Základ pevné ústecké koalice. SPD a ANO. Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Laboratoř politiky: Fašisti na severočeských radnicích. Teď už oficiálně

Napsal/a Robert Malecký 18. dubna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Ústí nad Labem a potažmo Ústecký kraj bývají často a právem označovány za laboratoř české politiky. Co se tady v menších podmínkách vyzkouší, z toho pak bývají pěkné průšvihy na celostátní úrovni. Někdy jde o úplné exploze, vzpomeňme třeba na politické vraždy nebo rozkrádání evropských fondů, jindy jde o malé pokusy, z nichž unikají jen drobné čmoudíky. A právě na tyto drobnosti se zaměřujeme v nové rubrice. Vítejte v laboratoři.

Týdeník Respekt tento týden oznámil, že „ustál“ žalobu od Tomia Okamury ohledně označení „parlamentní fašistické hnutí“. Přesněji řečeno, že soud shledal toto označení za přijatelné, když doslova napsal: „Soud tak po zhodnocení všech okolností případu dospěl k závěru, že použití výrazu ‚parlamentní fašistické hnutí‘ je v souladu s požadavkem proporcionality.“

SPD se proti tomuto prvoinstančnímu rozsudku neodvolala, a tak se stal pravomocným.

Zametení s nepohodlnými lidmi

Stojí v tomto ohledu za připomenutí, že stejně jako v případě prvního novodobého komunistického hejtmana (stal se jím v roce 2012 Oldřich Bubeníček a setrval na tomto postu osm let), je i v otázce nástupu komerčně-fašistické SPD (jak ji narozdíl od kolegů z Respektu dlouhodobě nazýváme my), sever Čech opět neblaze proslulou laboratoří.

Ve druhém volebním období, tedy od roku 2016, se mohli Bubeníčkovi komunisté v kraji opírat o koaliční podporu ČSSD a slepence SPD-SPO, což byli právě okamurovci a zemanovci.

Na krajské úrovni to mělo mimořádně neblahé důsledky třeba v zametení s nepohodlnými lidmi, kteří měli blízko k myšlence smiřování německého a českého národa a vyrovnání s minulostí. Bylo to z větší části dílem lidí kolem Klubu českého pohraničí, sdružujícího bývalé komunistické pohraničníky, který díky svému napojení na komunisty a nacionálně laděné strany měl náhle na severu Čech příležitost mluvit do politiky.

Příkladem je příběh dnes už bývalého ředitele Oblastního muzea v Chomutově Stanislava Děda. Koalice ho zbavila funkce, štval ji svou činností, třeba péčí o hroby sudetských Němců nebo podporou Tibetu. Zbavili se ho, i když vyhrál opětovný konkurs na své místo. Psali jsme o tom tady a tady.

„Ty spory se táhly od doby, kdy jsme začali dělat ,německá‘ témata, kdy jsme začali spolupracovat s právě otevřenou sudetoněmeckou kanceláří v Praze, protože jsme v ní našli přirozeného zprostředkovatele ke krajanským komunitám. A stejně jsme to dělali v Chomutově s důvěrníkem krajanského sdružení. Řekli jsme mu: Vy se musíte tady v Chomutově ukázat, aby lidé viděli, že jste normální člověk, že nejste čert, že se bavíme o normálních věcech. Protože všechny dřívější pokusy prosadit se s nějakým tématem v městské radě skončily závěrem – my tady žádné Němce nechceme,“ říkal tehdy, v roce 2017 pro HlídacíPes.org Stanislav Děd.

A ještě dodal: „Komunistům velmi narostla křídla. Je to velmi nebezpečná situace.“

Koalice hanby

A šlo se dál. Zatímco v Praze seděli Okamura boys ve sněmovně, snili o Senátu a horko těžko získávali svá první místa zastupitelů, na podzim 2022 byla prolomena další meta. SPD získala vůbec poprvé zastupitele ve všech krajských městech, v Ústí nad Labem si ovšem rovnou sedla do městské rady, získala pro Bohumila Ježka křeslo náměstka primátora a začala vládnout.

Jde o popsaný příběh koalice hanby, jejíž vznik výměnou za křesla umožnili přeběhlíci z UFO a ODS Věra Nechybová a Pavel Tošovský.

Oba zmíněné zastupitele to stálo členství ve svých původních stranách. V zásadě si ale nemají nač stěžovat: Nechybová se stala náměstkyní primátora, Tošovský uvolněným radním. Pro oba to znamená, že svou podporu dvou hlasů dokázali proměnit v placené funkce.

A co víc, po Ústí nad Labem zhnědla i další severočeská města. Hnutí ANO se o okamurovce opřelo v Děčíně nebo v Lounech. Teď máme péčí Respektu černé na bílém, že nám zde vládnou fašisté.

Pokrok nezastavíš. To jen severočeská laboratoř politiky znovu ukázala svou platnost.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)