Soud v kauze ROP Severozápad. Foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Laboratoř politiky: Krach (ne)korunního svědka, litoměřická inovace a co si zaslouží Ústí

Napsal/a Robert Malecký 23. března 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Ústí nad Labem a potažmo Ústecký kraj bývají často a právem označovány za laboratoř české politiky. Co se tady v menších podmínkách vyzkouší, z toho pak bývají pěkné průšvihy na celostátní úrovni. Někdy jde o úplné exploze, vzpomeňme třeba na politické vraždy nebo rozkrádání evropských fondů, jindy jde o malé pokusy, z nichž unikají jen drobné čmoudíky. A právě na tyto drobnosti se zaměříme v nové rubrice. Vítejte v laboratoři.

Když byla řeč o rozkrádání evropských dotací, na severu Čech se nachází pod kódovým označením ROP Severozápad a několik rozsudků už v něm padlo. Teď se pomalu sune u litoměřického soudu ke svému konci další větev; u litoměřického proto, že větší soudní síň se v kraji nenachází. Před soudem stojí 27 obžalovaných a státní zástupci škodu vyčíslili na obřích 14 miliard korun, to je ohromující úspěch.

Ve svých slovech sami cítíme osten jízlivosti, není tam náhodou. Napsali jsme, že se kauza sune ke konci, jen to vypadá, že by mohl být hořký. Bývalý ředitel dotačního úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz totiž „upravil“ svou původní výpověď, což je takový mediální eufemismus kolegů z ČTK. Posuďme sami, co se pod ním skrývá:

„Žádná organizovaná zločinecká skupina podle něj neexistovala. Tvrdí, že byl pod tlakem a že po něm velkou kauzu chtěla policie i státní zástupce.“
(zdroj: ČTK, 14. března 2023)

Malý problém je v tom, že na Kušnierzovi, odsouzeném už dříve v předchozích větvích kauzy, obžaloba tak trochu stála, abychom si také užili nějaký ten eufemismus. Média, masírovaná justičními seriály z USA, ho nepřesně označovala jako korunního svědka a zásobovala nás potrhlými titulky jako z učebnice „Jak nedělat žurnalistiku“, případně „Encyklopedie naskakování na vidle státního zastupitelství“ – jako byl například tento povedený kousek z dílny Novinek.cz: „Obžaloba exšéfů ROP Severozápad je zdrcující“.

Ve skutečnosti byl Kušnierz jedním z obžalovaných s možností, že mu bude nakonec přiznán status spolupracujícího. No tak nejspíš nebude. „Už o status spolupracujícího obviněného nestojím,“ řekl před soudem.

Způsobilo to samozřejmě příslušný poprask.

A došlo i na silná slova.

Závěr? Vystavět si případ na výpovědi recidivisty, který je mění jako ponožky, se neukazuje jako dobrý nápad. Předseda senátu Jiří Blažek řekl, že jde o zvrat, státní zástupce Tomáš Minx raději nekomentuje. My si jen vzpomeneme, jak dopadly podobné kauzy, třeba Oleo Chemical nebo pražská jízdenková kauza, kde policie a žalobci spoléhali na prověřeného a zaručeně důvěryhodného spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisku. No hádejte sami.

Sláva nazdar výletu

Vysoce ekologicky i ekonomicky vyspělého počinu se dopustila přepravní společnost BusLine, která mimo jiné provozuje oblíbenou autobusovou linku z Litoměřic do Prahy. Oblíbenou proto, že když není zácpa na dálnici, což se občas stane, trvá to autobusu hodinku a čtvrt, kdežto vlakem o 15 minut déle, s kilometry navíc a ještě s přestupem v Lovosicích.

Inovace v autobusové dopravě spočívá ve zdražení jízdenky ze 115 na 185 korun, a to pomocí motivační povinné rezervace v ceně 78 korun.


Paní zastupitelku Simerskou bychom opravili snad v jediném punktu. Finančně to není na hraně s autem, finančně to autem vychází jednoznačně líp. A to skutečně už v jednom člověku: Při 65kilometrové vzdálenosti a spotřebě kolem 6 litrů nafty a ceně 33 korun za litr – dejme tomu malý příklad – jsme na 130 korunách za jednu cestu, ve dvou lidech na lidových 65 a zbyde i na jízdenky MHD a na pivo. Aspoň na malé.

Mluvčí autobusové společnosti BusLine Radovan Vrátný Deníku řekl, že jde o poslední pokus linku udržet. Tak přejeme hodně štěstí.

Mrtvá zóna

Rozloučíme se obrázkem.

V Ústí nad Labem momentálně probíhá vzrušená diskuse o záchraně historických budov a brownfieldů. Příkladem se stala správní budova Schichtových závodů na Střekově, psali jsme o tom třeba tady nebo tady. Ono to ale bohužel vypadá, že nám není pomoci. „Tohle krajské město nemá žádnou koncepci nebo myšlenku, vlastně nemá, jak se v Sudetech říká, ánung, co si se sebou počít. Jestli město rozvíjet anebo rovnou zbourat celé…“ napsal k tomu přiléhavě kolega Marek Douša.

Do Ústí nad Labem se v těchto dnech vydal Adam Gebrian, český architekt, teoretik, propagátor, kritik architektury a její fanoušek, jak sám o sobě píše. Zveřejnil několik kritických a pár pochvalných fotek, mezi nimi i tuhle:


Jde samozřejmě o hlavní ústecký rynek, Mírové náměstí, ve dne terminál trolejbusové dopravy a po 18. hodině mrtvé. Zasloužíme si kromě levných potravin něco víc?

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)