Ústecká náves v roce 1935. Foto: Profimedia

Laboratoř politiky: Jména hloupých na všech sloupích a jak jsme v Ústí vítali Rajchla

Napsal/a Robert Malecký 12. dubna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Ústí nad Labem a potažmo Ústecký kraj bývají často a právem označovány za laboratoř české politiky. Co se tady v menších podmínkách vyzkouší, z toho pak bývají pěkné průšvihy na celostátní úrovni. Někdy jde o úplné exploze, vzpomeňme třeba na politické vraždy nebo rozkrádání evropských fondů, jindy jde o malé pokusy, z nichž unikají jen drobné čmoudíky. A právě na tyto drobnosti se zaměřujeme v nové rubrice. Vítejte v laboratoři.

Minule jsme zde psali, že se do Ústí nad Labem vydal Adam Gebrian, český architekt, teoretik, propagátor, kritik architektury a její fanoušek, jak sám o sobě píše. Zveřejnil několik kritických a pár pochvalných fotek, mezi nimi i tuhle:

A pak o kus dál, na tom našem rynku, co je ve dne trolejbusové nádraží, večer vylidněná zóna a o Vánocích sklad umělohmotných stromků, našel pan Gebrian ještě toto.


Což o to, my jsme zvyklí, a jak bylo řečeno, na Mírové náměstí se stejně nikdo nevydává, pokud nemusí. Ano, řeč je o vizuálním smogu neboli zaneřádění veřejných prostor výplody někoho, kdo má pocit, že reklama na jeho fusekle nebo prošlý bůček je přesně to, čím je architekturu třeba dotvořit.

Při debatách o odplevelení ulic a náměstí zaznívají argumenty různé a mezi časté patří ten, že to lidem nevadí. Občas zaznívá, že v Ústí nad Labem nežije skoro sto tisíc lidí, ale zhruba třetina, která se o veřejný život aspoň trochu zajímá; když ne jinak, že aspoň chodí k volbám. A pak je zde argument kruciální a trochu nablblý, že město těžko může soukromým majitelům nařizovat, čím si smějí hyzdit fasády.

A pak je zde ještě krajský úřad Ústeckého kraje.

Foto: Robert Malecký, HlídacíPes.org

Není to málo napsat na barák Ústecký kraj jenom třikrát? Jen aby to lidi pochopili…

A aby toho nebylo málo, večer si můžeme prohlédnout ještě krásný čtvrtý nápis, který vévodí prostoru nad rozkopanou ústeckou stanicí metra, též zvanou jako Jáma. Ostatně – před posledními volbami ji všichni chtěli „vyřešit“, dokonce se trochu hádali o to, kdo ji vlastně smí mít v programu a fotit se u ní. Nevíte někdo, jak to dopadlo? Jako vždycky?

Foto: Robert Malecký, HlídacíPes.org

Máme pro to všechno jedno hezké české úsloví: Jména hloupých na všech sloupích.

„Už jdeš, chudinko?“

Jako by všech pohrom nebylo na jedno krajské město dost, přijel si do Ústí udělat reklamu šéf strany PRO, svolavatel protivládních, protiukrajinských a proticokolisivymyslíte, co zrovna nese politické body akcí, Jindřich Rajchl. Pronajal si sál v domově pro seniory na Severní Terase, což zřizovatele, kterým je město Ústí nad Labem, nechalo v klidu. Koneckonců pronájem přinesl do kasy městského zařízení pěkných dva tisíce korun, no neberte to. A současné vedení města nechává v klidu všechno, u čeho se nedá vyfotit.

O akci podrobně referoval regionální Deník a povšiml si situace, kdy došlo k verbálnímu střetu rajchlovců se ženou, která proti němu přišla demonstrovat. Okolostojící městští strážníci její vykázání z akce komentovali podle reportéra Deníku slovy: „Tak už jdeš, chudinko?“

A dál nic.

Ticho.

Neohradilo se město, které strážníky zaměstnává a primátor je formálně vede. Nezkoumalo se, zda se takto strážníci chovat mají nebo smějí či naopak. Nedozvěděli jsme se ani, že to tak nebylo, že strážníci ve skutečnosti říkali „pojďte, milá paní, my vás doprovodíme, tady pro vás není bezpečno“. Nebo tak něco.

Věc neposunuli ani kolegové z Deníku, neptali se vedení města, co na to říká, nevyšel článek o tom, jak na incident reaguje primátor, velitel městské policie nebo třeba pánové a dámy z vládnoucí SPD, hahaha. Promarněná příležitost.

Asi už je to v Ústí tak nějak normální.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)