
Zahrát si golf v národním parku… Trumpova péče o přírodu děsí ochranáře
Americký prezident Donald Trump podle ochránců přírody ohrožuje unikátní národní parky v USA. Navrhované masivní škrty v rozpočtu Správy národních parků pro příští rok, spolu s letošním propuštěním tisícovky zaměstnanců, budou mít podle nich katastrofální následky pro údržbu amerického přírodního bohatství a můžou vést i ke snížení počtu národních parků. Prezident Trump chce prý alespoň část z nich privatizovat.
Exkluzivní golfové hřiště v údolí Yosemitského národního parku a lanovka do nitra Grand Canyonu na místo, kde kdysi stanul Theodor Roosevelt. Taková je podle bývalého ředitele americké Správy národních parků Jonathana B. Jarvise vize Donalda Trumpa, jak by měly jedny z turisticky nejnavštěvovanějších amerických destinací v budoucnu vypadat.
Podle Jarvisova komentáře, který spolu s vědcem Gary Machlisem sepsal pro deník Guardian, se Trump a jeho administrativa nejen chystají udělat z přírodních parků parky zábavní, ale zároveň je proměnit v podnikatelskou příležitost pro pár vyvolených.
Byznys s přírodou
„Plán Trumpovy administrativy je jasný a ohromující jako slunce vycházející nad Grand Canyonem,“ píší Jarvis s Machlisem. Podle nich Trumpův plán výrazných škrtů v rozpočtu Správy národních parků (NPS) a vynucený odchod oddaných a zkušených vedoucích pracovníků mají za cíl budoucí privatizaci některých přírodních památek.
„Vyházejí i ty, kteří odmítají snížit stavy nejen v parcích, ale i ve správě historických památek, a nahradí je politicky pověřenými správci, kteří budou přístupní nabídkám soukromého sektoru,“ líčí Jarvis, jak vnímá současnou situaci. Nejde přitom vůbec o malé peníze.
Podle statistiky zveřejněné na oficiálních stránkách NPS přineslo předloni 325 milionů návštěvníků do rozpočtů národních parků odhadem 26,4 miliardy dolarů. Náklady na údržbu parků ze strany státu jsou podle odborníků mnohem nižší.
Činí zhruba patnáctinu procenta celkového federálního rozpočtu. Přesto v rámci letošního takzvaného „valentinského masakru“, kdy státní instituce propustily tisíce svých zaměstnanců, došlo i na tisícovku lidí pracujících pro Správu národních parků.
Dalších 1500 dalších je má následovat. V rozpočtu na příští rok více než sto let staré instituce založené v roce 1916 pak americký prezident navrhuje škrty o 31 % proti současnému stavu. Jejich potenciální dopad shrnula prezidentka a generální ředitelka Asociace pro ochranu národních parků (NPCA) Theresa Piernová. Ta vidí Trumpův rozpočtový plán „za hranicí extrému“.
Parky táhnou víc než baseball a Disney
„Pokud by Kongres plán schválil, náš systém národních parků to zcela zdecimuje,“ říká Piernová. Vypočítala, že navrhované škrty prakticky vymažou rozpočty a tudíž fungování 350 parků z celkových 433.
„Návrh současné administrativy požaduje snížení o 900 milionů dolarů pro Správu národních parků. Seznam těch, které to zasáhne, zatím není k dispozici, ale na základě přezkoumání nejnovějších údajů o rozpočtu pro každou jednotku v systému parků by si požadované škrty vyžádaly zrušení financování zhruba 350 parků – od nejmenších po některé z největších,“ uvedla Piernová.
Podle informací skupiny, která na sociálních sítích pod názvem Alt National Park Service protestuje proti Trumpovým zásahům do rozpočtů státních služeb, se celkový rozpočet NPS sníží z 2,67 miliardy dolarů na 1,8 miliardy.
900 milionů dolarů, o které mají přijít správy konkrétních parků, pak podle Alt NPS může vést k uzavření velké části stávajících parků. Nejhůř pak na tom má být Program přírodních zdrojů, jehož financování by bylo sníženo dokonce o 95 procent, čímž by podle Alt NPS došlo k téměř úplnému vyčerpání ochrany ekosystémů a volně žijících živočichů.
Veřejné průzkumy přitom opakovaně ukazují, že Američané řadí NPS nejvýš ze všech federálních agentur. V loňském roce národní parky navštívilo rekordních 330 milionů lidí, což je víc než profesionální baseball, fotbal, basketbal a zábavní parky Disney dohromady.
Horší služby, nepořádek, fronty
Zatímco odborníci řeší dopady chystaných škrtů v dlouhodobém horizontu, média mezitím poukazují na dopady, které podle nich pociťují návštěvníci přírodních památek už teď.
Podle BBC se v některých parcích hromadí odpadky, protože je nemá kdo sbírat. Televize CBS zase upozornila na dlouhé fronty do Yosemitského národního parku, kde návštěvníci podle vedoucí úřadu Správy národních parků Ahley Harrellové čekají i tři hodiny v autě, než na ně dojde řada s parkováním.
„Yosemitský park navštíví dvacet tisíc návštěvníků denně. Snížení stavu zaměstnanců znamená zhoršení služeb, ale především to bude mnohem komplikovanější pro samotnou ochranu přírody,“ řekla CBC News Harellová.
Aktuální dojmy přímo z amerických z národních parků pro HlídacíPes.org popsala skupina Čechů, kteří právě pobývají v takzvané oblasti Čtyř rohů na pomezí států Utah, Colorado, Arizona a Nevada. Oblast je výchozím bodem pro návštěvu přírodních parků Arches, Zion, Bryce Canyon, Grand Canyon a další. Turistů tam i podle českých cestovatelů viditelně ubylo.
„Navštívili jsme v posledních dvou týdnech asi šest národních parků a s žádnými problémy jsme se osobně nesetkali. Parky jsou čisté, personál usměvavý, působilo to na nás vše pozitivně. Lidé z naší skupiny, kteří byli v parcích už po několikáté, ale zmiňují, že oproti předchozím cestám je všude mnohem méně turistů,“ popsal pro HlídacíPes.org jeden z českých návštěvníků Roman Štefan. Na nižší návštěvnost a složitější legislativu si podle něj stěžují i tamní podnikatelé v cestovním ruchu.
Odborníci varují před tím, že americkým národním parkům hrozí úpadek. Argumentují nejen zhoršením péče o přírodní zdroje, ale také možnou částečnou privatizací parků.
Začátkem března vydala Trumpova administrativa nařízení s názvem „Osvobození našich lesů“. Umožňuje výrazně rozsáhlejší kácení porostů, a to právě i v národních parcích. Trump rozšíření plochy, která bude k dispozici dřevařským firmám, obhajoval i snížením rizika vzniku požárů. Think-tank Centrum pro americký pokrok Trumpovy plány naopak označil za „záminku k zahájení rozprodávání americké veřejné půdy“.

České průšvihy 1945–1948
Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.
Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
A jak pěkně Trup zaříznul zelený úúděl. Jedním šikovný řezem udělal šmik – a bylo hotovo 🙂
Pak, že to nejde.
P.S. A pohlaví už mají v USA už zase jen 2.
Dobře jim tak amíkům, co si zvolili, to mají.
Pokud se jim rakovina Národních parků rozlézá jako nám, je správné to nějak utnout, třeba přes peníze.
A nevidím sebemenší důvod, proč by s nějakým národním parkem neměly být spojeny soukromé aktivity (čili proč by tam měl poskytovat služby a zboží jen stát nebo organizace národního parku).
Jistě je tohle i záležitost sporu mezi protržními Republikány a protitržními bolševikofašisty, Demokraty.
Jářku, není ten problém úplně někde jinde? Proč se mají medle platit výdaje na národní parky z federálních peněz? Přece to nejsou nějaké nezbytně nutné společné výdaje.
Jestli mají někde v nějakém státu USA vyhlášený národní park, tak ať si i jeho ostrahu zaplatí ze svých vlastních peněz. A jestli pak na těch návštěvnících (jak se uvádí) něco trhnou, tak to si tam taky můžou na úrovni státu nechat.. aj ty místní státní daně se tam platí
Tady je problém v tom, že řada významných národních parků byla vyhlášena federální vládou a parlamentem, nikoli místními státy. Také některé z NP vznikly dříve, než státy, na jejichž území se nacházejí.
.
Jistěže nemůžeme zcela jednoznačně negativní zkušenosti s národními parky u nás přenášet na USA, nicméně je zjevné, že za vlády antidemokratických Demokratů došlo v této oblasti k posunu, který je poněkud přiblížil tuzemským poměrům.
Pokud na tomto poli Trump udělá pořádek, bude jen dobře.
„Podle BBC se v některých parcích hromadí odpadky, protože je nemá kdo sbírat.“
Pokud jsou návštěvníci dobytek a odhazují v přírodě odpadky, bude lépe, když zůstanou doma.