Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
foter.com, zdroj

Krym je normální turistická destinace, sugeruje Babiš i ruská propaganda

Jak ruská okupace Krymu, tak aktuální vojenské napětí mezi Ruskem a Ukrajinou v Černém a Azovském moři potvrzují, že Krymský poloostrov není běžnou turistickou destinací. Přesto právě tam „na zotavenou“ zamířil syn českého premiéra Andrej Babiš mladší. Stal se tím i statistickou položkou ve výkazech ruské propagandy popisujících Krym jako žádaný turistický cíl.

Podle ruských médií Krym jen za prvních devět měsíců letošního roku navštívilo více než šest milionů lidí. Pokud by údaj odpovídal realitě, bylo by to nejvíce lidí od rozpadu SSSR.

Údajem se pochlubil Vadim Volčenko, ministr cestovního ruchu Kremlem jmenované vlády Krymu. Podle něj jde meziročně o nárůst ve výši 29%.

Jeho informaci pak publikovala řada ruských i proruských ukrajinských a krymských médií. Ty údajný zájem turistů prezentují jako důkaz normálního stavu a dobré prosperity Krymu.

Data jsou přitom v rozporu s tím, co zpochybňují samotné ruské, respektive krymské statistiky. Turisté, především z Ruska, na Krym skutečně jezdí, čísla však zdaleka nejsou tak velkolepá, jak je prezentuje ministr Voločenko.

Babiš, položka v ruské statistice

Podle zprávy oficiální krymské statistické agentury Krymstat v první polovině roku 2018 přijelo na Krym jen 481 600 turistů, 94,5 % z nich byli Rusové. 

Jednou z reálných statistických položek ve výčtu příjezdové turistiky na anektovaný poloostrov se stal i syn českého premiéra, Andrej Babiš mladší.

 

 

Ten serveru Seznam Zprávy řekl, že byl lidmi z otcova okolí na Krymu nedobrovolně držen; dostal se tam z Moskvy na ruské vízum v pase. Na Krym jej odvezl ruský občan Petr Protopopov, zaměstnanec Agrofertu a manžel psychiatričky, která psala lékařskou zprávu k psychickému stavu Babiše mladšího (kvůli němuž se údajně nemůže zúčastnit trestního stíhání v kauze Čapího hnízda).

„Z mého pohledu to není žádné anektované území, ale součást Ruska stejně jako Kaliningrad,“ řekl deníku Právo Protopopov.

Premiér Andrej Babiš ve svých dřívějších vyjádřeních pro média samotnou cestu svého syna na Krym nijak neproblematizoval. Soustředil se jen na vysvětlování, že jeho syn je psychicky nemocný, že nebyl unesen a že na Krym odjel dobrovolně.

Výpověď kvůli zavlečení na Krym

Jak upozornil server iRozhlas.cz, premiér byl ve věci podezření z trestného činu zavlečení (svého syna) na Krym v pondělí ráno vypovídat na policii. Policie prověřovala podezření z únosu Babišova syna už dříve, věc však odložila. Případ policisté nyní znovu otevřeli po reportáži Seznam Zprávy.

Z hlediska mezinárodního práva Krym zůstává součástí Ukrajiny. Cizinci, a je jedno zda Češi, Švýcaři, či kdokoli jiný, mohou cestovat mezi Krymem a Ukrajinou pouze se zvláštním povolením ukrajinské vlády. 

Pokud povolení nemají a na Krym přicestují třeba z území Ruska (přes nově postavený most, prostřednictvím trajektu či letecky), porušují ukrajinské zákony a jde o nelegální překročení hranic.

Na to ostatně oficiálně upozorňuje na svých stránkách i české ministerstvo zahraničí: „Pokud se cizinec pokusí projít přes tato kontrolní stanoviště bez zmíněného speciálního povolení, vystavuje se riziku trestního a finančního postihu. Rovněž i v případě Krymu se za hrubé porušení ukrajinských zákonů s odpovídajícími důsledky považují situace, kdy cizinec na toto území vstoupí jiným způsobem než přes výše uvedená kontrolní stanoviště.“

Přítomnost Andreje Babiše mladšího na Krymu nepochybně ukrajinským úřadům neunikla, pokud by se tedy někdy v budoucnu chtěl podívat na Ukrajinu, bude mít smůlu – reálně mu hrozí dlouholetý zákaz vstupu.

Na Krym opakovaně jezdí někteří čeští politici, převážně komunisté, ale i členové dalších stran a hnutí – SPD či Severočeši.cz.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

39 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Jestliže společnost (a nejen u nás) nezabrání nějakým způsobem neustálému lhaní, které se šíří z Ruska, špatně dopadne..,…

  • Marian Adamus napsal:

   Nejlepší faky v Česku jsou ty vládní a mainstreamové. U nás například existují cestovky, které vozí lidi třeba do Severní Koreje, do Tuniska…. a co ty dvě „psycholožky“, které chtěly autem do Afgánistánu, přes Pakistán a pak zmizely a platili jsme za ně výkupné? To byl taky fake a severní Pákistán je bezpečnou destinací ? Jezdí tam raftaři a horolezci a žádný Tondach neblemtá hovadiny o pákistánských lžích, nebo že to není turistická destinace !!! A koilk tam toho ročně bouchne ?

   • Tondach napsal:

    Ničím nepodložené kecy! Co to blábolení má společného s tím, co jsem neapsal, nějak pořád nechápu! Co třeba má společného mnou zmíněné lhaní z Ruska s cestovkou, která vozí za rok jen několik lidí do Severní Koreje? Nebo, že dvě ženské jely někam autem?

   • ČERT napsal:

    Měl bych jen takovou drobnou poznámku, když tedy vedle té dost netradiční Severní Koreje zmiňujete asi jen úplně namátkově zrovna Tunisko… Totiž, právě takové ty obavy z islamistického terorismu udělaly ty turistické zájezdy do Tuniska (a totéž platí třeba o Egyptě, kde ta celková situace v tomhle ohledu je ještě horší) třeba ještě levnější než do zemí na evropské straně toho středomořského prostoru (jako Španělsko nebo Řecko), tedy do zemí, které jsou/mohou být od nás geograficky bližší a vzhledem k jejich členství v EU/Schengenu tam dneska český turista například ani nepotřebuje cestovní pas…
    Ale je fakt, že Krym je dneska úplně jiné „kafe“. Nemám osobní zkušenosti, ale co jsem tak slyšel, když tam přijede člověk od nás, tak mu (vzhledem k té politické realitě) telefonní operátoři blokují mobily apod.

  • Jarda napsal:

   Lež se milý hlupáku šíří hlavně z naší české propagandistické mašinérie.

   • Tondach napsal:

    A nějaký příklad by nebyl, chytráku? Takhle jsou to jen blbé kecy!

 2. Masák napsal:

  Turistická a bezpečná destinace v době kdy hrozí válka!

 3. Admirál napsal:

  „Krym je normální turistická destinace, sugeruje Babiš i ruská propaganda“

  A není?

  Člověk se nesmí nechat odradit tím, že porušuje ukrajinské zákony, konec konců co je mi do nich.

  • D. Klaban napsal:

   Jasně, Váš postoj odpovídá tomu ruskému: Co je Putinovi do nějakých mezinárodních dohod. Asi byste už rád opět ruské tanky v České republice, že? Víte co? Odjeďte na ten Krym na nějakou „dočasnou“ dovolenou a vemte sebou hodně svých přátel – slušným lidem tady asi chybět nebudete.

   • Vilem napsal:

    A vy odjeďte do ty vaši Ameriky!!! Ta je zodpovědna za všechny konflikty ve světě od druhy světový !!!!

 4. Karel Novotný napsal:

  Že Protopopov s Babišem jr. cestovali na Krym přes Rusko je víceméně jasné z Protopopových vyjádření. Trochu mi ale nesedí následný cíl výletu autem ze Slovenska – Krivoj Rog na Ukrajině (a není to odtržené území na východě). Asi to tedy tak žhavé s těmi problémy ze strany ukrajinských pohraničníků nebude.

 5. Petr Kaminsky napsal:

  Tak at tam Babis s rodinou i Eman odtahnou a uz se nikdy nevraceji.

 6. Alfons napsal:

  A ne snad? Děda tam jezdí/létá od doby SSSR, Ukrajiny a teď Ruska.

 7. Jos napsal:

  Mám pro vás návrh,pane Břešťane. Prostudujte si postavení a ústavní situaci Republiky Krym v rámci Ukrajiny. Pak si vyhledejte chod událostí na Krymu, na příklad činy parlamentu Krymské republiky atd. A až si dáte fakta dohromady a pochopíte je, pak teprve pište články o Krymu. Z hlediska práva je Republika Krym regulérní částí Ruska. Na rozdíl od „samostatného“ Kosova.

  • Tondach napsal:

   Žádná republika Krym už není …. je to jen násilně obsazené území krajiny ruskými vojsky!

   • bolek.vala napsal:

    Zajeďte si tam , ať neblábolíte blbosti !!

    • Tondach napsal:

     Krym, jako součást Ruska žádný stát na světě neuznal! Nastudujte si to, ať neblábolíte blbosti!

  • Miloslav napsal:

   Podle Vás pak Sudety jsou součástí Německé Říše.

  • Pavel Hájek napsal:

   Kosovo mělo autonomii a po tom co mu jí Srbové zrušili, se začalo dít to co se dělo. Krym autonomii měl do poslední chvíle a referendum proběhlo až po obsazení ozbrojenci.

  • Jarda napsal:

   Plně s vaším názorem souhlasím. Krym byl a bude vždy ruským, Ukrajina ho získala neoprávněně.

 8. teufel3424 napsal:

  A co na to vedení holdingu: zaměstnávají chlápka, kterého nikdo půl roku neviděl a přesto mu jde pěkný plat. Takového zaměstnavatele taky hledám, nevíte o něčem? Hlídala bych třeba Andyho psíka.

 9. Jan Štulc napsal:

  KRYM sloužil jako rekreační oblast Rusku dávno před pádem cara a rokem 1917,byla tam vystavěna řada sanatorii a léčeben, sice ne pro nejchudší ale byla tam !!! Po pádu carského Ruska začali po nějaké době sověti stavět další rekreační zařízení a léčebné zařízení jak pro dospělé tak děti, pro zdravé děti tam byla vybudována celá řada pionýrských táborů kde děti trávili většinou prázdniny. Po druhé světové válce asi tak od roku 1955-58 se na Krym dostala i řada Čechoslováků a to jak dospělých tak dětí,studentů a to nejen o prázdninách !!! Tak to bylo a nikdo s těmito fakty nic nenadělá……

  • František Makovička napsal:

   No a co?

   • PV3S napsal:

    Pan Štulc jen chtěl napsat, že děti zasloužilých komunistů už zase jezdí do Artěku.
    Tak to bylo a nikdo s těmito fakty nic nenadělá……

 10. bolek.vala napsal:

  Západní kapitalisti pořád melou o lidských právech , ale na obyvatele Krymu to asi neplatí !!?? Občané Krymu se v referendu rozhodli připojit k RF , kam až do roku 1964 patřili , bylo to od roku 1991 už asi šesté referndum, předchozí Kyjev vždy ignoroval ! Zajeďte si tam , lidi jsou rádi , že jsou v RF a přestaňte pořád žvanit o okupaci !!

  • Tondach napsal:

   Až se u nás občané Sudet rozhodnou v referendu připojt k Německu, taky budete psát takové pitomosti?
   Samozřejmě, že to Kyjev ignoroval, protože podle Ukrajinské ústavy by takové referendum muselo proběhnout na celém území Ukrajiny a to se nikdy nestalo …. a už vůbec ne o zachování územní celistvosti Ukrajiny za její jaderné odzbrojení!

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Tak mamá Merkel to určitě zařídí, aby jejich vůle byla respektována. O tom, Tondach, nepochybujte.
    Ještě k referendu, jako takovému – kosovské referendum proběhlo na území celého Srbska? To proběhlo takto : „Parlament autonomní oblasti vyhlásil dne 17. února 2008 v 15:50 SEČ nezávislost na Srbsku a prohlásil Kosovo za demokratický, světský a multietnický stát, …“! Pokud nejste mentálně postižený, tak si z této informace uděláte obrázek o tom, co vyspělé západní demokracie v čele s USA považují za referendum, sám. Snad se Sudety nedopadneme jako Srbsko s Kosovem.
    Zdroj : Wikipedie, heslo Kosovo.

   • bolek.vala napsal:

    Sudety nikdy žádnou autonomní republikou nebyly a ani nikdy nepatřily k Německu !! Napište něco zasvěceného třeba ke Kosovu ! USA okupují část Syrie , tisíce mrtvých a to se vám jistě líbí ??!!

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Nepochopil jste. Samozřejmě, že tu věc s Kosovem považuji za neodpustitelné svinstvo těch „vyspělých západních demokracií v čele s USA“. A že Sudety nikdy ve známé historii neptřily jinam než k českým zemím, si myslím táké.

     • ČERT napsal:

      Teď bez ohledu na otázku Kosova nebo Krymu, jen bych si dovolil stručnou poznámku čistě k těm Sudetům… Tak ono v celém tom českomoravském pohraničním pásu by se možná nějaké aspoň trošku sporné body taky hledat daly – hlavně Chebsko, které jako významné území v Říši získal pro český stát definitivně až Jan Lucemburský v roce 1322 (a pár desítek let předtím poprvé Přemysl Otakar II.), a které ještě i velmi dlouho poté mělo takový zvláštní poměr vůči českému království… Ale tak samozřejmě, byl by naprostý, naprostý omyl se domnívat třeba to, že celé to pohraniční pásmo nám připadlo třeba až se vznikem ČSR v roce 1918 (a jak se mi aspoň zdá, že se snad mohou domnívat nebo předpokládat někteří zahraniční autoři), a že tedy mnichovská dohoda z roku 1938 byla krokem nějakého historického revizionismu… Drtivá většina toho patřila k českým zemím vlastně v celé té, jak píšete, známé historii – prostě od nějakého zformování a konsolidace českého státu…

    • Tondach napsal:

     …a nemají sudeťáci taky právo na sebeurčení, když ho mají rusáci na Krymu? A nepleťte sem Kosovo! Řeč je o Krymu!

  • František Makovička napsal:

   Do roku 1964? Sorry jako. A v letech 1941 – 1944 patřil Německu, taky má nárok?

   • bolek.vala napsal:

    Německu nepatřil , byla 2. světová válka a Krym byl okupován Němci , což jistě víte !!

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Ironizoval jsem Tondacha, ale asi jste to nepochopil. Samozřejmě si nemyslím, že by Německo mělo sebemenší nárok na jakoukoliv část českého a moravského území.

 11. petrph napsal:

  Co jsem se tak díval do nabídek našich cestovních kanceláří – sice se i v některých dají nalézt ilustrativní články „popisujících Krym jako žádaný turistický cíl“, leč je nutné se podívat na datum zveřejnění článků – prakticky všechny vznikly ještě před ukrajinskou krizí…
  Zatímco dnes naše CK klientům turistické zájezdy na Krymu nenabízejí .. Byla by otázka pro ně proč – zda se tím „jistí“ před u nás mediálně udávanými politickými riziky, zda ztratily tamto své podnikatelské kontakty, nebo zda skutečně osobně vyhodnocují situaci na Krymu za tak špatnou a ohrožující jejich byznys..
  V tom by to chtělo halt nezávislou reportáž člověka, který tam jako individuální turista v poslední době pobýval. Leč – z tohoto pohledu, si snad zrovna Babiš junior na kvalitu rekreace nestěžoval – naopak, publikované fotky ukazují, že si to tam opravdu příjemně užíval – a jistě to přispělo k uklidnění jeho psychického zdraví, dosti pochroumaného pobytem u nás.. Není tedy divu že i potom zamířil do klidného Švýcarska – a do českého bordelu už se vracet nebude. Stačí když tam bude jeho tatík vydělávat velké peníze :))))

 12. Josef napsal:

  Podle Blesku Andrejko jel za synem,aby si s ním zahrál šachy,milující taťka.

 13. Tondach napsal:

  Napsal jsem o zabránění lhaní z Ruska! Sami se podívejte, co jste zo toho udělali! Jste k politování….

Přidávání komentářů není povoleno