Lékař Šimon Reich: Babiš operuje s divizemi, které nemá. Nasazuje děti do první linie

Napsal/a Šimon Reich 20. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Pamatuji si na jednu svou službu na dětské chirurgii. Přijali jsme večer malou holčičku se zánětem slepého střeva. Bylo nutné operovat. Mamince jsme to v klidu opakovaně a srozumitelně vysvětlili. Ta však operaci odmítala, tlačila dceři prstem na čelo, že to prý zvládnou přirozeně pomocí jakýchsi čaker. Premiér Babiš mi tu paní teď připomíná.

Všichni jsme jenom lidé a všichni děláme chyby. V tuto chvíli se však hraje o stovky až tisíce životů našich spoluobčanů. A my si nemůžeme dovolit mít v čele muže, který se chová stejně nezodpovědně, jako výše zmíněná matka.

Pan premiér Babiš opakovaně poukazuje na ostatní státy Evropské unie a chlubí se, že my vše zavádíme jako první a tudíž jsme nejlepší.

Pusťte k tomu odborníky

Celý problém je však třeba vnímat komplexně. U každého státu záleží na mnoha faktorech. Například na ekonomické situaci, na stavu státního rozpočtu, stavu státních hmotných rezerv, na počtu lidí z Číny, kteří do země v posledních týdnech a měsících přicestovali, na připravenosti onemocnění testovat, na čase, kdy s testováním začal, na přesnosti testů nebo na personálních a materiálních rezervách ve zdravotnictví…

Již v předešlých dnech se u nás onemocnění COVID-19 prokázalo u celé řady zdravotníků a zavírají se kvůli tomu celá oddělení. Je zcela zásadní předejít chybám právě teď! Stále ještě můžeme předejít zbytečným ztrátám na životech. Každý chybný krok a každá nečinnost je v tento moment klíčová pro finální počet mrtvých.

Domnívám se, že by proto měla vláda ustanovit národní krizový štáb, který bude složen převážně z odborníků. Měly by v něm zasednout vybrané špičky našeho zdravotnictví, stejně jako všechny epidemiologické, ekonomické a bezpečnostní, které může naše země nabídnout.

Pouze tak budeme schopni si poradit se současnou krizí a výzvou propojeného a globalizovaného světa ve 21. století.

Není čas pro polní nemocnice?

Je třeba prodiskutovat spoustu věcí včetně širšího nasazení armády. Stovky vojáků by mohly pomoct s celou řadou věcí. Po krátkém zaučení mohou fungovat v nemocnicích jako sanitáři a pomocný zdravotnický personál.

Mohou pomoci se zásobováním a s další logistikou. Mohou pomoci udržovat klid a disciplínu, tedy dostatečné rozestupy mezi nemocnými, držet na uzdě agresivní chování některých z nich atd.

Je třeba rovněž zvážit neprodlené rozložení všech polních nemocnic. Švýcarsko nedávno nasadilo celkem 8000 vojáků po celé zemi. Někteří se do práce zapojují už nyní a další jsou připraveni v terénu na místě pomáhat později v případě potřeby. Stejně tak je na zvážení zapojení řádových sester přímo v nemocnicích na pozice zdravotních sester.

Je třeba mít jasný plán vytvoření specializovaného centra v každém kraji, kde budou zdravotnické týmy starající se pouze o nemocné s COVID-19. Je třeba projednat, zda není na místě otestovat v prvé řadě všechny zdravotníky, abychom nemocné z jejich řad poslali do karantény již nyní, protože je budeme potřebovat později a nechceme, aby šířili onemocnění dál mezi ostatní zdravotníky, které potřebujeme už v tuto chvíli.

Starat se o nemocné s COVID-19, to není pouhé položení na lůžko, sledování a eventuálně léčba kyslíkem nebo napojení na umělou plicní ventilaci. Tato centra by měla mít vyčleněné své chirurgy, internisty a pediatry. Vhodné by bylo zajistit veškeré základní služby pro rodiny všech zdravotníků.

Jízda na splašeném koni

Zdravotnictví je dlouhá léta v mnohem větší personální krizi, než jak se to ve skutečnosti prezentuje.

Avšak nařídit studentům medicíny pracovní povinnost a poslat je do první linie považuji v tuto chvíli, kdy stát selhal v zajištění dostatku ochranných pomůcek, za hyenismus.

Tito mladí lidé jsou naše budoucnost a nemají za sebou žádnou lékařskou přísahu. Tudíž nemají ani o špetku vyšší morální povinnost ve srovnání s kýmkoli ostatním. Jejich zapojení by proto mělo být čistě na dobrovolné bázi a hlavně by měli být adekvátně vybaveni a proškoleni.

Nápadů a myšlenek je celá řada a více hlav víc ví. Jenže nyní celou akci řídí zcela nekompetentní člověk, který situaci nezvládá a odmítá ustoupit povolanějším. Cváláme na splašeném koni po dosti nebezpečné dráze.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)