadějní medici nastoupit mohli. Ona totiž medicína je studijně velice náročný obor, takže ty potřebné návyky i část znalostí by mít měli,..
  Horší by to bylo spíše s tou armádou, kterou jsme před drahnou dobou v podstatě zrušili, (že prý NAto máme), těch pár tisíc profíků se zkušenostmi hlídá v Afghánistánu,, ta si ty potřebné síly „nabouchá kde?? Jakože, o tuhle bezpečnostní síly bude v brzké době mezi politiky velká poptávka, aby hlídali hranice, úřady, obchody, zabraňovali shromažďování, drancování, nepokojům, kdepak nějaké polní špitály…

 11. podobnost není náhodná napsal:

  V roce 1947 mi bylo 11 let, bylo velké sucho a o politice jsem nevěděl vůbec nic, ale v kině v žurnále mě zarazilo, jak sovětští lidé zachraňují obilím české hospodářství. Zarazilo mě to, že malýmu klukovi bylo divné, jakým vysokým
  tempem ruští zemědělci přehazují lopatou obilí. Tak tohle mě napadlo včera
  hned, jak pan prezident začal chválit Čínu. Nic víc, nic míň – dějiny se opakují.

 12. Reakce na článek DR. Reicha napsal:

  S vyjádřením pana kolegy zcela souhlasím. Je krásné vyčlenit 4 nemocnice v Praze a Brně, ale nikdo nedodal B- jak budou pacienti do těchto nemocnic transportováni z ostatních regionů. Máme tolik vozů záchranné služby na transport ventilovaných pacientů ? Máme tolik intenzivistů v dané nemocnici tak, aby zvládali i ostatní provoz – neurochirurgie, koronární jednotky, pooperační kardiochirurgické pokoje atd. Ve vybraných nemocnicích je řada specializovaných oddělení s celostátní působností, které nelze vyřadit z provozu, proto bych spíše vyčlenil nemocníce, které nejsou takto významné. Chybí i případná úleva od administrativní zátěže zdravotníků v době krize a i jejich případná beztrestnost pro neúmyslné trestné činy pramenící z vyčerpání . Chybí ochrana lékařů i před případnými soudy, když budou nuceni rozhodovat, koho připojit k ventilátoru a koho ne. Pokud by lékaři a sestry věděli, že jsou takto ochráněni, jistě budou pracovat ve větším klidu. Dále bude třeba rozdělit lékaře do týmů, které se prakticky nebudou potkávat, jinak budeme posílat do karantény zbytečně veliké počty lékařů. Nápadů je skutečně mnoho, je proto nutné mít v krizovém štábu opravdu odborníky z nemocniční praxe. Ne jen epidemiology a hygieniky.

  • Reakce na článek DR. Reicha napsal:

   Cituji: „Chybí ochrana lékařů i před případnými soudy, když budou nuceni rozhodovat, koho připojit k ventilátoru a koho ne.“

   Kdo dnes podle stávajících zákonů rozhoduje o tom, že další léčba pacienta nemá smysl a odpojíte ho od přístrojů. Pardon, zavedete paliativní léčbu.

 13. Marie napsal:

  Sdílím souhlas s názorem,že právě v těchto těžkých časech jsou politické šarvátky tím nejhorším hyenismem.Měli bychom se navzájem spojovat a uklidňovat,nikoliv děsit.Je mi 77let,dosud jsem si nedovedla vůbec představit do jaké situace se ještě dostanu.

 14. K čemu je potřeba již nyní rozložit polní nemocnice, k uklidnění obyvatelstva? Opravdu museli studenti povinně nastoupit do nemocnic, nejednalo se o dobrovolné rozhodnutí? Oháníte se přísahou a přitom chcete do nemocnic nahnat řádové sestry a vojsko. Nejsem příznivec Babiše ani vlády jako takové, ale Vaši kritiku neberu, Vaše kroky nepůsobí o nic víc méně chaoticky.

 15. Antoinetta napsal:

  S panem doktorem Reichem souhlasím. A trochu nerozumím reakcím na „honění politických bodů“. Myslím, že dnešní situace by neměla být v prvé řadě o politice. Vyžaduje systematický postup a koordinovanou spolupráci těch odborných špiček, jak uvádí dr. Reich. Medici se můžou zapojit. Ale spíš na výpomoc a ne přímo v centrech specializovaných přímo na COVID-19. Ani s vojáky to nevidím špatně

 16. Velky omyl napsal:

  Vidim, že jsou najednou všetci chytří. Nechte politiku, věnujte se všichni vzájemné pomoci kde to jde, jinak budem, jak za 2 svět.. Ikdyž zde bylo plno dobrých lidi, bohužel i tankových co udávali, zchraňovali majetek na úkor druhých. Prodávali, jako nyní roušky, tak příděly za války lichvařsky nadhodnocené. Pomlouvali, čerpali výhod z podplácení i ze zbabelosti. Tak a takoví si své geny nesou v rodinách až dodnes. Stačínaslouchat babičkam a dědečkum a číst poválečnou literaturu, sledovat autentické záběry filmů , co lidé dokázali. Tady nemusi lítat bomby natož trakaře a vidíme jasně. Tak ani nemusíme čekat, až virus zkončí , že po válce každý generál.

 17. Lidské zdroje napsal:

  Poslední co tato zavirované republika potřebuje, jsou přesně podobné publikované články !!! Pane doktore.

  – Odborníci lékaři epidemiologové a další odbornosti již u toho dávno jsou !

  – Premiér je dnes pouze jejich „tiskovým mluvčím“, pokud jste to nepochopil.
  Situaci řeší týmy odborníků. Ale občas je potřeba pomoci také s bankovním stykem, logistikou materiálu atd. Na to jsou zase jiné profese.

  – Jako se neshodnou dva právníci, soudy různých instancí, tak i různí lékaři se často neshodují na stejné diagnóze a léčbě. Není jediný a jednotný názor. Nikdo podobnou situaci dodnes nezažil ani u nás, ani jinde ve světe.
  Takže cesta „pusťte mne k tomu“, já to zarazím neexistuje.

  – Studenti medicíny byly zvoleni proto, že nejsou úplní laici a mohou získané zkušenosti velmi dobře uplatnit v poli. Není to o tom, že by se jich chtěla vláda zbavit.

  – Prezenční vojenská služba byla zrušena, naše armáda čítá pouze nějakých 30 000 vojáků, většinou vyslaných do misí, protože doma nejsou potřeba, protože nás chrání NATO. To byla zásadní blbost.
  Dneska jste mohli mít statisíce mladých mužů proškolených pro podobné situace (ZHN) a vybavených ochrannými pomůckami. Včetně těch stanů a polních nemocnic i polních kuchyní. Já jsem to zažil, vím o čem píšu.

  – Vojenské nemocnice vybavené technikou jste nejdříve nechali neudržované a následně pak prodali v aukcích. Kryty jsou skladištěm brambor, nebo krys.
  Jediná schopná nemocnice v Těchoníně pro celou republiku.

  – Branná výchova ve školách zrušena, stačilo přepsat osnovy a výuku zachovat. Dneska by děcka věděla, jak se chránit (roušky, desinfekce, styk s potenciálně nakaženými osobami, pomoc seniorům a nemohoucím). Vše se zanedbalo. Protože nám se nic stát nemůže, že ?

  A teď přijdete se svou kritikou ? Vyřešíte to vy ? Já vás klidně zvolím za premiéra.

  • Služba napsal:

   No tak, neblbněte s presenční vojenskou službou. Postihlo mě to a nemyslím že by mi to nějak pomohlo vztažmo k současné situaci (a to sem byl lapiduch) a že by to číkoliv synové potřebovali k životu.
   Děcka beztak sedí doma a nikam nesmí. S ohledem na charakter epidemie je to tak asi dobře. I když pro rodiče o nervy, ale co nezabije posílí, snad….

   • Lidské zdroje napsal:

    Hele chápu vás, nelíbilo se to nikomu. Ani mě. Nejsem žádný bývalý lampasák. A vůbec tuto kritiku nespojuji s politikou ani režimy. Jen se nemělo všechno bezhlavě rušit. Viz NZ nedoknutelné strategické zásoby

    ALE:
    – Vytrhnout již dospělé muže z MAMA-hotelů a postavit je vstříc nějakému byť nucenému pořádku a autoritě pokládám za správné.

    – „Sám si vařím, sám si peru, uklízím“ – se hodilo výborně v budoucím manželství. Každá manželka byla ráda, když muž měl tyto dovednosti.
    A ne že všechno musí žena sama.

    – Jsem 6 let vdovec a věřte nebo ne, za to že mám tyto návyky ještě z vojny,
    vděčím tomu, že jsem doma ještě nepošel hladem a špínou. A vy napíšete proboha prezenčka NE ! Mrkněte na Izrael.

    – Dneska mladíci nic nemusí, sprejujou domy, v horším případě dealují nebo konzumují drogy. To nepamatuji.

    – tělesná zdatnost upadla na míru katastrofickou. To vám každý potvrdí.

    Dál nepokračuji, protože vás ani přesvědčovat nechci. Jen jsem napsal protiargumenty těm vašim. Já jsem si z vojny vybral jen ta pozitiva a využívám je dodnes.

 18. po bitvě napsal:

  Po bitvě je každý generál,ted všichni víte jak se to má dělat,chytráci,a celá slavná e unie se předvedla,nic neudělala,jen kritizuje když některý stát provede nějaká opatření,horší jak RVHP,

 19. Komentář napsal:

  Pane doktore, před 3 týdny, právě ti Vaši odborníci věděli, že jsou na epidemii perfektně připraven. Bohužel, ale nikdo z nich, si nedokázal představit co to tentokrát bude za rozsah. Právě Zdravotnictví (s velkým Z, míněno jako instituce) klade největší odpor, kompetenční spory, kdo může testovat, postavení stanu na odběr vzorků trvá nemocnici Motol téměř stejnou dobu jako Číně postavit nemocnici na pro 1000 pacientů, obrovská neochota připravit nouzový provoz nemocnic (UVN měla být již alespoň 14 dní ve stavu kdy by přijímala pacienty a její lékaři by nedělali nic jiného, proto tato nemocnice vůbec existuje!).
  Problémem je, že úředníků schopných, se zručností Josefa Švejka, dohlížet na dodržování „úředních“ postupů máme v republice i v EU nadbytek.
  Nyní potřebujeme krizové managery a nikoliv absolventy právnických falkult a evropských studií.
  Tedy musíme si vystačit s tím co máme a dělat to, co je možné, nic jiného nám ostatně nezbývá. Projevy do parlamentu a senátu je potřebné si schovat na dobu po krizi.

 20. Michal napsal:

  28. ledna odmítli poslanci ANO, ČSSD a komunistů debatu o opatření proti koronaviru. Pak Babiš poslal do prde.e distributory a prodejce roušek a chtěl to nakoupit přímo z Číny, což se mu nepovedlo. A tohle je výsledek. Sice cca 700 nakažených z 10mil není moc, ale kdyby sehnali respirátory a dost rychlotestů včas a pohlídali by si vracející se dovolenkáře, nemuselo se to tady zavírat. Nevím no, možná si to představuju jak hurvínek válku:)

 21. Polní nemocníce byly dávno zrušeny a rozkradeny. Prostě nejsou. A stalo se to dávno před Babišem.

  • skeptik napsal:

   Jestliže tak dobře víte, že polní nemocnice byly rozkradeny, podal jste už trestní oznámení? Je to vaše povinnost.

 22. ondřej napsal:

  Právě proto aby tyto politické šarvátky přestaly by měl být do čela krizového managementu postaven nestranný člověk z žádné politické strany, ideální kombinace lékaře+vojáka+ policisty+ organizační štáb na logistiku a přepravu.

 23. morální povinnost napsal:

  Dobrý den pane Doktore,
  dovolil bych si s Vámi polemizovat přinejmenším v otázce nasazení mediků. Vy uvádíte, cituji: „Avšak nařídit studentům medicíny pracovní povinnost a poslat je do první linie považuji v tuto chvíli, kdy stát selhal v zajištění dostatku ochranných pomůcek, za hyenismus. Tito mladí lidé jsou naše budoucnost a nemají za sebou žádnou lékařskou přísahu. Tudíž nemají ani o špetku vyšší morální povinnost ve srovnání s kýmkoli ostatním. Jejich zapojení by proto mělo být čistě na dobrovolné bázi a hlavně by měli být adekvátně vybaveni a proškoleni.“. Já se však domnívá, že toto Vaše tvrzení lze vykládat jako čistě účelové, neboť kdo jiný, než studenti medicíny jsou buducím úhelným kamenem mravní elity našeho národa. Každý medik musí v sobě přirozeně míti vyšší princip mravní a musí cítit povinnost být účasten dění, které si jeho přítomnost vyžaduje. Skutečnost, že v současné situaci, která se ještě nestala kritickou, došlo k jejich povolání, by v těchto mladých lidech měla probudit hrdost minimálně v tom, že s nimi národ počítá a již v současné chvíli je pokládá za tak mravně vyspělé, že mohou pomoci bližnímu svému, a to věřím, jak jen to bude v jejich silách. Domnívám se, že pokud si mladý člověk již zvolil trnitou cestu lékařského povolání, tak má mnohem vyšší morální povinnost pomoci bližnímu svému. Nelze očekávat, že ze studenta medicíny se teprve složením lékařské přísahy stane jiný člověk, který bude mít jinou morálku, než dosud. Takové očekávání je dle mého mínění liché a falešné.

 24. doktor Šimon napsal:

  Pan Babiš každou chvíli vypustí něco jiného z pusy, jak vidět, tak má stále spoustu příznivců, což je strašné, večer řekne, že důchodci do obchodů od 10 do 12, ráno už je to jinak od 7 do 9, dnes v Kauflandu v 11 hodin jsem si připadala jak v domově důchodců, pardon, všem se omlouvám, ale pokud nebudeme dodržovat pravidla!!!, tak je všechno k ničemu!!!, tečka. Proč dnes skládali hasiči z letadla, koneckonců, které nebylo ani české, což mne pobouřilo, balíky ručně?, nejsou pásy?, divadlo, lidé se nemají shlukovat a tam bylo xxx lidí, včetně tiskovky, takže, probuďte se!!!!

  • petrph napsal:

   .Ono taky to nařízení totiž nezní „důchodci smí do obchodů pouze od 7 do 9“, ale „pouze důchodci smí do obchodů mezi 7-9.“
   Tedy, přeloženo do češtiny od 7-9 nesmí do obchodů, nikdo jiný, ale důchodci mohou nakupovat i kdykoliv jindy.
   Jaksi se připravte na to, že podobné „nepochopení vládních nařízení “ bude v této krizi čím dál tím dražší. Už teď je za nesprávné dodržování nošení ochranných prostředků na veřejnosti pokutěnka 10 000 Kč, a jestli vláda vyhlásí úplný zákaz vycházení, (defaktto stanné právo), tak to už pak půjde při nechopení o kejhák…

  • Česká letadla napsal:

   Cituji vás:
   „Proč dnes skládali hasiči z letadla, koneckonců, které nebylo ani české, což mne pobouřilo, balíky ručně?, nejsou pásy?, divadlo, lidé se nemají shlukovat a tam bylo xxx lidí, včetně tiskovky, takže, probuďte se !!!! “ konec citátu.

   Pane doktore zase víte prd !

   Patrně jste si nevšiml, že v čínském dopravním letadle byly balíky s pomocí umístěny na sedadlech pro cestující a ve schránkách na zavazadla nad jejich hlavami.
   Pásovými dopravníky se přemisťuje náklad ze zavazadlového prostoru, dole pod podlahou. To je jinde, pane doktore !
   Proto musela být vykládka zorganizována ručně !

   Probuďte se vy a pište jen o tom, čemu rozumíte. Ale kdo ví, kdo se za vaším Nickem skrývá.

 25. vala napsal:

  Studenti posledních ročníků lékařské fakulty rozhodně nejsou děti !

 26. Vudce Koblihoveho kralovstvi se chova zcela racionalne napsal:

  Co clovek to jiny nazor. Koblihar sbira preventivne a spravne body, za jakychkoli okolnosti, az bude po statnim pohrbu a statnim smutku naseho nejvyssiho Cinana. Protoze on zachrani celou Ceskou republiku pred tim smrticim virem. A pak uz ho zadne trestni oznameni nebo zaloba neuvolni z jeho funkce Koblihoveho vudce naseho maleho kralovstvi. Pri volbach je podstatna vetsina, a v nasem kralovstvi oproti tem sousednim je to ta mene gramotna, mene vzdelanejsi a hloupejsi cast, a tedy podobne neporozumeni ktere chytrejsi a rozumnejsi cast kralovstvi nechape neni podstatna. Protoze je mensinova. Bylo to krasne videt pri posledni prime volbe nejvyssiho Cinana. A v prime volbe ale i obsazeni parlamentu stejne jako v Putinove Rusku rozhoduje vetsina (tedy spravna a ucinna politicka reklama vsehoschopnych), tak i u nas. Muze nas tesit, ze co jsme chteli to mame. Jen se bude nepohodlne emigrovat kdyz jsou uzavrene hranice.

 27. Lidské zdroje napsal:

  Cituji vás; „… na počtu lidí z Číny, kteří do země v posledních týdnech a měsících přicestovali, …“ konec citátu.

  Pokud je všeobecně známo, tak v ČR nebyli zdrojem nákazy lidi z Číny, ale osoby vracející se z Itálie. A dále pak nezodpovědní Češi, kteří pořádali různé párty, plesy a nedodržovali zákaz shromažďování.

 28. Zcela souhlasím s panem doktorem. O tom co dělat by měli rozhodovat odborníci. Pan Babiš by nám to měl maximálně sdělit (přečíst).

 29. Polní nemocnice? Pan doktor neví, o čem mluví. napsal:

  Pane kolego, o možnostech polních nemocnic nevíte evidentně vůbec nic. Nemáte ani minimální představu, jaké jsou možnosti polních zdravotnických prvků AČR a k čemu jsou určeny. Já ano. Zkuste zatím komentovat to, na co odborně stačíte jako mladý rezident zařazený do vzdělávacího programu chirurgie.

 30. Čakry.... napsal:

  „“….jakési ČAKRY…..““ Pane doktore, tedy spíše pane felčare, vy opravdu nevíte co jsou to čakry??? Nebo ze sebe jen děláte kašpara??? To je něco, bez čeho byste již dávno nežil, kdybyste je neměl…. Pro neznalé: Čakry jsou energetická centra organizmu, která kontrolují tok životní energie každého člověka;
  viz např.: Učebnice čínské medicíny pro začátečníky; Simon G. Brown; Allpres – CZ, 2004.

 31. nepřipravenost napsal:

  Ustavovat krizový štáb když vypukne epidemie je pozdě.
  Každá firma má zpracovaný krizový plán, kde má definovány situace a pro ně stanoveny krizové managementy, které přebírají řízení firmy když ta situace vypukne.
  Je zcela zjevné, že stát nic takového neměl, protože StBák si myslel, že vše zmákne sám a ovce mu budou žrát všechno co řekne, byť by to byla jako vždy totální hovadina.

  • petrph napsal:

   Za skutečných stbáků minulého režimu ty plány vypracovány a dodržovány do posledních podrobností byly. My jsme třeba ještě ve škole a tenkrát v práci mívali reálná cvičení CO, takže jsme přesně věděli, kde máme uložené masky a taky do jakého krytu se máme jit schovat až to vypukne.
   Zatímco, právě po revolušn se ta opatření začala fakticky rušit, sklady se taky rušily a rozprodávaly – kryty se neudržovaly..
   Bohužel, píši fakticky. Formálně to „fungovalo ˇdál, – protože ty příslušné státní „havarijní“ instituce fungovaly dál sepisovaly nějaké plány, a instrukce, které se pak plnily hlavně na papíře, ačkoliv je mezitím úřady fakticky seškrtaly, čehož si nikdo nevšiml, takže všichni žili v bláhovém omylu, že se nám nemůže nic stát. Dávno před Babišem, ten tenhle bordel už jenom zdědil..

 32. Naprostý souhlas napsal:

  Panu doktorovi patří poděkování, neboť vystihl podstatu problému. Novinářskou zkratkou vyložil, že děti – medici jsou povolávání do první linie. Zbytečně. Studenti medicíny ještě nesložili žádnou přísahu, mají studovat a připravovat se na dráhu lékaře. Nechápu třeba, proč studentům šestých ročníků se neumožní – byť třeba v polních podmínkách – ukončit studium, aby poté mohli nastoupit do praxe. Pak by jim mohla být uložena pracovní povinnost nástupu do nemocnice. Něco podobného se nyní realizuje v Itálii. Nerozumím logice, proč by studenti medicíny měli nosit bažanty, přebalovat nemocné C-19, dělat věci, které může dělat člověk se základním vzděláním. Uvědomte si, že celá řada mediků je na hranici svých možností, neboť studium medicíny je mimořádně náročné. A takto již ohroženou skupinu, vyčerpanou dosavadním opravdu mimořádně náročným studiem chtějí doslova nahnat do první linie.

  • petrph napsal:

   No, první odpověď je v tom, že dneska už jsou stejně vysoký školy zavřený, takže nestudujou a nepřipravujou se. Jistě, obecně si študáci mají samostudovat doma, což ale akurát v medicíně, kde potřebují praktika, laborky, v těch vyšších ročnících třeba i vyšetřování pacientů,.. určitě není totéž.
   Za druhý, samozřejmě že i závěrečné zkoušky na medicíně jsou náročný, takže o nějaké „honem honem nouzové zkoušky“ v polních podmínkách asi nikdo nestojí,
   Za třetí, stejně ale jak počítám, ani po složení těch závěrečnejch zkoušek, novopečeného doktora na pacienty přímo samostatně nepustí, musí si postupně a pod dohledem dodělat řadu dalších akreditací. No a když si tohle dáte všechno dohromady, zjistíte že pro odbornou zdravotní péči lepší než takovej absolvent s nulovou zkušeností je už kvalifikovaná zdravotní sestra..

   No a hlavně pořád mate ten vděčněj mediální termín (jako) válečnej, stav. Jenže, ve válce jsou tolerované, ba kalkulované ztráty,, a to i v důsledku chybných rozhodnutí.. Zatímco u nás i nyní jedou nemocnice pořád dle předpisů, a za jakékoliv odborné pochybení (i těch přijatejch mediků či absolventů) pak tvrdě zaplatí..

 33. Dušan napsal:

  Demagog je člověk, který hlásá věci, o nichž ví, že nejsou pravda, a to lidem, o nichž ví, že jsou hlupáci.
  — H. L. Mencken
  Moderními demagogy byli například Adolf Hitler, Benito Mussolini, Huey Long nebo Joseph McCarthy.
  Andrej Babiš má v historii své místo jisté.

 34. Situace na dvě věci napsal:

  Nás zdravé lidi kteří ještě pracujeme hází vláda do první linie a doslova nás ohrožuje!!
  Plno velkých firem zavírá a ostatní co pracují akorát čekáme, kdy se nakazíme,
  aby to bylo tuplem v prdeli !!!! Než aby tu republiku Babiš zavřel na tři neděle, doladil finanční odklady v bankách, tak řeší celá vláda akorát kdy můžou důchodci chodit nakupovat a kdy kde přistane letadlo s rouškama ! Nějak postrádám koncepci co bude dál !!!!

 35. petrph napsal:

  Btw, co jsem se pokoušel dohledat zdroj onoho vládního nařízení “ studentům medicíny pracovní povinnost a poslat je do první linie ..“, prohrabal jsem se dlouhým seznamem nařízení na vlada.cz, a našel, jenomže se nemělo týkat jen studentů lékařských fakult, ale rovněž. škol (i středních) v oborech vzdělávání, speciální pedagogiky, sociálních služeb, humanitních a právních oborů se sociálními službami spojených, – s tím že tito studenti by zase měli povinně nastoupit do zařízení sociálních služeb, z nichž ale některá mohou být podobně riziková, jako ta zdravotní..
  Já tedy vůbec nechci paušalizovat, znám spoustu lidí z těchto oborů, co dokáží tu práci dělat obětavě – ale přece jen je tu i mediálně viditelný přesah do oblasti kterou stát zase tak nutně nepotřebuje, různých příspěvkovek, zabývající se práv genderu, menšin, atp.. Tož asi se nedalo vůbec čekat, že by všichni tihle studenti na příkaz vlády radostně vyrazili ošetřovat nakažené smrtící nemocí, a ani jejich papínkové (často vlivní) by to nespolkli.
  Tož – a to už pan doktor Reich nedořekl – a škoda že to pod článek nedoplnila sama redakce HP, brzy na to reagoval „..Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slovy že „jde zatím o opatření, které umožňuje povolání studentů. O jejich povolání by se mohlo rozhodnout později. “ . A rovněž i pan Babiš, i když pak mluvil o těch medicích , použil slovo „apelovat“, tedy nikoliv nařídit, ale doporučit zda někteří z nich dobrovolně a z vlastního rozhodnutí nechtějí pomoci – což už ale taky řada udělala..

Přidávání komentářů není povoleno